Skocz do zawartości

Elori

Społeczność Astropolis
  • Postów

    83
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Elori

  1. Może miało by to sens, gdybyś sobie wieżę wybudował. W przeciwnym wypadku główną atrakcją podczas obserwacji byłaby para unosząca się z dachu
  2. Darek: akurat pomysł z obserwatorium na poddaszu nie jest wcale taki dobry. Poszukaj na forum tematów omawiających problem obserwacji przez okno. Ogródek jest o wiele lepszym wyborem.
  3. Czy ktoś jeszcze zauważył problem z wysyłaniem prywatnych wiadomości?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. Elori

      Elori

      Przy próbie wysłania wiadomości dostaję następującą informację:

       

      Wystąpiły następujące błędy

      Array

      Wiadomość nie została wysłana

    3. *Wojtek*

      *Wojtek*

      Zaloguj się jeszcze raz. Dzisiaj nie mogłem wysyłać myśli. Wylogowałem się i jeszcze raz zalogowałem i pomogło, może masz ten sam problem?

    4. Elori

      Elori

      Pomogło. Dzięki!

  4. TabciogarajR3: kolega w Twoim wieku, to może uda Ci się go po polsku pisać? darekk1998: uszanuj trochę forumowiczów i zacznij rozdzielać zdania. A wracając do tematu: 1. Jeśli nie jesteś szczególnie wyrośnięty jak na swój wiek, to może lepiej nie szarżować za bardzo z rozmiarem teleskopu? 2. Przez kilka lat wystarczał Ci produkt teleskopo-(nie)podobny z Allegro, więc to co pokaże Ci lustro 8" powinno Cię zachwycić tak bardzo, że wystarczy na kilka kolejnych lat.
  5. Na forum padały już podobne pytania. Jeśli dobrze pamiętam, to tuba przeniesiona z dobsona może być za mało wytrzymała, żeby ją później zawiesić na paralaktyku. Możliwe byłoby wyginanie się tuby, a nawet trwałe uszkodzenie.
  6. Warto chyba zauważyć, że EQ2 wymaga przeciwwagi, a to kolejne kilka kilo. Z drugiej strony, nie wiem ile dokładnie każdy z tych montaży waży. To chyba dość ważne, skoro będzie się sprzęt woziło rowerem?
  7. DS'y są właściwie zawsze rozmazane przy 6", przynajmniej jeśli chodzi o okolice większych miast. Nie wydaje mi się, żebyś mógł kupić coś co by Ci odpowiadało, chyba że lepszą lornetkę.
  8. Jeżeli tam też przestaniesz używać znaków interpunkcyjnych, to zapowiada się blog dla zielonych w innym temacie ;p Tak przy okazji - sygnaturka Ci chyba nie działa.
  9. Zna się ktoś może na czytnikach ebooków?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. Elori

      Elori

      Zastanawiam się nad Onyxem X61E i miło byłoby poznać opinię na jego temat. Dodatkowo chciałbym wiedzieć czy między wyświetlaczami Vizplex i Pearl jest tak duża różnica, że warto dopłacić 100zł (20% ceny).

    3. tacita

      tacita

      Aż tak bardzo się nie znam by ci coś powiedzieć o Onyxsie. Kindle ma ekran Pearl i z tego co czytałam przed zakupem czytnika, Vizplex ma trochę gorszy kontrast.

    4. tacita
  10. Ile obserwacji masz za sobą? Ja też zaczynałem z myślą o astrofoto, po roku nie zrobiłem żadnego zdjęcia, a i tak jestem bardzo zadowolony z teleskopu. Za te 200 zł. będziesz sobie mógł dokupić np. filtr, a aparatu za to dobrego nie kupisz. Tak więc poczekałbym jeszcze z tymi zdjęciami dwa miesiące, może po tym czasie stwierdzisz, że lepiej kupić sobie, np. jakiś okular.
  11. Wiadomość nie jest za bardzo po polsku. Na zdjęciach niewiele widać. Tak czy inaczej wygląda na to, że okulary są tej samej średnicy więc nie widzę problemu (inna sprawa, że ten 4mm trochę dziwnie wygląda). To, że są różnej długości wynika z zastosowanych w nich soczewek. Próbowałeś po prostu włożyć ten drugi okular do wyciągu? Popraw swój post bo zlepek słów "niewiem czy na tym białym też czy bez tego doradźcie" po prostu nie ma sensu. Przed napisaniem następnego posta przeczytaj lekturę: http://astropolis.pl/topic/23917-zanim-zadasz-pytanie/
  12. Chyba trochę przesadzasz, jeśli chce się na początek oglądać Księżyc i 4 planety to powinno wystarczyć. Jeśli nie to faktycznie synta 6" będzie fajna. tak czy inaczej lepiej poczytać wspomniany dział.
  13. Okulary mocuje się zazwyczaj przy pomocy śrubek z boku wyciągu (wyciąg, to to gdzie wkłada się okulary). Barlowa wkłada się do wyciągu, a do niego wkłada się okular. Okulary mogą się różnić długością, ale powinny być tej samej mniej więcej średnicy z jednej strony (z drugiej strony niż ta, którą się przykłada do oka), podobnie jak barlow. Jeśli coś się nie zgadza to trzeba chyba poczekać na zdjęcia.
  14. Elori

