Jump to content

Piotr Długosz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Piotr Długosz

 1. Zależy od obiektu ale też muszę czasem wyciągać kamerkę i wkładać okular. Najbardziej mnie denerwuje winieta od pryzmatu guidera jeśli nie jest w optymalnym położeniu. No i nie da się sesji zautomatyzować w EKOSie bo po zmianie obiektu trzeba ręcznie szukać gwiazdki. Dużo mi pomogło przestawienie kamerki z 1 sek na 2 sek ekspozycje i chyba jeszcze spróbuję 4 sekundowe.
 2. Próbowałem przy 2000mm (SCT8 bez reduktora), czasami po prostu gwiazdki nie ma choćby się kręciło OAGiem na wszystkie strony. Ale z reduktorem (ok 1300mm) to już spoko :-)
 3. Darki możesz spokojnie pominąć ale biasy trzeba jednak robić. Dithering załatwia tylko gorące piksele (czyli darki).
 4. Pamiętam że na początku miałem podobnie - jak same flaty próbowałem odejmować bez kalibracji biasami. Robię tak i zawsze wychodzi: 1. master bias - klatki z jak nakrótszym czasem, iso to samo co wszystkie inne rodzaje - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 2. master dark (opcjonalnie) - klatki z czasem i z iso jak "normalne" - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji 3. master flat - klatki z dobranym czasem i z iso jak wszystkie inne - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony - stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), normalizacja multiplicative 4. normalne klatki - file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania - processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, master darka z kroku 2 (opcjonalnie) i master flata z kroku 3, włączam wszystkie polepszacze z wyjątkiem "equalize CFA" i dobieram sigmy tak żeby kliknięcie Estimate pokazało maks kilkaset pikseli, debayer włączony - registration - global star alignment - stacking - average, normalizacja additive with scaling, rejection windsorized sigma clipping, jeszcze zakładam filtry na FWHM i roundness (bo mi się nie chce ręcznie wybierać klatek) Na koniec robię Image Processing -> Color Calibration -> Photometric Color Calibration i jest elegancki obrazek do zabawy z poziomami itp.
 5. Zrobiłeś preprocessing i odjąłeś mbias przy robieniu mflata? Potem przy właściwych klatkach używasz mbiasa i mflata (i opcjonalnie mdarka).
 6. To jest podejrzane: astroberry ModemManager[416]: <warn> Could not grab port (tty/ttyACM0): 'Cannot add port 'tty/ttyACM0', unhandled serial type' Spróbuj odinstalować modemmanager i po restarcie jeszcze raz.
 7. Wygląda na to, że jakaś komunikacja zachodzi. @wylam, sprawdź: wypróbuj inny kabel USB jaką masz wersję firmware w DF? Może jest jakaś niekompatybilność, u mnie jest 4.0, a pilot ma 2.1. Jeśli masz starszą to zaktualizuj. czy masz w logu systemowym coś takiego jak podłączysz DF: Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: new full-speed USB device number 3 using xhci-hcd Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device found, idVendor=03eb, idProduct=2310 Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0 Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Product: DreamFocuser Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: usb 3-1.4: Manufacturer: Mateusz Windak Sep 01 21:38:40 nanopim4 kernel: cdc_acm 3-1.4:1.0: ttyACM0: USB ACM device Głośno myślę - Astroberry jest oparty na raspbianie czyli jest 32 bitowy? Może jest jakiś błąd w liczeniu sumy kontrolnej, który się nie pojawia prz 64 bitach (na takim systemie używam).
 8. A próbowałeś łączyć się po RDP wpisując "astro" zamiast 192.168.0.100? Powinno działać bo router jest ustawiony jako serwer DNS. TeamViewer po to został zrobiony żeby można było zdalnie się łączyć z kompem przez internet, nie znając nawet jego adresu. Jeśli ci na tym nie zależy to nie ma sensu walczyć z TV (to taka mała dygresja ).
 9. Wpisanie IP na stałe nic nie zmieni. Przecież widać że adresy są ładnie nadane. Powinno nawet działać po nazwach. Np. ping astro zamiast ping 192.168.0.100. Problem musi być gdzie indziej.
 10. Musisz ustalić czy uzywasz dobrych adresów IP (tak jak koledzy radzą: ipconfig na obu komputerach). Potem może być jeszcze problem z windowsowym firewallem. Czy na obu komputerach sieć jest skonfigurowana jako prywatna? A jak chcesz się tylko łączyć lokalnie to po licho używać TV? Może lepiej byłoby włączyć RemoteDesktop w Windozie i używać mechanizmu wbudowanego w system. Albo zainstalować jakiś serwer VNC.
