Jump to content

swobodny

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  499
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

swobodny last won the day on October 27 2020

swobodny had the most liked content!

Community Reputation

1153 Excellent

About swobodny

 • Rank
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  http://tomekskiba.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

2686 profile views
 1. Kwestia uciągnie czy nie to jedno, inna sprawa to kadrowanie. Używałem Astrotrac z obiektywem 300mm i Canonem 6D. Prowadził bez problemu, pod warunkiem że nie było wiatru. Ale kadrowanie było potwornie upierdliwe. Wieszałem też na próbę APO 80mm z lustrzanką, ale tutaj kadrowanie było jeszcze trudniejsze i zarzuciłem ten pomysł.
 2. Ja robiłem kolimacje FSQ106 w 2016 tutaj: https://www.telescopes-et-accessoires.fr/ Koszt: 240 EUR.
 3. Bardzo jestem ciekaw co wymyśliłeś. Nie wiem czy znasz, zalinkuje do mojego balkonowego rozwiązania: Może podpatrzysz coś co Ci się przyda.
 4. Gratuluje. Przetestuj ją czy jest podatna na microlensing, bo to największą wada ASI1600 moim zdaniem.
 5. Dziś obejrzałem zdjęcie na innym monitorze, i rzeczywiście było za ciemne. Po lekkiej korekcie:
 6. To są struktury mgławicy, widoczne w Ha i OIII. Przejrzałem inne zdjęcia, też tam są, na podobnej animacji kolegi Tayson widać ich część: https://astropolis.pl/uploads/monthly_2020_04/animacja_SHO.gif.c0fd129324201b62b7d38be91619ed03.gif Ten obszar obfituje w przedziwne struktury pyłowe, które czasami wyglądają jak jakieś przypadkowe pociągnięcia pędzlem w PS. To jednak mylące. Nie stosuję selektywnej obróbki mgławic, a maski jedynie przy odszumianiu.
 7. Właśnie z siarką jest największy problem, myślę że potrzebowałbym 2-3 razy tyle materiału żeby poszaleć. Co do większej rozdzielności, wrzuciłem full size na Astrobin: https://astrob.in/xvrzgk/0/ co mi tam Ale jestem świadom, że w tej skali widać już braki.
 8. Ha - Astrodon, SII I OIII - Chroma. Czemu pomyślałeś ze to Baader?
 9. Materiał do zdjęcia zbierałem metodycznie przez szereg pogodnych nocy, które przytrafiły się we wrześniu (14-23 września). Moją ambicją było zebranie go na tyle, aby maksymalnie ograniczyć odszumianie. Jak kiedyś napisał Bogdan Jarzyna, nie odszumia on wcale. Chciałem mieć materiał jakości, która na to pozwoli. Bliskość rzeki od mojego domu sprawia, że w chłodne noce lubią powstawać mgły. Tak też było we wrześniu, przez co większość materiału zebrana po północy poszła do kosza. I odszumiać trzeba było. Ciągle widzę też mały problem z krzywizną pola, który objawia się lekko owalnymi gwiazd
 10. Potwierdzam, w 6D najlepsze efekty osiągałem przy ISO1600.
 11. Nowa cena: 129zł plus przesyłka: 15 zł paczkomat lub 20 zł kurierem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.