Jump to content

juram

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  406
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

245 Good

About juram

 • Rank
  Altair
 1. Lemarc uprzedził, że nad nami widać "srebrzyste", więc uruchomiłem sprzęt i na szybko przykładowa fotka. NikonD7000, Nikkor -16mm, f/5.6, ISO-200, exp..-5 sekund, godz. 22:18
 2. Mija 5 lat od pierwszego chińskiego bezzałogowego lądowania na Księżycu i oto mamy drugie - Chang`e 4 kilka dni temu precyzyjnie osiadł między zwarta grupą niewielkich kraterów! Nie było by to możliwe, gdyby nie specjalne oprogramowanie i "podgląd na żywo" zapisanej w pamięci pokładowego komputera mapy terenu, pozwalającej wybrać w miarę płaskie i równe miejsce, dla opadającego lądownika. Dokładną pozycję lądownika Chang`e-4 w kraterze Von Karman udało mi się odgadnąć dwa dni temu, zanim napłynęły dzisiejsze, oficjalne panoramy z tej misji. [/img]
 3. Dr. John C. Houbolt zmarł 15 kwietnia w wieku 95 lat! Odszedł człowiek wielkiego umysłu i odwagi, którego praca i upór w zdecydowanej mierze przyczyniły się do sukcesu programu APOLLO. Był on twórcą i orędownikiem koncepcji spotkania statków na orbicie księżycowej (Lunar Orbit Randes-vous), która zastąpiła nierealną koncepcję misji bezpośredniej, forsowaną przez Maxa Fageta (twórca statku MERCURY). Houbolt udowodnił, ze zastąpienie masywnego statku księżycowego dwoma mniejszymi o wyspecjalizowanym przeznaczeniu (statek macierzysty + lądownik) oraz dokowanie na orbicie księżycowej będą kluczowe dla wykonalności lądowania człowieka na księżycu. Pomysł Houbolta spowodował odrzucenie projektu gigantycznej rakiety NOVA i zastąpienie jej mniejszą wersją o nazwie SATURN-V. Ps. Sorry!! Pomyliłem Maxa Fageta z W. von Braunem. Bląd już poprawiony.
 4. Ciekawy przypadek! Satelita LRO "namierzył" i sfotografował lecącego 9km niżej satelitę LADEE! Więcej info w linku: http://lunarnetworks.blogspot.com/2014/01/lroc-captures-ladee-at-9-km.html#links
 5. Jeśli przyjąć misję Chang`-3 za wyłącznie technologiczną, to nie ma sprawy. Znając chińskie podejście, nie spodziewam się więcej, niz dotąd pokazali. Robią swoje i tyle. Dziś satelita LRO po raz drugi przelatywał nad miejscem lądowania Chang`e-3. Może niebawem zobaczymy jakieś fotki porównawcze (z wysokości-150km), wykonane przy wysokim Słońcu?
 6. Pojawiły się opinie, że jakoby kamery na lądowniku Chang`e-3 nie przetrwały niskich temperatur księżycowej nocy. Oficjalnego potwierdzenia brak, ale jak dotąd, nie opublikowano żadnych zdjęć z drugiego księżycowego dnia.
 7. Jak dotąd, najlepszej jakości panorama miejsca lądowania Chang`e-3, uzyskana z kamery pokładowej lądownika. Widzimy typowy krajobraz lawowej równiny, podobny do tego, jaki widzieli astronauci wypraw Apollo 11 i 12 w 1969r.
 8. Jest potwierdzenie faktu lądowania z orbity! Kamery NAC satelity LRO wykonały serię zdjęć (6 par) okolicy lądowania Chang`e-3. Dzis opublikowano te najlepsze. Z wysokości 150km rozdzielczość zdjęć nie rewelacyjna, bo jedynie 1,5m/piksel, lecz wystarczająca do zlokalizowania lądownika i Yutu, które jako obiekty punktowe rzucają cienie. Zdjęcie zostało wykonane 25 grudnia o 03:52:49 UT.
 9. Chiński rover już jest na powierzchni Księżyca:
 10. Jeszcze kolejny załącznik;
 11. Dziś ma miejsce ważkie wydarzenie - chiński lądownik CHANG`E-3 dostarczył na powierzchnie MORZA DESZCZÓW (Mare Imbrium) niewielki pojazd kołowy, który przez co najmniej 3 księżycowe doby (miesiące) ma penetrować teren i wykonywac pomiary za pośrednictwem pokładowych instrumentów: PanCam, GRM, VIS/NIR i APXS. Instrumenty posłużą do obrazowania przebytej trasy, penetracji ciekawych znalezisk, obrazowania terenu w zakresie wizualnym i bliskiej podczerwieni oraz pomiarów natężenia promieniowania. Zainstalowane na lądowniku instrumenty (MastCam, LUT i EUV) posłużą do monitorowania jazdy łazika, oraz obrazowania Ziemi i wybranych obszarów nieba w pasmie ultrafioletu. Z opublikowanych danych i zdjęć wynika, że lander nie osiadł - jak wcześniej zapowiadano w "Zatoce Tęczy" - SINUS IRIDUM, lecz znacznie bardziej na wschód. Dokładna lokalizacja tego miejsca jest uwidoczniona w załącznikach.
