Jump to content

Paweł W.

Społeczność Astropolis
 • Posts

  236
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków/Zielona Góra

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Paweł W.'s Achievements

199

Reputation

 1. Widoki z Salonik pod wieżą Trigonion, ok. 150 m n.p.m. Też nie jakieś przełomowe, ale jak dotąd najładniejsze z moich greckich. Panorama ogólna: To samo z opisem: Zbliżenie na Olimp: Można podejść kawałek dalej, przy obwodnicy znajduje się kładka i tam mamy już jakieś 210 m wysokości. Najlepszy punkt widokowy w bliskim sąsiedztwie miasta, Kara Tepe (około 360 m) jest opanowany przez duże bezpańskie psy i powiedziałbym, że jest gorzej niż 2 lata temu.
 2. Egina, dwa widoki z Paleochory. Pogoda teoretycznie była znakomita, pogodnie, niebo soczyste, ciepło, ale nie gorąco a miejsce ma pewien potencjał widokowy. A jednak znowu poniżej setki. Pierwsza panorama w kierunku końcówki półwyspu attyckiego, wysepki Patroklos oraz Kei-jest to mój pierwszy widok na Cyklady. Maksymalnie 77,5 km (Profitis Ilias, bardzo popularna nazwa gór). A to widok na (nieznacznie) południowy zachód. Głównie widoczne góry są zaledwie o 40+ km, ale w jednym miejscu ledwo za Argolidą złapał się szczyt na Peloponezie właściwym i on jest o 89 km:
 3. Wczoraj powtórzyłem obserwację z tego samego miejsca: Ale jest w związku z tym pewna ciekawostka. Chociaż oba zdjęcia były robione z tego samego miejsca to jednak na grudniowym Ślęża wystaje nieco bardziej! Nie mam przekonania, że różnica wynika z obecności liści na drzewach.
 4. To ja też dołączam do grona widzących Babią Górę z Góry Świętej Anny-stanąłem tuż za płotem MOP, dało się podejść jeszcze kilka metrów, ale wtedy by zasłoniły krzaki. Główny wierzchołek o 139,1, Sokolica o 139,9 km. Jadąc dalej ładny widok utrzymywał się mniej więcej po Góry Wałbrzyskie. Śnieżnik i Karkonosze były już w jakiejś gorszej warstwie.
 5. Parę widoczków z Tatr z zeszłego czwartku. Wyszedłem o świcie, może gdybym trzymał się pierwotnego planu i wszedł na Świnicę to bym wyciągnął jeszcze trochę więcej, ale jak na pierwszy raz na grzbiecie od 20 lat chyba i tak nie było źle. Najpierw z przełęczy między Kopami: Z podejścia na Zawrat od Doliny Gąsienicowej, ok. 1950 m: I z Zawratu na południe
 6. Parę zdjęć z Budapesztu na północ, z punktu widokowego o nazwie Normafa. Jechałem 6 lipca i mimo wysokiej temperatury widziałem jeszcze, że powietrze było bardzo dobre. Niestety, na wzgórza budziańskie mogłem wyjść dopiero dzień później i zbierałem już resztki. Ale coś uzbierałem-pierwsze zdjęcie to pasmo Czerhat, najdalej leży góra o nazwie Hármashatárhegy (nie mylić z inną górą o tej nazwie w Budapeszcie), około 75 km: Tu zaś mamy Góry Matra m.in. z odległym o 88 km Kekesem. Mocno ledwo przekraczamy 90 km, ale wszystko zostaje w granicach Węgier. Miejsce oferuje oczywiście atrakcyjną panoramę samego miasta wieczorem. Nie ma problemu godzin otwarcia jak na Erzsébet-kilátó.
 7. Tym razem odwiedziłem Ostrzycę. Rozciągnięty wierzchołek oferuje widoki w różne kierunki, ale niepełne (drzewa przeszkadzają). Po porównaniu z udeuschle okazało się, że poniższą panoramę wykonałem w kierunku Wzniesień Żarskich (71-75 km, ładnie się odznaczają w lornetce). Po lewej widać kościół w Brzeźniku k. Bolesławca (29 km). To zaś trochę niestaranne, kompromis między dalekim widokiem a ogólnym ładnym krajobrazem. Po lewej trochę widać wieże starego miasta w Legnicy a horyzont zamykają wzgórza za Wołowem (70+ km).
 8. Panorama na północ ze wzgórza o nazwie Zawodna między Złotoryją a Świerzawą. Jest tam nowa wieża widokowa, choć o niezbyt intuicyjnym dojściu/dojeździe. Bezpośrednio za górą Wilkołak widać wieżę kościoła w Chojnowie. Na horyzoncie po lewej szyb św. Jakub, miasto Polkowice (a za nim komin w Głogowie!) i po prawej Lubin. Może ktoś będzie miał ochotę na ustalenie więcej szczegółów.
