Skocz do zawartości

andrzej43--

Społeczność Astropolis
  • Postów

    122
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Skąd
    Rzeszów

Osiągnięcia andrzej43--

0

Reputacja

  1. Bardzo interesującym zjawiskiem jest zróżnicowanie prędkości kątowej, z jaką różne części warstwy konwektywnej okrążają Słońce. Zjawisko to nazywamy rotacją różnicową Słońca. Na poziomie fotosfery najszybciej okrąża Słońce plazma znajdująca się w okolicach równika słonecznego, zużywając na jeden obieg zaledwie 25 dni, na szerokości heliograficznej 45 stopni okres ten wzrasta do 27.6 dnia a w okolicach biegunów sięga 30.8 dnia. Co ciekawe, wyniki badań heliosejsmologicznych, a więc wyniki badań wnętrza Słońca na podstawie analizy jego drgań (coś w rodzaju słonecznej sejsmologii) wskazują, iż część Słońca leżąca pod warstwą konwektywną rotuje jak ciało sztywne a u podstawy warstwy konwektywnej, w tak zwanej tachoklinie, następuje gwałtowny skok prędkości ruchu plazmy. Rotację różnicową można bardzo łatwo zaobserwować oraz zmierzyć jej zmiany dla różnych szerokościach heliograficznych za pomocą projekcyjnej metody obserwacji Słońca. Wystarczy w tym celu przez dłuższy czas w każdy pogodny dzień starannie zaznaczać na rysunku widomej tarczy Słońca położenia wszystkich dostrzeżonych plam słonecznych, zapisując również moment dokonania obserwacji. Mierząc następnie starannie zarówno dzienne zmiany położenia wybranych plam na tle tarczy jak i zmiany ich wzajemnych położeń, bardzo łatwo jest wykryć, iż najszybciej przesuwają się po tarczy plamy położone najbliżej równika, najwolniej zaś plamy najbardziej od niego odległe. Plamy słoneczne przesuwają się po tarczy Słońca nie tylko z prędkością zgodną z lokalna prędkością rotacji różnicowej, ale także mają pewne ruchy własne względem otaczającej je fotosfery. Wykrycie ruchów własnych plam nie jest wcale szczególnie trudne, wymaga jedynie nieco staranności przy zaznaczaniu względnych pozycji plam w ramach poszczególnych grup plam.
  2. Moim zdaniem cykliczność o której mowa niżej związana jest ściśle z okresami obrotu planet dookołaSłońca i ich wzajemnymi konfiguracjami. Ok 11 lat to okres koniunkcji i opozycji wielkich Planet - Jowisz i Saturna. Okres Maundera związany jest najprawdopodobniej z katem orbity planet względem ekliptyki. Dokładną zależność jeszcze nie zbadałem. Wybuchy na Słońcu mają podobny model(wspólne cechy fizyczne przyczyn ale różne źródła) powstawania jak trzęsienia Ziemi czy wybuchy wulkanów. http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/vt-op...ci%20słonecznej W literaturze naukowej i popularnonaukowej z regóły znajdujemy informację, iż cykl aktywności słonecznej trwa średnio 11.2 roku. Ten okres wyznaczony jest na podstawie obserwacji zmian ilości zjawisk aktywnych na Słońcu. W ciągu 11 lat dynamo słoneczne nie tylko zmienia ilość pól magnetycznych docierających do powierzchni Słońca ale także odwraca biegunowość globalnego pola magnetycznego Słońca. Natomiast pełen cykl aktywności dynama słonecznego, w ciągu którego globalne pole magnetyczne Słońca wraca do pierwotnego rozkładu biegunowości, trawa 22 lata. Dynamo słoneczne działa cyklicznie, ale jest to cykl o zmiennej długości. Niekiedy obserwuje się znaczne zaburzenia długości trwania cyklu, sięgające nawet kilku lat. Szczegółowe analizy zmian aktywności słonecznej wskazują, że cykl 11-letni jest tylko jedną z wielu okresowości występujących w pracy dynama słonecznego. Zdarzają się również okresy, gdy działanie dynama ulega znacznemu osłabieniu lub, być może, niemal całkowitemu zanikowi. Po raz ostatni nastąpiło to na przełomie XVI i XVII wieku, podczas tak zwanego "minimum Maundera", gdy w Europie nastała tak zwana mała epoka lodowcowa. W ciągu każdego cyklu aktywności globalne pole magnetyczne Słońca dwukrotnie zmienia swoją biegunowość i dwukrotnie obserwowany jest najpierw stopniowy wzrost jego aktywności (trwający 3-4 lata) aż do osiągnięcia maksimum, a następnie stopniowy spadek wielkości i liczebności wszystkich przejawów aktywności słonecznej (trwający zwykle 6-7 lat).
