Jump to content

swobodny

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  510
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

swobodny last won the day on October 27 2020

swobodny had the most liked content!

Community Reputation

1230 Excellent

About swobodny

 • Rank
  Procjon

Kontakt

 • Strona WWW
  http://tomekskiba.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

2814 profile views
 1. W miniaturze super, przy bliższym przyjrzeniu wrażenia opadają. W środkowej części kadru pudrowe róże rażą plamami i artefaktami po odszumianiu. Czyżby słaba SII? Obwódki wokół jaśniejszych gwiazd na minus. Na plus dobra dynamika i kolory. Coś mi jednak mówi że następne podejście będzie lepsze...
 2. Czy to kamera jest odpowiedzialna za spajki na gwiadach?
 3. Widzę, ze co osoba to inna metodologia. Ja z kolei z ASI1600 nie używam biasow w ogóle. Z różnych wątków na cloudynights wyczytałem, ze tak krótkie ekspozycje nie dają powtarzalnych wyników w tej kamerze. Zalecana kalibracja to Dark, Flat i Dark Flat. Co ciekawe, działa to dla mnie dla Ha i OIII. Kanału SII jeszcze nie udało mi się poprawnie skalibrować flatami. Ich gradient nie pasuje do lightow nawet jeśli nie ruszam koła filtrowego i robie flaty bezpośrednio po sesji. Ciekawy offtop, może wydzielimy?
 4. Ładne gwiazdki, dobry sygnał - chyba dopracowałeś zestaw do szerokich pól. Śledzę temat, bo sam się przymierzam. Jakiś czas temu próbowałem sił z Canonem i obiektywem 135mm. Canona nie ma, obiektyw został - może jeszcze się przyda. Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, ale zdjęcie jest odbiciem lustrzanym - dlaczego? Trochę się przyczepię do kadrowania - pasję astrofoto wywodzę w fotografii i bardzo zwracam uwagę na kompozycję. Szkoda przyciętej M35. Niewiele brakło, a mógłbyś uzyskać coś takiego: (zdjęcie przypadkowe z Google, chodzi mi jedynie o kadrowanie) Czekam
 5. @_Spirit_, lubię takie wątki w których ktoś przedstawia ewolucję swojego podejścia do edycji w czasie. Też zbieram z miasta, w Ha nie jest źle pod warunkiem, że żadne latarnie nie zaglądają w obiektyw. Natomiast OIII i SII to prawdziwy hardkor. Do słabego sygnału dochodzą większe kaprysy co do warunków, więc u mnie odrzut jest spory. U mnie w tym przypadku musiałem odrzucić ponad połowę klatek w SII, głównie ze względu na słaby sygnał i odblaski. Ale już się nauczyłem, że wolę stack z mniejszej ilości klatek, ale dobrej jakości. Co do Bubble, dla mnie złotym Graalem jest pewnie wszystkim
 6. @_Spirit_, załącz koniecznie i napisz najlepiej parę słów co to za materiał jest. Żaden nietakt, akurat bardzo na temat, coś merytorycznego.
 7. Dziękuję za miłe słowa. @_Spirit_, zmobilizowałeś mnie żeby powalczyć o lepszy detal, tylko gdzie się zapodziała Twoja wersja? U Ciebie ogniskowa 600mm pokazała pazur, bardzo dobry detal. Prezentowałeś gdzieś ten materiał? Nie mogę znaleźć. Poniżej podostrzona, nowa wersja, wrzucam w pełnej rozdzielczości, co tam:
 8. Kup samą wtyczkę, nazywa się to wtyk mikrofonowy NC/CB 2PIN, np: https://allegro.pl/oferta/wtyk-mikrofonowy-na-kabel-nc-cb-2pin-7442270293 i zarób na kablu od zasilacza.
 9. Wymyśliłem sobie taki kadr kilka miesięcy temu i cierpliwe zbierałem fotony przez zimę, jeśli tylko moja obecność w domu zgrywała się z pogodą, czasami po kilka klatek na noc. Mój cel to 10h na kanał, ale wyszło ile wyszło, miłosiernie przemilczę temat pogody ostatniej zimy. Po pierwszych przymiarkach do obróbki pomyślałem, że poczekam i dozbieram w nowym sezonie. Ale w międzyczasie przyglądnąłem się też stackom z innego kadru, zbieranego przez dwa sezony (może też pokażę) i wcale nie byłem zachwycony. Lobster trochę przycięty, nie zmieściła się też w kadrze pobliska piękna gromadka
 10. Esencja naszego hobby Piękne, przestrzenne, delikatnie pokazane odcienie ciemnego zdawałoby się kosmosu. Mam mieszane uczucia kiedy patrzę na halo wokół gwiazd: Pięcioramienne "czarne spajki", nałożone na spajki dyfrakcyjne z ramienia, a w dole kadru jeszcze pionowe, chyba z dyfrakcji na lustrze - wiem, że ten sprzęt kieruje się swoimi prawami, to cena za światłosiłę, ale jednak te detale odrywają moją uwagę od głównego tematu czyli pyłów.
 11. Wygrzebałem stare zdjęcia jak to wyglądało z APO 80mm: Testowałem wedge i głowicę z przeciwwagą od Astrotraca, ale oddałem - pewniejsze i praktyczniejsze okazały się posiadane już Manfrotto z mikroruchami w roli klina paralaktycznego oraz TS Giro Mini.
 12. Kwestia uciągnie czy nie to jedno, inna sprawa to kadrowanie. Używałem Astrotrac z obiektywem 300mm i Canonem 6D. Prowadził bez problemu, pod warunkiem że nie było wiatru. Ale kadrowanie było potwornie upierdliwe. Wieszałem też na próbę APO 80mm z lustrzanką, ale tutaj kadrowanie było jeszcze trudniejsze i zarzuciłem ten pomysł.
 13. Ja robiłem kolimacje FSQ106 w 2016 tutaj: https://www.telescopes-et-accessoires.fr/ Koszt: 240 EUR.
 14. Bardzo jestem ciekaw co wymyśliłeś. Nie wiem czy znasz, zalinkuje do mojego balkonowego rozwiązania: Może podpatrzysz coś co Ci się przyda.
 15. Gratuluje. Przetestuj ją czy jest podatna na microlensing, bo to największą wada ASI1600 moim zdaniem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.