Jump to content

Adam_Jesion

Właściciel
 • Content Count

  22,007
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Posts posted by Adam_Jesion


 1. Aż sobie zajrzałem do archiwów. Pierwszy merytoryczny post na tym forum (poza organizacyjnymi) napisałem 2 września 2003.

  https://astropolis.pl/topic/1519-celestron-cr150hd-dzisiaj-zwany-c6-r/


  Zachował się też stary wątek z A4U, który był realnie pierwszym: 
  https://astropolis.pl/topic/96-vesta-telskop/

   


  Tak się zaczęło astrofoto na poważnie :D

  https://astropolis.pl/topic/216-pierwszy-jupiter-kupa/


  Ech... za 3 lata będzie 20 lat historii tego forum.


 2. 58 minut temu, isset napisał:

  Adam, spójrz na screen, który załączyłem. Tam przy KAŻDYM polu jest komunikat. Nawet przy tych wypełnionych :)

  Zgodnie z prawdą - każde pole jest wymagane i ten napis jest zanim w ogóle cokolwiek zrobisz. Inaczej mówiąc - każde musisz wypełnić. Przed chwilą dodałem testowo i działa. Masz nadal problem z dodaniem?


 3. 8 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

  Pozyskałem ostatnio trochę sprzętu astro i postanowiłem powalczyć z krótkoczasową astrofotografią.
  Naoglądałem się zdjęć "lucky imagingu" specjalistów z tego forum i pomyślałem, że to jest ta gałąź astrofoto, która mnie bardzo ciekawi.

  Wyłuskiwanie drobnego detalu z kosmosu może sprawiać dużo frajdy. Nawet kosztem utraty na estetyce zdjęcia.
  Zakładam ten temat, żeby dać sobie okazję do pozyskania nowej wiedzy/umiejętności w tym zakresie.

  W związku z powyższym do zdjęć będę załączał stacki.

  Sprzęt jakim obecnie dysponuję to: Newton 16'' (f=1800) na Dobsonie z GoTo i kamera ASI 385.
  Wiem, że Dobson nie jest dobrym rozwiązaniem dla uprawiania tego rodzaju sztuki natomiast dla mnie ma kilka plusów.

  Prawdopodobnie w jakiejś przyszłości pozyskam trochę mniejszego Newtona na jakimś EQ/NEQ, a tego obecnego pozostawię do innych celów.

   

  M42
  160x500ms

  Naświetlałem z miasta (3km od centrum Torunia). Jestem ciekaw ile zyskam w jakości materiału, gdy wyjadę pod ciemniejsze niebo.
  Stackowanie Siril. Obórka w Gimpie. Wszelkie konstruktywne rady/sugestie bardzo mile widziane.
  stack: https://drive.google.com/open?id=1q_whL5BkJp-iwbixjee2FNsQD-TMdlAa

   

  r_m42_stacked_processing_3.thumb.jpg.853b35ed100c93be418f168e043ef4d4.jpg

   

  Pojedyncza klatka:

  m42_singleFrame.thumb.jpeg.2271a04de2102610e1549a80dd133424.jpeg

   

   

  Jak dla mnie na początek super. Do końca życia nie zapomnę swoich eksperymentów, a szczególnie pierwszych fotonów. Zgadzam się z tezą, że w astrofotografii sam wynik nie jest najważniejszy. Istotny jest experience - czyli przeżywanie doświadczenia, pokonywanie swoich słabości, edukacja, etc. 

  • Like 9

 4. 7 minut temu, Paether napisał:

  Tak, ten Orion.

   

  W skrócie: Orion zarzucił Ningbo Sunny (właściciel Meade) i Synta Technology (właściciel Sky-Watchera i Celestrona) nielegalną współpracę w celu uzyskania przewagi na rynku. Synta szybko poszła na ugodę, a Sunny właśnie przegrał pierwszą instancję. 

   

  https://www.sfchronicle.com/business/article/Bay-Area-telescope-company-says-Asian-13739535.php

   

   

  Żeby było zabawnie, Synta produkuje sprzęt także dla.... Oriona :D Namieszali.


 5. 9 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

  Masz na myśli grafikę czy merytorykę? Pytam, bo akurat jestem autorem kalendarium na 2020 w GW ;)

  Od zawsze uważam, że ta inicjatywa GW jest super i sam kalendarz także - oczywiście głównie w kontekście ceny i zasięgu. Myślę, że nikt nie ma żadnego "ale" do zawartości, a raczej do samej formy, która naturalnie w tej cenie nie może być inna.


 6. 22 godziny temu, dobrychemik napisał:

  A brałeś kiedyś pod rozwagę wersję "light" swojego kalendarza? Mniejszy format i/lub słabszy papier w celu obniżenia ceny?

  Rozmyślam nad tą kwestią. Trochę mi zasobów brakuje, bo wszystko sam robię, a jeszcze chciałbym w tym roku zrobić Kalendarz Astropolis, choć może być ciężko czasowo.