    Ceny Synty 8"

    Ja mam coś bardziej zbliżonego do tego, tylko że od SkyWatcher'a. Wydaje mi się, że to wystarczy, chociaż fajnie by było jakby ktoś z Syntą się wypowiedział. I tak raczej nie będziesz się chyba skupiał na Księżycu skoro kupujesz 8" Edit: To wygląda ciekawie. Ktoś się takim czymś bawił?
  15. Elori

    Ceny Synty 8"

    Plakatu raczej na obserwacje nie weźmiesz, ale na ścianie może fajnie wyglądać Co do Księżyca: to jest akurat dobre pytanie - oglądać się da tylko jak widać mały rogalik. Faktycznie, może warto dokupić filtr księżycowy. Przy 6" nawet z nim trochę ślepi w czasie pełni, a co dopiero może być przy 8"!
  16. Wyciąg "wykręca się" na tyle, żeby było ostro, przy tak prostym obiekcie to nie jest takie trudne - kiedy obraz zaczyna się rozmywać - wracasz. Trzeba tylko pamiętać, że pokrętło jest bardzo czułe i należy kręcić bardzo powoli.
  17. Pierścienie widać już przy x30 powiększeniu, przy x115 widać przerwę, a czasem nawet pasy i nigdy mi się nie wydawał taki mały, może jednak spodziewałeś się, że zajmie połowę pola widzenia? Jego rozmiary, przy Twoim sprzęcie możesz łatwo sprawdzić w Stellarium.
  18. Elori

    Ceny Synty 8"

    Ceny wszystkich tańszych teleskopów "skaczą", ale ogólnie jest trend rosnący (100zł w dół, 200zł do góry), akurat ceny Synty nie monitoruję, jednak wątpię, żeby była wyjątkowa pod tym względem. Więc jeśliby nie liczyć na promocję świąteczną, to chyba warto byłoby ją zakupić teraz. Jak już ktoś wspominał, nie warto czekać roku, żeby zaoszczędzić kilka procent kwoty (rok, bo w zimę nieczęsto są warunki do obserwacji). Czekanie na podanie ładnej tabelki z ceną Synty na przestrzeni dwóch lat, jest raczej bezcelowe, bo chyba nikt tego nie spisuje tak dokładnie.
  19. Elori

    Synty 8"

    Ja też dopiero się uczę. Jak każdy tutaj, o to w tym wszystkim chodzi. Jednak problem polega na tym, że mamy się wspierać wzajemnie, ale nie podawać wszystkie odpowiedzi na srebrnej tacy jak to określił exec. Jeśli przeczytanie dwóch stron tekstu Cię przeraża i to w przypadku tematu, który Cię interesuje, to jak zdobyłeś całą swoją wiedzę, którą tak się chwalisz? Na pewno nie w szkole, bo nie wyszliśmy jeszcze ponad poziom gimnazjum (dawnej podstawówki jeszcze). Jak można mówić, że długo się siedzi w "tych tematach", nie znając podstawowych terminów z fizyki (dalej siedzimy w gimnazjum)? Zdefiniuj przeciętnego człowieka proszę. Mówisz, że wiesz dużo więcej od niego? To znaczy co dokładnie wiesz? Wyuczyłeś się na pamięć gwiazdozbiorów? Czytałeś książki o kosmologii? Hawking? Heller? Fizyki nie znasz na pewno, dlatego bardzo mnie interesuje, jaką część "tych tematów" znasz. Chyba, że mówisz o polowaniach na UFO? Idealnie pasował by tu pasowały słowa Sokratesa, bo wygląda na to, że jesteś idealnym przykładem człowieka, który "Nie wie, że nic nie wie".
  20. Elori

    Synty 8"

    Uważam, że powinieneś sobie dać po prostu spokój. Jeśli uważasz, że obsługa matematyka na poziomie nauczania początkowego, oraz odczytywanie obrazków z Wikipedii (tam jest ładnie zaznaczone, że ogniskowa ma związek raczej z długością teleskopu niż z średnicą) Cię przerasta, to obsługa teleskopu Cię szybko "znudzi", a oglądanie mgiełek (bo tak widoczna jest większość obiektów) rozczaruje. Na prawdę, jeśli masz inny pomysł na wydanie tych pieniędzy to to zrób. Mówię to bez cienia sarkazmu, nie chcę też nikogo obrażać, ale taka jest według mnie prawda. Wiem, że powinniśmy promować astronomię amatorską, ale w tym przypadku to chyba tylko będą wyrzucone pieniądze. Jeśli post był jednak zbyt ostry to przepraszam, powtarzam że na prawdę nie chciałem nikogo obrażać.
  21. Elori

