Jump to content

dj_peterka

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  401
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

336 Good

About dj_peterka

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/06/1971

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astronimia, astrotechnika, aeronautyka, elektronika, fizyka, chemia, biologia, geologia, geografia, muzyka instrumentalna i lektroniczna, obce kultury i cywilizacje, marketing, grafika komputerowa, produkcja filmowa i telewizyjna, reklama.
 • Sprzęt astronomiczny
  Główny w budowie, tymczasowo Celestron 150/750 + okulary: Super Plosle 10mm + 4mm, Kellner 25mm,

Recent Profile Visitors

2,069 profile views
 1. Życie nas uczy przezornosci i pokory. Jednym źle sformułowanym zdaniem można wzbudzić wątpliwości co do intencji. "Drugi właściciel, sprzęt nowy nieśmigany" - znamy takie teksty od dekad więc podchodzimy sceptycznie do tematów. Jeśli chodzi o dbałość o sprzęt i zachowanie go w jak najlepszej kondycji, to nie można popadać w paranoje. Tam, gdzie ma się wytrzeć to ma się wytrzeć, a gdzie ma się zużyć, tam ma się zużyć. Nie można też przesadzać z wymianą miękkich śrub na nierdzewne czy elementów mosiężnych na stalowe, bo ich właściwości są często dobrane tak, że mają odpowiednio pracować a nie z oszczędności. Gdy sprzedają sprzęt np dowetail czarny a siodełko białe, to co poradzić? Pręt przeciwwagi można zawsze dokupić albo dorobić u tokarza.
 2. Kwas solny jest w soku żołądkowym, jeśli się nie odbiło wcześniej, to ślinka działa cacy. Oczywiście trzeba slinkę po zabiegu zmyć. Jeśli te kropelki nie stanowią jakiejś zasadniczej zmiany dla właściwości optycznych lustra to poprostu o nich zapomnij.
 3. Wspaniale mieć taką żonę, która godzi się na spędzanie świąt z kochanką Ja polecam okolice Szczyrku, sporo pensjonatów się otwiera na zboczach, układ tarasów, na których można ustawić sprzęt. Ja byłem w miejscu o nazwie "Apartamenty na szczycie". Wschód słońca nad Żywieckim, orientacja miejsca na południowy wschód/południe.
 4. Witam, ja dla higieny pracy używam kawałków reklam wielkoformatowych (super materiał ciężko przebić czy przeciąć nawet kolcem statywowym) albo wykładziny, takiej najtańszej, której zostaje sporo utylizowanej chłopakom od scenigrafii. Biorę kilka metrów, przydaje się np. do remontów w domu. Jak się pobudzi lub podrze to do wora i oczywiście do właściwego sportu. Jeśli cena jakiejś pierdółki astro jest astronomiczna to u mnie jest astronomiczna razy 10 albo i 100 więc lepiej czegoś nie zgubić albo nie stłuc
 5. Witam z słonecznej Sardynii. Zamieszczam ten post w związku z tym, że często spotykam w czasie zimowych czy letnich wyjazdów takie widoki - turystyczne propagowanie astronomii, a przy okazji pokrywanie drobnych wydatków na sprzęt. Niestety byłem przelotne i nie zdążyłem nawiązać kontaktu. Sprzęt zdaje się SW 150/1200 na AZ-EQ6 i z boku doczepione Coronado 40/400 Arrivedercu ciao!
 6. Jeśli spadł z nieba to meteoryt, a jeśli z balkonu wyżej to stary kotlet mielony :))) A na serio, na takich fotkach nawet meteoryt to zwykły kamień. Jest kilka prostych wskazówek, które mogą trochę domowym sposobem upewnić Cię w powiedzmy 60% że to nie jest zwykły kamień (jest wiele informacji tu na forum). A i kamień kamieniowi nie równy W szkolnym laboratorium z nauczycielem fizyki lub chemii a nawet geografii możesz to sprawdzić. Powodzenia
 7. Wszystkie są z jednej matki surogatki, tylko inaczej ubrane i umalowane :))
 8. Witam Jak każdą przygodę, tak i tą należy rozpocząć zaopatrzenia się w przewodnika astro, map papierowych lub w aplikacjach astro na telefon/tablet. Gdy się z tym oswoisz, możesz zacząć od nieskomplikowanego sprzętu do obserwacji - może być 70/700 ale i większa lornetka da świetny efekty i jest praktyczniejsza. Najlepiej zainstalować w telefonie lub tablecie alikację, która po nakierowaniu go na dany obszar nieba pokazuje co się na nim znajduje i tam kierować teleskop/lornetkę, bo zukanie po omacku na niebie obiektów zniechęci Ciebie a tym bardziej dziecko (wiem, bo mam x2). No i musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość Udanych obserwacji!
 9. Tak, jak pisał bartolini, jeśli ktoś ma parcie na smarowanie złączki to tak jak na suwaki w kurtce, możemy zastosować parafinę. Ja polecam w sprayu ale nie bezpośrednio!!! tylko na patyczek do uszu odrobine, nadmiar wyciskając papierem toaletowym - w brew pozorom tyle wystarczy. Może być taka do mebli, mleczko parafinowe odradzam. Wcieramy preparat patyczkiem a po posmarowaniu złączkę wycieramy do sucha drugim czystym patyczkiem i papierem toaletowym. Po co smarować żeby za chwilę zetrzeć??? A no po to, że co ma wniknąć w pory metalu (czy plastiku) to wniknie i tyle wystarczy nadmiar ma zniknąć. Podobnie jak smarowanie nart :))) Należy pamiętać aby sprayów i atomizerów zawierających olejki nie używać w tym samym pomieszczeniu co optyka i nie ma mowy że "tylko troszeczkę, tyko mały psikuś" bo unoszą się w powietrzu i osiadają na optyce!!!. Na złączki "codziennego użytku" żadnych smarów, żadnych olei tym bardziej (rozpływają się z czasem i jest efekt podobny jak obserwujemy na listkach przysłon w obiektywach)!!! Pracuję na codzień przy optyce filmowej i tu nie wolno stosować nic na złączki czy bagnety. Wszelkie opiłki, pyłki usuwa się pędzelkiem lub wydmuchuje się najpierw porządnie, potem można dopiero przetrzeć optykę płynami do optyki. Wewnętrzne smary są po to aby nie było luzów do niwelowania dygotania i grzechotania elementów i do zbierania wszelkich opiłków metalu i plastików trących o sienie. W optyce w elementach ruchomych w osi optycznej stosuje się ciasne pasowanie aby utrzymać osiowość, natomiast w ruchomych elementach typu pierścienie, gwinty, tulejki układu przemieszczania grup optyki stosuje się luźne pasowania i jest to celowe aby ruch był swobodny i tu daje się smary niwelujące. Podsumowując - preparaty wcieramy a potem wycieramy suchym materiałem do czysta. Lepiej to robić częściej niż zostawiać nadmiar bo niby starczy na dłużej :)
 10. Po weryfikacji ceny rynkowej proponuję 60PLN z wysyłką w cenie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.