Jump to content

OBERON RD

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  767
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by OBERON RD

 1. Seeing jest jak patrzenie na dno jeziora podczas fal. Duże, ale łagodne pozwalają coś dostrzec przy krótki czasach, choć jest 3/10. Drobne, ostre - rozmyją wszystko, to są jakby turbulencje, gdzie obraz wręcz się kotłuje. Z reguły fotografuję przy ogniskowej 3500, piksel 2,4 um. Kiedyś używałem kamery 5,6 - 7 um i barlowa.
 2. I 250D ma odchylany ekranik Na początek na pewno pogodzi obie funkcje - astro i krajobrazy.
 3. Koleżanka pisze o APS-C, nie o pełnej klatce jaką ma 6D.
 4. Moją firmę to spotkało 2 lata temu. Informatycy nie sprawdzili "ostatnio" czy dane na zewnętrzny dysk (macierz Qunap) się zrzucają. I tak poszło się ... 9 miesięcy dokumentów z hurtowni. Wpisywaliśmy je raz jeszcze. Polski informatyk też potrafi spieprzyć temat.
 5. Romek, na Twoim zdjęciu bez gwiazdek zobaczyłem czaszkę a nie rozetę. Ale to dlatego, że czytam kryminał
 6. Napisałeś 80 klatek po 3 minuty, ale czym i przez co to nie widzę, mógłbyś uzupełnić? PS. Dla mnie fajne, BTW, na moim małym laptopie i przez okulary progresywne - długo patrzyłem co tam panie nieostre ?! A po otwarciu w nowej karcie i kliknięciu + , właśnie dojrzałem do rezygnacji z progresów na rzecz okularów do pracy przy kompie A może nie warto?
 7. MEADE 14" SCT, ognisko główne 3555 mm, kamera ASI 178MM, filtr albo R albo IR, nie mam przy sobie dysku z oryginalnymi filmami. 30% klatek z 4000 tys, składane w Autostakkert potem wavelety w Registax 6. Był dość dobry seeing, w Plato widoczne kratery 1,5 - 2 km. Takich nocy jest u mnie z dziesięć w roku.
 8. Niehigieniczny tryb życia jak powiedzieli na SOR też po 40 zaliczyłem Dobiegam 60, diw noce pod rząd to max. Nawodnienie, Alice ma rację - bo ból głowy też bywał z powodu "niedopicia" - jakkolwiek to brzmi Ból głowy od wślepianie się w komputer (praca, hobby - przy laptopie. Polecam gimnastykę, jogę (dotlenienie prócz nawodnienia). No, ew. obserwacje Słońca, nie koniecznie radioastronomia!
 9. W moim przekonaniu LP zależy nie od "h" ale od "l" (małe L) gdzie "l" to odległość od miasta. Szwajcaria z jej Alpami nie wygląda na mapie LP lepiej niż nasze Bieszczady. A środek Bałtyku tak, jest ciemniejszy niż Bieszczady, ciemny jak pogranicze Ukrainy z Białorusią. H - może usunąć nieco poświatę, ale byłem w różnych górach, także we wspomnianych Alpach, np. w Davos (1700 m npm) i niebo powalało, ALE PO minięciu przełęczy, a nie po podejściu 200 m zboczem do góry, gdzie światła miasteczka ciągle dawały po oczach. L - przecież każdy z Was widział łunę na horyzoncie: od miast, samochodowych lamp, nawet w super pogodę. Wysokość nad grunt, nie npm, nie ma nic do LP, usuwa w/w "poświatę" od POBLISKICH źródeł światla.
