Jump to content

wessel

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  12,693
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  48

wessel last won the day on October 27

wessel had the most liked content!

Community Reputation

18,935 Excellent

2 Followers

About wessel

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.astrofun.pl
 • Skype
  maciekwessel

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa-Wesoła

Recent Profile Visitors

21,170 profile views
 1. Nikt nie napisał że jest zła tylko wymagająca i ma swoje ograniczenia. Swoją drogą kupowanie kamery z matrycą FF ze świadomością że trzeba ją obcinać jakoś do mnie nie trafia. Podobnie jak kupowanie kamery wysokiej rozdzielczości i zakładanie, że będziemy binowali od początku.
 2. To właśnie te deklaracje producentów najczęściej wprowadzają w błąd. Piszą np. o": w pełni skorygowanym polu" dla FF tylko zapominają dopowiedzieć dla jakiej matrycy, bo zupełnie inne będą wyniki dla STL 11000 ( matryca 9 um) a tytułowej kamery FF z matrycą o pikselu 2.4 um. Jednocześnie nie dołączają spot diagramów. Jedno co mogę powiedzieć - Takahashi pisze prawdę o ile bierzemy pod uwagę spotdiagram.
 3. FSQ 106 ma w pełni skorygowany krążek światła o średnicy 88 mm!!! Z FF na przykład STL 11000 współpracuje j znakomicie-to mój najlepszy setup. Ale oczywiście jest " w pełni skorygowany" z zakresie spotsize jaki podaje firma, a ten jest prawie niezmienny od wielu lat. Troszkę odeszliśmy od tematu posta, ale chyba warto o takich rzeczach pisać w dobie zachwytu mikropikselami...
 4. Narzędzi jest sporo, najważniejsze żeby z nich korzystać a nie tracić czasu podczas sesji bo obiekt zwiał za dom albo zrobiłem klatkę 300 sekund Ha i nic nie widać...
 5. Do tej pory najlepszy spotsize daje Takahashi serii 106. I tu mamy ( jak poniżej) czyli w centrum ok. 5 um a na promieniu 22 mm od centrum prawie 10um. Sens stosowania sensorów poniżej 5 um jest bym powiedział - średni. Oczywiście można liczyć na cud - ale jak wiadomo - te nie zdarzają się zbyt często. Moim zdaniem jak na parametry dzisiejszej optyki amatorskiej z górnej półki można stosować piksele nie mniejsze niż 4,54 - reszta to walka z owalizacją itp itd.
 6. Dokładnie tak jak napisał Paweł. Dodawanie ( a właściwie odejmowanie) kiepskiego master darka nie ma najmniejszego sensu. Robienie biblioteki dla niechłodzonej matrycy- jak wyżej.
 7. Bardzo przyjemnie zbalansowana fotka pod każdym względem - koloru, dominacji gwiazd , głębi tła. Efekt końcowy przypomina mi trochę fotki z setupu FSQ-STL 11k
 8. Nwet podają w dokumentacji przesunięcie pasma w zależności od temperatury
 9. To ta wajcha wystająca do góry w 60? PST 40 ma taki pierścień wyglądający jak moletowany ( ale gumowany u nasady tuby, to chyba to samo. To jest właśnie regulacja etalonu ale czy pochylanie? Za mało wiem o budowie PST. To ten pierścień u nasady tubusa, przy black boxie.
 10. To są pierścienie po wyostrzaniu przez Autoskakkerta. To jest surowy stack zakolorowany, zero obróbki
 11. No to jest wynik moich poszukiwań rozwiązania - kamery serii ASI 120 nie nadają się do fotografii Słońca z użyciem wąskich filtrów Ha. Układ matryca-szybka generuje nieusuwalne pierścienie interferencyjne ( Newtona) jak pisał Łukasz powyżej. Drugi ( czarno-biały) obrazek to stack 200 klatek z teleskopu PST Coronado 40 i kamery ASI 120 MM. Pierwszy natomiast to stack 25 klatek z tego samego teleskopu ale z kamerą ASI 178 MM ( jeszcze raz dzięki Kamil). Widać nierównomierność oświetlenia, ale jest czysto!
 12. No właśnie, pacze ja i pacze i nic nie widzę Wspaniała praca Piotr. Myślę że eksperci Polskiego APODa też ją pochwalą a wydruk Adama - rzecz cenna - w razie wygranej.
 13. Mógłbyś skonkretyzować pytanie? Bo nie za bardzo wiem o co pytasz, a temat ciekawy..
 14. Uprawiasz zupełnie inny rodzaj astrofoto - dla mnie to jest dużo za duży szum - na tyle duży że gwiazdki są zdegenerowane przez niego.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.