Skocz do zawartości

Ainar

Społeczność Astropolis
  • Postów

    260
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Ainar

  1. Dołożę do wątku moje pierwsze kroki w "poważnej" astrofotografii Wiem, że okrągłość gwiazd w rogach jest bardzo umowna ale drugie życie aparatu i stockowego obiektywu cieszy niezmiernie. Canon 600D + kit 18-50mm 6x5min@ISO800 lights + 6x5min darks + 40 biases Star Adventurer GTi Siril + resize do FHD
  2. Pytanie do ludzi którzy wyczernili flockiem Synty: wklejaliście go też tam gdzie obręcz górna i obręcz celi jest przyśrubowana do tuby? Czy zostawiliście metal żeby mieć pewniejsze połączenie tych obręczy z tubą? To jest pasek około 2cm od dolnej i górnej krawędzi tuby.

    1. lkosz

      lkosz

      wyczerniałem całe wnętrze, wokół celi też. No wiadomo - tak żeby potem wkręcić LG. Ten centymetr flocka nie zrobi wielkiej różnicy.

      Jeśli masz okolicę zanieczyszczoną światłem, jakieś latarnie, to zrobienie "berecika" i założenie go na odwłok newtona zredukuje kolejne odbicia

    2. Ainar

      Ainar

      Dzięki. Generalnie zastanawiało mnie to jak potem ten metal pracuje przy zmianie temperatur. Robiłem test i obręcz wchodzi wtedy ciaśniej. Plus śruby. Plus niższa temperatura i czy nie zrobię sobie jakiś naprężeń.

    3. lkosz

      lkosz

      chłopie to są najtańsze teleskopy, a ty się martwisz o naprężenia. Nie ma co rozbijać gówna na atomy :)

  3. Ludziska z północy kraju - widać od was zorzę czy KP znowu robi nadzieję i nic z tego?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. piotrkusiu

      piotrkusiu

      Na Mazurach niebo jeszcze jasne od Słońca

    3. DarX86

      DarX86

      Podobno jest - z tego co pokazuje Karol Wójcicki. U mnie chmury niestety. 

    4. Ainar

      Ainar

      A w połowie kraju to może i jest ale przy kp6 to południe kraju nadal czeka a niestety bz już idzie północne. Ehh może jutro.

  4. Miałem nie flockować a jednak i na mnie przyszedł czas. Pytanie: pod podkładki i płytkę, która trzyma szukacz wewnątrz tuby (Synta 12) wycinacie otwór we flocku? Czy oklejacie wszystko jak leci i płytka (albo podkładki) idą NA flock i potem robicie łatki żeby zakryć to co wystaje?

    1. Herbert West

      Herbert West

      Ja zakleiłem śruby od wewnątrz większym arkuszem. Nie kombinowałem. Flok jest elastyczny a możesz go jeszcze podgrzać suszarką, wtedy ładnie się rozciągnie. Nie musisz idealnie okleić elementów wewnątrz. Ważne, aby były zakryte i nic nie wchodziło w tor optyczny bardziej niż musi.

    2. bartolini

      bartolini

      Lepiej nie kleić małych kawałków flocku na jakiś mało przyczepnych elementach typu śruby.

      Później taki element może odpaść i przykleić się na lustro główne :/

    3. Ainar

      Ainar

      Nie, nie, chodziło mi o to, że (nie wiem jak u was to wygląda) stopka szukacza jest przykręcona do blachy poprzez taką szeroką płytkę (od wewnątrz tuby, dla rozprowadzenia naprężenia) i teraz tą płytkę przykręcić NA welur czy wyciąć kształt płytki i dokręcić ją NA blachę i potem płytkę zakryć welurem. BTW, ktoś wykupił CAŁY Gekkofix na allegro :D sprzedawca dosłownie "zwolnił" mi jedną rolkę.

