Jump to content

klapaucius

Społeczność Astropolis
 • Posts

  103
 • Joined

 • Last visited

About klapaucius

 • Birthday 03/02/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  Oczy :)

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  9534845
 • Skype
  klapaucius4

klapaucius's Achievements

0

Reputation

 1. Spróbuj wyregulować lornetkę. Możesz wycelować ją na inny jasny obiekt, np. na Wegę i spróbuj ją tak podkręcić, by nie było żadnych rozmazań ani nic.. Raczej powinna to być kwestia wyregulowania. Jest to dość dobry sprzęt, i wątpię żeby to była jakaś jego wewnętrzna wada, aczkolwiek tego też nie można wykluczyć. Dobrze ustawiona lornetka nie powinna nic rozmazywać.
 2. Dzięki wielkie za wyczerpujące informacje. Reasumując: Jeżeli wykluczymy tarcie powietrza, efekt Coriolisa itp. to wskakując do takiego tunelu, powinniśmy "wyskoczyć" (a przynajmniej dolecieć) na drugą stronę Kuli Ziemskiej?
 3. Wczoraj tak się zastanawialiśmy z kumplem jakby to było... Załóżmy, że jakimś cudem udało się wywiercić tunel przechodzący przez całą Kulę Ziemską (np. gdzieś w Europie początek, a w Australii koniec). I do tego tunelu powiedzmy wrzucamy kogoś... I teraz pytanie: Do kiedy ta osoba spadałaby ? Do czasu, aż dotarła by do środka Ziemi? Ale co by się wtedy stało? Jakieś siły by ją "wyhamowały"? Co by się dalej działo? Czy ciało było by w stanie nieważkości? By się "zatrzymało" w połowie tego tunelu? Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi, ale dla pewności dołączam obrazek: Może pytanie głupie i banalne ale bardzo mnie nurtuje... Pozdrawiam serdecznie!
 4. Coś niesamowitego! Dosłownie przed chwilą wyciągnąłem moją zakurzoną lornetkę aby pooglądać samoloty na tle zachodzącego słońca, oglądam sobie jakiegoś wielkiego boeinga lecącego na zachód, patrzę a tu coś po niebie snuje jakiś punkcik z zachodu na wschód. Staje się coraz bardziej wyraźny i zaczyna mi przypominać jakąś satelitę.. Można powoli dostrzec takie coś na kształt baterii słonecznych. Po chwili skojarzyłem godziny i zrozumiałem że o tej porze miał przelatywać ISS! Zdziwiło mnie to, że go widzę gdyż co prawda słońce już zaszło, ale było jeszcze bardzo widno! Gołym okiem nic nie było widać natomiast przez lornetkę normalnie widziałem kształt stacji! Jeszcze nigdy jej tak dobrze i ostro nie widziałem... Gdy oglądam ISS pod normalnym ciemnym niebem to widzę zawsze tylko rozmazany świetlisty punkt, natomiast teraz dobrze można było odróżnić jasny środek i mniej widoczne panele! Czy to możliwe, czy poniosła mnie wyobraźnia? Moja lornetka to 20x50... Tak jak mówię - nigdy jeszcze nie widziałem tak wyraźnie stacji, światło wgl. się nie rozmazywało... P.S. Teraz dopiero tak zauważyłem, że ten topic leży w dziale "astrofotografia" i jesli ten dział nie jest najlepszy do rozważania na takie tematy to przepraszam.
 5. Według mnie raczej Discovery nie spowodował jaśniejszego blasku ISS (albo jeśli to zrobił to w bardzo małym stopniu). W sumie prom kosmiczny jest dość mały w porównaniu z całą stacją. Większe prawdopodobieństwo iż po prostu panele słoneczne stacji były ustawione pod takim kątem, że odbijały więcej światła. Ale to jest oczywiście tylko moje przemyślenie i mogę się mylić! Pozdrawiam!
 6. Czy istnieje szansa na zobaczenie dzisiaj odłączonego wahadłowca od stacji?
 7. Więc tak: Jak podaje strona kosmonauta.net "Fizyczne odłączenie promu Discovery od ISS nastąpi w trakcie Flight Day 12" - czyli jutro. Jak wiemy oddokowanie od stacji potrwa trochę czasu... Przez kilka godzin prom będzie się odsuwał/odlatywał od stacji. Jutro ok. godziny 17.17 będzie przelot nad Polską... Jednak o tej porze będzie chyba jeszcze za jasno, aby coś zobaczyć. Kolejny przelot będzie o 18:50, ale będzie już krótko będzie widoczny, gdyż szybko wejdzie w cień ziemi. Co nie zmienia faktu, że będzie widoczny...! Tak więc jeśli by nam pogoda dopisała to chyba byśmy spokojnie mogli zobaczyć dwa punkciki biegnące po niebie (tak mi się przynajmniej wydaje).
 8. Świetne zdjęcia! Gratuluję! Mam pytanie: czy jutro jest szansa na zobaczenia odłączonego i oddalającego się od ISS Discovery?
 9. świetnie! Też się na to muszę wybrać! A to jest po polsku z lektorem jakimś czy napisy są? Bo jak napisy to trochę gorzej bo czytając tekst nie skupimy się dobrze na podziwianiu (domyślam się że wspaniałych) efektów 3d.
 10. To ja jeszcze pozwolę sobie dodać, że możesz pobrać taki programik jak Stellarium link. Jest on świetny szczególnie dla początkujących obserwatorów nieba - pokaże Ci w 3D dokładne położenie Jowisza a także wiele innych obiektów astronomicznych widzianych gołym okiem (jasne gwiazdy itd). Być może wciągnie Cię to do obserwacji astronomicznych. Pozdrawiam!
 11. Oo to świetnie że to mogły być meteorki! Cieszę się bardzo Fotki były naświetlane przez 15 sekund chyba na iso 1600 (apropo - może pytanie nie do tematu ale na jakim iso najlepiej naświetlać zjęcia zwykłą, gołą cyfrówka? oczywiście zdjęcia nieba)
 12. świetne zdjęcie! Ciekawi mnie jednak pewna kwestia. Mianowicie fotki są naświetlane dosyć długi czas, np. Twoja powstawała 45 minut, a niektóre są robione jeszcze dłużej. Jest to wystarczający czas, aby drogę mleczną przeciął jakiś samolot. Czy zdarza się to często? I co, wtedy trzeba naświetlać od nowa, czy jak?
 13. niezłe! Ja wczoraj sobie leżałem na na leżaku i podziwiałem meteorki, a obok miałem aparacik cyfrowy i nim naświetlałem fotki. W sumie nic wczoraj nie złapałem, ale dziś przeglądam te zdjęcia i na 2 są jakieś "smugi". Pewnie to niestety samoloty, chociaż szczerze mówiąc nie widziałem samolotów w czasie naświetlania. Zdjęcia trochę zepsute w gimpie ale widać takie kreski. To samoloty, nie? Zdjęcia naświetlane po 15 sekund.
 14. Nie mam może doświadczenia w tych sprawach ale przecież taki sprzęt to możesz skierować przecież na wiele rzeczy Z najefektowniejszych obiektów widocznych teraz jakie mi przychodzą do głowy to M31 w Andromedzie, M13 w Herkulesie, możesz też zerknąć na mgławicę w strzelcu. Jest dużo przecież Ds'ów. Najlepiej to sobie pobierz program Stellarium - link. Pozdrawiam.
 15. haha niesamowite serducho Gratuluję fotki! Ciekawie czemu/jak taka tęcza na chmurze się robi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.