Jump to content

twmichal

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1029
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

twmichal's Achievements

362

Reputation

 1. Tak, to z dzisiaj. Najlepsza widoczność była między 12 a 14tą, ale Babią Górę było widać bardo słabo. Niestety, bardzo mocno falowało powietrze przez co zdjęcia na dużych ogniskowych wychodziło bardzo nieostre.
 2. Po długiej nieobecności na Forum wrzucam zdjęcie Tatr ze Świętokrzyskiego. Po raz pierwszy udało mi się trafić na idealną widoczność która pozwoliła wykonać zdjęcie z najwyższego wzniesienia w okolicy Buska-Zdroju - bezimiennego wzniesienia o wys. 323mnpm we wsi Błoniec.
 3. Sądziłem że Góry Czerchowskie są bardziej na lewo od Słońca. W każdym razie teraz by pasowało. W tym kierunku nie ma absolutnie nic ciekawego/dalekiego a Lysa Hora to jedyny szczyt z takim obiektem - w każdym razie ten maszt jest dość niepozorny Sygnał jednak dolatuje daleko, bo takie Rádio Košice na 90.8MHz odbieram bez problemu w rodzinnym Busku-Zdroju. Wziąłem kiedyś mały radioodbiornik na Babią i odbierałem tam radio cyfrowe (DAB+) z Wiednia To zniekształcone pasmo za Trzema Koronami (po prawej) to chyba też nie jest nic wartego uwagi. Jestem ciekawy, jaki jest potencjał takiej Babiej Góry i innych, łatwo dostępnych szczytów w warunkach jakie dały Schneeberg ze Śnieżnika.
 4. Miniony weekend spędziłem na Babiej Górze. Babia Góra okazała się wyjątkowo łaskawa. Widoki piękne i... cieplutko - temperatura cały czas powyżej zera, także w nocy na szczycie Diablaka. Zaczynamy od Sokolicy Hmm, chyba czas zmienić obiektyw, bo widać na ponad 180km! Zbliżenie na Skrzyczne Wschód Słońca na Diablaku obfitował w miraże. Słońce powinno wschodzić niemal dokładnie nad szczytem Kuligura (1287mnpm) w Górach Lewockich. Natomiast nie wiem co to jest to zniekształcone pasmo po lewej, na jednym ze szczytów "wyrósł" jakiś wysoki maszt :) Linia horyzontu kompletnie mi się nie zgadza. Zniekształcona tarcza słoneczna Lubań i Pasmo Radziejowej. Widać sylwetki wież widokowych i maszt na Prehybie Pieniny - Trzy Korony i jakieś strasznie zniekształcone pasma górskie po prawej. Zobaczyłem je dopiero jak zgrałem zdjęcia. Jestem ciekawy, jaki jest potencjał Babiej przy takich warunkach jakie "dały" Alpy ze Śnieżnika. Bo generalnie, oprócz Jesioników nie wydaje mi się żebym złapał jakieś wyjątkowo dalekie pasma górskie.
 5. Byłem w listopadzie w tym rejonie. Przewodnik mówił, że ze szczytów wulkanów przy granicy z Boliwią czy Argentyną (chociażby takiego Lascar) można zobaczyć wybrzeże Pacyfiku i vice versa. W końcu - Chile to dość wąski kraj.. Za to z Chachani (koło Arequipy w Peru) to nawet El Misti było ledwo co widać - tam zdecydowanie nie trafiłem z widocznością
 6. Współrzędne zdjęcia to: 50.7921333 N, 15.5133389 E Dokładny czas: 21:12:47. Możliwe że ten mały obiekt na tle Słońca to akurat łopata wirnika jakieś dalszej elektrowni wiatrowej - po lewej stronie tarczy słonecznej są widoczne 2 podobne obiekty. Reszta, w tym wieża i piasta znajdują się już poniżej linii horyzontu. Szczerze mówiąc - myślałem że te wiatraki są bliżej, mniej jak 100km od miejsca obserwacji.
