Skocz do zawartości

OBERON RD

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 412
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    6

Treść opublikowana przez OBERON RD

  1. Też jestem za kolejnymi próbami. Pogoda w tym pomaga. Na Twoim nowym zdjęciu kolory fajniejsze, gwiazdy nie zagłuszają, ale kontrast ciemnych mgławic jakby za duży?
  2. Dzisiaj przed chmurami tylko 20 minut. Canon 70D, obiektyw 200mm 2,8 przymknięty do 4, ISO1600. Klatki po 20-25 sek. Resize 50%, wycięta circa połowa klatki. Niebo SQM 20,1mag o 19.05. Następne okienko pogodowe dopiero za tydzień
  3. Widzę, że ja z workiem 240 l na odpady budowlane (gruba folia) jestem strasznym budżetowcem 😳Ale używam go po parę dni do sporadycznie rozstawianego telepa 8" SCT na trawie, czy tarasie, potem chowam sprzęt, bo przychodzą chmury, deszcze czy wielkie wiatry. Taki sam worek w obserwatorium (astrobudka roll-off) na większym sprzęcie wymieniam raz w roku, tam chroni tylko od kurzu.
  4. Wczoraj wieczorem po chmurach się trochę przetarło. Zmieniłem obiektyw na 200mm, Canon 70d z pikselem 3,7um. Ponad 210 klatek, razem 1h 11minut, ISO 1600 f4, klatki gównie 20 sek. Warkocz ma po "wyciagnięciu" zdjęcia ponad 2000 pkseli. Nie wiem ile to stopni kątowych, nie mogę znaleźć wzoru. Może ktos podpowie ile to * kątowych. Ale ślad na matrycy jest spory, ponad 7 mm. Na zdjęciu z domem - zestaw Ioptron Skyguider w ogrodzie i kometa na wysokości 16,5* zaznaczona strzałeczką. Ogniskowa 43mm na FF. SQM nieba w zenicie 20,20 mag. Jak na ironię, po 23.00 gmina wyłączy te lampy, sąsiedzi idą spać i gaszą światła. Wtedy było SQM 20,50 mag. Ale przy zachodzie i wczesnym wieczorem - iluminacja. Z Canona 200 mm 2,8 zamksięyy do f4 po lekkim cropie poskładane 2x w DSS (kometa + gwiazdy) taki widok: Składane na samą kometę, żeby lepiej wyszedł warkocz (gradienty usuwałem w Fitsworku, ale są ślady):
  5. Używał ktoś z forumowiczów obiektywu Canon 300mm f 2,8 ?

    Są używki na ebay-u w fajnych cenach. Kupiłem kiedyś 400 mm f5,6 i jest ok, ale jasność f 2,8 do komet mnie kusi. Z drugiej strony 200mm/2,8 i tak przymykam do f4. I przysłona robi straszne spajki.

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. FilipOgorzelski

      FilipOgorzelski

      Podobno starsze wersje pod bagnet FD na fluorycie były dobre, ale nie testowałem. Zalinkowana L-ka FD też była polecana. 

    3. Marcin_G

      Marcin_G

      Za 500 funtów do doskonała cena, w tym stanie. Z wychodzeniem gwiazdek będzie zawsze loteria, bo optyka fotograficzna NIE MA możliwości kolimacji, jak cele refraktorów

       

    4. TUR

      TUR

      Używałem kiedyś Canon 300 f/2.8 L. Na pełnej dziurze miał sporą AC a i winieta była duża. Kolejna wersja z IS była już dużo lepsza. 

  6. Mieszkam na wschód od Inowrocławia, więc światło miasta i poblask zachodzącego Słońca skutecznie przeszkadza w obserwacji obiektów nisko nad zachodnim horyzontem o zmierzchu. Ale skoro ostatnio tylko raz w miesiącu jest pogoda, nie wybrzydzałem, widząc potencjał nieba - czyli mało chmur, mało piasku czy pyłu z Sahary rozstawiłem montaż. Zdjęcia robiłem 135 mm Sigmą na f3,5, żeby złapać jak najwięcej fotonów. Zaczynałem od klatek 15 sek, żeby dojść do 30 sek na końcu, bo chmury łaskawie omijały 12P/Pons-Brooks. SQM 19,8 do 20,20 mag. Canon 70D mod ISO 800. Składane w DSS, 90% z 162 klatek, łącznie 90% z 48 minut. Gdyby raz jeszcze była pogoda, wziąłbym dłuższy obiektyw, 200mm f4 albo i 400 f 5,5 bo warkocz 12P/Pons-Brooks to jednak maleństwo. Warto w każdym razie polować na pogodę i fotografować tę kometę, bo warkocz widać! Poniżej lekki crop z klatki i wersja ciągnięta mocno, żeby pokazać warkocz. A to resize 50% i crop:
  7. Pomocy, nie mogę poprawnie zaznaczyć komety na klatkach w DSS, program zaznacza pobliskie gwiazdki, ale nie to co chcę. Mieliście taki przypadek? Kometa oznaczona strzałką.

