Jump to content

wessel

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  14537
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  69

Posts posted by wessel

 1. Godzinę temu, HAMAL napisał:

  Nie ma Tayson w tym nic śmiesznego. 

   

  Ty to 

   

  czytasz "zrób coś z tym zestawem"

   

  Ktoś inny to czyta " masz beznadziejnie poskładany zestaw" włącza mu się proces negacji "wiem przecież co robię, mam dobry zestaw" a skoro tak, nie ma czego zmieniać prawda ?

  Zapłakałem nad strasznym losem biednego autora ....

 2. Kalkulator fajny tylko zupełnie nie rozumiem wywodu dotyczącego CCD- czy to znaczy że moja miejscówka w Warszawie jest cudowna? Bortle 6-7 a focę LRGB z czasami do 300 sekund i..... widać co chcę..O NB nie wspomnę bo czasy do 1800 sekund to normalka..znów teoria a praktyka to dwa światy. Z drugiej strony fotografując z tej samej miejscówki ASI 1600 z tą samą optyka miałem efekty hm.... opisane tutaj...

  Tak więc wniosek  że CCD nie nadaje się do focenia z miasta jest nieprawdziwy albo kalkulator w tym zakresie kłamie.

  "Jeżeli wprowadzisz wartość RN starych CCD na poziomie 5 to czas się zwiększy, co w przypadku CCD dyskwalifikuje kamerę do focenia z miasta. "

 3. Tomek, jak to się zastanawiam jak w ogóle tak skonfigurowany setup da się wyważyć... a zdaje się że to ma znaczenie dla tak przeciążonego montażu. Totalny brak symetrii obciążenia, no i ten guider na stopce... kolega hazardzista :) Do tego wiszące kable i brak zabezpieczenia statywu. Świetny przykład jak NIE NALEŻY się bawić.

 4. 8 minut temu, MateuszW napisał:

  Jaka skala poniżej 1"? Przecież przy ogniskowej max 800 mm mamy skalę 1,55"/pix. Ten Nikon ma duży piksel 6 um.

   

  Zapominacie o bardzo ważnej rzeczy - ten teleskop nie obsłuży FF, czyli pół matrycy Nikona będzie zmarnowane. Tak samo jak każdy newton SW z korektorem MPCC.

  Tanim teleskopem, który obsługuje FF jest np TS 65Q, ale jak rozumiem dla autora tematu to za mała skala. Z większych raczej też głównie refraktory wchodzą w grę, raczej trudno będzie o newtona z korektorem do FF poniżej ceny dobrego samochodu :) No albo pogodzić się ze stratą dużej części matrycy.

  Dokładnie to napisałem powyżej. No ale koledzy tu " z problemami" focą .....

  • Like 1
 5. 55 minut temu, isset napisał:

  Jest tańszym klonem ASI120. Soft astro rozpoznaje ją jako ASI i u mnie działa bardzo dobrze. Natomiast jeżeli w przyszłości planujesz zakupić np ASI Air, to już tutaj polegnie i nie zadziała z tą platformą. Są też problemy z jej działaniem na Linuksie (np na Raspberry), trzeba wtedy robić upgrade softu kamery. U niektórych działa (np u mnie) u innych nie (już nie pamiętam u kogo nie działała po upgrade).

   

  Punkt 3: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24077-wypszedasz-ignisa/

  JUz nie ma problemów. Nowa wesja firmware T7 od razu zgłasza sie na RPI jako ZWO camera

 6. 4 minuty temu, danon napisał:

  Nikon d750 w połączeniu z ogniskowa 750mm da skalę 1.64"/pix i nie widzę powodu dla której miałby jej nie poprowadzić. Bardziej patrzyłbym w tym wypadku na ciężar tuby dla heq5 niż skalę z tym nikonem.

   

  Na Twoim miejscu celowałbym max właśnie w 150/750 lub 150/600 (czy jakoś tak). Do tego guider ok 200+mm najlepiej z jakąś asi 120 lub t7 właśnie 

  Przetestowałeś to co piszesz?

 7. 32 minuty temu, Patryk Zubała napisał:

  O! I o taka odpowiedź mi chodziło! 
  dziękuję! 
  czyli mówisz ze to po prostu nie ma sensu nawet z korektorem komy?

  To nie chodzi o korektor komy, to chodzi o dokładność działania montażu który posiadasz. On nie jest w stanie dobrze prowadzić przy skali poniżej 1 arcsec/piksel- a ty w taka skalę celujesz.