    Synty 8"

    Pierwszy link w googlach! Podobno znasz Celestię? Zachowaj się przyzwoicie i poświęć chociaż 10 minut na szukanie informacj zanim napiszesz na forum. Można pytać o opinię, nawet jest to wskazane, ale męczenie ludzi pytaniami na które Google aż się prosi, żeby odpowiedzieć, to już przesada. Jeśli brak Ci cierpliwości na te 10 minut szukania, to jak chcesz wytrzymać godzinę szukania ledwo widocznych obiektów?
  22. Elori

    Synty 8"

    Najlepiej mieć wielką tubę, w zestawie dostaniesz 2 okulary, zrozumiesz o co z tymi okularami chodzi, jak będzie Ci tego mało, to już będziesz wiedział jaki mniej więcej chcesz sobie okular dokupić. Po kilku miesiącach obserwacji i tak zrozumiesz więcej niż po kilku latach czytania forum, encyklopedii, itd. Ważne tylko, żeby na początek kupić coś, co nie zniechęci Cię do dalszej zabawy. A Synta 8" na dobsonie zawsze była polecana jako pierwszy teleskop. Chyba, że chcesz nauczyć się obsługiwać paralaktyka, żeby z czasem robić zdjęcia?
  23. Elori

    Synty 8"

    Warto przeczytać tego posta.
  24. Wielkie dzięki! Co do pośpiechu - w moim przypadku nie ma o nim mowy, zawsze planuję, robię rozpoznanie - co można kupić, czego w ogóle się nie opłaca (zakup pierwszego teleskopu zajął mi kilka lat!). Zazwyczaj ma to miejsce jeszcze przed uzbieraniem wystarczających funduszy. Właśnie ta waga mi się nie zgadzała z informacjami z Astromarketu: 8kg bez przeciwwag, czyli nawet po dodaniu napędu, lunetki i przeciwwag, nie powinno to przekroczyć 20kg (co uznaję, za pewną granicę, jeśli chodzi o dość wygodne noszenie zestawu). W takim razie skłaniam się na razie ku EQ5 i czekam, aż na koncie pojawi się zbędne 1500zł Pewnie jeszcze trochę pomęczę za kilka miesięcy, w związku z tym tematem
  25. Od niecałego roku jestem posiadaczem mojego pierwszego sprzętu 6" Newtona na EQ3. Problem polega na tym, że Omegonowy EQ3 nie bardzo przypomina ten "prawdziwy", czy EQ3-2. Podobno to taki ASTRO3 bardziej. Ogólnie rzecz biorąc na montaż nie narzekam, jest na tyle solidny, że obserwacje są całkiem przyjemne. Niemniej, zaczynam myśleć o zakupie czegoś ciekawszego i tutaj pojawia się już problem. Z założenia ma to być montaż dość mobilny (znoszenie go z pierwszego piętra na podwórko, w przyszłości wyjazdy gdzieś dalej od miast), na którym będę mógł rozpocząć przygodę z astrofotografią. Nie planuję przez najbliższe kilka lat, wieszać nic cięższego niż mój 150/750 z lustrzanką (w trochę dalszej przyszłości). O funduszach nie wspomniałem, bo to raczej pytanie w co mam mierzyć, a nie co powinienem kupić teraz. Chciałbym montaż rozbudowywać oczywiście o napędy i lunetkę biegunową, ponadto miło by było, dodać trochę elektroniki od siebie. Dlatego mierzę raczej w SkyWatchery - ze względu na dużą dostępność części. Myślałem o EQ5, zakładając że nie opłaca się kupować EQ3-2, a do HEQ5 mi daleko (no i trudniej znaleźć zamiennik jak coś zepsuję). Gdzieś tutaj na forum przeczytałem, że jeśli przeciwwagi będą nad teleskopem, to oś RA od EQ5 może nie wytrzymać, co trochę mnie wystraszyło. Czy to prawda? Jak wytrzymały jest właściwie ten montaż? Warto kupić używany? Nowy, to jednak wydatek ok. 2000 zł. (licząc z napędami i lunetką). Może czekać na okazję choć trochę zbliżoną do tej? W tym wypadku chyba bym się nie doczekał Zakładając, że na nowy montaż mógłbym sobie pozwolić w ciągu 1-2 lat, to warto? Wydaje mi się, że nie ma sensu czekać aż uzbieram na coś lepszego, a EQ3-2 jest dobry tylko jako pierwszy montaż. Kolejną rzeczą, która mnie trochę zniechęca jest wpis na Celestii: "Montaż ciężki jak cholera i wielki." Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że nikogo to za bardzo nie zniechęci. Bardzo proszę o opinie, w co powinienem mierzyć
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.