Tak jak napisał Mateusz powyżej. To są pyłki nie na matrycy, ale nieco dalej np. na filtrze. To właśnie między innymi po to są flaty. I to nie ma nic wspólnego z typem kamery jak sugerujesz Sławek, piszą że z ASI 294 nie masz takich problemów.
Guider nie zastąpi porządnego stawienia na biegun bo przy nieco większym błędzie będzie szarpał montażem. Metoda dryfu jest szybka i wystarczająco dokładna , ale musisz widzieć południe i zachód albo wschód. To znacznie ułatwia sprawę i zajmuje do 10 minut.
Zakończył się Konkurs na Astrofotografię roku 2020 , przeprowadzony przez portal Polski APOD a sponsorowany przez firmę
Delta Optical oraz pracownię astrography.com.
W dniu 8 lutego o godz. 18:00 w Śródmiejskim Domu Kultury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac finałowych połączony z wręczeniem nagrody głównej ufundowanej przez firmę Delta Optical Tomkowi Zwolińskiemu-zwycięzcy Konkursu.
Prace pokazywane na wystawie zostały wydrukowane w najwyższej jakości przez pracownię astrography.com.
Wystawie zdjęć finałowych towarzyszyć będzie wystawa prac młodej malar
To jest silnik DC. Tu masz opis:
https://teleskopy.pl/Microfocuser-/-autofocuser-napęd-do-wyciągu-teleskopów-Sky-Watcher-(Sky-Watcher-Auto-Focuser)-teleskopy-1519.html
Tak, jest to możliwe jeśli dysponujesz oprogramowaniem do alignowania obrazów o różnej skali i różnych wymiarach. Ale...efekty chyba powalające nie będą.
Nie było. Na początku tego wątku jest wskazanie gdzie można kupić kartonowy, a wydruk 3D jest tylko tuningiem obudowy - wykorzystuję skalę i siatkę dyfrakcyjną tego kartonowego.
Chyba zostałem sam na polu walki, ale nic to.
Spektroskop ma już szufladę do wkładania testowanych filtrów ( wchodzą 2 cale, ale ma redukcję na 1.25),innych szkiełek albo matówki oraz nodek 1.25 do wsunięcia całości do wyciągu teleskopu.
Ma też podświetlenie skali w wersji PRO Zapewnia wystarczającą równomierność oświetlenia, co widać na drugiej fotce.
Głownie protestują rodzice, bo nie chce im się wieczorów i części nocy poświęcać na zajmowanie się dzieciakami. W domu to siedzą przed komputerem i jest spokój, a tak to trzeba przyprowadzić , odprowadzić a to ciemno, a to kto weźmie odpowiedzialność jak coś się stanie itp.
Oczywiście że flatownicy. Ja się bawię na poważnie
Temperatura matrycy w obu przypadkach była -30. Różnica w ziarnistości wynika pewnie z rożnicy w stretchu jednego i drugiego flata bo chciałem pokazać te obwódki wyraźniej.
Problem jest inny. Teściowa mojego syna jest dyrektorką zespołu szkół w centralnej Polsce. Od wielu lat próbuje włączyć astronomię, pokazy nieba, kółka zainteresowań do cyklu nauczania i okazuje się, że największym problemem są ...uwaga...godziny nocne !!!!!...oglądania nieba!!!
Dziś w nocy odkryłem ciekawą zależność pomiędzy wilgotnością powietrza i jego temperaturą a jakością flata.
Po raz pierwszy doświadczyłem tego zjawiska, a fotografuję już parę lat
Otóż flaty robiłem niedawno w temperaturze ok. 0 stopni Celsjusza i wilgotności 40% lub nieco poniżej, sprzęt stał w progu garażu. No i robiąc dziś w nocy testowe złożenie kilkunastu obrazków okazało się że nie działają dobrze. Musiałem zrobić nowe i teraz już jest ok, ale... robiłem to w temp. -23 C i przy wilgotności 60%. Uwaga- wilgotność według mnie ma tu kapitalne znaczenie!
Otóż wokół paprochów
We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.