 7. W ostatni weekend w Karkonoszach była bardzo dobra widoczność. Ze Śnieżki w niedzielę rano było widać Pradziada: Za to dzień wcześniej - jakieś dalekie obiekty pojawiły się o zachodzie Słońca ze Szrenicy. Na tle Słońca, dokładnie na środku widać jakiś obiekt (komin lub wieża) a z lewej strony kadru coś co wygląda na elektrownię.
 8. Dosyć ciekawy efekt - w wyniku upałów mocno faluje powietrze nad nagrzanymi powierzchniami - tym razem od natury otrzymałem efekt tilt-shift. Zwróćcie uwagę jak wygięta jest też dolna część masztu. Zdjęcie robione z tarasu na Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Maszt odległy o nieco ponad 20km
 9. W zdjęciu promocyjnym wklejono Tatry na wschód od miasta. Widać że na zdjęciu jest widok z Kopca Kościuszki w kierunku Centru, po lewej stronie widać Błonia. Nawet jeżeli Tatry wklejono by umiejętnie, we właściwym miejscu to i tak kąt się nie zgadza - na fotomontażu widać głównie Tatry Bielskie a Tatry Wysokie przesunięte są w prawą stronę. Podobny widok jest możliwy z miejsca położonego na NE od Tatr - a więc Pieniny lub Beskid Sądecki.
 10. Tatry z Gór Świętokrzyskich. Autor niestety nie podał miejsca, ale mnie to wygląda na Św. Krzyż. Zdjęcia z niedzieli, 17/03/2019
 11. Z Buska-Zdroju idealna widoczność od Beskidu Niskiego aż po Beskid Żywiecki. Tatry było widać idealnie do godziny po wschodzie Słońca, potem widoczność gwałtownie się pogorszyła, a po 14tej znowu było rewelacyjnie. Widoczność była tak dobra, że było widać śnieg na polanach w Beskidach czy Gorcach a także sylwetki wież widokowych, nawet maszt Chorągwica był kolorowy z odległości 75km. Zdjęcia wrzuciłem w temacie o widokach ze Świętokrzyskiego. Podejrzewam że z wielu innych miejscach w Świętokrzyskim było widać niewiele gorzej, zapewne też z Salomina w Lubelskiem.
 12. Dzisiejszy poranek w Busku-Zdroju. Widok taki jakiego się spodziewałem. Prognozy były bardzo sprzyjające. Nikon D500 + Sigma 150-600mm Pasmo Radziejowej Babia Góra (z lewej strony widać malowanie masztu RTCN Chorągwica) Tatry (poniżej Gorce i Beskid Wyspowy - widać nawet sylwetki wież na Lubaniu i Gorcu)
 13. Luty, a nie ma wcale śniegu. Ja byłem tam w kwietniu 2017, po Wielkanocy, po pamiętnym ataku zimy. I na wzgórzach budańskich było go miejscami ze 30cm, fajnie kontrastował ze świeżą zielenią na drzewach.Niestety, widoczność nie pozwalała na dojrzenie Tatr
 14. Wczoraj znakomicie było widać Tatry z zamku w Chęcinach. Zdjęcia można oglądać na profilu facebookowym zamku, zostały też udostępnione na innych, głównie poświęconych Tatrom grupach.
 15. Coś z drugiej strony globu - Himalaje widziane z Kathmandu, ze wzgórza Chandragiri Hill. Annapurna IV i Annapurna II (7937m, 144km) Manaslu (8163m), 102km Annapurna I (8091m) - 171km, Machhapuchare (6993m), 154km Ladun Himal, 125km a za nim - Mount Everest (8848m), 173km Teoretycznie na lewo od masywu Annapurny powinno jeszcze wystawać odległe o 204km Dhaulagiri (8167m) ale niestety szczyt był zasłonięty chmurami. Współrzędne zdjęć w EXIF.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.