Jump to content

Piort

Społeczność Astropolis
 • Posts

  148
 • Joined

 • Last visited

About Piort

 • Birthday 12/16/1982

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Skąd
  Warszawa/Ostrołęka (obserwy)
 • Zainteresowania
  Czyste niebo+wolna noc, długie wyprawy rowerowe, oraz uświadamianie sobie czasem co ja tu (tam) robię...
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton Celestron C8-N (203/1000mm), okulary Vixen LV, LVW, Meade SWA

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Piort's Achievements

1

Reputation

 1. Witaj Bracie ! Mam nadzieję że po zlocie już wiesz.... (wiesz co) Pozdrawiam,
 2. Witam, W imieniu brata wystawiam ogłoszenie sprzedaży ww. obiektywu. Cena wynosi 800 zł. Powodem sprzedaży jest chęć przesiadki na klasę wyższą obiektywów. Wiem że obiektyw jest prawie jak nowy bo nie był używany zbyt często. Więcej szczegółów znajdziecie również na: http://www.allegro.pl/item180066077_sigma_...ltr_gratis.html Jeżeli do czasu zlotu w Bieszczadach, obiektyw nie zostanie sprzedany, mogę go tam zabrać w celu bezpośredniego pomacania i niezbędnych przymiarek, jak również dokonania transakcji kupna/sprzedaży. W tej sprawie proszę więc o kontakt na PW astro-forum. W razie pytań proszę dzwonić na telefon brata: Paweł 0-506-17-13-13 Załączam fotki (mam więcej jak trzeba): ps. Od razu odpowiadam na ew. pytania o te białe kropki - to cecha własna materiału którym jest obiektyw pokryty - żadne tam paprochy !
 3. Dodam od siebie: OIII - to zdecydowanie największy shocker - szczególnie przy szerokim polu (ok 2 st) i Veil Nebula !!! Tu opinie nie zawierają już żadnych wyolbrzymień - po prostu nie chce się wierzyć jak bardzo można poprawić kontrast między tłem nieba i tym co nazywamy światłem z mgławicy... W Bieszczadach '06 gościł - od tamtej pory o nim marzę... (tylko dylemat: 1,25" czy 2" ??)
 4. Zacznę od wyrażenia najszczerszych gratulacji i życzenia Wam kontunuacji szczęśliwego pożycia we wspólnym związku małżeńskim!! Twoje fotki Pawle są dla mnie motywacją do dalszych prób (i inwestycji) - będę dążył do takich właśnie obrazów zaczynając od tego co załączyłem poniżej (aby pokazać innym co oznacza słowo "doświadczenie" - wystarczy porównać Twoją i moją Gromadkę Subaru) Wczoraj rzeczywiście poczułem co znaczy ruch obrotowy Ziemii Napęd z tego co już wcześniej patrzyłem nie jest drogą inwestycją więc pewnie niebawem się u mnie pojawi... Pozdrawiam, ps: Czy Tobie też 350-tka tak długo "busy"-uje po zrobieniu np 2-minutowej expo ??!!
 5. Cześć Koledzy, Podpiąłem wczoraj po raz pierwszy Canona EOS 350D pod mojego C8-N i na ręcznym prowadzeniu zrobiłem kilka fotek - powiem że jestem oszołomiony efektami - zważając na to że to moje pierwsze astro-foto oraz że nigdy nie robiłem fotografii "prowadząc" teleskop. Efekty i wspaniałe możliwości tego aparatu nie wymagają komentarza - moje "tryby" prowadzenia natomiast muszę trochę poćwiczyć Najbardziej ze wszystkiego spodobał mi się kolorek na M27 oraz na M81-M82 ! nie wiedziałem że z pojedyńczych klatek (ISO 1600, 30 sek) można tyle osiągnąć! Pozdrawiam i tym bardziej podziwiam Wasze dotychczasowe fotografie !
 6. Cześć, Obsewrowałem zakrycie - to nie mogę też ominąć odkrycia dzisiaj (jutro) ! Można by pomyśleć że od 2 maja do 19 sierpnia gwiazda 47 Gem była zkryta przez księżyc ! Oby tylko pogoda.. !
 7. Mam coś bardzo podobnego (oprócz nazwy - identycznego - C8-N) - mam LVW 13mm i 8mm oraz LV 5mm - na Twoim miejscu docelowo postawiłbym na 13mm - jeśli nie od razu to w przyszłości - używam go w 75% czasu obserwcyjnego - warunki pogodowe i "jakość" atmosfery powodują że wszystko wygląda w nim wg. mnie najlepiej w tym powiększeniu (power 77X, FOV - 51' ) W obserwacjach nie chodzi przecież o powiększenie największe, a o powiększenie najbardziej optymalne i takie które da Ci najlepsze wrażenia estetyczne... Dla mnie to właśnie 13mm z tym teleskopem. Nie przeżył bym gdybym nie mógł na chwilę wrzucić 8 i 5mm - ale i tak czy to saturn, czy mgławice (M57, M27) czy Księżyc - najwięcej patrzę przez 13mm. Pozdro... Ps. Zawsze można się spotkać i pomacać
 8. Poniedziałkowa burza - to było coś !! Canon A530 - po prostu tryb "krajobrazowy" z ręki