  5. Dobra ja sobie też pooglądam chmurwy akumulator w dieslu uznał, że nie pasuje mu ta wycieczka. Następnym razem.
  6. Jak się nie zakopie gdzieś po drodze to też będę - 19:00 wyjeżdżam z Krk. Brać chyba bardziej foto niż wizual ale tam mnie jeszcze nie było.
  7. Czy ta miejscówka jest dla ludzi z polecenia? Sam się zastanawiam czy jutro nie przewietrzyć Synty ale zazwyczaj uderzałem na północ, teraz myślałem o Wilczycach, które polecali.
  8. Wyciąg jest niby prostopadły do osi tuby ale LW nie da się ustawić tak żeby było w środku wyciągu jednocześnie mając koncentryczne odbicie LG. Albo ustawiam LW koncentrycznie do wyciągu i odbicie LG jest niepełne albo ustawiam odbicie LG w LW ale LW jest wtedy nie w środku wyciągu. Da się jakoś sensownie to wytłumaczyć? Pająk wyśrodkowany z dokładnością do 0,5mm.

    1. kuba_527

      kuba_527

      Obstawiam złą głębokość LW (za blisko/za daleko od LG)

    2. Mareg

      Mareg

      Może masz niecentrycznie przyklejone LW i wtedy centrowanie LW na równe ramiona pająka oczywiście zupełnie nie działa, tak jak to było u mnie.

       

    3. Herbert West

      Herbert West

      1. Sprawdź, jak kolega wyżej wspomniał, czy LW jest dobrze przyklejone do uchwytu.

      2. Sprawdź, czy LW nie jest za blisko albo za daleko wysunięte- prawdopodobnie to będzie to.

      3. Sprawdź czy uchwyt LW nie jest przekręcony na osi tuby - czyli czy LW nie ma niepotrzebnej rotacji.

       

      Generalnie- skolimuj go na tyle dobrze na ile się da, używając Cheshire czy czegoś podobnego- nie lasera!

      Zobacz czy podstawa LW nie jest w dziwaczny sposób wykręcona czy wykrzywiona względem pająka. Jeżeli jest wszystko ok, to LW i jego podstawa powinna, po skolimowaniu, być, na oko, prosta i w osi tuby.

  9. Ma ktoś jakieś prognozy kiedy spodziewać się maksimum Perseidów? Noc z 11 na 12 czy 12 - 13? Kiedyś widziałem takie grafy - chyba z jakiejś japońskiej strony - teraz nie mogę ich znaleźć.

    1. kiniu-13
    2. OBERON RD

      OBERON RD

      Dla nie mających czasu szukać - 12 sierpień 19.00 - 21.00 według w/w almanachu.

  10. Szukam alternatywy dla stockowego wyciagu w Syncie 12" - jest coś dostępnego co da się łatwo przekręcić?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. piotrkusiu

      piotrkusiu

      Jak masz z mikro i do wizuala to w sumie nie warto na nic wymieniać

    3. astrokarol

      astrokarol

      Jak dla kogo. Wyciągi SW są bardzo "miękkie". Mały komfort użytkowania. GSO są lepsze (ale nadal daleko im do "twardości").  

    4. Ainar

      Ainar

      No właśnie mikro brak ale tylko wizual. Przerabiam tę końcówkę z jaskółczym ogonem na normalne 2" wejście - i tak się zacząłem zastanawiać jak wygląda sytuacja z astro szpejami. No raz że z dostępnością słabo dwa ze ceny kurde takie :D takie sobie. Więc chyba zostanę przy syncianym wyciagu.

