Jump to content

juram

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  413
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

253 Good

About juram

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Masz rację, most nie istnieje - to gra cieni i złudzenie, jakiemu uległ O!Neill. Ten łukowaty, cienki cień tworzy fałda lawy, oświetlona zachodzącym Słońcem.
 2. Łuna 9 jest oznaczona 2 razy. Prawidłowe lądowisko jest w pobliżu krateru Cavalerius, na zachodnim brzegu Oceanus Procellarum. W kraterze Le Monnier wylądowała Łuna 21 z łazikiem Łunochod-2. Dobrze by było dopisać też Łunochoda-1 obok nazwy Łuna 17 na Mare Imbrium.
 3. Kiedy 30 lat temu zaczynałem szlifować swoje pierwsze lustro (D-150 mm), najpierw musiałem nabyć wiedzy teoretycznej, bez której nie ma sensu brać się za taką robotę. To jest poważne wyzwanie i trzeba mieć wiele samozaparcia i cierpliwości, lecz przede wszystkim potrzebne są odpowiednie warunki warsztatowe, jakieś wydzielone lokum, bo w mieszkaniu tego nie da się zrobić. Wiedza teoretyczna jest dostępna w sieci, ja korzystałem z literatury rosyjskiej, którą sam tłumaczyłem, bo innej mozliwości wtedy nie było. Łatwo jest wyszlifować lustro sferyczne, polerowanie to już wyższa szkoła jazdy,
 4. Dostosować się do tego, co oficjalnie zostało ustalone i zatwierdzone przez Międzynarodowa Unię Astronomiczną.
 5. Zajrzałem na stronę źródłową Twojej mapy i znalazłem taki "kwiatek": krater Boguslavsky . Dlatego, przypominam wpis w moim dawnym wątku pt. "BLISKI KSIĘŻYC" o nazwiskach wybitnych Polaków, uhonorowanych w nazewnictwie księżycowych tworów/kraterów:
 6. Na moim monitorze księżycowe niziny (mare) wypadają zbyt ciemno i detal na nich ginie. Kolor czerwony czcionki zastąpił bym żółtym i od razu nazwy staną się czytelne.
 7. Jak można mówić o życiu w atmosferze Wenus, złożonej z oparów stężonego kwasu siarkowego z dodatkiem innej, równie silnej trucizny - fosforowodoru, którego tu na Ziemi używa się do tępienia uciążliwych insektów i szkodników polnych? To jakieś totalne nieporozumienie.
 8. Lemarc uprzedził, że nad nami widać "srebrzyste", więc uruchomiłem sprzęt i na szybko przykładowa fotka. NikonD7000, Nikkor -16mm, f/5.6, ISO-200, exp..-5 sekund, godz. 22:18
 9. Mija 5 lat od pierwszego chińskiego bezzałogowego lądowania na Księżycu i oto mamy drugie - Chang`e 4 kilka dni temu precyzyjnie osiadł między zwarta grupą niewielkich kraterów! Nie było by to możliwe, gdyby nie specjalne oprogramowanie i "podgląd na żywo" zapisanej w pamięci pokładowego komputera mapy terenu, pozwalającej wybrać w miarę płaskie i równe miejsce, dla opadającego lądownika. Dokładną pozycję lądownika Chang`e-4 w kraterze Von Karman udało mi się odgadnąć dwa dni temu, zanim napłynęły dzisiejsze, oficjalne panoramy z tej misji. [/img]
 10. Dr. John C. Houbolt zmarł 15 kwietnia w wieku 95 lat! Odszedł człowiek wielkiego umysłu i odwagi, którego praca i upór w zdecydowanej mierze przyczyniły się do sukcesu programu APOLLO. Był on twórcą i orędownikiem koncepcji spotkania statków na orbicie księżycowej (Lunar Orbit Randes-vous), która zastąpiła nierealną koncepcję misji bezpośredniej, forsowaną przez Maxa Fageta (twórca statku MERCURY). Houbolt udowodnił, ze zastąpienie masywnego statku księżycowego dwoma mniejszymi o wyspecjalizowanym przeznaczeniu (statek macierzysty + lądownik) oraz dokowanie na orbicie księżycowej będ
 11. Ciekawy przypadek! Satelita LRO "namierzył" i sfotografował lecącego 9km niżej satelitę LADEE! Więcej info w linku: http://lunarnetworks.blogspot.com/2014/01/lroc-captures-ladee-at-9-km.html#links
 12. Jeśli przyjąć misję Chang`-3 za wyłącznie technologiczną, to nie ma sprawy. Znając chińskie podejście, nie spodziewam się więcej, niz dotąd pokazali. Robią swoje i tyle. Dziś satelita LRO po raz drugi przelatywał nad miejscem lądowania Chang`e-3. Może niebawem zobaczymy jakieś fotki porównawcze (z wysokości-150km), wykonane przy wysokim Słońcu?
 13. Pojawiły się opinie, że jakoby kamery na lądowniku Chang`e-3 nie przetrwały niskich temperatur księżycowej nocy. Oficjalnego potwierdzenia brak, ale jak dotąd, nie opublikowano żadnych zdjęć z drugiego księżycowego dnia.
 14. Jak dotąd, najlepszej jakości panorama miejsca lądowania Chang`e-3, uzyskana z kamery pokładowej lądownika. Widzimy typowy krajobraz lawowej równiny, podobny do tego, jaki widzieli astronauci wypraw Apollo 11 i 12 w 1969r.
 15. Jest potwierdzenie faktu lądowania z orbity! Kamery NAC satelity LRO wykonały serię zdjęć (6 par) okolicy lądowania Chang`e-3. Dzis opublikowano te najlepsze. Z wysokości 150km rozdzielczość zdjęć nie rewelacyjna, bo jedynie 1,5m/piksel, lecz wystarczająca do zlokalizowania lądownika i Yutu, które jako obiekty punktowe rzucają cienie. Zdjęcie zostało wykonane 25 grudnia o 03:52:49 UT.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.