 9. Po upływie 2 dni, i przewertowaniu klikunastu stron www, faworytem zostaje CANON A530 + 512 SanDisk. Mam tylko rozterkę pomiędzy A510 (3Mpix) i A530 (5Mpix i tryb ISO800) - różnica wynosi 150 zł... Mam świadomośc że to ISO800 nie będzie właściwie do użytku jeśli chodzi o jakość zdjęć, ale w szczególnych przypadkach może się przydać bo preferuję zdecydowanie zdjęcia bez lampy. Za 3 Mpix przemawia do mnie czysto logiczne rozumowanie - Mniej sensorów na tej samej powierzchni = lepsza jakość odwzorowania obrazu! Proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli go popełniłem rozumując w ten sposób... Czekam na dalsze porady !
 10. Cześć Prosże Was koledzy o radę w wyborze aparatu w segmencie do 700 zł. Wybieram się za 2 tyg. na urlop do Szwecji i domowy "sztandarowy" aparat jest w tym czasie zajęty. A coś do pstrykania muszę mieć w tym pięknym kraju !!! Przeznaczam na zakup do 700 zł (nie więcej bo jeszcze trzeba i tak kartę dokupić) O radę szczególnie proszę osoby używające właśnie aparatów z tego segmentu, gdyż parametry w abeli nie zawsze mówią nam o "uroku" zdjęć - osobiście sparzyłem się mocno na Panasonicu FZ5 - który kusząc zoomem optycznym 12X ze stabilizajcą - fajna sprawa - po prostu "odpłaca" brzykimi zdjęciami (o wiele ładniejsze wychodzą ze zwykłego Olympusa za 440 zł!! - modelu nie posiadającego praktycznie żadnych "opcji" (model? niepamiętam) Co liczy się dla mnie przy tym zakupie?: - matryca do 4 MPix (żeby nie przepłacać za większą) - zoom w zakresie 3X - do 4X (na więcej nie liczę za tą cenę) - Bardzo ważna sprawa to wierne odwzorowanie barw w trybie automatycznym i ogólnie żywe i ładne zdjęcia - sprawą uzupełniającą będzie napewno "szybki start" aparatu, i umiarkowane gabaryty. - jasność 2,8 - X ub lepiej (ten Canon A520 ma nawet 2,6) Wstępne rozeznanie dało w efekcie: Canon A520 - co Wy na to ? Czekam na propozycje !! http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/9423 Dzięki za pomoc!
 11. Cześć M44 to bardzo wdzięczna M-ka, szczególnie w lornetce na statywie!! Dodatkowo teraz "ozdobiona" Strurnem krzątającym się gdzieś nieopodal... Nigdy nie zasmakowałem przyjemności patrzenia w głębię Kosmosu własnoręcznie wykonanym instrumentem - tymbardziej winszuję Jeśli zasmakujesz w gromadach otwarych to polecam uwziąć się któregoś wieczoru na coś co nazywam "maratonem 30-tek" - tu oprócz M31 i M33 królują praktycznie same otwarte.... i każda pokazuje coś innego... Pozdrawiam, Piort
 12. Spójżcie sami....bez komentarza !! http://www.takahashiamerica.com/catalog/pr...8b923da0a778d12 To się nazywa szybki teleskop !! Pozdrawiam,
 13. Cześć Chcę siępodzielic wrażeniami z wczorajszego/dzisiejszego zakrycia gwiazdy 47 Gem przez ciemną stroną księżyca. Na samym początku chcę podziękować "sprawcy" spektaklu - Robertowi, za wyczrpującą informację wcześniej na temat zajścia teog zajwiska. Otóż, to było moje pierwsze zakrycie gwiazdy. I na świeżo skomentował bym to jako bardzo spektakularne.... Ten moment, kiedy na godzinę przed, gwiazda jest tak daleko od tarczy... ... potem na kwadrans przed, żonglerka okularami, jaki wybrać żeby gwiazda zachowała jak największą jasność, a zarazem krawędź księżyca bła jak największa... ... wybrałem okular 8mm z szerokim polem, jasność giwazdy bła dość znaczna - 5,8mag więc nadal waliła po oczach w okularze - power 125X, ... kiedy znalazła się już bardzo bliko tarczy (rozświetlonej zresztą jeszcze troszkę światłem popielatym - co wg. zmnie zwiększyło jeszcze wrażenia) - zauważyłem jak szybko księżyc mknie po niebie...zostało zaledwie kilka sekund... ... przestałem mrugać żeby nie przegapić... i .... znikła !! tak szybko !! Jako że to było pierwsze zakrycie nie wiedziałem czego można się spodziewać, czy zgaśnie, czy stanie się tak jak zeszłej nocy - to wyglądało jakby ktoś wyjął wtyczkę z kontaktu, momoent - ale jakże przyjemny. To tyle z moich wrażeń, trochę sie rozpisałem, ale tak to właśnie było, będę śledził takie zdarzenia, bo wbrew pozorom są warte zanotowania... Pozdrawiam, Piort
 14. Cześć Na świeżo po zlocie, powiem Ci że wg. mnie widać różnicę pomiędzy 20 i 25cm. Używam lustra 20cm, i dość dużo patrzyłem w niebo przez swój teleskop, ale jak w Bieszczadach bezpośrednio porównałem sobie go do 25cm lustra to nie mogę powiedzieć że nie widać różnicy. Jeśli to ma być Twój pierwszys telekskop to uważam jednak że warto abyś kupił ten mniejszy (20) a resztę przeznaczył na 2 szt. dobrych okularów (np. Vixen LVW 8-13mm oraz SWAN 33mm 2") Teleskop 25 cm, może Cię na samym początku przerazić swoimi rozmiarami i zniechęcić ze względu na mniejszą mobilność. Na 20-tke sie nie wykosztujesz a okularów dobrych używał będziesz z każdym kolejnym teleskopem... Pozdrawiam, Piort
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.