 10. Co do "Problemu trzech ciał" - przyciężke, rozwleczone. Pzrzczytałem 1 tom i uznałem, że chińska literatura jest nieco hermetyczna dla Europejczyka. A może tłumacz położył sprawę? Przeczytałem wpisy od początku - macie w większości rację, choć miało być SF a czasem jest fantasy. Ostatnio wróciłem do "Niezwyciężonego" - jaki fajny język, teraz mało kto pisze tak plastycznie. No i pomysł wroga wymyślony w 1964 !! Toż to dalej jest SF. Pozycja jako audiobook - słuchowisko też fajna. Nikt chyba nie wymienił Kroków w nieznane - zbiorów pod redakcją Lecha Jęczmyka - próbki różnych autorów. Ciekawy pod względem socjologii (życie w Rosji) a i fizyki - "Przenicowany świat" Strugackich, z atmosferą tak gęstą, że mieszkańcy myślą, że żyją WEWNĄTRZ kuli. W związku ze zbliżającą się opozycją Marsa - można powrócić do młodzieżowej nieco trylogii Ludwika Soucka z lat 1960: Tajemnica ślepych ptaków, Znak Jeźdźca i Jezioro Słoneczne, gdzie bohaterowie spotykają na Marsie potomków ... oj, zdradziłbym. Kto zna Thorgala, to się domyśli
 11. Na pewno warto wejść na tyle wysoko, by koślawo zamontowane latarnie nie świeciły bezpośrednio w obiektyw. Ale one rzadko są zamontowane poziomo, często pod kątem 30 - 45 stopni. Nie oddzielałbym LP od smogu, na pewno gdy jest dymek lub mgiełka (taka 2-5 m nad ziemią) jest wtedy b. wyraźne LP (popatrzcie na niebo po 1 listopada). U mnie nad polami - mieszkam na wsi - często taka niska mgła uwydatnia odległe latarnie. Dymów nie ma, bo kilka domów na krzyż, miasto jest 6 km dalej.
 12. Ale to było w Brazylii, szerokość geograficzna -10,9o Czyli 30 stopni wyżej niż u nas. Dużo mniej atmosfery.
 13. Kupowałem do firmy obiektywy, body Canona (760), filtry itp. Pierwszy zakup według maili w 2008 u nich zrobiłem. Zawsze było OK. Podobnie jak sklep Fotozakupy w Tarnowskich Górach, pierwsze zakupy w 2012.
 14. Mateusz, przez filtr IR 1800 nm nie da się nic zarejestrować przy typowej kamerce o typowej czułości kończącej się za 1000 nm. Poniżej przykład czułości ZWO 178 MM. Już 950 nm jest ciemne.
 15. No właśnie, pokazane tam zdjęcia robiono we Włoszech, naświetlanie jednej klatki w takiej podczerwieni to 2-6 sek - powietrze musi być spokojne.
 16. Naprawdę ładne, przy Rima Hadley nawet kraterki 1 km widać Czyli raczej maksimum, co można wyciągnąć z takiej średnicy, czyli 16". Drobniejsze szczegóły to z lustra 600 - 800 mm średnicy. Też uważam, że to są zakamarki a nie "Księżyc dziś", rzadko coś tak szczegółowego na Forum widać. No i kto mówi, że w Bytomiu brudne powietrze!? Fragment zdjęcia Bartosza z Rima Hadley poniżej.
 17. Dla mnie tarcza jest ostra, chmury nie przejdą w próżnię nagle. Na animacji udało się Łukaszowi zrobić niektóre klatki bez tego efektu "cebuli" z nadmiernego ostrzenia, brawo! Sam zastanawiałem się nad glęboką podczerwienią (1um) przy Wenus, bo można przynajmniej teoretycznie spojrzeć pod chmury. Takie fotki robi się już od paru lat, ale chyba z lokalizacji bliżej równika. Może lepiej będzie próbować przy wschodzącej Wenus, po nocy często powietrze jest spokojniejsze i można śledzić planetę coraz wyżej, a nie że opada i bęc, pod horyzontem. Filtr w podczerwieni niebo i tak jakoś wyciemni. Szczegóły ciemnej strony Wenus np. tu: https://www.cloudynights.com/topic/570354-venus-dark-side-on-march-12th/
 18. Ostatnio przerabiałem z kolegami temat: I ostatecznie kupiłem nie Sky Adventurer ale Ioptron Sky Guider Pro. Przeczytaj wątek. "Mobilny" tzn. z przeciwwagą czy bez itd.
 19. Zakładam, że piszesz o rosie z zewnątrz, a nie w środku tubusa (też bywa). Mam budkę roll-off i ona na pewno nie chroni. Mimo odrośnika, jak będziesz obserwował wysoko też może może się rosić czy szronić. Z braku opaski grzewczej można pojechać po korektorze suszarką do włosów, po góra minucie rozedrgany obraz się uspakaja i masz 30 minut bez rosy. Szukacz też się rosi, okulary też - opasek powinno być zatem np. cztery.