  • Like 1

 7. Nie podchodzcie do tego, jak do typowego korporacyjnego biznesu. Piszę tu do osób zadających pytania o gwarancję, support, etc. Moim zdaniem (poprawcie mnie jeśli się mylę), to jest oferta dla pozytywnych szaleńców, którzy nie tyle, co chcą kupić super montaż, ale przede wszystkim wesprzeć ten projekt i mieć fan z bycia testerem (zaangażowanym, który ma wpływ na przyszłe wersje). Ryzyko jest dużo, ale na tym to polega (zobaczcie, ile fajnych projektów powstało na Kickstarterze). Każdy sam liczy swoją kasę i zakładam, że to jest oferta dla tych, którzy po wydaniu 21K nadal będą mieć na bułkę z masłem.

  Ja kiedyś podchodziłem do tego tematu i wiem, jakie są koszty. Wtedy podjąłem decyzję, że albo od razu zrobię z tego większą skalę, albo nie będą nawet podchodził. Robienie 3 montaży na CNC to jest naprawdę duży koszt. A gdzie jeszcze amortyzacja czasu i kasy, która poszła na ten projekt do tej pory?

  I na koniec - uważam, że nie powinieneś @Krzychoo226 pisać "nic na tym nie zarabiam". Bo niby dlaczego masz nie zarabiać? Walcz, a może kiedyś ten wątek będziemy wspominać jak legendę. Powodzenia.

   

  • Like 7
  • Thanks 1

 8. 2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

  Może nowe podejście do EXO: zamawiamy ten sam sprzęt hurtowo u Chińczyków i (co wiąże się z nieco wyższą ceną niż u innych) gwarantujemy, że skolimowaliśmy i sprawdziliśmy na gwiazdach?

  Nie ma opcji, żeby wystarczająco wiele osób było w stanie zapłacić za wyższą jakość. Uwierz mi, że testowaliśmy ten wariant wiele razy (poczynając od teleskopów, a skończywszy na składanych od nowa montażach). Niska cena jest najważniejsza. Jako klienci zdecydowanie wolimy ryzyko. Nie twierdzę, że to źle. Tak po prostu jest i kropka.

  • Like 1

 9. 14 godzin temu, MateuszW napisał:

  Szkoda, że legendarny i perfekcyjny 65 (pomijając początkowe problemy z dokręcaniem soczewki - szczegół) został zastąpiony takim chłamem... 

  Ale to jest właśnie bardzo podobna przypadłość - więc niestety, mimo upływu lat, ten sam problem nadal się pojawia. Zbyt duże ściski/uciski soczewek w celach. 65Q miewał z tym problem (włącznie z brakiem tolerancji na spadającą temperaturę), także kolejne modele. Wszystko zależy od tego, jak chińskie ręce go poskładają. Albo trafisz, albo nie.

   

  14 godzin temu, MateuszW napisał:

  A to teleskopy brandowane jako SharpStar i TS to nie są identycznie te same teleskopy z tej samej chińskiej fabryki? 

  Jest tylko jeden producent tych teleskopów - SharpStar. 

   

  9 godzin temu, MateuszW napisał:

  No ciekawe, czy będzie wreszcie porządna tuba czy kolejny bubel (paździerz ;)

  Jeden z moich klientów kupił chwilę temu ten nowy refraktor 100Q (być może jako pierwszy w EU w ogóle). Po tej transakcji zdecycowałem się zakończyć działalność handlową jako Astroking. Teleskop wrócił do producenta i aktualnie trwa proces wymiany.

  Za słabe mam nerwy na takie zabawy. Szczerze, to po prostu miałem już tego dosyć. Zobaczymy na jak długo :P


 10. Problem jest szerszy i od jakiegoś czasu dotyczy wielu teleskopów z serii Q (zdecydowanie więcej niż 1/10, co jest moją mentalną granicą i mniej więcej taka była średnia w przeszłości). Osobiście rekomenduję powstrzymanie się od zamawiania tych konstrukcji do czasu odwołania, tzn. jak zaczną one działać jak trzeba - no chyba, że ktoś lubi ryzykować i potem czekać na serwis/wymianę. Szkoda, bo jak trafi się na egzemplarz, to jest to bardzo fajny sprzęt.

  Faktycznie trudno zaakceptować taką sytuację, nawet na tak porypanym rynku, jak astro. 

  PS. Chyba w Sharpstar coś się dzieje z jakością montażu, bo mam wrażenie, że to głównie ich teleskopy mają problem.


 11. W dniu 21.11.2019 o 21:36, cyberboss napisał:

  Hiperbola ma znacznie lepiej zredukowaną komę.

  Owszem, i przez to potrzebuję znacznie prostszy optycznie korektor (paktycznie tylko do wypłaszczenia krzywizny pola), co przekłada się (teoretycznie) na znacząco lepszy obraz. Koszt to większe wymagania kolimacyjne (osiowość toru optycznego jest kluczowa) i cena wykonania hiperbolicznego lustra (trudna sprawa).

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.