Jump to content

Arhos

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Arhos

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 12/03/1992

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bielsko-Biała
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 8", SP 10 i SP25
 1. Racja. Z rodzicami sprawę już ustaliłem. Teraz czekam na czyste niebo. Zrobię tak jak mówicie. Wystawię teleskop na 1-1.5h przed obserwacjami i zobaczę jak to wtedy pójdzie. Tak ostrość ustawiam np. na zbiorze gwiazd tak, aby były punktami ale nie zawsze mi się to udaje. Postaram się opisać swoją przyszłą obserwację, jak będę miał czyste niebo. Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam Arhos
 2. Wiem, ale najpierw muszę znieść go po schodach na dół i rodzice też wkurzają się jak za długo stoi na dole. Wiec po obserwacjach musiałbym z powrotem wnosić go na górę. A nie jest to za wygodne. Obserwuję z balkonu z czystego lenistwa. Ale nie jest źle, tyle że pole obserwacji trochę ograniczone.
 3. Aaa...bardzo dziękuje za informacje. Niestety nic z dzisiejszych obserwacji zresztą w Bielsku. U mnie tylko chmury, chmury, chmury, chmury... i nic więcej. Nie ma nawet poświaty Księżyca
 4. Podpisuje się pod wszystkim co napisali poprzednicy. Dziękuje bardzo za wskazówki, już się przydały:D I zgodzę się że obserwacje zarówno Jowisza, jaki i np. M42 w Orionie są bardzo ciekawe. Jedyny minus, jak ktoś ma Synte na dobsonie, że Jowisz "ucieka" przed nami.
 5. Mam pytanie:D Jako początkujący i szukający wiedzy astroamator. Na zdjęciach tarcza Marsa rośnie, czy rzeczywiście będzie tak różnica między obserwacjami np. 1/2 Grudnia a 29/30 Stycznia? I czy w swojej Syncie 8" i standardowymi okularkami dojrzę takie szczegóły? PS Czytałem coś o jakimś filtrze polaryzacyjnym... co dokładniej macie na myśli. Łups to już dzisiaj jest noc 1/2 Grudnia, to ja już pójdę wystawić teleskop do chłodzenia.
 6. Już prostuje. Przepraszam mój błąd, Synta nie 10", a 8". Chłodzenie racja, no ale to na ile powinienem go wystawiać 60 min? więcej? Jeśli chodzi o powiększenie to M42 była niewyraźna(podobnie jak gwiazdy po prostu nie dało złapać się odpowiedniej ostrości) już 25 SP, a co dopiero jak dołożyłem Barlowa. Drzwi balkonowych nie da zamknąć się od zewnątrz, więc były przymknięte, czasem otwarte jak musiałem obejść teleskop. Sąsiada na dole nie ma, na górze zresztą też gdyż mieszkam w domu jednorodzinnym. Chciałem zobaczyć choćby zarys mgławicy podobny do tego na zdjęciach i nie mówię o kolorach ani o wielkości tylko o kształcie. Gwiazd też nie rozdzieliłem, widać było tylko jedną jasną kulkę dosyć nie regularną i pojedyncze gwiazdy na obrzeżach. Obserwuje z pobrzeży miasta, ale niestety parę metrów (max 10) od balkonu jest lampa sklepowa świecąca przez całą noc. Ale podczas tej obserwacji Orion był wysoko, i na zachodzie wiec po przeciwnej stronie lampy. Niebo było ciemne, seeing określiłbym na około 7 w skali do 10. Podobnie sprawa ma się z Jowiszem. Często nie mogę, złapać ostrości tylko raz udało mi się zobaczyć zarysy pasów. Zastanawiam się właśnie czy większej winy nie zwalić na okulary, które jak wiadomo nie są najlepszej jakości. Jeśli tak to co proponujecie za miast kitowej 10?(Mówię tylko o 10, bo z 25 jestem w miarę zadowolony).
 7. Wcześniej pisaliście o telefonach. To ja dorzucę jeszcze że na iPhone wyszły przynajmniej dwie aplikacje interaktywnych map nieba. Do tego jeśli ktoś posiada najnowszą wersję z wbudowanym kompasem, program automatycznie ustawia niebo na wyświetlaczu według strony świata w którą się patrzymy. Aplikacje są utrzymane w ciemnych odcieniach, wiec nie świeci to jak na przykład latarka. Na mapach naniesionych jest bardzo dużo elementów nieba, większość opisanych b. dokładnie. Osobiście posiadam jedną z tych aplikacji, która z okazji roku astronomii kosztowała tylko 0.79 Euro. Tak wiec jest to także jedno z wielu rozwiązań, na pewno lżejsze od noszenia całego laptopa, który potrzebuje jeszcze zasilania(Bateria telefonu wytrzyma kilka godzin ciągłego odtwarzania programu).
 8. Tak też zrobie:D I życze udanych obserwacji.
 9. W sumie też nie dawno zassałem Stellarium. To przy okazji pytanko do ciebie tacita: też nie działają Ci opcje z boku menu? Mi po ich włączeniu zamazywał się ekran i teraz zastanawiam sie czy moze nie ściągnąć z innej stronki. A faktycznie w Stellarium ładnie zaznaczone są wszystkie konstelacje
 10. Obserwacje prowadziłem z balkonu co prawda. A niebo może nie było najładniejsze, ale dobrze widziałem pas Oriona, miecz gołym okiem widać także było kilka gromad otwarych. Nie jestem pewny ale byćmoże widziałem "farfocel w centrum", ale wszystko było strasznie rozmazane.
 11. Wiem, że to nie najlepsze miejsce na takie pytania, ale mam jedno do "McArti" Ostatnio udało mi sie wycelować właśnie w M42, ale tu sie zdziwiłem widziałem małą falkę w szarym odcieniu, poniżej jej początku była jasno świecąca gwiazda. I tu pojawia sie moje pytanie: Czy nie mogłem złapać jej ostrości z powodu złej jakości okularów(25mm SP i 10mm SP + 2xBarlov), zbyt krótkiego czasu chłodzenia(około 30 min) czy może braku doświadczenia. Nie widziałem także żadnej jej innej części tylko tą falę. Czy może to być spowodowane brakiem filtrów? PS Posiadam synte 10"
 12. Witam:D Choć zarejestrowany na AF jestem dosyć długo to dopiero niedawno znalazłem czas, żeby usiąść przed lapotopem i poczytać troche. Tak samo niestety jest z czasem na obserwacje. Mam pytanie odnośnie tych książek. Czy znajdę w nich opisy np. jak znaleźć na niebie wybraną konstelacje, a następnie jakiś mniejszy obiekt w niej? Czy może są to głównie mapki i rady typu: Przygotuj, skolimuj, itp. Musze się przyznać że nie najlepiej oriętuję się na naszym pięknym niebie. Pozdrawiam. Arhos
 13. No i teleskop zamówiony:D Bardzo dziękuję wszystkim którzy pomogli mi w podjęciu tej decyzji. Pozdrawiam Arhos
 14. No...tyle tylko czy opłaca sie brać te filtry? czy może to 160zł zostawić i dozbierać na okular? Prosze o szybko odpowiedź. Pozdrawiam Arhos
 15. Bardzo prosze o komentarz do tego gdyż nie wiem czy taki układ będzie działał. Mianowicie filtr księżycowy 2" i filtr kolorowy1.25", lub filtr 2" i okular 1.25"?? Może lepiej kupić jakiś filtr księżycowy 1.25", lub inaczej, kupić okulary 2", no ale jakie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.