 9. Mała ciekawostka z Zielonej Góry. Znajdujemy się na Wzgórzach Piastowskich na zachód od miasta, konkretnie 51° 55' 20.15" N 15° 28' 27.43" E. Wysokość około 207 metrów, około 20 wyżej niż najlepszy w mieście ogólnodostępny punkt widokowy przy ul. Struga. Stoimy tu dlatego bo w ostatnich tygodniach wyrąbano kawałek lasu odsłaniając-nie idealnie, ale po raz pierwszy-widok Sudetów z Wzgórz. Punkt prezentuje się tak. Nawet bez żadnej ingerencji w poniższe zdjęcie już widać, że coś tam wystaje na najdalszym planie: Szczegóły-Śnieżka, Czoło i Skalny Stół, 132-133 km. Mimo to bardzo szczegółowo dzisiaj: I najważniejsza ciekawostka-jedyny w mieście ogólnodostępny punkt, z którego-bez żadnego wspomagania refrakcją-wychodzi skrawek Kaczawskich i Rudaw Janowickich. Prawdopodobnie Skalnik i Okole.
 10. Akurat wbiłem się ze swoją panoramą pomiędzy Twoje. Rozpoznałbym więcej wzgórz, ale w żadnym z dostępnych źródeł nie miały nazw. Co ciekawe, czasem nazwy miały niższe a sąsiednie wyższe już nie. W każdym razie prawy skraj za charakterystycznym obniżeniem leży gdzieś na jaworowskim poligonie. Nie wykluczam, że to co nazwałem "cerkiew Tehlów" w istocie widać bardziej z prawej, też jest coś podobnego do cerkwi a z kolei nie mogę za nic zidentyfikować czegoś co wygląda jak ruina z wieżą pomiędzy obiema tymi cerkwiami. Te, do których nie podaję odległości generalnie leżą o 45-50 kilometrów. DOPISEK: Niezależnie od uwagi kolegi Łukasza, która jest niżej sam namierzyłem Chlewczany i w tym zakresie poprawiam panoramę przesuwając Tehlów na prawo.
 11. Wyszła mi dzisiaj taka biedna powtórka masztu na lwowskim Wysokim Zamku z Chłopiatyna. To była chwila szybkiej poprawy jakości powietrza po deszczu, późne popołudnie. Potem przed zachodem słońca znowu lekko siadło. Masztu naocznie nie widziałem, dopiero na zdjęciu, i lepiej wyszedł właśnie z takim lekko zaszumionym niebem niż z czystym. Zrobiłem też szerszą panoramę, może wrzucę w kolejne dni jak zidentyfikuje jakieś nazwy wzgórz południowego Roztocza.
 12. Jeden z dni, w których powietrze na nizinie zrobiło się idealne. Tyle że przy tym kierunku wiatru często góry są w chmurach albo wychodzą na sam zachód słońca. Dzisiaj zdążyły Góry Izerskie. Standardowy punkt widokowy Zielona Góra ul. Struga. Na zboczu gór widać pasek, pewnie trasa narciarska, kiedyś ktoś wrzucał nawet zdjęcie świateł.
 13. Z symulacji też mi tak wychodzi, tym bardziej, że podobne zdjęcie już robiłem w lepszych warunkach właśnie 4 lata temu, jedyna moja niepewność wynika właśnie z tego, że wczoraj z góry pozostał dość cieńki szczytowy pasek. Zdjęcie mogę przesłać (oryginalny znaczy RAW?), chociaż sam troszkę poprawiłem już kontrast i lepiej widać. Załączam panoramę w lepszej rozdzielczości. W stronę Boubina patrzyłem z utęsknieniem, ale nie widziałem tam kompletnie nic, więc i nic nie fotografowałem. 4 lata temu jednak liczne czeskie wyżyny były punktem odniesienia do szukania Szumawy.
 14. Zapragnąłem dziś powtórki sylwestra 2016, ale to nie był ten dzień, za wysoko warstwa podinwersyjna, choć już wyraźnie lepiej niż wczoraj. Nie można wykluczyć, że jutro będzie jeszcze lepiej (weather online pokazuje wyraźną zwyżkę temperatury na Śnieżce w porównaniu z Jelenią Górą). Na zdjęciu widok z rejonu Śnieżnych Kotłów, najdalszy pewny obiekt-Lesenská pláň (151 km), ale może jednak (lewy skraj) wyszła powtórka Klinovca? Chmury bardzo zdradliwe, to jeszcze nie jest całkiem spokojne morze. Chwilami wyglądały jak odległe góry.
 15. Zimna Brzeźnica powtórnie-jest Ślęża z lubuskiego! Prawdopodobnie jedyne takie miejsce i zarazem najdalsze w stronę północno-zachodnią (108 km). Widok jest prosto z dawnej drogi nr 3, wyłonił się po zrobieniu obok wykopu pod S3. Raz jeszcze Góry Sowie z Pieszkowic. I tu potencjał wyczerpany. Do Śnieżnika po lewej zabrakło około jednego stopnia! Za to polecam uwadze inne miejsce-Naroczyce. Bardzo przyjemna łąka opadająca parędziesiąt metrów na południe. Śnieżnika nie było widać zapewne z powodu chmur, ale powinien się pojawić (150 km) tuż obok widocznej pośrodku Szczytnej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.