Jump to content

wessel

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  13,023
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  51

Everything posted by wessel

 1. Janusz,jak to jest w końcu z tym pozwoleniem na latanie z wykrywaczem? Trzeba mieć czy nie trzeba?
 2. Szansa jest, ale sam wiesz od ilu różnych czynników to zależy. Rozwiązaniem może być guider taki bez komputera - Lacerta czy cuś takiego.
 3. Fajna skala, moje starcze oczy wreszcie coś widzą Widzę że też wolisz białe gwiazdki niż te popaprane nijakie niby magentowe....
 4. Szukałem, szukałem - aż znalazłem, przypadkiem oczywiście. Szeroki kadr z tych samych okolic https://astropolis.pl/topic/50330-septuple-cluster/ Pod linkiem jest większa rozdzielczość, ale nie opisana.
 5. To spokojnie. Ja teraz uzywam PST Coronado na EM-11 i pracuje bez przeciwwagi. Na EM-10 wieszałem astrofotograficznie Takahashi FSQ 106N z kamerą STL 11000 guiderem i osprzętem ( razem lekko ponad 8kg) Tu masz fotkę z takiegosetupu, czasu po 600 sek z guiderem oczywiście.
 6. Ale do wizuala jak rozumiem? Ewentualnie planetarne astrofoto? Odpowiedź brzmi - tak . Tak jak napisałem Celestron C8 waży 7 kilo z hakiem z wyposażeniem - szukacz,kamera elektryczny fokuser- i spokojnie dawał radę na astrofoto planetarnym.
 7. Kupiłem radio i będę słuchał ISS i satelitów, a co...

  1. Show previous comments  12 more
  2. Pav1007

   Pav1007

   i będzie "w355el" :-)

  3. Agent Smith

   Agent Smith

   Wesołe jest życie staruszka! :)

   PS. Wiem coś o tym, na razie bawię się samym donglem, obieranie ze skorupki - na Wielkanoc, o ile zdołam do tego czasu pojąć przewagę "direct samplingu" nad tymi innymi, gorszymi rodzajami samplowania ;)

    

  4. wessel

   wessel

   Kurka siwa - co mi tak pesel wypominasz?  :)

 8. Takahashi to sprzęt, który-prawidłowo eksploatowany - jest typu plug and play. Przez kilkanaście lat eksploatacji montaży Takahashi( miałemw sumie 4 rózne -10,11,200 i teraz mam 11Z) jeden jedyny raz byłem zmuszony rozebrać montaż - ze względu na małą pszczołę której nóżka przykleiła się do zębatki głównej Jest bardzo kompaktowy,nie ma udziwnionego kształtu i kabli podłączonych w różnych miejscach - miałem w ręku CEM 25 Janoweta to wiem o czym piszę. Parametry ma identyczne jeśli nie lepsze. No i jest mało wrażliwy na przeciążenia. Wada- jedyna według mnie - wolny ruch w funkcji slew ( goto). O cenie nie piszę bo te obecne na rynku wtórnym są w bardzo dobrej cenie. Zapytajcie Qbanosa -wziął ode mnie 11 ,od razu na wyjazd do Ameryki Południowej - bez problemu. Acha, jeszcze jedno ważne -Takahashi mają cudowną, bardzo precyzyjną lunetkę biegunową, pozwalającą na błyskawiczne ustawienie na Polaris z dokładnością nieosiągalną w innych montażach za pomocą lunetki.
 9. Używałem EM-10 z SCT 8 cali do planet - nic się nie działo
 10. Ale nie męcz kamery, nie rób kilku godzin OIII i SII tą optyką, nie ma sensu chyba.
 11. Widzisz kształt gwiazdek? To chyba nie jest dobra optyka...
 12. Mamy na pokładzie speca od domowej klimatyzacji?

   

 13. Ten obszar NGC 654 jest baaaaaardzo ciekawy przy bliższym wglądzie :) tzn.chciałem powiedzieć dłuższym :)
 14. Maaaaaciek.....popatrz na inne fotki z netuuuuuuuu.... ten oranż to przesada.. w drugiej wersji pewnie chciaeś podkreślić obszary wodorowe a wyszły placki Pokaż samą luminancję please! Musi być piękna ,bo skala niesamowita !
 15. Tak jest. Najpierw zakłada się konto a potem wysyła fotki . Warto mieć dobre, chwytliwe opisy i tytuły zdjęć. Moja fotka finałowa miała 3 różne tytuły zanim Alyssia zaakceptowała
 16. Informacyjnie dla zainteresowanych Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020 Competition opening date: Monday 13 January 2020 Competition closing date: 12pm GMT (midday) on Friday 6 March 2020 Photographers of all skill levels are invited to submit up to 10 images to be considered for the competition.
 17. Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020

  Competition opening date: Monday 13 January 2020

  Competition closing date: 12pm GMT (midday) on Friday 6 March 2020

  Photographers of all skill levels are invited to submit up to 10 images to be considered for the competition.

 18. Co to jest flat to mniej więcej wiem i raczej nie jest on odwrotnością luminancji interesowało mnie tylko jak to jest z OSC
 19. No ok, ja nigdy nie miałem kamery OSC ale logiczne wydawało mi się że kalibrujemy po debayeryzacji. Uczymy się całe życie .. Ale nie rozumiem tego co napisałeś że flatów się nie debayeryzuje . Toć przecie to taki sam obrazek jak light
 20. Tak. Wynik mizerny. Lepiej wychodzi niebieski.
 21. Adam, kalibrowałeś surowy materiał zdebayeryzowanym flatem? Ja nie mam zbyt dużego doświadczenia z OSC ,ale wydaje mi się że kolejność powinna być inna. Najpierw debayeryzacja potem kalibracja. Z tego wpisu " Natomiast po skalibrowaniu tej samej klatki masterflatem i po debayeryzacji robi się tragedia.. "zrozumialem że zrobileś odwrotnie? Jeśli głupoty piszę to poprawcie mnie.
 22. Dzisiejszy wybór ekspertów nie mógł być inny Polish Astronomy Picture of the Day - 11 stycznia 2020 Simeis 147 Mgławica Spagetti - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński Nagrodą jest wydruk zdjęcia w najwyższej jakości przez Astrography.com więcej na www.polskiapod.pl
 23. Cena 1000 pln + przesyłka. Uszkodzony zamek błyskawiczny pokrowca - reszta w stanie sklepowym. Ja tym montażem mnie robiłem zdjęć -ale dziki go pożyczał i coś tam robił. Podobnie Loki. Do sprzedania to co na fotce: napęd, lunetka biegunowa i torba.
 24. Mam na zbyciu Ioptron SkyTracker II -poprzednik wersji Pro. Zainteresowany?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.