  3. Co do Efektu motyla polecam Hati tę stronę: http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/vt-opisslonca.html PASY AKTYWNOŚCI Wypływanie pola magnetycznego podczas każdego cyklu aktywności koncentruje się w dwóch pasach, położonych po obu stronach równika niebieskiego, przesuwających się stopniowo ku niemu. Pasy te rozciągają się początkowo aż do mniej więcej 45 stopni od równika, by następnie, w miarę upływu cyklu, zbliżać się do niego na odległość około 5 stopni. Wykres przedstawiający zmiany czasowe położenia plam na tarczy Słońca nazywamy wykresem motylkowym z racji jego wyglądu, przypominającego skrzydła motyla. Uważny obserwator plam słonecznych, posługując się wykresem motylkowym może dostrzec jeszcze jedną bardzo interesującą cechę wypływania pól magnetycznych: gdy plamy słoneczne pod koniec pewnego cyklu skupione są w pobliżu równika słonecznego, na dużych szerokościach heliograficznych, rzędu 45 stopni, już zaczynają się pojawiać plamy związane z następnym cyklem. Przesuwanie się pasów aktywności słonecznej ku równikowi można bardzo łatwo zaobserwować za pomocą projekcyjnej metody obserwacji Słońca, śledząc zmiany szerokości heliograficznej miejsc pojawiania się plam słonecznych na tarczy. Wystarczy w tym celu przez kilka lat, oczywiście wykazując odpowiednią dozę cierpliwości, co jakiś czas zaznaczać na rysunkach obrazu widomej tarczy Słońca położenia wszystkich dostrzeżonych plam słonecznych. Mierząc następnie odległość zaobserwowanych plam słonecznych od równika słonecznego bardzo łatwo jest wykryć, iż ich położenie w ramach cyklu aktywności słonecznej stopniowo przesuwa się ku równikowi.
  4. Trzęsienie ziemi w Pakistanie rozpoczęło serę której finałem będą trzęsienia ziemi w grudniu od 14 do 31.XII.2005. W okresię tym wystąpią też silne erupcje wulkaniczne zwłaszcza w Meksyku. Pakistan: 30 tys. ofiar trzęsienia ziemi, zanotowano kolejne wstrząsy AFP Nowe wstrząsy o sile 6 stopni w skali Richtera zanotowano w niedzielę w różnych częściach Pakistanu - poinformowały pakistańskie władze. Według miejscowych służb meteorologicznych, od sobotniego trzęsienia ziemi w ciągu 24 godzin zarejestrowano 45 wstrząsów wtórnych, które wyrządziły dodatkowe szkody. Sobotnie trzęsienie ziemi spowodowało ponad 30 tysięcy ofiar. Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf zaapelował do świata o pomoc. "Z naszych pobieżnych szacunków wynika, że ponad 30 tysięcy osób zostało zabitych przez trzęsienie ziemi w Kaszmirze - informował minister komunikacji Tariq Farooq. - Są miasta i wioski, które zostały całkowicie zniszczone. Muzaffarabad (stolica pakistańskiego Kaszmiru) jest zdewastowany". Pakistański prezydent Pervez Musharraf zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc. Podkreślał, że potrzebne są lekarstwa, namioty, śmigłowce transportowe i także wsparcie finansowe dla ofiar kataklizmu. "Potrzebujemy wsparcia międzynarodowego. Mamy wystarczającą ilość ludzi, ale potrzebujemy pomocy finansowej" - podkreślał Musharraf. Wcześniej rzecznik rządu, generał Shukat Sultan mówił, że straty materialne są kolosalne. "To narodowa tragedia. Takiej katastrofy Pakistan jeszcze nie przeżył" - twierdził. Sultan informował, że zniszczone zostały całe wioski i osiedla, setki domów legły w gruzach a tysiące osób pozostało bez dachu nad głową. Jego zdaniem, było to "najgorsze trzęsienie ziemi w ostatnich czasach". Ekipy ratownicze prowadzą akcję poszukiwania ofiar w bardzo ciężkich warunkach - padającego deszczu i wciąż powtarzających się wstrząsów wtórnych. W Islamabadzie ratownikom z zawalonych bloków mieszkalnych udało się wyciągnąć około 90 osób, które przeżyły w ruinach. Władze twierdzą, że wewnątrz wciąż może być uwięzionych około 50 ludzi. Zulfiqar Ali z Muzaffarabadu w 24 godziny po trzęsieniu ziemi mówił, że miejsce skąd pochodzi wygląda jak "miasto śmierci". Większość domów, siedzib władz czy sklepów zawaliło się - dodał. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w górach pakistańskiej części Kaszmiru, niedaleko granicy z Indiami, w okolicach Muzaffarabadu. Wstrząsy były też odczuwalne w sąsiednich krajach - w indyjskiej części Kaszmiru potwierdzono śmierć około 300 osób i obecność 850 rannych, w Afganistanie zginęły 2 osoby.