    Zaznaczanie komety DSS.png

    1. Pokaż poprzednie komentarze  14 więcej
    2. Bentoq

      Bentoq

      ano warkocz odbił się od tego pola siłowego 😕 

    3. diver

      diver

      Po eksperymentach stackowania komet w DSS odpuściłem sobie i przeszedłem na PIX-a. Jest więcej roboty, ale efekt znacznie lepszy.

    4. lukost

      lukost

      Akurat stacka na samą kometę DSS robi poprawnie. Cuda zaczynają się dziać gdy próbowałem składać metodą na gwiazdy i kometę - wówczas pojawiają się dziwne artefakty, zwykle niemożliwe do usunięcia w postprodukcji.      

  8. Oj, zrobiłeś mi apetyt na kometę. Na APS-C to wezmę 200 mm obiektyw. Tylko nie wiem co z chmurami, jak przegonić 🙂 Za miesiąc dzień dłuższy, a kometa będzie niestety trochę niżej po zachodzie Słońca ... Trzeba się spieszyć.
  9. U mnie na obiedzie mazurki 🙂
  10. A jaki montaż, był guiding ? Bo może delikatnie ci się przestawił? Lub sam ustawiłeś przesunięcie o np. 50-100 pikseli a nie ustawiłeś Standard mode tylko Mosaic mode w parametrach? Plamy okrągłe to paprochy z braku flatów. Pion a poziom nie ma znaczenia w DSS, jak zostawiałem sprzęt na noc, często klatki się "obracały".
  11. Nie ma się co śmiać, to jest jak najbardziej rasowy pies, komondor czyli taki właśnie pies z dredami
  12. Walka pomiędzy chmurami, chwilami było widać, ale przy jasnym świetle nie wiem czy się uda zrobić zdjęcie zakrycia bez filtrów, choćby czerwonego. Tamron 150 - 600 mm z Canon 6DII. 1/1000 f 7,1 na 1600.
  13. Bawiłem się w zrobienie tabelki uwzględniającej liczbę linii na mm zależnie od przysłony, aberracja, koma na FF i APS-C. Na f4 większość obiektywów jest spoko, ale przy f 1,8 czy 2,0 to według testów na optyczne.pl rządzi jeden producent, choć i ART jeden drugiemu nie jest równy, w sensie, że jedne ogniskowe Sigmie wyszły lepiej, inne gorzej, trzeba przymknąć do 2,8. https://www.optyczne.pl/218.4-Test_obiektywu-Canon_EF_85_mm_f_1.8_USM_Rozdzielczość_obrazu.html https://www.optyczne.pl/410.4-Test_obiektywu-Sigma_A_85_mm_f_1.4_DG_HSM_Rozdzielczość_obrazu.html https://www.optyczne.pl/410.7-Test_obiektywu-Sigma_A_85_mm_f_1.4_DG_HSM_Koma__astygmatyzm_i_bokeh.html Żal, że nie ma testów Canonów R, wygląda, jakby nie mieli się czym chwalić? Sam używam 135 ART z modowaną lustrzanką Canona. Mocowanie ze stopką ściągałem z Amazona, bo obiektyw jest ciężki jak przysłowiowy słoik, ale pełny i przeważał aparat na lekkim montażu.
  14. Chwila ze Słońcem w Jastrzębiej Górze, ciągle tłoczno :)

    IMG_2023_09_24_3104 Tłok na plaży crop.jpg

  15. OBERON RD

    Mizar i Alkor

    @Chojrak12OK, poszukałem u siebie na dysku, nie z 2 m ale 200 mm i nałożyłem, powinieneś mieć te gwiazdki i jak @Paetherpisał powinny się nieco różnić jasnością (Mizar i Alkor). Robiłem Canonem z obiektywem 200 mm a jego przymknięta przysłona niestety daje takie spajki na jasnych gwiazdach. Przesunąłem lekko kadr, żeby pokazać, że Stellarium jest OK.
  16. OBERON RD