  11. Dobra, jednak cięcie tuby mi przeszło i zadowolę się zwykłą renowacją teleskopu. Miała być tylko kolimacja po transporcie ale potem zobaczyłem, że LW nadal mi siedzi na kawałku plastiku, który miał chronić ten metalowy walec przed wycinaniem dołków przez te trzy małe śrubki do regulacji LW. Więc zdemontowałem LW, żeby zmierzyć i zrobić porządna podkładkę. I zwróciłem uwagę, że mógłbym też sprawdzić czy pająk jest wycentrowany. A potem, Hamal też poleca sprawdzić czy wyciąg jest prostopadły do osi optycznej... więc zaczynam od wyczernienia teleskopu Odkopałem jakieś stare tematy odnośnie farb tablicowych ale linki już dawno poumierały i w sumie żadnych konkretów nie znalazłem - oprócz tego, że flock jest super, a tablicówka to z sadzą. Flock odpada - jakoś nie jestem przekonany, kurz, wilgoć. Farba tablicowa? Znalazłem test różnych farb ale brak tych popularnych z marketów. Na cloudynights polecali Krylon Ultra Flat Black (nie idzie tego kupić...), tablicówkę Albrecht oraz Sennelier’s Mars 759 acrylic black - i dla testów kupiłem tą ostatnią. Jakby ktoś miał przetestowane inne farby tablicowe dostępne w marketach - chętnie poczytam jak się sprawują. Osławiony Black 3.0 totalnie traci swoje właściwości po pierwszym mrozie - pojawiają się takie mineralne wykwity.
  12. @Behlur_Olderys Jeśli mieszkasz w Krakowie to polecam krakowski hackerspace https://hackerspace-krk.pl/ sami krótkofalowcy, z antenami i wszystkim - jeśli nie masz licencji (czyli teoretycznie nie możesz używać radiotelefonu z odkręcaną anteną) a w RTL-SDR Ci się bawić nie chce to chłopaki z HK chyba będą najlepsza opcją. W piątki od 20:00 jest hacker night gdzie każdy może tam przyjść, po dotykać, pooglądać, zadawać pytania
  13. Po zdecydowanie za długiej rozłące od teleskopu i Astropolis dobrze widzieć stare nicki :) no kurde jak w domu

  14. Serwus! DAAAAAWNO mnie tu nie było Tak dawno, że widzę Hamal zrobił wykokszona wersję kolimacji newtona. Trochę astronomie zaniedbywałem na rzecz innych tematów około kosmicznych ale w końcu smętnie odbijające się światło od tuby Synty zmusiło mnie do zastanowienia się nad projektem przerobienia tuby pełnej na tą rozsuwaną. Plus inne udoskonalenia z czasem. Niestety nie znalazłem niczego co by mi pomogło jak to ugryźć czy jest sens się w to bawić. Pierwsza myśl - napisać do SkyWatchera czy nie odsprzedaliby mi tej obejmy, którą się montuje w obu częściach tuby i rurek. Druga myśl - no niestety wymiarowanie i wyfrezowanie? z aluminium. I tu pytanie do was - szczególnie ludzi, którzy sami robią teleskopy - spotkaliście się z takimi przeróbkami? Wrzucam w szybkich postach bo nie wiem czy projekt nie zostanie ubity z "braku laku" bo głównym powodem tej przeróbki jest chęć zmniejszenia teleskopu. Sprzedać tę Syntę (jeśli ktoś teraz ma pieniądze na teleskop...) i kupić jakiegoś trussa - to też jest opcja ale z sentymentu trochę mi szkoda rozstawać się z tym teleskopem i wolałbym przy nim dłubać wiecie pierwsze lustro zawsze się pamięta.
  15. Trochę spóźniony jestem ale jakby ktoś chciał poczytać: http://kosmonauta.net/2017/04/lot-stratosferyczny-pl-4-mokosz/
  16. Propagandy ciąg dalszy... Wkrótce w kinach i IMAX 3D.
  17. Jedno zero zjadłeś - 35 000m. No wystrzał ciekawy tym bardziej, że trwał chwilę 5 minut - podejrzani są wypisani na wykresie. A leciała Spirulina, niestety ku mojemu zaskoczeniu i zdziwieniu, dzisiaj się dowiedziałem, że nie udało mi się jej zabić... -60stopni, 37 razy większe promieniowanie niż przy starcie, przeciążenia takie, że karta SD i mikroprocek się odmeldowały a te małe diabły nic.
  18. Pierwszy wykres, który mnie zadowala: zmiana promieniowania ze wzrostem wysokości. Licznik Geigera z lotu PL-2, który wtedy miał skopany obwód wykrywania zliczeń teraz zadziałał cudnie. Na takie wykresy mogę patrzeć CPM przeliczone wedle stałej producenta (pomarańczowa) i stałej zmierzonej przez jakiegoś jegomościa w labie (podobno dokładniejsza, niebieska).
  19. Sezon na wkurzanie kontrolerów lotniczych otwarty z hukiem! Pierwszego kwietnia z tymczasowego centrum kontroli lotów (Wolbrom znaczy) poleciał czwarty balon stratosferyczny w mojej karierze. Prima Aprilis udzielił się chyba wszystkim - z kapsułą na czele. Zaczęło się od spóźnień - właścicielki eksperymentu, który leciał (tak Ola piszę o Tobie ale i tak nie przeczytasz tego bo tu nie zaglądasz ), po moje spóźnienie ze startem (przez Olę ). Potem o mały włos nie wysłałem nowej kamery bez zasilania (dzięki Marcin za czujność ale też tego nie przeczytasz bo tu nie zaglądasz) a później to już było z górki - sytuacja gdzie prawie rozwaliłem swój balon jak dureń łapiąc szarpiącą się powłokę NAD noskiem do napełniania Balon był jeszcze większy niż ostatnio, ładunek był cięższy o 100g niż planowałem a kapsuła... zrobiła sobie żarty i nie dość, że poleciała ponad 1km wyżej niż powinna to spadła o godzinę wcześniej niż powinna. Do kompletu z precyzją, której snajperzy mogą jej pozazdrościć z ponad 37km trafiła do jeziora 148x66 metrów. W stanie przedzawałowym dojechałem do tego jeziora, które okazało się na wpół wyschnięte ale błotko i krzaki zamortyzowały upadek. Kapsuła uznała, że jeszcze sobie jaja z nas porobi i skutecznie ukrywała się w tych krzakach, że już zastanawiałem się czy aby na pewno spadła lub ktoś jej nie zabrał. Nawet poszukiwania dronem nie przyniosły rezultatu i wtedy wątły sygnał brzęczyka w kapsule oznajmił, że ładunek chce być odnaleziony. Brzęczyk, który podczas spadku się wyłączył... a potem włączył - sam z siebie. Co było badane? Coś było ale się pochwalę jak opracuje logi. Kapsuła miała 3 kamery: film, zdjęcia i film na ładunek. Z rekordów, którymi mogę się pochwalić to pobity osobisty rekord wysokości: 37835.1 metrów. Aaa byłbym zapomniał. Gratulacje dla Daniela Kaczmary za jego udany lot tydzień temu, SpaceX za ich start, dla mnie za mój start i powodzenia dla ludzi z Politechniki Wrocławskiej, którzy lecą w przyszły tydzień - kosmiczny ccccombo breaker jak im wszystko wyjdzie HY-1600 - będzie mi się jeszcze przez parę nocy śnił, wielkie to to, nieporęczne i tylko czeka żeby Ci uciec. Śmiech (prawie) całej ekipy tego dnia wywołał pewien jegomość na rowerze, który wjechał nam w kadr. Od słowa do słowa zaczął nawijać, że w Wolbromiu jakieś balony latają i w ogóle cuda panie, cuda a my w śmiech, bo to o nas mowa. Im my bardziej w śmiech tym owy jegomość bardziej nawija zupełnie nie kojarząc, że mówi o nas a kapsuła leży przed nim No i zdjęcie z pasażerami - widoki mieli genialne.
  20. Bariera 37 kilometrów niespodziewanie pobita!

