Jump to content

xpiox

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  152
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About xpiox

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Skąd
  Częstochowa
 1. Dzisiaj odbył się pogrzeb ks. Jana Twardowskiego, na którym abp Życiński odczytał ostatni wiersz zapisany tuż przed śmiercią księdza: Zamiast śmierci, racz z uśmiechem przyjąć, Panie, pod Twe stopy, życie moje jak różaniec
 2. Smutno mi, że odszedł tak wielki Człowiek. Pamiętam, jak pierwszy raz przeczytałem "Śpieszmy się" księdza Jana Twardowskiego. Rzeczywiście, "najważniejsze tak prędkie że nagle się staje"- czytałem sobie książkę, siostra mi przekazała informację z radia, że ks. Twardowski umarł. A potem - tak jak ks. Twardowski napisał - "potem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy kiedy myślimy o kimś zostając bez niego". Jego poezja daje dużo do myślenia i jest pokrzepiająca. Znalazłem kiedyś stronę w internecie z jego poezją, tutaj link: http://www.wpk.p.lodz.pl/~sebekmez/t/spis.html i się przekonałem, że warto kupić książkę z wierszami. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
 3. No, było suuuper! Jeszcze nigdy nie widziałem tylu meteorów jednej nocy, co w Sopotni, w okolicy maksimum Perseidów (ok. 180-200 :shock: !). Wreszcie też mogłem pobawić się teleskopikami Hehe, a w trójkę milej się ocenia zmienne!
 4. Mniej więcej rok na to czekałem i udało się tej nocy! Są ładniutkie :wink:
 5. "Uważam, że jest miło zapisać co się widziało i czasem powrócić do tego choćby wspomnieniami." - i jak miło czyta się to tym, którzy mieli chmurki [/center]
 6. I właśnie tej nocy światełko będzie się bezpowrotnie marnować a przez cały dzień na niebie nie było ani jednej chmurki :idea: =tak wogóle to każdy powinien dostać jak największy teleskop aby światło ze słabiej świecących gwiazdek też się nie marnowało!
 7. Też około 23:45-23:50 widziałem bolida tylko ten akurat leciał wolno mniej więcej od 60st nad horyzontem na N przez Kasjopeje tak do 15st nad horyzontem gdzie znikł. Miał jasność porównywalną z Jowiszem (noo może był troszeczkę słabszy). A mnie udało sie zobaczyć lornetką 20x60 Tytana (!)
 8. Ganimedesa o jasności 5.1 mag z dala od świateł spokojnie zobaczyłoby się gołym okiem (oczywiście gdyby nie było Jowisza (ale przecież gdyby nie było Jowisza to Ganimedes nie byłby księżycem, no bo czego? )) Uważam ,że Europe tez dałoby sie zobaczyć (gdyby nie było Jowisza) bo przeciez widać niekiedy gwiazdy ciemniejsze niż 6mag ale zgadzam sie z Łukaszem ,że z Europą ciężko by było. Ale jak fajnie zmieniaja swoje położenie i jak szybko
 9. Po 0,5l szklanych nie mam w domu i nie wiem ile to waży Ten następny temacik z innej beczki kontynuuję w tamtym temacie.
 10. Oczywiście ,że mogę zrobić rozeznanie. Rozumiem ,że chodzi o to żebym w pobliżu Cz-wy znalazł dogodne miejsce na obserwacje z dala od świateł itp. Dobrze byłoby chyba ,żeby było jakies zakwaterowanie w pobliżu(?)
 11. Dziękuję. Czyli tuba waży tyle co ~ 4,5 butelek po 1,5l a wszystko co 13,6 takich butelek czykli faktycznie nie jest ciężki ten teleskop:-)
 12. A ile waży ten teleskop i montaż?
 13. GRATULUJĘ! PS nie mam teleskopu ale mam 20x60. Ale w najbliższym czasie sprawdzę czy aby napewno nie miałem racji
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.