Jump to content

bartolini

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,874
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by bartolini

 1. Wyroby z czarnego plastiku są z zasady bardzo odporne na UV, bo barwi się je sadzą, która jest bardzo dobrym stabilizatorem UV i jest jednocześnie bardzo tania. Więc producent wręcz musi się powstrzymywać, żeby nie dodać za dużo "taniego wypełniacza". W przypadku tworzyw białych/kolorowych stabilizator uv, to dodatkowy koszt, którego producent nie chce ponosić jeżeli klient tego nie wymaga. Pracowałem w firmie gdzie wszystkie części z tworzywa narażone na promieniowanie słoneczne były z zasady czarne, w razie gdyby dostawcę korciło na oszczędności na stabilizatorach - zwłaszcza, że taki szfindel wychodzi dopiero po latach
 2. Sam jestem typem śpiocha i obserwuję w zimie maksymalnie do 1:00, a w lecie do 3:00. Rano jest oczywiście "astro-kacyk" ale po kilku godzinach wszystko wraca do normy. Najgorzej jak trafia się wyż i trzeba ruszyć w teren 3 noce pod rząd, a w zeszłym roku, w lecie udało mi się zrobić 4 noce pod rząd - wtedy jest zombie mode
 3. Jako ciekawostka - Takahashi miało w ofercie takiego konwertowalnego newtona/cassegraina CN212: http://www.astropic.net/CN-212/CN-212_manual_english.pdf
 4. Odpowiedź moim zdaniem jest dość skomplikowna. Księżyc, to dość specyficzny obiekt, bo duże znaczenie ma jakość wykonania: gładkość powierzchni soczewek, jakość szkła, w zależność od konstrukcji zastosowanie elementów o niskiej dyspersji, jakość powłok, wyczernienie. To są cechy okularów z wyższej półki, ewentualnie okularów specjalizowanych do planet - jak ortoskopy. Oprócz cech powyżej jest jeszcze zdolność do pracy z szybkimi układami optycznymi czyli niski astygmatyzm własny okularu. Można założyć, że Hyperiony są tanią ~kopią Pentaxa XW/XL, więc w szybkim newtonie, na księżycu wyjdą jakieś wady z pierwszej grupy + astygmatyzm własny. W cassegrainie odpadnie problem z astygmatyzmem własnym.
 5. W newtonie, można łatwo uzyskać potrzebną źrenicę. Inaczej wygląda sprawa w cassegrainie, gdzie potrzebujesz długiego okularu, żeby uzyskać przynajmniej 3~4mm źrenicy do obserwacji obiektów o niskiej jasności powierzchniowej albo do obserwacji z filterm UHC. Z mojej strony mogę polecić ES40 68*, który jest sporo tańszy od LVW. Używam w Maku180 i daje rewelacyjne obrazy. Recenzje na CN wskazują, że nawet w wolniejszych newtonach, daje obrazy na poziomie Panoptica.
 6. Nie ma żartów - Lego to największy producent opon na świecie :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Opona_Lego
 7. Ja używam w maku180: Lego 65891
 8. Tak, od kilku lat produkują na Tajwanie, czy gdzieś tam nie-w-Japonii.
 9. Produkcja reszty ogniskowych kilka lat temu, po kupieniu pentaxa przez ricoha została przeniesiona z Japonii bodajże na Tajwan. Z tego co pamiętam, dodatkowo tsunami zniszczyło fabrykę pentaxa w Japonii.
 10. Pentax zreaktywował produkcję XW40 i XW30: https://www.ricoh-imaging.pl/pl/eyepieces.html Orientacyina cena 30mm to ~1700PLN a 40mm ~1900PLN https://www.astroshop.pl/okulary/15_10/m,Pentax/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=XW
 11. Wsporniki bym sobie darował, o wiele mniej spawania, wycinania. Zrób stopę z blachy 2x grubszej i okrągłą, bo jak do wylewania fundamentu użyjesz gotową tubę kartonową, to nie bedziesz musiał budować szalunku.
 12. Jest AutoCAD 3D, tyle że bezpłatny tylko trial. Znając koszt najtańszych komercyjnych 3d CADów, dla mnie, to co oferuje Fusion360 w ramach licencji edukacyjnej, to jest szok.
 13. Pewnie nie ma to związek z twoim problemem - ale jako ciekawostka. Zastanawiałem się, że taki artefakt, to trochę jak RBI w chipach CCD i znalazłem wątek, gdzie opisany jest efekt dla CMOSa "zapamiętującego" obraz rzutowany na chip bez ekspozycji. https://www.cloudynights.com/topic/662887-not-rbi-on-cmos-but-this-looks-similar/
 14. Ze względu na prognozy pogody, ogólnie nie było za dużo sprzętu do wizuala - miałem ze sobą lornetę i obserwowałem ~3 godziny. Niebo nawet jak było, to było zasnute cirrusem, także nie miało okazji pokazać swojego potencjału. Inna sprawa, że do pola obserwacyjnego przylega Farfurnia z rozświetlonymi oknami. Więc trzeba by znaleźć jakąś "zacienioną" miejscówkę, żeby złapać adaptację, a było tak ślisko, że strach chodzić po nocy ze sprzętem.
 15. To ja dorzucę landszafcik i fotkę ze szlaku
 16. W skrócie - szansa na dziury w chmurach w dwie noce: za piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.
 17. Bodi, PawelBe czy na górkach, w lesie zalega śnieg, jest jakoś mocno błotniście? W nocy widzę temperatury ujemne. Planuję pochodzić trochę i zastanawiam się jakie buty wziąć - czy potrzeba jakieś wyższe "do gnoju"
 18. Ja wyjeżdżam o 12:20 z Wro i w Krośnie mam być o 19:45 planowo. Anyway - ekipa z Lublina zgarnie mnie po drodze
 19. Może ktoś będzie jechał w piątek przez Krosno/koło Krosna (19tką z Rzeszowa) około 20:00? Jadę autobusem z Wrocławia do Krosna. Będę miał tylko plecak 70l. Niestety nie ma tak późno busa do Tylawy, co najwyżej do Dukli o 22:00 :/
 20. Potwierdź proszę Paweł czy jest jakiś ogólnodostępny czajnik, żeby sobie zrobić coś do picia, ewentualnie jakieś żarcie w proszku przygotować.
 21. Wygląda jak aparat do usuwania pluskiew z matrixa www.scifimoviezone.com
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.