  Korekcja pola- czy jak wolisz korektor komy- to osobny problem. Obawiam się że korektor do Full Frame będzie trudny do ustawienia- i tu nie wierzyłbym temu co piszę producenci - dobry korektor kosztuje majątek.

   

 8. No tak, to już trzecia generacja .... po takich , takich i takich wykonaniach postanowiłem wykorzystać deszczowy nów do modernizacji swojej walizki z komputerem.

  Wyposażenie :

  - Komputer X96 G1 w specyfikacji którą opisałem tutaj.

  - Access Point TP-LINK CPE 210

  - zasilacz 200W/12V IP 67.

  - wyjście 12V/4A do zasilania flatownicy i grzałki.

  Okablowanie:

  - USB1 - typ USB A male- do montażu ASA

  - USB2 - typ USB A female - do odbiornika GPS

  - USB3 - typ USB B male - do kamery i koła ( przez hub kamery)

  - USB4-  typ USB B male - do fokusera.

  Oprogramowanie:

  - Win 10 Pro 64-bit

  - Maxim 6

  - Autoslew,

  - Sequence

  - PinPoint pełna wersja

  - FocusMax 3.6

   

  Do nieruchomej części setupu wychodzą kable: USB1, USB2 oraz dedykowany kabel z wtykiem ASA do zasilania montażu.

  Do ruchomej części setupu wychodzą kable: USB3 i USB 4 oraz 2 kable 2x1.5 mm.kw. zakończone wtykami 2.1/5.5 do zasilania kamery i fokusera.

  Grupy kabli są zabezpieczone plecioną, elastyczną koszulką - widoczny czarny oplot na zdjęciach.

  Chłodzenie jest wymuszone przez wentylator wydmuchujący powietrze na zewnątrz, wlot przez zabezpieczone maskownicami otwory na boku walizki.

  Wszystkie elementy niebieskie: uchwyty, osłony i mocowania, kratka wentylatora i podstawka zostały wydrukowane na drukarce 3D.

  Na "pokładzie" obowiązuje standard zasilania 12V, przy czym AP ma własny zasilacz PoE 48V zasilany bezpośrednio z 230V.

  Walizka ma wymiary 30x20 cm i jest najmniejszą które zmontowałem .

  Zasięg AP z przeciętnym laptopem to ok. 50 metrów, ale np. z jednym z moich Dell-i - ponad 100 metrów.

  Oceniam to rozwiązanie jako idealne do setupu tej wielkości jak mój. Nic nie jeździ na teleskopie, jedna wiązka ( 4 kable) dochodzi do kamery i ew. kable do grzałki. Polecam wszystkim.

  Na zakończenie ASIA wdzięcznie zapozowała do kilku zdjęć dla Was :)

  IMG_2925.thumb.jpg.8c3c03412036e74e705ecce03f806096.jpg

  IMG_2926.jpg.4fa3441be23a80b37ed43d1868d83a12.jpg

  IMG_2927.jpg.61561b98d2b547db33deb451a34679b3.jpg

  IMG_2928.jpg.3efee26018278344d47686ad04235805.jpg

  IMG_2929.jpg.15f43b4e12b1a20b51faef4b01553ca2.jpg

  • Like 9
 9. 28 minut temu, mirekk napisał:

  Z mojego doświadczenia wiem że seniorzy już szykują się na zakupy od 7 do 10 i od 12 do zamknięcia. sklepu. 

  Powiem Ci tak- jakby cała reszta stosowała się do zaleceń-maski, rękawiczki i nie układanie się na plecach klienta przed nim to i godziny dla seniorów byłyby zbędne. A jeśli obsługa nie reaguje na ABSów bez maseczek bo się boi , a zresztą sama też nie używa ( najbliższa mnie Biedronka jest tego świetnym przykładem - tam się zaopatrują budowlańcy lekceważący wszystko i wszystkich - mało tego - Ukraińcy udają że nie wiedzą o czym mowa). Staram się omijać dużym łukiem, no ale to najbliższy sklep i czasem muszę.

  • Like 5
 10. A ja właśnie zainstalowałem X96 w wersji G1. ten który opisywałem tutaj. Obsługuje montaż ASA ( dwa softy - Autoslew i Sequence), Maxima, Pinpointa ( pełna wersja), Focusmaxa i CCD Inspectora - działa jak burza. Przez nowego AP tp-linka CPE 210 łączę się z nim zdalnie. Zabudowany w walizce- właśnie kończę okablowanie po testach. Co wzbudzało moje największe wątpliwości - praca softu pod WIn 10 - okazało się zbędnymi obawami. Wszystko śmiga.

   

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.