  5. Powstawanie plam i wybuchów na Słońcu ma w/g mnie ścisły związek z położeniem dużych planet oraz odchyleniem ich orbit. Efekt różniczkowego pola magnetycznego Słońca ma związek z odchyleniem orbit planet (precesją ich osi) - jeśli następuje w ruchu obrotowym moment że jest największe odchylenie płaszczyzn orbit dużych planet względem siebię to efekt różniczkowy pola magnetycznego Słońca narasta. Pole magnetyczne najprawdopodobniej związane jest z oddziaływaniem mas Słońca i Planet (zwłaszcza duzych) - jest ono niejednorodne podobnie jak dla planet o wielu Księżycach(Jowisz) ale w przypadku Słońca duże znaczenie ma położenie względem galaktyki. Koniunkcja Jowisza i Saturna oraz ich opozycja pokrywają sie z cyklem Wolfa. "Wiedzy i Życia" 8/1999 Rytmy Słońca Szymon Gburek "Masy gorącej plazmy, które poruszają się wewnątrz Słońca we wszystkich kierunkach, wytwarzają prądy elektryczne o natężeniu bilionów amperów. Prądy dają początek potężnym polom magnetycznym, które z kolei wytwarzają siły modyfikujące ruch plazmy słonecznej. Skomplikowane w swojej geometrii, ulegające ciągłym deformacjom pole magnetyczne nie jest zamknięte wyłącznie we wnętrzu Słońca, lecz sięga daleko w przestrzeń międzyplanetarną i międzygwiazdową. W tzw. obszarach aktywnych fotosfery wynosi ono plazmę ponad powierzchnię Słońca i utrzymuje ją w postaci sięgających w głąb korony pętli, których rozmiary często przekraczają średnicę Ziemi. Zmienny magnetyzm Słońca ma decydujący wpływ na szereg chaotycznych z pozoru zjawisk składających się na tzw. aktywność słoneczną. W tym "magnetycznym chaosie" występują jednak wyraźne prawidłowości. W bardzo grubym przybliżeniu pole magnetyczne Słońca zachowuje się tak, jakby w środku gwiazdy był umieszczony olbrzymi magnes sztabkowy (tzw. dipol magnetyczny), którego bieguny ulegają przestawieniu co 11 lat, by po następnych 11 latach powrócić do pozycji wyjściowej. W 1961 roku Horacy Babcock objaśnił ten 22-letni cykl zmian pola magnetycznego za pomocą efektów związanych z nierównomiernym ruchem obrotowym Słońca. W rejonach równikowych nasza gwiazda dzienna wiruje szybciej niż w okolicach biegunów (taki efekt nazywamy rotacją różnicową). W początkowej fazie 11-letniejpołówki cyklu aktywności proste pole "magnesu sztabkowego" (tzw. pole dipolowe) jest odkształcane i wzmacnianie przez rotację różnicową. Pole magnetyczne Słońca zaczyna przypominać kształtem torus - bryłę geometryczną wyglądającą jak obwarzanek. Na obu półkulach słonecznych wzrasta liczba obszarów aktywnych, które układają się w dwa zbliżające się do równika pasy aktywności. Obszary aktywne oddziałują ze sobą magnetycznie, czemu towarzyszy lokalne uproszczenie geometrii pola magnetycznego (często połączone z silnym rozbłyskiem). Plazma z resztkami pola dryfuje następnie ku biegunom Słońca. Odtworzone w ten sposób pole dipolowe ma zmienioną biegunowość, ponieważ "resztki pola" najczęściej mają przeciwną orientację niż pole wyjściowe (ramka: Model Babcocka na s. 28). Okresy, w których pole magnetyczne Słońca przypomina kształtem pole dipola, noszą nazwę minimów aktywności. Słońce jest wówczas stosunkowo spokojne i ma niewiele obszarów aktywnych. Mniej więcej w środku każdej połówki 22-letniego