Jump to content

bratapita

Społeczność Astropolis
 • Posts

  125
 • Joined

 • Last visited

bratapita's Achievements

1

Reputation

 1. Pytanie, czy rzeczywiście dostaniesz to za co płacisz, czyli powłoki 95-96%... Jest jakaś metoda sprawdzenia w warunkach domowych stopnia odbicia żeby zweryfikować wykonana usługę?
 2. Co to za dziwny wzór R=(U^2)/R ? Powtarzając te obliczenia dla 5V zamiast 12V potrzeba tylko 19cm tego samego drutu a dla 1V poniżej 1cm cały czas mając 9W. Co liczę nie tak?
 3. Ale się dyskusja wywiązała Weźcie pod uwagę, że droższe okulary jednak różnią się od tańszych. Nie płacisz jedynie za firmę ale też za wyczernienie wnętrza okularu i brzegów soczewek (odblaski) ogólną jakość wykonania, jakość soczewek, ilość i jakość warstw MC. To wszystko przekłada się na otrzymywane obrazy - to, że komuś to nie wadzi nie oznacza że inni na to uwagi nie zwracają :)Uwierz mi są tacy pedanci. Padła tutaj jeszcze opinia o sens stosowania drogich okularów z tanim sprzętem. Jest to jak najbardziej powszechne - wystarczy spojrzeć tylko na sprzęt Polarisa, gdzie budżetowa synta 8" pracuje z okularami 2-3 razy droższymi od niej i Polaris osiąga wspaniałe rezultaty w obserwacjach o czym możecie poczytać np. na astronocach.pl. Częstym widokiem np. na zlotach jest też poobdrapywana synta z naglerem 31mm w wyciągu Każdy z was ma trochę racji i apeluję o MIR
 4. Używalem tych wszystkich okularów w syncie 10" Więc tak: Scopos jest trochę lepszy od Meade pod względem korekcji. Niestety rożna ogniskowa nie pozwala bezpośrednio porównywać te okulary - mimo tego w moim mniemaniu Scopos jest lepszy (ale nie idealny więc o tym należy pamiętać.) SWAN 15mm przy F/5 to porażka totalna - SWA 16mm bije go całkowicie pod względem korekcji a w środku pola jest podobnie czyli dobrze.
 5. 0. jest kilka ciekawych modeli 1. migawka- najczęściej elektroniczna i mechaniczna- musiałbyś szukać z elektroniczną czyli syf do zdobycia 3. no tak 4. fajnie by było... Wyszłoby ok 100zł (z zakupem aparatu) + kupa dłubania i rozwalony aparat Za ok 400-500zł z licytacji można wyrwać na allegro body Canona 300d, raz widziałem 300D który nie zoomował z bliska tylko na nieskończoność jako uszkodzony za 300zł !
 6. Jak sam zauważyłeś - kolos. Żeby nie odechciało ci się wywozić tego kolosa w pole. Ważne jest też czy ta 12" ma cryforda czy też R&P wyciąg. Myślę, że przy f/5 ten SWAN będzie niewiele więcej warty jak kitowa 10.
 7. Do Gdańska masz blisko- skocz do deltaoptical i popatrz na sprzęty. Jeśli będziesz wyjeżdżał na wieś to szkoda by było mieć coś mniejszego niż 8". Jasny mały newton 150mm na paralaktyku to nieporozumienie- trochę za mały do DSO i ciut za jasny do planet.
 8. Myślę, że jest to kwestia indywidualna. Osobiście wolę jeden dobry okular niż średniaka + średniego barlowa.
 9. Piekne i zgadzam się z tym w pełni! Niestety teraz jest tak - chcę nacisnąć guzik i mieć fotkę jak z Hubbla i to za 1 tys. zł.
 10. Hej. Aż tak zły Hyperion nie jest - masz kilka dni to potestuj. Niestety teraz jest najgorszy okres i w dodatku patrząc na N to w ogóle jest dzień a nie noc. Z opisu wynika, ze obraz pływa - wieczorem temp spada nawet znacznie w porównaniu do tego co w dzień więc wystaw telep po zachodzie słońca i obserwuj bliżej północy. M57 - patrzyłem z 2 tyg temu i w LVW 8mm ledwo ją widać tak jasno jest - w 13mm to inna sprawa. A w Scoposie muszle oczną masz odwiniętą? Ogólnie 30mm (33mm) + 13mm i 8mm to taki podstawowy zestaw okularów do DSO do synty
 11. O ile LVW robi kreski z gwiazd powiedzmy ok 10-15% to SW jakieś 15-20% a Hyperion bardzo podobnie, tylko do tego dochodzą takie "rozpaćkane" gwiazdki co bardziej przeszkadza niż w SW. Taki mam pogląd w 10" i 12". Nie miałem okazjo Hyperiona oblukać w 8" Oczywiście jeśli komuś to nie przeszkadza to może brać Hypcia- za te pieniądze nie jest zły.
 12. Od lat stosowane do obserwacji samolotów są synty na dobsonie. Jest to jedyny montaż na którym jesteś w stanie śledzić lecący samolot (wysokosci przelotowe). Przy pow 40x czyli szerokokątny okular 30mm widać spokojnie okna i napisy O montażach statywowych AZ i paralaktycznych zapomnij. Czeka cię zakup synty 6" a najlepiej 8". Pozdrawiam.
 13. W-70 - fajne jasne okulary ale generują duże wady brzegowe, tak samo jest ze SWAN-em. Anatres SWA I zszedł wczoraj na astromaniaku za 400zł - miałem okazję patrzeć przez wersję II i obrazy świetne ale raczej nie dla okularników (nie obejmiesz całego pola bez wbicia oka w soczewkę ). Jeśli cenisz sobie korekcję i wygodę obserwowania to poluj na używane LVW - schodzą po ok. 600zł. Jeśli chcesz trochę taniej i nowe to SW UWA 70* - też dają świetne obrazy oraz można obserwować w okularach, co prawda mniej wygodnie ale da radę. Hyperiony są ciemniejsze i słabiej skorygowane.
 14. Ten 7-21 to syf 8-24 juz lepiej.. Poczekaj aż do sprzedaży wejdą Baader Zoom Mark III 65*-50* 8-24mm
 15. Dekiel możesz zamówić w serwisie Delty lub wykonać samemu z materiału obszytego gumką (berecik).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.