 20. No tak, napisałem skrót myślowy. Dziś wieczorem podjechałem ze Szczyrku trochę w stronę przełęczy Salmopolskiej, ustawiłem montaż na śniegu, na parkingu w lesie. Problemem było znalezienie Polaris, bo na północy LP od świateł pod wyciągiem narciarskim (Pośrednie) i ratraków. Po 5 minutach ustawiłem, ale przydałby się może laser, żeby jakoś "zgrubnie" pokazywał gdzie się celuje, tym bardziej, że Wielki Wóz był za drzewami. Przetestowałem: Sigmę 30/1,4 - przymknięta do 2.0 i tak daje potworną komę w narożach. Do kwiatków OK. Sigmę 10-20 - no, szeroki, odkształca, koma mniejsza niż 30/1,4 ale do widoczków ok. Canon 18-135 - Plejady przy 115 mm, 15 sek - ok, dłużej LP nie pozwoli - pomarańczowe. Canon 70-300 - no tracking przy 300 mm ok, ale ostrość odpłynęła i to na 40 klatkach po 15 sek. Trzeba by tamą oklejać, żeby sam się nie przekręcał Ale pierwsze koty za płoty. Wnioski na temat obiektywu bez komy, ustawiania na asfalcie itd. poszukania miejsc z mniejszym LP wyciągnięte.
 21. A jak dusisz MODE nie wychodzi wyżej do ogólnego menu z chęci robienia alignacji? Mam dwa różne GOTO z Meade (podobne do Bresera) i tam to tak działa. Uwaga: Zrobienie alignacji "lipnej" nie zawsze jest ok, bo czasem chciałem coś obejrzeć, a mój pilot wyświetlał: "below horizon" Ściągnąłem i przeczytałem instrukcję Bressera. Na str 16 pisze, że MODE 2x i wyrzuci wyżej.
 22. Wtorek wieczorem zamówiłem, w piątek do pracy dotarł Sky Guider PRO. Zdjęcia kolegi Beny pomogły, dzięki!. No, zdążył dotrzeć z Astroshopu przed feriami. Wyjechałem z córką w sobotę. Teraz tylko żeby było czyste niebo w Szczyrku. No, albo niech sypie śnieg, przyjechaliśmy tu na narty. Wczoraj zrobiłem pierwsze próby Z BALKONU z widokiem na południe ale BEZ POLARNEJ , ustawiane "na oko" : 50/1,4 ISO 3200 30" - łoo, biała klatka 50/1,4 ISO 400 30" hmm jak wyżej 50/4 ISO 200 15" Orion widziany w smogu oświetlonym pomarańczowym LP 70-300/5,6 ustawione na 300 mm 15" ISO 400 lekko poruszone - no ale bez widoku na Polarną cudów nie oczekiwałem. W każdym razie nie są to "krechy" prze klatkę zdjęcia. Ale jak tylko będzie trochę czystego nieba, wjadę gdzieś wyżej, to jest jednak MOBILNY SPRZĘT, niosę go razem ze statywem JEDNĄ ręką! Już ściągnąłem apkę gdzie powinna być Polarna na krzyżu celowniczym lunetki
 23. Jeżeli masz: montaż paralaktyczny USTAWIONY (choćby lunetką) na Polarną, to właczony zawsze będzie szedł z szybkością domyślną, gwiazdową i obiekt będzie w polu widzenia. Jak użyjesz GO TO po wpisaniu daty, czasu itd ( bo ten wspomniany nie ma chyba GPS który zaciąga te dane) i scentrujesz nie gwiazdę ale na Księżyc lub Słońce, potwierdzisz to ENTERem to montaż przestawi się na ich (Księżyca lub Słońca ) szybkość i nie będziesz musiał poprawiać nic klawiszami SLEW (np. avikujesz Księżyc z barlowem 3x - lepiej nie dodtykać żadnych klawiszy, bo tuba zadrga i po aviku). montaż azymutalny (bez klina) musisz znaleźć min. 2 jasne gwiazdy, w miarę odległe do alignowania. Też będzie szedł za gwiazdą, ale pole widzenia lekko się obraca i zdjęć się nie nałoży za łatwo (stąd były derotatory MEADE). Jak gwiazdy w twoim w pilocie (mój tak ma) są ustawione alfabetycznie - warto znać choćby położenie tych na A Klawisze SLEW są do ręcznego poprawiania, naprowadzania na coś obok, czego nie ma w bazie, ale nie do prowadzenia obiektu, no chyba że masz podczepiony równolegle aparat i ciągniesz "ręcznie, ale pilotem" teleskopem za kometą.
 24. Na screenach od Taysona - overlap - zakładka 20%
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.