 11. Tutaj jest wszystko ładnie opisane (niestety po angielsku): https://free-astro.org/index.php/Siril:Tutorial_preprocessing W skrócie: biasy (inaczej offset) stackujemy medianą, z wyłączoną normalizacją darki, jak wyżej flaty medianą, z normalizacją "multiplicative"
 12. Odnośnie tworzenia sekwencji z bardzo wielu rawów. Jest prosty sposób zamiast tworzenia pliku SER ze wszystkimi zdjęciami. Trzeba: 1. W zakładce konwersji klikamy zmianę katalogu - i wybieramy katalog w którym mamy pliki raw (ważne żeby w tym katalogu były tylko pliki, ktore chcemy użyć). 2. W polu "Console" wpisujemy: convertraw mojasesja Siril przekonwertuje wszystkie rawy do fitsów i stworzy sekwencję "mojasesja". Nie trzeba nic ręcznie dodawać. Nie sprawdzałem, bo nie miałem tylu plików do przeróbki, ale pewnie w ten sposób można obejść limit 500 plików.
 13. Racja, ale nie trzeba tam nic dokładać - tylko kabelek przylutować do blaszek. Przetwornicę najlepiej mieć w ramach innego pudełka razem z przekaźnikiem żeby zdalnie można było aparat wyłączyć/załączyć, np. przez porty GPIO.
 14. I można do niej podłączyć więcej sprzętów bo daje większy prąd. Na razie używam takiej jak w linku i dwa aparaty zasila bez problemu (oba 7.4V). W sumie mam takie dwie przetwornice - jedna zasila komputerek (5V - NanoPI M4 - który jest znany z tego że potrzebuje dobrego zasilania), a druga do aparatów.
 15. Ja używam z Pentaxem akumulator żelowy 12V + przetwornica napięcia step-down DC-DC (z ustawionym napięciem 7.4V) np. jak ten: https://allegro.pl/oferta/przetwornica-dc-dc-xl4015-5a-step-down-ladowarka-8079329057. Ze zwykłego akumulatorka do Pentaxa wywaliłem bebechy i podłączyłem to 7.4V. Działa bez zająknięcia. Jak jestem w domu (na balkonie) to przetwornicę podłączam pod zwykły zasilacz 12V... Z Canonem powinno też sie tak dać.
 16. No dokładnie, ktoś nawet napisał w tym wątku na CN że każde odszumianie psuje dane...
 17. Ciekawe znalezisko. Tam jest sporo zależności więc chyba najlepiej zrobić jak radzą, na google cloudzie. Tu jeszcze można poczytać: https://github.com/DmitryUlyanov/deep-image-prior/blob/master/README.md
 18. Tak jak pisałem sterownik DreamFocusera pojawił się w INDI Library w 1.7.7. Jednak polecam używać co najmniej wersję 1.7.8 (też już wydana), bo zrobiłem kilka poprawek. Niestety, na skutek "mrożenia" Debiana przed wydaniem nowej stabilnej wersji, pakiety z INDI zatrzymały się na wersji 1.7.5, co pewnie również dotknie inne dystrybucje oparte na Debianie.
