Skocz do zawartości

search

Społeczność Astropolis
  • Postów

    78
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez search

  1. Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych im. prof. Roberta Głębockiego zaprasza wszystkich chętnych na wspólne obserwacje Tranzytu Wenus 6 czerwca o godzinie 5 rano. Więcej informacji na stronie Obserwatorium: http://obserwatorium...tranzytu-wenus/ Pozdrawiam, Tomek Leszczyński. P.S. Tutaj jest omówiony dojazd do naszego obserwatorium.
  2. Zadania z OA z rozwiązaniami znajdziesz w każdym czwartym numerze Uranii. Chyba nie ma zadań w innych numerach, choć nie jestem pewny. Pozdrawiam, Tomek.
  3. Wielkie uznanie dla wszystkich finalistów i laureatów! Gratulacje dla nich! Życzę Wam szczęścia na Międzynarodowej Olimpiadzie w Brazylii! Sądząc po zdjęciach, atmosfera była świetna Pozdrawiam, Tomek.
  4. Cześć, ukazała się lista osób, które przeszły do finału na witrynie planetarium. Nie ma wśród nich nazwiska z Trójmiasta, chociaż w półfinale było nas siedmiu. Pozdrawiam, Tomek. 55_zakw_3e.pdf
  5. Cześć, w książce "25 lat olimpiad astronomicznych" Chrupały i Szczepańskiego znalazłem zadanie o takiej treści: Jest to zadanie z pierwszego stopnia XX OA. Autorzy dali pouczające rozwiązanie tego zadania: Było to dla mnie coś nowego - dodatkowo poruszone tu zostało wreszcie zagadnienie zmiany płaszczyzny orbity. Pozdrawiam, Tomek Leszczyński.
  6. Cześć, nie chce mi się wierzyć, że nikt z forum nie startował tego roku w Olimpiadzie Astronomicznej. Myślałem też, że ktoś z licznie odwiedzających Astropolis gości ze mną porozmawia ;] Ja wróciłem z II stopnia z Włocławka. Nie chciałbym się wypowiadać, czy łatwe czy trudne zadania, bo to rzecz względna, ale porównując: moim zdaniem łatwiejsze niż z II stopnia poprzedniej olimpiady, a ta z kolei była łatwiejsza od swojej poprzedniej. Zdziwiło mnie, że aż trzy zadania z czterech wykorzystywały jedno prawo - Prawo Stefana-Boltzmanna. Chociaż, z drugiej strony, wykorzystywały je w różnych kontekstach. Tym razem z Trójmiasta przeszły o dwie osoby więcej niż w roku poprzednim - 4 z naszej szkoły z Gdańska i 3 z III LO z Gdyni. Ciekawe, ile z nas przejdzie do finału. Wiem, że jeszcze trochę czasu minie zanim organizatorzy wrzucą na stronę treść zadań, więc dla ciekawych zrobiłem zdjęcie i umieszczam je w załączniku. Pozdrawiam, Tomek Leszczyński.
  7. Robię sobie zadania z książki pana Chrupały "25 lat Olimpiad Astronomicznych", tydzień temu znalazłem tę książkę w zbiorze w naszym Obserwatorium. Wcześniej robiłem zadania wraz z czwartym numerem Uranii - są tam rozwiązania do zadań z aktualnych Olimpiad. Jeszcze wcześniej robiłem każde zadanie bez żadnego wspomagania ściągając sobie ze strony Olimpiad, sam musiałem do każdego dojść, pytając się o wszystko astroamatorów wokół mnie. Było to niezwykle uciążliwe i bardzo szybko się zniechęciłem, bo praktycznie każde zadanie wymagało ode mnie dużej pracy, żeby dojść do rozwiązania. Właśnie pan Krzysiek Horodecki, założyciel Obserwatorium, nie tak dawno podsunął mi pomysł na uczenie się do OA. Powiedział coś w tym stylu: "Weź sobie Uranię i spróbuj rozwiązać po jednym zadaniu na dzień. Poświęć na każde pół godziny. Jeśli po pół godzinie nie uda ci się tego rozwiązać, bez wahania spójrz w rozwiązanie, przeanalizuj krok po kroku tok rozumowania i spróbuj to zrozumieć. Potem zjedz porządny obiad, odpocznij chwilę i powróć do tego zadania, spróbuj je odtworzyć. To jest najskuteczniejszy sposób nauki z każdej dziedziny." Okazuje się, że to złoty środek. To rzeczywiście najlepszy sposób nauki! Dzięki temu zaoszczędzam wiele czasu. Na szczęście mamy w Polsce dostęp do takich zadań z rozwiązaniami. Szczerze mówiąc znalazłem tylko dwa źródła: Urania i pan Chrupała. Pozdrawiam, Tomek.
  8. Qrcze, a ja byłem przekonany i tak mi wmawiano, że OA nie ma żadnych korzyści maturalno-studyjnych. A na jakim jesteś kierunku? Tak na prawdę warunki dyktują nauczyciele profilowi (matematyk i fizyk), którzy dbają, żebym w domu się nie nudził Kiedy mam wolną chwilę, nie zawsze zajmuję się astronomią, ale innymi moimi zainteresowaniami, angażującymi jak i nieangażującymi. Teraz, skoro przeszedłem, mam postanowienie, żeby robić codziennie jedno zadanie z astronomii, niezależnie od tego, czy mi się chce, czy nie, czy jest już za późno, czy nie jest za późno (jak w wierszu Stachury . Mam nadzieję, że odniesie to swój skutek. Kiełbasa! Chyba wszyscy go znają... Pozdrawiam, Tomek.
  9. Gdyby nie było szaleńczego przygotowania do matury przygotowałbym się do OA jak najlepiej, ale cała sztuka w tym, żeby przygotowując się do OA nie zaniedbać przygotowań do matury, bo to jest moim podstawowym obowiązkiem w tej chwili. Marzę o tym, żeby nauczyć się tej sztuki zręcznego połączenia edukacji w dziedzinie pasji i wypełniania obowiązków, czyli przygotowań do matury. Niestety ludzka słabość - lenistwo - ciągle zbyt często mnie zjada. Teraz będzie dodatkowa mobilizacja - już wiem, że mam się na co przygotowywać. Niestety między ogłoszeniem wyników a kolejnym etapem jest miesiąc czasu. To stanowczo zbyt mało, żeby można było się solidnie przygotować. Pozdrawiam, Tomek.
  10. Uczestniczysz, chciałbyś uczestniczyć lub uczestniczyłeś w Olimpiadzie Astronomicznej? Wypowiedz się! http://astropolis.pl/topic/37335-lv-olimpiada-astronomiczna-20112012/page__pid__442320?do=findComment&comment=442320

