Jump to content

alesol

Społeczność Astropolis
 • Posts

  98
 • Joined

 • Last visited

About alesol

 • Birthday August 16

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Chojnice
 • Zainteresowania
  astronomia, geografia, przyroda, czytanie powieści, psy, przejażdżki rowerem, podróże, szachy
 • Sprzęt astronomiczny
  Nikon ACTION EX 16x50; TENTO MP 20x60; TS-Optics APO 90 mm f/6.6

Recent Profile Visitors

1489 profile views

alesol's Achievements

41

Reputation

 1. Sprzedam okular firmy Tele Vue, Nagler 4,8mm, typ: Oryginal. Popularnie zwany smoothie (smooth side). 1.25 cala, szerokokątny (82 stopnie), 7mm eye relief Trudna była decyzja. Niedawno kupiłem sobie nowy Nagler 3,5mm. Mam teraz 2 okulary do większych powiększeń. Jeden musi iść pod młotek. Oba okulary dają porównywalnej jakości obrazy, a nawet 4.8mm jest o włos lepszy. W końcu po wielu próbach postanowiłem zatrzymać sobie okular o krótszej ogniskowej, zaś ten drugi idzie pod młotek. Szczegółowe wymiary można znaleźć na stronie: https://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=214 Stan okularu idealny. Cena 725 zł z dostawą na wskazany adres. Odpowiedzi proszę na pw.
 2. okular sprzedany - proszę admin o zamknięcie tego ogłoszenia
 3. ostatecznie zdecydowałem się obniżyć cenę i wystawić na sprzedaż mój krótkoogniskowy okular światowej firmy Tele Vue. seria: DeLite mocowanie: 1.25" ogniskowa: 3 mm pole widzenia: 62 stopnie waga: 220 gram eye relief (optymalna odległość oka obserwatora): 20 mm stan: bardzo dobry cena: 875 zł (koszt przesyłki krajowym dostawcą wliczony)
 4. witam, otrzymałem już propozycję kupna - uprzejmie proszę admin o usuniecie tego postu, dzięki
 5. Witam, sprzedam nasadkę bino. Jestem jej 2-gim właścicielem. Nasadka jest w bardzo dobrym stanie. Podobna do tej: https://deltaoptical.pl/nasadka-binokularowa-sky-watcher-1-25 (ale bez Barlowów). Dzięki nasadce można prowadzić obserwacje nieba i przyrody na dwoje oczu co daje wiekszą wygodę i satysfakcję z obserwacji. Pasuje do każdego typu refraktora i teleskopu zwierciadlanego z wyciagiem okularowym 1,25 cala. Oba okulary są również średnicy 1,25 cala i są wymienne. Nasadka umożliwia płynną regulację rozstawu okularów. Załączone okulary to z pewnością tanie chińczyki ale dają niezły obraz. Cena 200 zł. Odpowiedzi proszę na pw.
 6. udane ujęcie, wyczerpujący opis obiektu. Gratuluję
 7. witam wszystkich kolegów na tym portalu jestem już od pewnego czasu ale tak się złożyło, że dopiero teraz postanowiłem się przedstawić. Mam na imię Aleksander. Mieszkam nie daleko Szczecinka. A wogle to urodziłem i spędziłem młode lata w Gdańsku. Astronomią zajmuję się już 58 lat, tak nie ma tu pomyłki. Jako mały chłopiec zrobiłem sobie lunetę ze szkła okularowego. U optyka kupiłem szkło o jednej dioptrii (surowe, jeszcze przed przycieciem do oprawek). Kolega dał mi małą soczewkę z jakiegoś czołgu (mam ją do dzisiaj!) i tak powstała luneta długości 1 metra dająca powiększenie aż (dla mnie to było aż) około 30 razy. Moim statywem był oczywiście płot. Czuję że się uśmiechacie ale takie to były czasy. Kto wtedy mogł pomysleć o kupnie teleskopu... Największym moim