    1. Pokaż poprzednie komentarze  5 więcej
    2. robi

      robi

      Gratulacje! 37 km... A to nie jest rekord jakiś ogólno...? Kiedy padnie bariera 40 km?

    3. Ainar

      Ainar

      Rekord Polski - 42650m. Trochę jednak brakuje. Bariera 40km u mnie? Może w przyszłym roku? :P

    4. robi

      robi

      Trzymam kciuki!!!

  21. To ja mam potwierdzoną informację, że z małopolski nie widać nic.
  22. PL-4 MOKOSZ już tuż tuż :D

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. Ura

      Ura

      a nie powinna być Mokosza?

      z tego co wiem to nie ma męskiego boga słowiańskiego Mokosz, tylko jest Mokosza.

    3. Ainar

      Ainar

      Specem nie jestem ale Internet podpowiada że obie formy są poprawne (+ Mokoszy)

    4. Ura

      Ura

      ok w sumie w internetach nie szukałem :) tylko kiedyś sporo ksiąg papierowych czytałem o tej tematyce.

  23. Wrzucę coś ode mnie. Chyba najgorsze w timelapsach jest renderowanie klatek a potem całego filmu.
  24. Coś czuję, że ten kotlet będzie jeszcze odgrzewany przeze mnie Zdjęcia ze startu i lądowania nadają się do zrobienia pseudo tilt-shift - i wyszły malutkie miasteczka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.