cyklu, gdy pole magnetyczne upodabnia się do torusa, na Słońcu pojawiają się liczne i silnie oddziałujące ze sobą obszary aktywne. Takie okresy nazywamy maksimami aktywności. Model Babcocka oraz jego późniejsze modyfikacje objaśniają cykliczne pojawianie się maksimów i minimów aktywności; nie odpowiadają jednak na pytanie, dlaczego niektóre maksima są silniejsze, a inne słabsze. Nie można również za ich pomocą analizować długoterminowych trendów aktywności Słońca, w których najprawdopodobniej pojawiają się cykliczne zmiany o bardzo długich okresach (rzędu setek, a nawet tysięcy lat)."
  6. Najlepszy czas do obserwacji zorzy polarnej (12.09/10:12) - Grupa plam o numerze 798 na Słońcu w której w ostatnich dniach dochodziło do potężnych eksplozji mimo, że jej powierzchnia się zmniejsza, w dalszym ciągu jest jednak bardzo aktywna. Od środy (07.09), czyli od dnia pojawienia się plamy 798 na wschodnim skraju widocznej z Ziemi tarczy Słońca, w kompleksie doszło już do 7 potężnych eksplozji z rozbłyskami klasy X (czyli największej w skale tego typu zjawisk) co czyni tą plamę jedną z najaktywniejszych w historii badań naszej dziennej gwiazdy. Przypomnijmy, że szczyt aktywności Słońca miał miejsce w 2001 roku i w chwili obecnej Słońce powinno znajdować się w fazie minimum aktywności, w całym 11-letnim cyklu. Mimo to jednak obserwujemy coś zupełnie przeciwnego. W tej chwili grupa ponad 80 plam składająca się na kompleks 798 zbliża się do środka widocznej z Ziemi tarczy Słońca i nasza planeta znajduje się już w bezpośrednim polu rażenia wszystkich eksplozji z plamy. Ciekawostką jest fakt, że plama jest na tyle duża iż można ją podziwiać na własne oczy. Informujemy jednak, że nie można patrzeć na Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, gdyż grozi to trwałą utratą wzroku! Według najnowszych prognoz w kolejnych godzinach w kompleksie wciąż może dochodzić do gigantycznych eksplozji i rozbłysków. Zachęcamy więc do spoglądania w niebo już po zachodzie Słońca, oczywiście patrząc w kierunku północnym, przez kolejne wieczory i noce gdyż jest to najlepsza okazja do obserwacji przepięknych, różnokolorowych zorzy polarnych. W ostatnich dniach zorze mieli możliwość podziwiać między innymi mieszkańcy Alaski, Kanady, Skandynawii i Syberii. Więcej o plamach na Słońcu, wybuchach i zorzach polarnych znajdziecie w naszej encyklopedii pod artykułem. Źródło: Twoja Pogoda.
  7. Zagrożenie dla Nowego Orleanu Huragan Katrina: Ewakuacja ludności w Nowym Orleanie Niedziela, 28 sierpnia 2005, 18:00 Władze Nowego Orleanu zarządziły ewakuację ludności w związku z nadciągającym huraganem Katrina. Wiatr osiągnął już najwyższy, piąty stopień w skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że może wyrządzić znaczne szkody. Huragan Katrina z każdą chwilą przybiera na sile. Wichura może zrywać dachy, przewracać budowle a nawet zdmuchnąć małe budynki z powierzchni ziemi. Prędkość wiatru dochodzi do 300 kilometrów na godzinę; towarzyszą mu ulewne deszcze. Prezydent USA George W. Bush ogłosił w Luizjanie stan klęski żywiołowej. Nowy Orlean jest szczególnie zagrożony, ponieważ znaczna jego część znajduje się poniżej poziomu morza, a to oznacza, że miasto może zostać zatopione.
