Skocz do zawartości

twmichal

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  1016
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez twmichal

 1. Ordnung muss sein! Postanowiłem, że założę temat z obserwacjami ze Świętokrzyskiego, żeby zdjęcia nie ginęły w gąszczu innych. Zdjęcia nocne, będące nawiązaniem do tego oraz tego zdjęcia. Na panoramie jeden ze szczytów podpisałem jako "Jaworzyna krynicka" symulacje pokazały że jest widoczny z Buska. Nocne zdjęcie: Widać dość słabe czerwone oświetlenie. Przekaźnik na Jaworzynie jest niewysoki i ma trochę ponad 40m wysokości. Elektrownie wiatrowe też można wykluczyć, wiatraki są oświetlone w zupełnie inny sposób Góra Św. Marcina (tutaj wieża wystaje ledwo ponad las) i te dwa jasno oświetlone obiekty - na pewno są one bliżej, może w okolicach np. Żabna stoją jakieś maszty Centertela. Wykluczam kominy zakładów azotowych. I jakiś nowy obiekt! - czubek masztu wystający nieznacznie poza pasmo wzgórz, które jest na tyle wysokie, że ponad nim nie widać żadnych dalszych wzniesień. Kierunek mniej więcej odpowiada na... Suchą Górę k. Krosna(jest tam betonowa wieża niemal identyczna jak ta na Św. Krzyżu) ale oświetlenie wyszło tutaj bardzo jasne. Jasniejsze od Chorągwicy(nowe, lepsze zdjęcie): Ale z drugiej strony wszystkie inne "możliwe oświetlone" obiekty w tym kierunku leżą niżej (poniżej 400mnpm) i nie są wysokie (maszty GSM) Z drugiej strony leżąca 112km od Buska Przechyba też wychodzi tak jasno na zdjęciach: Przechyba (niżej obok przemiennik na górze Chełm) http://img25.imageshack.us/img25/372/przechyba.jpg Zagadkowy obiekt: Współrzędne robienia zdjęć (oprócz Przechyby) N: 50.467284° E: 20.735377°
 2. twmichal

  Woj. Świętokrzyskie

  Wczoraj znakomicie było widać Tatry z zamku w Chęcinach. Zdjęcia można oglądać na profilu facebookowym zamku, zostały też udostępnione na innych, głównie poświęconych Tatrom grupach.
 3. twmichal

  Dalekie obserwacje z gór

  Coś z drugiej strony globu - Himalaje widziane z Kathmandu, ze wzgórza Chandragiri Hill. Annapurna IV i Annapurna II (7937m, 144km) Manaslu (8163m), 102km Annapurna I (8091m) - 171km, Machhapuchare (6993m), 154km Ladun Himal, 125km a za nim - Mount Everest (8848m), 173km Teoretycznie na lewo od masywu Annapurny powinno jeszcze wystawać odległe o 204km Dhaulagiri (8167m) ale niestety szczyt był zasłonięty chmurami. Współrzędne zdjęć w EXIF.
 4. twmichal

  Dalekie widoki w centralnej Polsce

  Elektrownia z w Kozienicach widziana z Radomia (ul. Skaryszewska na południe od lotniska). Odległość - 36km.
 5. twmichal

  Tatry z Salomina

  Najwyższy wzniesienie w okolicy jest ok 1,5km w kierunku zachodnim. Coś mi się przypomina że na którymś z tych wzniesień znajduje się dostrzegalnia (wieża) przeciwpożarowa. Wchodziłem ostatnio na coś takiego na najwyższym "szczycie" Mazowsza - Altanie, 408mnpm. Z Altany dojrzenie Tatr nie jest możliwe, Mazowsze raczej nie doczeka się widoku na Tatry.
 6. twmichal

