Jump to content

dj_peterka

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  452
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

388 Good

About dj_peterka

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/06/1971

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astronimia, astrotechnika, aeronautyka, elektronika, fizyka, chemia, biologia, geologia, geografia, muzyka instrumentalna i lektroniczna, obce kultury i cywilizacje, marketing, grafika komputerowa, produkcja filmowa i telewizyjna, reklama.
 • Sprzęt astronomiczny
  Główny w budowie, tymczasowo Celestron 150/750 + okulary: Super Plosle 10mm + 4mm, Kellner 25mm,

Recent Profile Visitors

2601 profile views
 1. To tak jakby powiedzieć, że teleskop w ogóle nie jest potrzebny, bo planety widać gołym okiem ( wystarczy jutro przed świtem spojrzeć na południe i zobaczymy Jowisza i Saturna) a gwiazd widać więcej za miastem :)) Zależy od sprzętu, ale po coś te filtry są. Ja nie jestem planetowcem (SW 80/400 więc rozmiary planet nie są gigantyczne) , ale czasem zerknę z przyjemnością na Jowisza i bez filtra widzę jasnożółty placek z dwoma szarawymi paskami. Z filtrem paski są wyraźnie, a jaśniejsze pasma różnią się odcieniami. Natomiast Księżyc w pełni bije po oczach więc dekiel zmniejszający aperturę i filtr ND muszę zakładać.
 2. Żaden markowy, ale działa Był swego czasu dostępny w polskich astrosklepach.
 3. W mocno zaświeconym mieście jak "stolyca" mało co pomaga w wizualu. Wspieram się Moon&skyglow który jest dość uniwersalny i UHC. Do planet filtry barwne, pomarańczowy do Marsa czy Saturna i niebieski do Venus.
 4. Hi, widziałem Twój post że zdjęciem z Canona 200mm, masz modowany aparat Canon i filtr Astronimic CLS (pewnie montowany na EOS Clip). Jeśli spojrzysz na wykresy filtrów, to każdy który wycina zakres lamp sodowych i rtęciowych jest dobry. Jeśli masz wysokie LP w okolicy, a masz zamiar focić tylko obiektywami, to możesz sprzedać ten, dołożyć drugie tyle i kupić mocniejszy od niego IDAS LPS-D2. Są też inne filtry usuwające LP z mocowaniem na Clip-on, np. H czy UHC do mgławic. Jeśli focić teleskopem, to te same filtry lub ich wersje na dany rozmiar wyciągu, np. 2".
 5. Niestety, te kamery często ulegają uszkodzeniu w postaci hotpixeli. Moja też tak miała choć pracowała kilka razy krócej niż Tayama, która po 10 latach miała ich może kilka. Gdy odepniesz sterowanie obiektywu to przysłona w nim się zamyka autmoatycznie, kamera sama z siebie działa normalnie bez tego obiektywu. Po usunięciu filtra IR obraz jest sprany bo masz wtedy fullspectrum, tak samo jest w aparatach fotograficznych modowanych czyli pozbawionych filtra. Jak będziesz miał nosek 1.25" z gwintem filtrowym, to gdy wkręcisz filtr UV/IR kolory powrócą trochę do normy. Ale w videoastro nie potrzeba raczej koloru, kamera i tak przechodzi automatycznie w tryb B/W przy spadku oświetlenia, obraz zamienia się niestety w "kaszaniasty" bardziej lub mniej w zależności od AGC i Shuttera (j/w pisał trouvere). Filtr Moon&Skyglow albo (z) FringeKiller poprawisz kontrast i usuniesz dodatkową poświatę wokół gwiazd i krawędzi planet czy Księżyca. Wczoraj zrobiłem EasyCapem kilka videocapture z przelotu satelitów, zamieszczę może jeszcze dziś.
 6. Robiłem, działało... Parę tygodni na balkonie bez zabezpieczenia od deszczu zepsuło, ale przygodę z radioastronomią zaliczyłem
 7. Pierwsze to konkrecja żelazista. Mogą przypominać zardzewiały meteoryt ale pod rdzawą skorupką znajduje się komora wypełniona jakby suchą gliną, iłem. Niekiedy mają kilka warstw fajnie przenikających się.
 8. Znalazłem w moim archiwum kometę 17P/Holmes zrobiłem ją chyba Tamronem + grabber z zaadaptowaną lunetą ZSRR Turist Jeśli chodzi o bezstratne rekordery to ja mam AJA KI PRO Mini - zapisuje pliki MOV progresywnie w kodeku prores 4.2.2 HQ albo LT lub niskiej jakości Proxy i z tego można wyciągać klatki pod Quick Time albo zatrzymać klatkę i zrobić zwykłe zrzuty ekranu. Może poszukam w moich zasobach jakiejś kamery z monitoringu i zrobię filmik AJĄ i grubberem dla porównania.
 9. Astro video to fajny temat. Moje pierwsze próby były kamerą Tayama, które często przewijały się w naszych kręgach. Nie pamiętam mojego modelu ale z video grubberem na USB udało ki się obserwować M42 i kometę C/2007 Lulin na początku 2009r. Polecam właśnie videigrubber bo można przechwycić video i zdjęcia. Są też na portalu aukcyjnym konwertery z Video czy Svideo na VGA. A jeśli ktoś szuka ekstremalnych wyzwań to polecam astrofoto przy pomocy skanera takiego do dokumentów i zdjęć gbyly udane próby Powodzenia!
 10. Oby takich obiektów nie przybywało, bo żal patrzeć Ale szczęśliwie godnych następców nie brakuje, również wśród astroamatorów
 11. Witam Was! Zawodowo sporo czasu zajmuje mi między innymi oglądanie różnych programów telewizyjnych. Czasem oglądam programy o budowach domów czy adaptacji ciekawych miejscówek, np. młynu, starej stodoły, stacji kolejowej przy wyłączonej trakcji albo latarni morskiej. Ostatnio wpadł mi pomysł, żeby zrobić takie lokum w starym obserwatorium astronomicznym i okazało się, że jest sporo na świecie takich opuszczonych miejsc . Oto link do artykułu z przed kilku lat o opuszczonych i zapomnianych obserwatoriach. https://gadzetomania.pl/5256,10-opuszczonych-obserwatoriow-astronomicznych Życzę miłej lektury
 12. Bywałem tu i tam, uwielbiam i bardzo dobrze znoszę upały i tropiki (taka fizjologia Masaja i nawek niektórzy tak mnie wołali) i nie raz towarzysze podróży mi zazdrościli tego. Mieszkałem jakiś czas w Maladze i w Sewilli. Mam w Higuera haciendę na oku i właśnie taki kamienny placyk koło niej się znajduje. Można druidzkie obserwatorium z kamieni ustawić Chciałbym stworzyć dom otwarty dla fajnych, ciekawych ludzi, nie tylko astronomów. Inspiruje mnie John Dobson.
 13. Ten region jest otwarty na astroturystykę - takie hiszpańskie Bieszczady. Higuera de la Sierra 700-800m n.p.m.- okolice Aracena - aż się prosi o postawienie kopuły - to moje marzenie na emeryturkę (bez CV19)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.