  8. Huragan Katrina osiągnął zabójczą "piątkę" (28.08/16:13) - Tego nikt się nie spodziewał. Huragan Katrina osiągnął ostatnią 5 kategorię w skali siły tego typu zjawisk. Oznacza to, że przerodził się w prawdziwe monstrum, które może pochłonąć wiele ludzkich istnień i zmiecie z powierzchni ziemi wszystko co stanie mu na drodze. W tej chwili wiatr w ramionach huraganu umiejscowionego niemal w samym sercu Zatoki Meksykańskiej wieje ze stałą prędkością 259 km/h. Jednak lokalnie porywy wiatru już osiągają niewyobrażalne 315 km/h. Może się to wydać niemożliwe, ale właśnie z taką mocą huragan uderzy w południowe stany USA. Jego chmury jeszcze dzisiejszego wieczora sięgną Luizjany, Missisipi, Alabamy i północno-zachodniej Florydy. Poczym wszystkie te stany będą pogrążać się w coraz to intensywniejszych opadach deszczu, burzach i wichurach. Stałe nasilanie się zjawisk spodziewane jest od północy polskiego czasu do jutra do wczesnego wieczora, gdy oko huraganu Katrina wejdzie na ląd na pograniczu stanów Luizjana i Missisipi, w okolicach Nowego Orleanu. To właśnie miasto słynące z muzyków jazzowych szykuje się na istne piekło. Amerykańskie stacje pokazują gigantyczne sznury samochodów ciągnące się z centrum miasta na prowincję. Ludzie mimo uspokajania ze strony mediów wpadli w panikę, biorą co mają pod ręką i uciekają w głąb lądu. Nie ma się im co dziwić gdyż wiatr o prędkości od 260 do 315 km/h zdmuchnie nie tylko drzewa ale i całe domy. Ulewy z kolei doprowadzą do masowych powodzi. W centrum huraganu ciśnienie spadło do aż 908 hPa. Tymczasem na zupełnie opustoszałych wybrzeżach fale za kilka godzin mają osiągać 11 metrów wysokości. Niewykluczone, że rekord wysokości fal na otwartych wodach zatoki wynoszący 27 metrów i ustanowiony przez ubiegłoroczny huragan Ivan zostanie teraz pobity. Z Katriną nie ma co igrać, gdyż zapisze się ona w historii jako jeden z kilku najpotężniejszych. Więcej o huraganie Katrina pod artykułem. Źródło: Twoja Pogoda.
  9. I nie mylisz sie za wiele - ale podaj dokładnie miesiac Ja natomisat wiem ze lipiec 2010 a nawiasem mowiąc zwroc uwage na to ze środek mas ukladu Jowisz Słońce lezy w poblizu zewnetrznej czesci Naszej Gwiazdy. (przemieszcza sie w zaleznosci czy Jowisz jest w apheluium czy peryhelium) dodatkowe nalozenie siły nawet niewielkiej wywołuje powstanie wybuchów. Okres obrotu Jowisza j3est mniej wiecej zgodny z okresem cyklu Wolfa. Czynnikiem dodatkowym moze byc planeta lub okreslone ułozenie Solar systemu w galaktyce. Pozdrawiam
  10. Aktualnie mamy wyjątkowy układ heliocentryczny wielkich planet stad ta aktywnosc. Najwieksza aktywnosc Słońca połączona z burzami magnetycznymi wystapi w roku 2010 zwłaszcza w miesiącu lipcu. Pozdrawiam
  11. Proszę zwrócić uwagę na aktywność Słońca polecam obserwacje i fotografowanie
  12. W/g moich prognoz w poczatkowych dniach kwietnia wystapi wzmozona aktywność słoneczna (max powinno być ok 2-6.04). Pozdrowienia Andrzej