 12. Hermes1937, dziękuję za fragmenty archiwalnych nagrań z misji Apollo 11. Pozdrawiam.
 13. Dziś wieczorem mija 44 lata od historycznego - pierwszego lądowania ludzi na Księzycu. Z tej okazji garść danych o miejscu lądowania LM "Eagle". Jak wiemy, astronauci Armstrong i Aldrin nie wylądowali w obrębie wyznaczonej elipsy w obszarze SITE II P-6, lecz 6,2km dalej na zachód od jej geometrycznego srodka oraz 2,5km poza jej obwodem. Te niedokładności w podejściu do celu wynikły z powodu anomali grawitacyjnych, spowodowanych obecnością w skorupie Księzyca koncentracji masy (tzw. "maskonów"]. Dopiero niedawno uzyskaliśmy szczegółowe dane o ich rozkładzie (GRAILL). Obszar lądowania misji Apollo 11 - SITE II P-6 został wybrany na podstawie analizy szczegółowych zdjęć, uzyskanych z kamer satelitów LUNAR ORBITER w latach 1966-67. Teren w tym miejscu nie wyróżnia się niczym szczególnym i jest typowy dla księzycowych równin lawowych, pofałdowanych i dośc równomiernie pokrytych zagłębieniami, utworzonymi przez liczne erupcje gazów podpowierzchniowych i uderzenia większych brył kosmicznych, meteorytów, itp. Lepszy wgląd w nierówność miejsca lądowania Apollo 11 daje obrazek stereo, którego autorem jest Patrick Vantuyne. Potrzebne są okularki. Patrz zalączniki.
 14. Wśród prezentowanych tu zdjęć, nie ma amatorskich zdjęć zdjęcia Księżyca, choć na pierwszy rzut oka mogło by się tak wydawać. Wszystkie zdjęcia globu Księżyca powstały po skomplikowanej obróbce 10.000 obrazów kamery WAC satelity LRO, wykonanych przy jednolitym oświetleniu. W odróżnieniu od poprzednich globalnych mozajek, na których były widoczne charakterystyczne, południkowe "paski", tu mamy klarowny obraz, uzyskany dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu, niwelującego nierównomierność oswietlenia każdego obrazu (jaśniej w centrum, ciemniej na brzegach). Każdy pojedynczy piksel obrazu został skonwertowany do takiej postaci, jak gdyby Słońce oświetlało pokrywający nim obszar niemal w zenicie (-10 stopni). W efekcie, uzyskano jednolity obraz całego globu z uwydatnieniem właściwego i skontrastowanego odbicia światła w paśmie - 643nm. Dodatkowy efekt "ziemskiego ujęcia" uzyskano poprzez dodanie cieniowania detali. Więcej zdjęć pod linkiem: http://http://lunarnetworks.blogspot.com/2013/07/a-unique-view-of-moon.html#links
 15. Bardzo długo nie pisałem w tym wątku, bo chyba już niczego nowego lub ciekawego nie zdołam Wam przedstawić. Zresztą, większosc z Was samodzielnie znajdzie interesujące szczegóły badań Księzyca, głównie te uzyskiwane z trwającej już niemal 4 lata misji LRO. Dziś, podczas przeglądania nowej edycji "Act-React Quick Map", przypadkowo natknąłem się na pewne artefakty związane z miejscem lądowania próbnika ŁUNA-13. Współrzędne dwóch obiektów zaznaczonych na zdjęciu są zgodne z historycznymi danymi z 1967r - 18.866N / 62.050W. Mniejszy obiekt może byc kapsułą z rozłozonymi wklęsłymi osłonami, większy to prawdopodobnie jednostka napędowa (TDU) z sekcją pomocniczą. Obydwa obiekty wyróżniają się na tle innych, skalnych artefaktów, których jest wiele w tej okolicy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Juram Link do Quick Map: http://http://target.lroc.asu.edu/q3/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.