    Mizar i Alkor

    Teraz zobaczyłem, że robiłem to samo co @Paether, dla mnie to inny obszar, aż żal, że mam chmury bo się zaciekawiłem
  17. Darmowe parkingi są z reguły koło dolnej stacji kolejki linowej (np. Davos na Jakobshorn) i przy kościołach lub ...cmentarzach. Radary w Szwajcarii to znana sprawa 🙂
  18. Używam drewnianej, stojącej w polu budki z odsuwanym dachem od 23 lat. Dach jeździ na wózkach od bram przesuwnych. Obecny 14" SCT Meade stoi nieprzerwanie od 2007 roku (szesnasty rok). Nie dosuszam sprzętu po sesji. Zakładam czarny worek, bo bardziej się kurzy z okolicznych piaszczystych pól szczelinami przy szynach niż jest czasem problem rosy lub lodu - ta wysycha na teleskopie (wł. obudowie). Przednią szybę suszę suszarką do włosów na koniec sesji, przed założeniem pokrywy i worka. Raz w roku myję teleskop wilgotną ścierką i wycieram papierowym ręcznikiem kuchennym. Miałem awarię pilota Go-To, ale był przechowywany w domu Drugi upadł na drewnianą podłogę i poszła obudowa. Kamery, pilot, okulary, kable USB itp. małe rzeczy mam albo w walizce w domu albo w aluminiowych walizkach w obserwatorium. Były corocznie w zimie niszczone przez gryzonie Po 15 latach w budce wymieniałem belki pod szynami- przegniły od góry, w obecnych dałem dodatkowo od góry blaszane opierzenie. Po 18 latach zmiana papy na gont bitumiczny na papie. Pojedyncza papa mimo konserwacji raz na 2-3 lata zaczęła przepuszczać na zagięciach.
  19. Spacer z psem na smyczy i Tamronem 150-600 mm na Canonie 6D mk II w dłoni. Prawie zderzyłem się z tą sarną. Dziennice pod Inowrocławiem. Resize 80%, żeby było poniżej 5000 pikseli na szerokość.
  20. Podziwiam nieraz cierpliwość moderatorów (piszę nie tylko w kontekście akurat tego wątku). Dzięki za Waszą pracę! A czytając dyskusje na forum boję się zjazdów astronomicznych. Toż od niektórych w twarz można zarobić w połowie zdania
  21. Kolejna próba zobaczenia Sanktuarium w Licheniu z wieży widokowej w Dusznie koło Mogilna. Tym razem wybrałem się o zachodzie słońca, aby ewentualne czerwone lampki podpowiedziały jest czy niema. Lub odbicie światła słonecznego od wież. No i nie udało się. Elektrownia w Pątnów i jej kominy były. Licheń zakryty albo ja nie umiem go zlokalizować. Na pociechę zrobiłem Inowrocław z podświetlonym kościołem Zwiastowania, wieżą ciśnień itp. No i zachodzące Słońce z plamą na godz. 10. Zdjęcia Tamronem 150 - 600mm, podpiętym do Canona FF - stąd niestety winieta, a nie zrobiłem flatów Mimo stackowania paru klatek rozmyte ptaki. Inowrocław w tle, na przednim planie Mogilno. Za drzewami domyślamy się Janikowa. Inowrocław to ok. 33 km w linii prostej od Duszna. Słońce zdecydowanie dalej, ale na "godzinie 10.00" widoczne plamy Dla miłośników zwierząt - pod wieżę podchodziły sarny i koło ambony odległej o około 600 - 800 m były żurawie.
  22. Dla robiących astrobudkę z dachem odsuwanym garść inspiracji:

    https://www.mysheds.com/outdoor-retreats/star-gazer-sheds

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. Alien

      Alien

      To jesteś szczęściarzem :) 

    3. Darek_B

      Darek_B

      Tylko po kiego te okna?

    4. OBERON RD

      OBERON RD

      Żeby robić porządki w deszczowe dni ? Wyższa cena szopki? Żonie się podoba? Lepsze wietrzenie?

      Samymi drzwiami wolno się schładza po odsunięciu dachu (nie ma przewiewu za dnia) - u mnie nie ma okien :(Okna to też dodatkowe wejście dla złodzieja/wandala.

  23. No właśnie, to był dowód, że LEM był Obcym, Philip Dick to zawsze podejrzewał. AI i teraz takiej poezji nie ułoży!! Dla nie znających, polecam Cyberiadę i cytat przywołane przez zamówienie @Krzysztof z Bagien: Cyprian cyberotoman, cynik, ceniąc czule Czarnej córy cesarskiej cud ciemnego ciała, Ciągle cytrą czarował. Czerwieniała cała, Cicha, co dzień czekała, cierpiała, czuwała... ...Cyprian ciotkę całuje, cisnąwszy czarnulę!!
  24. Pierwszy dzień wiosny. Po pracy była pora na spacer. Pies na smyczy, teleobiektyw w dłoń i podchodzimy sarny. Łatwo nie było, ale miałem psie ciasteczka, więc był cicho. Tamron 150 - 600 na maksymalnej długości i Canon 6D II. Resize 50% i lekki crop żeby przyciąć przedni plan. Okolice Pławinka pod Inowrocławiem.
  25. @zenon-priest Z reguły ważniejszy jest seeing niż cale, szczególnie przy różnicy 14" czy 11". Ale kompozycja zdjęcia taka sama, czyli jesteśmy tak samo wrażliwi na piękno Księżyca BTW, chyba wyostrzyłem mocniej, bo AstroSurface robi i dekonwolucję i wavelety plus filtry przeciwszumowe. każdy suwaczek zmienia fotkę. U mnie stack 10% z 3147 klatek (60 sek), filtr IR 685. Kamera ASI 178 w ognisku głównym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.