Jump to content

endriu624

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  239
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

61 Neutral

About endriu624

 • Rank
  Antares
 • Birthday 07/09/1962

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Oświęcim
 • Zainteresowania
  Astronomia,elektronika
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron 150 Omni XLT, Bino Zeiss
  Tal 100R, Celestron 25x100,Nikon 10x50 EX.

Recent Profile Visitors

665 profile views
 1. Ja się zastanawiałem czemu w moim byłym SM 15x70 widziałem Księżyc z przysłonami szczelinowymi tak jak w Oberwerku , i mam już odpowiedz na to pytanie, po prostu jestem krótkowidzem -4 dioptrie na oboje oczu, i obserwując bez okularów zdrowotnych, lornetka musiała być przeogniskowna o te -4 dioptrie, przez co okular lornetki był bliżej obiektywów o tą wartość wady wzroku , Wniosek mój jest taki , że mając wadę wzroku krótkowzroczność , i obserwując przez lornetkę bez szkieł korekcyjnych , zyskujemy nieco na większej aperturze lornetki, mimo jej obcięcia przez błędy konstrukcyjne, Przy wadzie wzroku nadwzroczności czyli + 4 dioptrie i obserwacji bez szkieł korekcyjnych,już obcięcie apertury będzie większe, bo okulary lornetki będą więcej odsunięte od obiektywu, Ten cały test można uznać za prawidłowy dla osób nie noszących szkieł korekcyjnych , czyli z prawidłowym wzrokiem, To co pokazał test latarkowy jest zgodne z rzeczywistością , a praktycznie, to moja wada wzroku - 4 dioptrie dała dostęp do większej apertury , niż wykazał to test. To tylko moje spostrzeżenie , że wada wzroku krótkowzroczności może być w tym wypadku tylko zaletą..
 2. Czasem się zdarza , że ktoś nocą spawa spawarką na zewnątrz przed domem, jeżeli powietrze jest odpowiednio wilgotne, będzie widoczna łuna na nocnym niebie.
 3. Prace integracyjne na Astromaniaku zyskują nowy wymiar , wojna się skończyła , i idzie ku dobremu. Mamy dobrą propozycję nowego LOGO zrobionego przez Kolegę Soczi. Oto jeden z efektów jego pracy. Połączenie starego LOGO z nowym i upamiętniającym Janusza. Prawdopodobnie również powstanie jego biografia na Astromaniaku.
 4. A tak przy okazji można sobie sprawdzić swój telefon czy jest na podsłuchu.
 5. Ja znam , sprzedałem tam w stanie sklepowym zestaw Hyperionów , i edka 80 , pewnie poszedł w sklepie jako fulken nówka. Gdzie to nie powiem, ale niektórzy mogą się domyśleć gdzie.
 6. Jak masz własny sklep astro i forum z giełdą i skupujesz używki do sklepu , to podpatrywanie pw użytkowników z działu giełda może być przydatna.
 7. Witam wszystkich serdecznie, Właśnie dziś rano próbowałem wejść na stronę Astromniaka , i widzę że mój komputer nie może odnaleźć tej witryny. Czy to tylko chwilowe problemy z tą witryną , czy może już koniec z Astromaniakiem. Może ktoś na forum Astroolis ma więcej informacji Takie info mam w przeglądarce. Details There was a temporary DNS error. Try refreshing the page. Error Code: INET_E_RESOURCE_NOT_FOUND
 8. Szkoda że w ofercie nie ma napylania luster nowymi powłokami odbijającymi , jak i również podniesienia jakości figury lustra LG, jak i również poprawy płaskości LW. Bo chyba nie jeden posiadacz seryjnego Newtona chciałby ulepszyć swoją optykę do co najmniej 1/8L.
 9. Nie ma zinterpretowanego prawa na poszukiwanie meteorytów , i w zasadzie znaleziony meteoryt należy do nas, tak więc poszukiwanie meteorytów jest całkowicie legalne. Problemem jest natomiast czym szukamy tych meteorytów , bo nie ma wykrywacza metali tylko do meteorytów, i jak to wtedy wytłumaczyć naszej mundurowej władzy, że szukamy wykrywaczem tylko meteorytów a nie monet. Poszukiwania meteorytów obecnie traktuję tak samo, jak poszukiwanie grzybów w lesie, jest to jedyna obecnie zazna mi legalna forma poszukiwań.
