Jump to content

oskar

Społeczność Astropolis
 • Posts

  5665
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by oskar

 1. Całkiem ładne maksimum miała w tym roku.
 2. Ja wczoraj ją widziałem. Miała jasność 8,9 mag.
 3. Byłem wczoraj na grobie Jurka w Sierakowie Śląskim. Wiązanka od "astronautów" nada jest. Ja zapaliłem lampion i dałem swoje kwiaty.
 4. Dzisiaj wieczorem jej jasność oceniłem na 7.9 mag
 5. Niestety nie będę mógł wziąć udziału w pogrzebie, ponieważ mam złamaną nogę.
 6. Dotarła do mnie informacja, że zmarł wieloletni obserwator gwiazd zmiennych Jerzy Speil. Człowiek ten osobiście mnie zainteresował obserwacjami zmiennych i wiele mu zawdzięczam. Przykro mi bardzo.
 7. 27 grudnia rano oceniłem ją na ok. 7,5 mag.
 8. Hmmm zawsze warto popatrzeć mimo wszystko. Kilka ocen jasności nic nie kosztuje.
 9. Nie znam kolegi osobiście, ale życzę powodzenia. Wstępny post brzmi dobrze. Jesion, patrz jak daleko to zaszło od 2003 roku.
 10. Ja mimo złamanej nogi widziałem kometę już kilka razy od początku stycznia. U mnie t dopiero jest wesoło - przygotowanie krzesła i stołeczka pod nogę, ubranie połamańca, wyjście z kulami na balkon, usiąść i dopiero obserwacje. Bez żony bym guzik zobaczył, a nie kometę
 11. Oceniłem ją kilka dni temu na 7,8 mag.
 12. Zaczęła jaśniec. Widziałem ją o jasności ok. 9.5 mag
 13. Sprzedam okular vixen lv 4mm 45 stopni. Mało używany, w bardzo dobrym stanie. Pytania i informacje na maila: o.deren@kp-deren.pl Cena 290,- zł
 14. I nadal R CrB nie zamierza pojaśniec.
 15. cos nie dotarł jeszcze do mnie ten numerek z prenumeraty
 16. Obserwuję od 1989 roku, zrobiłem prawie 20.000 ocen jasności gwiazd zmiennych, a dzisiaj dopiero pierwszy raz widziałem SN. Oczywiście w M82. Niesamowite zjawisko!
 17. Ani dolot na Teneryfę, ani sama wyspa nie jest tania i tego nie zmienią żadne poszukiwania. Co do północnej części wyspy jest tamm najczesciej zachmurzenie i deszcz, nie warto tam się pchac.
 18. Miał 99 lat, urodził się w 1915 w Pekinie. Ciekawa notka tu: http://www.aavso.org/sidewalk-astronomy-evangelist-john-dobson-dies-age-98 AAVSO cytuje jego powiedzenie: O istotności teleskopu decyduje nie jego wielkośc, ani to jak precyzyjnie jest zrobiony, ale to ile osób mogło przez niego popatrzec.
 19. Na Wysp Kanaryjskie latam turystycznie od lat. Jednak moim skromnym zdaniem najpiekniejszy okres roku do obserwacji to jest styczeń-luty. Wspaniały Skorpion,jeszcze Orion, wiele pięknych południowych konstelacji, długie noce i bardzo ciepło 20-25 stopni. Maj czy czerwiec to już będzie tak gorąco, że nie do wytrzymania.
 20. Reklamy, ot znak czasów i tyle. Wszystkich się nie zadowoli. Ciekawe ilu użytkowników by zostało, gdyby wprowadzic opłatę a korzystanie z forum. Mnie to zawsze zastanawiało i myślę, że Jesiona to pytanie nurtuje od lat.
 21. Ja ją oceniam na 5,2 mag w tej chwili.
 22. Ja też czekam na termin. Faktycznie w 2003 roku tworzyliśmy forum: Jesion, Piorek Z, Adamo, Łysy, jeszcze parę osób i ja Oskar. To były piękne czasy. Jeśli zlot będzie to OK, jeśli nie to proponuję umówić się na wspólne piwo i powspominać stare dobre czasy. Pięknie Jesion to rozwinąłeś.
 23. Dzisiaj do 11,5 mag nic nie widać.
 24. Dzięki chłopaki za pamięć. Myślę Jesion, że masz dobry pomysł. Odszedł też obserwator zmiennych Emilian Skrzynecki. Masakra.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.