Jump to content

wessel

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  15027
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  75

Blog Comments posted by wessel

 1. Pix i PS tak jak napisał Adam to dwa bardzo różne światy. PS został przystosowany do obróbki astrofoto ( lub może ma takie możliwości że astrofoto się w nich mieści) a PIX to dedykowany soft do obróbki astrofotograficznej oparty na innym silniku . I to właśnie jest fajne, bo efekty działania niektóre algorytmów Pixa wychodzą w porównaniach lepiej niż PSa - ale tylko te, które są przeznaczone do działań związanych z obróbka astrofoto.

  Inaczej mówiąc - dziś nie wyobrażam sobie obróbki astrofoto bez obu programów.

 2. Uwaga na filtry ZWO! Najtańszy 1.25 set kosztuje tylko 113 euro, ale nie kupujcie ich, to wyrzucone w błoto pieniądze. Jest nieco droższy za 206 euro - ten już można kupować, aczkolwiek dalej daleko mu do Baadera, o innych już nie wspomnę. Rozsądną alternatywą jest Optolong za 209. Nie dajcie się tez nabrać na AST Optics - taki set za 139 euro to to samo co ZWO za 113 euro - totalna lipa

  • Like 1
 3. Podstawowy kurs niczego nie załatwia :) Dlatego z politowaniem uśmiecham się na te wszystkie posty typu "co kupić do astrofotografii" Nie wiedzą co ich czeka.

  Nawet warsztaty nie załatwiają sprawy. Miałem okazję uczestniczyć w takich warsztatach prowadzonych przez Adama i podsumowałbym to tak:

  Jeśli słabo znasz photoshopa - nic Ci po warsztatach. Prędzej kilkadziesiąt godzin indywidualnych lekcji. Tylko osoby, które mają PS-a w paluchu wyniosą coś z zajęć, bo będą rozumieć co się dzieje na ekranie.

  Przy tym poziomie nie ma żadnego ustalonego workflow. Początek wszyscy znamy: rozciągnąć, wyrównać, odseparować. A potem jest magia, która zależy od użytego sprzętu, jakości materiału, obrabianego obiektu.

  To jest właśnie to! Do pewnego poziomu sprzęt jest niezbyt istotny, problem zaczyna się dopiero by doborze pola widzenia czy kamery do specyficznych potrzeb. Standardowy setup powinien umożliwić bezstresowe fotografowanie ( bez walki z guiderem, montażem, ostrością wilgocia itp. a efekt końcowy powinien być osiągany OBRÓBKĄ. I co z tego że gwiazdki będą ciut większe, albo mgławica trochę obcięta? ale będzie widać kunszt obróbki! I powtarzam, do znudzenia - tak samo jak setup ważnyjest zestaw oprogramowania , żeby nas nie ograniczał.

 4. Podpisuję się dwoma rękami. I jeszcze coś- na jednym z forów zostałem nieomalże wyśmiany jak napisałem, że elementem składowym pierwszego setupu powinna być też sugerowana lista softu do obróbki astrofoto - i tego free i komercyjnego, po to żeby greenhorn wiedział czego powinien sie nauczyć zanim kupi juz ten obiektyw do Canona i zbuduje platformę paralaktyczną. To co Adam napisałeś tylko utwierdza mnie w przekonaniu że warto od początku uczyć się obróbki. Nie ma zestawu który sam robi zdjęcia a sprzęt można wymieniać, ale wtedy kiedy możliwości posiadanego wykorzystamy.

  • Like 1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.