  11. Cześć, tak jak rok temu, stwarzam wątek o LV OA. Może w tym roku będzie nas więcej W ostatnich dniach ukazała się lista osób, które się dostały do zawodów II stopnia. Jak Wam poszło? Jeśli jedziecie, to czy do Włocławka czy do Katowic? Pozdrawiam, Tomek.
  12. Miałem niezwykłe szczęście: jak rozstawiałem sprzęt były chmury, poszedłem na 10 min do domu, wróciłem i zobaczyłem piękny skrojony sierp Księżyca na bezchmurnym niebie - początek częściowego. Zaćmienie częściowe się skończyło, pojawiły się chmury i było tak jak przedtem
  13. Dziękuję Wam za odpowiedzi. Mimo że zadałem też pytania o konkretną lornetkę i statyw, to porady czy sprzedać teleskop i czy lornetka jest dobrym pomysłem całkowicie mi natenczas wystarczą. "Składając powyższe w całość:" - takie "składanie w całość" jest właśnie tym czego potrzebowałem od Was. Czasami gubię się w moich marzeniach i planach a wtedy potrzebny jest ktoś, kto poskłada to wszystko w całość i nada temu realistyczny charakter Właśnie realizuję umieszczanie ogłoszenia sprzedaży mojego teleskopu na Giełdzie. Sprawdzałem na stronie MediaMarkt i rzeczywiście są u nas w Gdańsku Lidletki, ale nie jestem do niej przekonany, mimo że czytałem dużo o niej dobrego. Może bym o tym pomyślał, gdyby chociaż była jakaś powtarzalność jakości tych lornetek, ale z tego co czytałem nie wiadomo na co się trafi. Pozdrawiam, Tomek.
  14. Cześć, w moim hobby zmieniło się dużo w ostatnim czasie. 2 lata temu kupiłem sobie Newtona 130/650. Używałem tego teleskopu nie tak rzadko w dni wolne, jeszcze w wakacje rok temu bardzo często był w użyciu. Później o wiele bardziej wolałem dojeżdżać do Obserwatorium do Gdańska 40 km, aby tam nocować niż wyrwać się na dwie godziny z własnym teleskopem do ogródka (nie umiem wytłumaczyć tego zjawiska). W tym momencie, jako że jestem w klasie maturalnej, nie mam czasu na rozwijanie pasji i pozostają nieliczne wieczory, kiedy mogę pojechać sobie ostatnim autobusem o 19:36 na obserwacje, przenocować i obudzić się o 7:30, żeby zejść na lekcję na 8:15. To są na prawdę niezwykle rzadkie wyjątki. Moja astronomiczna cząstka życia jest oparta na fotografowaniu Słońca w dzień między lekcjami, przed lub po lekcjach albo na półgodzinnym/godzinnym wyjściu po powrocie ze szkoły. Mając godzinę nie warto wyjmować teleskopu, przydałoby mi się więc coś poręcznego i szybkiego w obsłudze. Lornetka? Pytania do Was, społeczności Astropolis: 1. Co myślicie zrobić z teleskopem, którego już nie będę używał? Gdybym chciał go zostawić, co mógłbym ewentualnie z nim zrobić? Inne wyjścia: sprzedaż (i tak dostałbym za niego bardzo mało, jeśli w ogóle by został sprzedany - kupiłem go za 600zł), oddanie komuś potrzebującemu (jak zrobił to niedawno Muchozol)? 2. Czy kupno lornetki to dobry pomysł? Jeśli tak, jakie byście mi polecali? Ostatnio bardzo dużo się słyszy o tej lornetce: DO SkyGuide 15x70, polecał mi ją pan Krzysiek z gdańskiej Delty. 3. Idąc tym tropem, jaki statyw? To, że zapytałem się o to akurat teraz to nie jest przypadek. Liczę na hojnego św. Mikołaja w tym roku, więc proszę, żebyście odpowiedzieli jak najszybciej, bo muszę napisać list Pozdrawiam, Tomek.
  15. search