 19. Od kilku dni w "oficjalnym" repozytorium PPA INDI Nightly Builds jest dostępny sterownik DreamFocusera! Nie ma go jeszcze w wersji stabilnej, pojawi się tam po wydaniu INDI 1.7.7. Jak ktoś ma starsze INDI lub nie korzysta z PPA Jasema, musi sobie sterownik sam skompilować. Dla chcących zrobiłem prosty skrypt, który pobierze źródła z githuba, skompiluje i zainstaluje. Oczywiście jeśli zadziała . Trzeba mieć działającą komendę sudo (żeby można było zainstalować sterownik w systemie). Oto co należy zrobić: Zainstalować odpowiednie pakiety deweloperskie, w Debianie lub Ubuntu oraz w innych dystrybucjach debianopochodnych, wystarczy zainstalować pakiety: build-essential git cmake libindi-dev. Np. za pomocą: sudo apt install build-essential git cmake libindi-dev Pobrać skrypt załączony do tego postu. Zapisać go w jakimś sensownym miejscu i w linii poleceń wejść do tego katalogu. Nadać skryptowi atrybut wykonywania: chmod +x build-dreamfocuser-175.sh Odpalić: ./build-dreamfocuser-175.sh Jeśli wszystko idzie dobrze skrypt pobierze najnowsze pliki i uruchomi kompilację. Na koniec może zapytać o hasło użytkownika w celu instalacji w systemie. Potem już wystarczy uruchomić INDI z dodaniem sterownika indi_dreamfocuser_focus. Np. poniższa linia poleceń uruchomi INDI z ze sterownikiem montaży Celestrona, DreamFocuserem oraz sterownikiem kamerek QHY: indiserver indi_celestron_gps indi_dreamfocuser_focus indi_qhy_ccd Prostsza metoda to skonfigurować odpowiednio profil w EKOSie... build-dreamfocuser-175.sh
 20. Zaktualizowałem firmware, jak na razie nie widzę problemów - sterownik INDI działa dalej. Dla potomności i dla chcących robić aktualizację w Linuxie podaję krótką instrukcję. Poniższe kroki trzeba wykonać w terminalu: Zainstalować dfu-programmer - w dystrybucjach debianopodobnych (np. Ubuntu) to narzędzie jest dostępne "w standardzie". Wystarczy odpalić terminal i wpisać polecenie (robimy to oczywiście tylko przy pierwszym razie): sudo apt install dfu-programmer Podłączyć wyłączony fokuser do USB i włączyć go trzymając wciśnięty dolny klawisz (wtedy fokuser stanie się dostępny do programowania) W terminalu wejść do katalogu gdzie mamy plik .hex z nowym firmwarem Teraz robimy kopię bezpieczeństwa tego co jest w fokuserze: dfu-programmer atxmega128a4u dump >dreamfocuser_backup.bin Przed zaprogramowaniem nowej wersji trzeba wyczyścić pamięć: dfu-programmer atxmega128a4u erase I wreszcie wgrywamy nową wersję firmware: dfu-programmer atxmega128a4u flash DreamFocuser\ Firmware\ V4.0.hex To wszystko! Oczywiście coś może nie działać, np. użytkownik może mieć za mało uprawnień. Nie odpowiadam za uszkodzenie urządzenia przez wykonanie ww. procedury (choć Mateusz twierdzi że jest to niemożliwe).
 21. Hmm, może spróbuję - na zasadzie żeby wiedzieć co tracę... Jest jakaś wersja działająca przez przeglądarkę, czy bardzo się różni od pełnej instalki? Podobno też pod wine już się da uruchomić - to jest jakaś opcja dla linuksiarzy.
 22. Też myślę że nie będzie problemów. Ostatnio aktualizowałem tym: http://dfu-programmer.github.io/ To jest malutki programik działający dobrze a w dodatku dostępny ze standardowych repozytoriów np. Debiana. Nawet jest prekompilowana binarka dla Windows. A FLIP to jest jakiś dziwoląg! Wymaga Javy i jest nawet wersja z Javą wbudowaną, co to steruje elektrownią atomową? Zresztą dla Linux'a zatrzymali się na wersji 3.2.1, jak pamiętam nie udało mi się tego uruchomić na 64bitowym systemie. Dfu-programmer ma natomiast 85KB po rozpakowaniu... Dzisiaj nie dam rady zaktualizować ale na pewno to zrobie w tygodniu i napiszę jak to zrobić.
 23. Na tym wątku widzę 4.0, czy jest nowszy? Znowu będzie jazda z aktualizacją pod Linuxem muszę sobie przypomnieć jak to było... I żebym nie "zrbickował" sobie focusera, bo jak będę focił?
 24. Wersja firmware v3.1 Hardware pilota v2.1 Hardware silnika v1.0
 25. Wracam do tematu tego wątku. Jasem włączył sterownik DreamFocusera do głównej gałęzi INDI - jako jeden ze sterowników 3rdparty. Na razie jest tylko w źródłach dostępnych przez githuba https://github.com/indilib/indi ale przy następnym wydaniu INDI już będzie "normalnie". @MateuszW Jest prośba od Jasema Mutlaq'a żeby coś napisać do dokumentacji na stronie INDI https://www.indilib.org/devices/focusers.html. Ja zrobię screeny i opis sterownika INDI ale trzeba by było jeszcze coś więcej napisać o samym urządzeniu i jego funkcjonalności... tak jak inne fokusery są opisane.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.