  Dalekie widoki w centralnej Polsce

  W ostatni weekend miałem okazję być na najwyższym wzniesieniu Mazowsza - górze Altana (408mnpm) niedaleko Szydłowca. Na szczycie jest wieża obserwacyjna - można na nią wejśc, aczkolwiek nie jest to mile widziane. Miejsce ma znakomity potencjał jeśli chodzi o widoki - nie mniej jednak pogoda negatywnie mnie zaskoczyła - było dość wyraźne zamglenie więc zrezygnowałem z polowania na dalekie obiekty. Tak widać Szydłowiec i Radom (Sigma 150-600mm - 270mm) Góry Świętokrzyskie (Tamron 18-270mm - 27mm) A tak prezentuje się wieża - zdjęcia robiłem z tego 3 poziomu: Potencjał widokowy z tej wieży (dla 20mnpt) Dzień później byłem w Słomczynie k. Grójca na rallycrossie - z trybuny też można obserwować dalekie obiekty. 600mm - widok na wiatrak i komin Doehler Polska w Tarczynie
 7. Na Dalekie Obserwacje warunków nie było, bo chmury trochę za wysoko, ale widoki i tak super! 1) Iryzacja 2) Morze chmur na Wołowcu 3) Widmo Brockenu
 8. Zadziwiająco regularnie, bo co roku w Święta jest u mnie najlepsza widoczność i jednocześnie dwucyfrowa temperatura na plusie. Tym razem najlepiej było widać 25-go tuż przed południem: Gorc (106km) i Mogielica (96km) (wyraźnie widać obie wieże widokowe) Wystające ponad chmury Tatry - Wysoka i Rysy (150km) Panorama Pasma Radziejowej (do Radziejowej - 114km) Beskid Niski - Maślana Góra (94km), Lackowa (119km). Z prawej strony - maszt radiowy w Lichwinie k. Tarnowa (65km) Panorama Beskidu Wyspowego i Gorców (gdzieniegdzie wystają Tatry, skrajna prawa część kadru - widać stoki Tatr Zachodnich - 160km odległości)
 9. twmichal

  SUDETY

  Kilka bliskich i dalekich fotek z Gór Izerskich (15-19.11.2017) Wysoki Kamień 1) Wielka Sowa - 72km 2) Śnieżka - 21km 3) Śnieżne Kotły - 9km 4) Ślęża z Izerskich Garbów (kopalnia kwarcu) - 89km 5) Chełmiec ze Stogu Izerskiego (niedaleko górnej stacji wyciągu) - 65km 6) Wschód Słońca na wieży widokowej na Smrku (1124m) - widok w kierunku Karkonoszy i wystający ponad inwersję Jested.
 10. twmichal

  Dalekie obserwacje z gór

  Widoczki z Gorca z ostatniego weekendu 1) Wielki Chocz (83km) 2) Velka Luka - 117km 3) Kľak Lúčansky - 134km W kierunku wschodnim niestety kicha, Góry Tokajsko - Slańskie było widać już bardzo zamglone.. Na następny dzień zaczęło pojawiać się już zachmurzenie związane z frontem
 11. Nie będę się potarzał ze zdjęciami, więc wkleje tylko LINK do mojego wpisu w innym temacie. Chodzi oczywiście o te dwa ostatnie zdjęcia i ten refleks, bo wciąż nie jestem w stanie stwierdzić co to jest. - cienka chmura piętra wysokiego, a refleks powstał na kryształkach lodu, ewentualnie fragment smugi kondensacyjnej. - obiekt położony w wyższej części atmosfery a nawet na orbicie - refleks od jakiegoś zbiornika wodnego (tak jak np w przypadku obserwacji refleksu od Szczyrbskiego Jeziora zaobserwowanego koło Rzeszowa). Jedyne czego jestem pewien: - obiekt jest położony dokładnie nad tarczą słoneczną - nie jest to refleks powstały w obiektywie - nie było silnego źródła światła, który mógłby taki refleks spowodować - obiekt był widoczny ok. 5minut - tuż przed wschodem Słońca i krótko po.
 12. twmichal

  Dalekie obserwacje z gór

  Dalekie widoki z Pilska. Nikon d500+ Sigma C 150-600mm (600mm) Niedaleka wieża na szczycie Magurka k. Namestova Zachód Słońca (29.07.2017) nad Biskupią Kopą (158km) Tutaj już inny obiektyw: Tamron 18-270mm (270mm) i zagwozdka, ale już z kategorii astrofotografii. Co to za obiekt - mam na myśli ten refleks. Był dobrze widoczny gołym okiem tuż przed wschodem Słońca i zniknął zaraz po. Widać wyraźnie, że znajduje się dokładnie nad tarczą słoneczną.
 13. twmichal

