Jump to content

nka09

Społeczność Astropolis
 • Posts

  29
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by nka09

 1. mam warunki do obserwacji a obserwować chce na początek planety i księżyc za jakis czas galaktyki i gromady , miejsce i ustawienie sprzętu tez mam, a o przenoszenie będę się martwić potem..., próbowałam się targować do 650 zł, ale niestety nic z tego...

 2. o 22.30 - 22.34 (cos takiego)widziałam obiekt to mój opis tego , nie wiem jak to opisać bo jestem początkująca. To się szybko poruszało , świeciło białym światłem , zauważyłam to koło marsa , nie był to samolot . Jestem początkująca i chciałabym się dowiedziec co to było.

 3. Podaj maksymalną ilość kwoty - co do złotówki. I decyzję, czy chesz kupować używany. Jeżeli widac że ktos na tym forum nie jest nowy (jakiś elokwenciak co by w jeden dzien popełnił 10 postów :D) i jest znany tutejszej społeczności (obacz jego posty) i sprzedaje np Synte(Dobson) 8 cali lub 6 cali to kup skoro to nie Ty będziesz nosić tylko mocniejsi. Takie jest moje zdanie ale ja akurat synty ne mialem bo mi kasy zabrakło wiec wiem to z tego co tu przeczytałem w ciągu roku.

  Jeśli upierasz sie na nówke i podasz kwote co do złotówki to trzeba bezie bardzo strannie poprzeglądać sklepy.

   

   

  Najprostsza - niedoskonała - metoda obliczenia przyblizonej wartości optycznej teleskopu to jest zarazem największe "sensowne" powiększenie jakie się nim uzyskuje

   

  Dla lunet soczewkowych - czyli refraktorów mnożymy średnicę soczewki w mm x 2. Czyli ta luneta Anuma to 9cm = 90mm x 2

  to daje 180.

   

  Dla zwierciadlanych (newton/dobson) średnicę otworu wlotowego a - dokładniej - lustra (co jest tam w głębi) mnożymy przez 1.6

   

  Dla synty (dobson) 6 cali mamy 6 cali = 15cm = 150mm 150 x 1.6 = 240!

   

  Zatem może ten Dobson jest nieco niepodobny do tradycjnej lunety (bardziej "niezwykły") - ale za to znacząco lepszy: 240 kontra 180.

   

  Tu dopowiem ważną niesłychanie rzecz. Powiększenie 240x jest od powiekszenia 180x niby lepsze tylko o 33% ale tak powiekszeny obiekt jest szerszy o tyle i wyższy o tyle - dlatego obserwowana powierzchnia jest - w oku - o 80% wieksza. Czyli radocha jest wyraźnie inna (lepsza).

   

   

  no 700 zł chce na to przeznaczyc i raczej chcialabym nowy

 4. Od siebie dodadm, że na ogół jakość idzie z ceną (byle nie szarpać się na nazbyt prestiżowe Marki gdzie płacimy za Logo. Sky- Watcher wydaje się marką akurat optymalną) więc Twoja kasa chyba pozwala na coś lepszego - moim stromnym zdaniem (oczywiście moge się mylić).

   

  zabieram - wyjątkowo - głos w tym dziale - bo pamietam Cię z wątku lornetkowego - wiem, że masz lornetkę jak tam ona się sprawuje ?

   

  Pozdrawiam

   

  p.s.

   

  A zgodziła byś się NKo, żeby ten Twój post i mój itd podczepić pod tamten Twój wątek - podstawowe parametry... Bo tu niewygodnie się myśli bo nie widać Twoich poprzednich postów i postów innych forumowiczów???

   

   

  tak , dobrze , pasi ? i mi doradź co mam kupic , bo zastanawiam sie nad tym , chyba ze masz (macie) inne pomysły a z kasą tak do 700 zł

   

   

   

   

  lornetka dobrze się sprawuje , to co mi poleciliście nawet mi pomogło , ale chciałabym troche więcej juz bo powoli mi ta lornetka nie wystarcza , myslalam o tym aby ten temat podpiac pod tamten o parametrach ale nie bylam pewna , bo jednak teraz juz o czym innym temat jest , a warunki do obserwacji mam dobre.

 5. No dzięki , dzięki , ale to co mi poleciliście te najładniejsze obiekty lornetkowe to w ogólne nie wiem o co chodzi. Proszę chociaż o małe wyjaśnienie co to są te cyferki i ten atlas nieba też nie wiem o co chodzi. Jestem bardzo bardzo początkująca.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.