odkryciem było, że się obracamy w koło osi. No bo nauczycieli sie nie słuchało i dopiero samemu patrząc na niebo, raptem się przeraziłem, że gwiazdy zmieniają pozycję. Chyba miałem coś 12 lub 13 lat. Tak rozpisałem się. A więc krótko. Studiowałem trochę astronomię w Toruniu, ale na prawdę zostałem inżynierem konstruktorem. Dla astronomii poświęciłem trochę czasu dokonując obserwacji plam słonecznych dla obserwatorium we Wrocławiu (koniec lat 60-tych). Astronomem nigdy nie zostałem ale kocham niebo, od czasu do czasu mam jakiś refraktorek. Przede wszystkim lubię samodzielne bądż grupowe obserwacje wizualne ciekawych obiektów nieba. Jestem też miłośnikiem przyrody, uwielbiam czworonogi (psy). Lubię spacery i podróże, uprawiam kolarstwo. Pozdrawiam i życzę wszystkim czystego nieba i sukcesów w tej pieknej dziedzinie.
 8. W/g mnie w tej chwili najładniejszym obiektem jest gromada kulista w Herkulesie M13. A wogle to proponuję skorzystać z poniższego atlasu. Pozdrawiam The Observer's Sky Atlas.pdf
 9. Gratuluję tak wspaniałej pracy i wytrwałości w ukończeniu projektu. Aż trudno uwierzyć, że system zliczył ok. 4 miliony gwiazd. To chyba zaledwie 0,00002 wszystkich gwiazd naszej galaktyki. Jak potężna jest nasza galaktyka!
 10. porównując moje książkowe wydanie ("The Observer's Sky Atlas") z tym wydaniem pdf z przykrością stwierdziłem, że w wydaniu drugim na pdf brakuje ostatnich 2 stron atlasu zatytuowanych "Key to the Star Charts". To są bardzo ważne strony, bo ułatwiają szybki wybór odpowiedniej części atlasu. W związku z tym zrobiłem zdjęcie brakujących stron z mojego wydania książkowego i je załączam. Key to the Star Charts
 11. przypominam się z podobnym wydaniem (choć całkiem inaczej opracowanym) publikowanym już wcześniej na łamach astropolisa: http://www.astronoce.pl/inne.php?id=9
 12. witam, załączam kieszonkowy, podręczny mały atlas nieba "The Observer's Sky Atlas" (autor: E. Karkoschka). Jest on w wygodnej formie pliku pdf. Można na bieżąco przegłądać bądź sobie wydrukować interesujace strony. Ja mam w formie książkowej (starsze wydanie) już od ponad 20 lat. Super przydatne w obserwacjach nieba. Nie nudne! Tylko esencjalne informacje dotyczące ciekawych obiektów w każdym gwiazdozbiorze. Gwiazdy podwójne, wielokrotne, zmienne i wszelkie "obiekty mgławicowe" (Deep Sky Objects, jak galaktyki, gromady gwiazd, mgławice planetarne i gazowe). Polecam jako wspaniały dodatek do codziennych polowań na niebie. Od dłuzszego czasu używając tego przewodnika nieba zastanawiałem się czy jest bardziej na czasie nowsze wznowienie jego obejmujace aktualne lata (moje wydanie na ogół kończyło się na roku 2015) i ku mojemu zadowoleniu dziś natknąłem się na to: https://pdfroom.com/books/the-observers-sky-atlas-with-50-star-charts-covering-the-entire-sky/qXgenDVb26P. Postanowiłem równieź podzielić się tym z Wami. Pozdrawiam wszystkich The Observer's Sky Atlas.pdf
 13. proszę admin. o usunięcie tego postu - brak chętnych, a jednocześnie jest to zbyt dobry okular aby go oddać handlarzowi za "prawie darmo"
 14. ostatecznie sprzedam za 875 złotych (wysyłka DHL gratis)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.