  Loggery/moduły GPS

  Dziękuje bardzo - zakupiłem sobie aplikacje Geotag Pro, która jest tam omówiona. Przetestuje jej działanie w praktyce w najbliższy weekend.
 14. Będę za kilka miesięcy zmieniał aparat i zastanawiam się nad kupnem jakiegoś modułu GPS. Obecnie stosuje dość "chałupniczą" metodę - wykorzystuje dane aplikacji na Androida (Endomondo lub Netmonitor) i ręcznie wpisuje współrzędne do EXIF porównując daty. Oryginalny moduł Nikona kosztuje... około 1000PLN i bardzo pasowałby mi jakiś tańszy zamiennik, ewentualnie zastępcza metoda w postaci aplikacji na smartfona. Ale w takim przypadku potrzebowałbym jakiegoś programu, który porówna czas na logu z czasem wykonania zdjęcia i doda współrzędne do EXIF wielu zdjęć jednocześnie. Fajnie, jakby taki program miał możliwość stosowania przesunięcia w czasie, gdyż niektóre aplikacje (np. Endomondo) zapisują czas UTC.
 15. Plik ma rozszerzenie ndb. Współrzędne były podane, tylko że układ był inny jak WGS-84 stąd rozbieżności. Oczywiście jest możliwość ustawienia kodowania, ale mimo tego przy zapisie zamiast znaków diaktrycznych pojawiły się krzaczki.
 16. Mam pytanie dotyczące Kashmira (liczę, że ktoś jeszcze tego używa!). Chodzi o to, że w pliku ndb (o który kiedyś prosiłem na Forum) część szczytów (ich nazwy były pisane wielkimi literami) miała zły system współrzędnych - otworzyłem plik w Excelu i zastąpiłem te wszystkie błędne współrzędne frazą "WGS-84" aby uzyskać prawidłowe współrzędne, bo inaczej miałem mnóstwo przesuniętych punktów. Kashmir odczytuje plik, ale problem, jaki pojawił się to to, że zamiast znaków diaktrycznych mam "krzaczki". Czy da się to w jakiś sposób naprawić, zamiast poprawiania każdej nazwy po kolei?
 17. Co do teorii płaskiej ziemi - ja słyszałem opinie, że to "eksperyment", który wymknął się spod kontroli. To był jeden wielki żart, a nawet trolling zrobiony jedynie dla "beki" tymczasem środowiska przyjęły to jak prawdę objawioną. I tak płaska ziemia będzie żyła gdzieś obok Reptilian Ale nawet bez udziału jakiegoś żartownisia głęboko wierzę, że istnieją ludzie uparcie twierdzący że ziemia jest płaska i żadne kontrargumenty do nich nie dotrą. Tak jak by ktoś opowiedział dowcip, a ktoś się przesłyszał, albo nie zrozumiał i w ten sposób narodziła się alternatywna rzeczywistość, oparta na tym kawale.
 18. twmichal

  Dalekie obserwacje z gór

  Sylwester i okolice obfitował w fantastyczne warunki do dalekich obserwacji. Zdjęcia robione z Pasma Lubania (Studzionki, przysiółek Ochotnicy Górnej). Najdalej co widać z tamtych okolic to masyw Velkej Luki w Małej Fatrze, wraz z masztami TV. Odleglość - ponad 111km do masztów, najdalsze wierzchołki - około 115km. Sfotografowałem to samo pasmo z dokładnie (co do metra) tego damego miejsca. Proszę zwrócić uwagę jak inwersja zniekształciła obraz. Pierwsze zdjęcie robiłem 30 stycznia (rano w Nowym Targu było -15 stopni), drugie - 1 stycznia (w pobliskim Szlembarku miało być wg zeznań lokalnych -18 stopni). Na górze myślę że mogło być nawet około zera, gdyż śnieg momentami wydawał się lekko nadtopiony. Współrzędne w EXIF:
 19. twmichal

  Dalekie obserwacje z gór

  Ja 17-18 grudnia byłem w Beskidzie Sądeckim. Wiedziałem, jakich warunków się spodziewać - wziąłem 600mm. Polowałem głównie na Bieszczady i Borżawę, ale w kierunku wschodnim nie było już takiej dobrej widoczności - najlepsza była w kierunku SW. Idealnie było widać Babią, Pilsko, Pasmo Wielkiej Raczy i Małą Fatrę. Może i odległości nie robią wrażenia, ale niebo było tego dnia przepiękne!
 20. twmichal