 10. Proponuję zrezygnować z wykrywacza metalu , bo nowe przepisy już interpretują to jako przestępstwo, dawniej było to tylko wykroczenie. Nawet poszukiwania na plaży mogą czasem skończyć się żle. Konsekwencje są bardzo poważne , bo kończy się to nawet rewizją w naszym mieszkaniu w poszukiwaniu zabytków , i uwierzcie, konfiskują wszelakie starocie posiadane w domu, na które nie ma dokumentów , włącznie z pamiątkami rodzinnymi. Więc jeśli nas złapią to w świetle nowego prawa jesteśmy już przestępcami , z wszelkimi tego konsekwencjami. Problem polega na tym , że policja i straż miejska nie ma tu odpowiedniej wiedzy i w zasadzie kasuje wszystkich z wykrywaczem. Możemy tłumaczyć że szukamy meteorytów, lecz jak znajdą przy nas przedmiot gdzie wszechwiedzący policjant uzna go za staroć , to konfiskata wykrywki to nie jedyny problem, bo mamy również wizytę w domu i przepadek wszystkiego co jest stare. Nawet kopanie w naszym ogródku z wykrywaczem jest nielegalne , oraz posiadanie w terenie magnesu neodymowego na kijku czy lince jest traktowane podobnie , co poszukiwania wykrywaczem. Ja swoje wykrywacze metalu sprzedałem w styczniu 2018 r , jak nowe prawo weszło w życie. W Anglii mamy prawo do legalnych poszukiwań bez zezwoleń , chyba do głębokości 10 cm , (w Czechach chyba również jest inne prawo niż u nas) , i tam możemy poszukiwać legalnie, jako członek UE. Co do uzyskania zezwolenia na poszukiwania wykrywaczem , to jest ono zarezerwowane tylko dla wybranych i chyba zrzeszonych , a dla nas jest to niesłychane trudne. Prawo u nas jest na tyle głupie , bo do 15 cm, wszelakie zabytki ulegają zniszczeniu na polach uprawnych przez pługi orne i mimo takiego argumentu ,Polscy politycy są dalej toporni..
 11. Z nadwyżki założonego budżetu można dofinansować Januszowi nagrobek na cmentarzu, tak więc nie kończył bym jeszcze zbiórki pieniężnej przed czasem.
 12. Link do pomocy jest również na forum Astromaniak.
 13. Ja mam Celestrona 25x100 posadzonego na moim AZ ATM , oraz "L" adapter również jest ATM , dopasowany do tej lornetki , AZ ATM ma możliwość pochylania w zależności od potrzeby, np obserwacje w zenicie. Na tym montażu sadzam pozostały sprzęt obserwacyjny. Komfort obserwacji tą lornetką na AZ ATM jest rewelacyjny, brak drgań , wszystko pracuje płynnie, oraz możliwość precyzyjnego wyważenia, a co najważniejsze, zajmuje on bardzo mało miejsca, w przeciwieństwie do żurawia. Na pozostałych fotkach moje rozwiązanie stopki mocującej , z podwyższeniem lornetki o 20 mm.
 14. Pierwsze spotkanie z Januszem odbyło się u mnie w domu w Oświęcimiu , osobiście mi przywiózł Syntę 8 Dobson , posiedzieliśmy u mnie godzinkę przy kawie, a temat rozmowy to wiadomo, o optyce i astronomii. Spotkałem się z Januszem jeszcze kilka razy w okolicy Bukowa jak byłem u mojego brata. Nie wspomnę o dużej ilości rozmów telefonicznych. Jeszcze do mnie nie dotarło do końca że Janusz już nie żyje, że jego śmierć była tak nagła . Osoby wierzące proszę o modlitwę różańcową w intencji Janusza , oraz o zamawianie Mszy Św. w jego intencji, bo tego teraz od nas najbardziej potrzebuje. Pokój Jego Duszy. To niebieskie forum zawsze będzie mi się kojarzyło ze Śp Januszem Płeszką
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.