    Słońce w h-alpha

    mam jedno pytanie: jak sobie radzicie z biegunowaniem montażu paralaktycznego w dzień? Pozdrawiam, Tomek.
  16. Rzeczywiście, spaceweather.com wspomina o serii rozbłysków wczorajszego dnia: http://spaceweather....th=11&year=2011 Pozdrawiam, Tomek.
  17. Problem rozwiązany. Po właczeniu samowyzwalacza - dziwnego efektu nie widać. Powodem były drgania spowodowane wciśnięciem spustu migawki... Ech...
  18. Witam! Właśnie zrobiłem sobie zdjęcie Deneb w Łabędziu i zaobserwowałem coś bardzo dziwnego. Obok Deneb pojawił się jasny punkcik i co śmieszniejsze zaczął dookoła niej krążyć. Zrobiłem kolejne zdjęcie pół godziny później - wciąż jest, wciąż krąży. http://obserwatorium.gfo.pl/deneb/deneb_6.jpg - o 20:53 http://obserwatorium.gfo.pl/deneb/deneb_7.jpg - o 20:54 http://obserwatorium.gfo.pl/deneb/deneb_16.jpg - o 21:33 Zdjęcia robione Nikon D90 przez TECa APO 160ED. Robione z centrum mglistego dziś Gdańska. Ktoś ma pomysł co to jest?
  19. search

    Tranzyty ISS

    Ja też bym to przyjął z zadowoleniem Pozdrawiam, Tomek.
  20. search

    Słońce w h-alpha

    Dziękuję Ci za odpowiedź. ... i dziękuję za zaproszenie Szczerze mówiąc gdyby nie szkoła właśnie zabrałbym niezbędny ekwipunek, kawałek chleba i jak najprędzej wyruszyłbym do Tczewa Odpowiem Ci na PW. Pozdrawiam, Tomek L.
  21. search

    Słońce w h-alpha

    Witam, też zajmuję się fotografowaniem Słońca tylko na razie efekty są mierne Prosiłbym kogoś z Was, którzy wstawiają tutaj zestackowane zdjęcia o wstawienie jednej przykładowej pojedynczej klatki. Ciekawi mnie jak powinna wyglądać Pozdrawiam, Tomek.
  22. Od pół roku cisza Ja też byłbym zainteresowany, w pełnym zakresie. Mam nadzieję, że za niedługo ruszy szkolenie Pozdrawiam, Tomek L.
  23. Tak, zaciski powinny być dokręcone. Pozdrawiam, Tomek L.
  24. Ta lornetka może być już docelową lornetką, ale reflektorek 130/650 nie może być docelowym teleskopem. Może to też zależy dla kogo...

  25. Faktem jest, że żałuję, że kupiłem ten teleskop. Po dwóch latach używania wyczerpują się jego możliwości. Teraz chcę go sprzedać i kupić lornetkę+statyw za tę samą kwotę, którą kosztował mnie teleskop+okulary (konkretnie SkyGuida 15x70).

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.