  Obserwacje samolotów

  Kondensacja - tegoroczne Nato Days w Ostrawie.
 21. twmichal

  Nasze miejsca obserwacyjne

  Zrobiłem listę kilku łatwo dostępnych punktów, z których teoretycznie da się zobaczyć panoramę Warszawy - odległości to min. 40km. Punkty wybrane na podstawie symulacji widoczności optycznej z 50mnpt w punkcie Warsaw Spire. Odrzywołek k. Grójca: 51°51'16.86"N 20°49'53.91"E Olszany gm. Grójec 51°50'7.46"N, 20°57'29.86"E Wyszków ul. Przemysłowa (na całej długości drogi przy lesie) 52°37'22.85"N 21°26'17.44"E i jakieś 3,5 km dalej na NW od tego miejsca, także przy skraju lasu: 52°38'40.56"N, 21°24'3.02"E Odcinek drogi nr. 620 między miejscowościami Świercze i Klukowo, ok. Pułtuska: 52°40'3.67"N, 20°44'44.91"E Byłem dzisiaj na pierwszym punkcie z tej listy. Niestety, gwałtownie pogorszyła się pogoda - zaczął padać deszcz. Przez obiektyw widziałem tylko zamglone sylwetki budynków. W ogóle fajny kadr bo droga, z której widać Warszawę idealnie pokrywa się z kierunkiem na centrum. Warszawę zapewne oglądają ludzie mieszkający w tamtejszych domach. Z poziomu ziemi znalezienie dobrego punktu jest ogromnie trudne - przez dużą ilość sadów w okolicy. W Grójcu jest jakaś wysoka wieża (wieża ratuszowa) - widziałem na górze taras i barierki - ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy da się na nią wejść.
 22. twmichal

  Dalekie widoki w centralnej Polsce

  Dawno mnie tu nie było, ale w międzyczasie dozbroiłem trochę sprzęt. Czas na pierwsze DO nowym obiektywem! Widoki z PKiN: Elektrownia Kozienice - 70km Zakłady Doehler Polska (d. Binder International) w Tarczynie - 32km. Na pierwszym planie siedziba PAŻP Wieża TV Ostrołęka-Różań (70km), na dalszym planie (skrajna prawa część kadru) obiekt RTV Ostrołęka-Ławy - 103km! Na pierwszym planie stoi maszt w odległości ok. 40km a Ostrołęka/Różań to ten obiekt na dalszym planie Update z 20.07.2016 1) Żyrardów - komin PEC (z widocznym wysięgnikiem na anteny Radia Fama) - 42km, pomiędzy nim a kościołem komin OSM w Skierniewicach - 66km 2) Sochaczew - nieczynny komin - 49km 3) Wieża ciśnień w Mszczonowie - 44km. Pośrodku kadru daleki maszt - ok. 50km, prawdopodobnie to maszt pomiarowy (siła i kierunek wiatru) 4) Komin ciepłowni w Karczewiu - 25km, d. maszty Centertela w miejscowości Osieck - 42km. Na prawo od nich niewidoczny maszt w Rykach - 94km. Do widoczności brakuje dosłownie centymetrów! 5) Słynny wiatrak "Mentos" koło Tarczyna - 32km 6) Daleka elktrownia wiatrowa i jakiś obiekt - >60km (okolice Dęblina/Puław) 7) Zajączek z bardzo daleka - było widoczne gołym okiem! - >50km, azymut 270-275st. 8) Mała rzecz a cieszy. Maszt RTCN Przysucha/Kozłowiec - 101km. Bardzo, bardzo długo sprawdzałem czy to na pewno ten obiekt.
 23. twmichal

  Znalezione w sieci

  Od dłuższego czasu w sieci ma miejsce dyskusja z dalekimi obserwacjami w tle. W.g rapera B.O.B. (granego także w naszych stacjach radiowych) mają być one dowodem, że ziemia jest płaska W dyskusję oczywiście włączyli się naukowcy i popularyzatorzy nauki. Natomiast raper ciągle zostaje przy swoim, twierdząc że od lat jesteśmy okłamywani co do prawdziwego kształtu ziemi. Dowodem na to ma być np. zakaz wstępu na obszary polarne, żeby przypadkiem nikt nie spadł w próżnie B.OB. ma swój profil na Twitterze. Nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać.
 24. Super te nocne zdjęcia! A co do wpisów na stronie DO to zamieszczałem link we wpisie, chodziło o symulacje, bo ktoś się pytał o widok z EC-4 w Łodzi. I teraz już chyba się na odpowiedź nie doczeka. No i oczywiście pisałem o miejscówkach na Tatry w Świętokrzyskim, skąd sam polowałem. Wysłane z mojego Xperia SP przy użyciu Tapatalka
 25. Co się dzieje ze stroną DO? Już dzień czekam aż mój post się pojawi, niektóre w ogóle się nie pokazują. Bana tam dostałem czy co? Wysłane z mojego Xperia SP przy użyciu Tapatalka
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.