  13. Prosze sprawdzic dane z internetu. Nastepna wzmożona aktywnosc 1-5kwietnia Data DSD.txt :Issued: 0225 UT 02 Mar 2005 # # Prepared by the U.S. Dept. of Commerce, NOAA, Space Environment Center. # Please send comments and suggestions to SEC.Webmaster@noaa.gov # # Last 30 Days Daily Solar Data # # Sunspot Stanford GOES12 # Radio SESC Area Solar X-Ray ------ Flares ------ # Flux Sunspot 10E-6 New Mean Bkgd X-Ray Optical # Date 10.7cm Number Hemis. Regions Field Flux C M X S 1 2 3 #--------------------------------------------------------------------------- 2005 01 31 86 49 180 1 -999 A4.4 1 0 0 1 0 0 0 2005 02 01 84 27 170 0 -999 A4.0 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 02 82 28 150 0 -999 A4.5 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 03 83 23 50 0 -999 A7.6 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 04 82 22 80 1 -999 B1.3 4 0 0 0 0 0 0 2005 02 05 95 22 40 0 -999 B2.1 1 0 0 0 0 0 0 2005 02 06 97 47 140 2 -999 B1.8 1 0 0 0 0 0 0 2005 02 07 103 62 360 1 -999 B2.2 4 0 0 1 1 0 0 2005 02 08 108 53 360 0 -999 B2.0 2 0 0 0 0 0 0 2005 02 09 109 60 490 1 -999 B1.9 0 0 0 0 1 0 0 2005 02 10 114 63 530 1 -999 B2.1 1 0 0 3 0 0 0 2005 02 11 114 73 900 0 -999 B2.1 1 0 0 0 3 0 0 2005 02 12 116 72 790 0 -999 B1.8 0 0 0 4 0 0 0 2005 02 13 116 73 720 0 -999 B1.6 2 0 0 3 1 0 0 2005 02 14 118 115 760 0 -999 B1.5 2 0 0 3 1 0 0 2005 02 15 122 69 690 0 -999 B1.6 1 0 0 4 0 0 0 2005 02 16 113 61 720 0 -999 B1.4 2 0 0 1 1 0 0 2005 02 17 111 51 620 0 -999 B1.3 1 0 0 0 0 0 0 2005 02 18 104 46 590 0 -999 B2.1 5 0 0 1 0 0 0 2005 02 19 99 51 520 0 -999 B1.6 1 1 0 0 0 0 0 2005 02 20 96 60 580 1 -999 A7.0 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 21 95 33 560 0 -999 A9.9 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 22 92 23 510 0 -999 B1.1 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 23 85 54 200 2 -999 B1.1 2 0 0 0 0 0 0 2005 02 24 80 17 40 0 -999 A6.4 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 25 78 15 30 0 -999 A2.1 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 26 77 27 70 1 -999 A1.4 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 27 76 12 20 0 -999 A1.7 0 0 0 0 0 0 0 2005 02 28 75 11 0 0 -999 A1.5 0 0 0 0 0 0 0 2005 03 01 74 11 10 0 -999 A2.1 0 0 0 0 0 0 0
  14. Polecam stronę http://www.moon-and-deluge.com/ co prawda nie związaną bezpośrednio z tematem ale w sposób pośredni tak. W/g moich teorii źródłem rozbłysków Słonecznych jest wyrywanie masy na skutek przesileń grawitacyjnych. W uproszczony sposób mozna to przedstawic jako dodawanie sie dwóch lub więcej składowych sił w danym kierunku powodujace przemieszczenie środka masy układu. Decydujacy wpływ ma tutaj Jowisz. Słońce wraz z planetami krąży wokół wspólnego środka masy który przemieszcza się dynamicznie. Cykl plam słonecznych pokrywa się mniej wiecej z okresem obiegu Jowisza. Jest to oczywiscie uproszczone rozumowanie gdyz pomimo powtarzalnosci okresów obrotu planet wokół Słonca graja role takze momenty peryhelium i aphelium oraz położenie węzłów danej planety a wiec nachylenie ich orbit. Prawdopodobnie wzmożona aktywnosc Słoneczna wystapi na poczatku kwietnia - w/g mnie będzie ekstremum ale nie bedzie to absolutne ekstremum. Jednak wzrost aktywnosci pomiedzy 1-6kwietnia powinien byc zauważalny. Pozdrawiam Andrzej
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.