Jump to content

piotrkusiu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  816
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by piotrkusiu

 1. Nie będę doradzał lornetek bo to nie mój teren ale... na przyczepkę rowerową pewnie byś i Taurusa 12" zabrał
 2. Coraz trudniej będzie im sfingować lądowania bo jednak rozdzielczość i jakość rośnie. Edit: napisałem to na otwartym kanale zamiast na naszym tajnym... może ktoś to ukryć?
 3. O matko, pochlastałbym się. Moje zużycie prądu za 2019r to ok. 600 kWh w mieszkaniu w bloku na dwie osoby. A z innej beczki. Orientuje się ktoś jak jest prawnie z podłączeniem off-grid hybrydowego? Montując coś takiego za licznikiem i nie produkując prądu do sieci podpisuje się coś z elektrownią, zgłasza się?
 4. Moje proste rurki w 12" też są sztywne a przynajmniej tak myślałem a jednak kolimacja ucieka między zenitem a horyzontem. Słyszałem, że to samo było w newtonach od Taurusa i dlatego zrezygnowali z ich produkcji. Ogólnie proste rurki wniosły tyle samo usprawnień co przysporzyły problemów. Moja 12" czeka już na kratownicę a w sumie całą przebudowuję na lżejszą pannę
 5. Kółko do kolimacji na LG robi się w bardzo prosty sposób. Bierze się białą naklejkę (jak nie masz to w sklepie jakimś dostaniesz od naklejania kodów kreskowych na towary), robisz dziurkę dziurkaczem i dookoła nożyczkami wycinasz zgrabne kółeczko. Bierzesz, naklejasz i czujesz się jak Stary Indianin z Mazur. Lustra bym nie wklejał aczkolwiek nie jest to jakiś kardynalny błąd. Jeśli możesz to wydrukuj nową celę. No i po swoich negatywnych doświadczeniach z prostymi rurkami/mocowaniami dałbym jednak kratownicę.
 6. Wcale nie twierdzę, że to kosmici tak wyglądało ale... to kosmici tak wyglądało?
 7. Czy rozwiązano już problem karmienia ubranych w skafandry koni na Księżycu?
 8. Zacząłem porównanie SVBony 6mm i Celestrona 6mm wyglądającego podobnie. Ponoć są to klony, jednak są pewne różnice w zakresie ER, fasolkowania, odblasków i kontrastu. Na razie za mało nimi obserwowałem żeby coś powiedzieć na pewno ale dam znać jak tylko pogoda się poprawi. Co do tego Erfla 34mm to w kilku miejscach spotkałem się z opiniami, że lepszy niż GSO 30mm a to już fajny, budżetowy okular nawet w jasnych sprzętach (sam używam w f/5). Niestety teraz za drogi bo bywał po 230-250zł.
 9. Mam serię tych czerwonych 68* 1,25". Bardzo fajne szkła, wygodne a patrząc przez pryzmat ceny wręcz rewelacyjne. Mają oczywiście swoje wady ale obrazy dają jak szkła droższe 2-3 razy.
 10. Mam taką 70. Używam z balkonu do Księżyca i Słońca. Po skolimowaniu - teoretycznie nie ma takiej możliwości ale na śrubach od strony celi i wyciągu są luzy,więc na tych śrubach można zaszaleć - i użyciu niedrogich acz przyzwoitych okularów SVBony 68* to całkiem fajny, mały sprzęt gotowy do natychmiastowego użycia. Do DSO, tym bardziej z miasta to nadaje się raczej na zasadzie "odhaczony". Jednak wszystkie M i część jaśniejszych NGC na pewno da się nim wyłuskać.
 11. Na Mazurach niebo było na szczęście słabe. Na szczęście, bo nie miałem wyrzutów sumienia że nie pojechałem w pole. A rano hopla w przerębel
 12. Te programy to stek bzdur jak Nibiru, płaska Ziemia czy trujący, niepalny sztuczny śnieg z Hiszpanii.
 13. Ten program jest schematyczny. W takim sensie, że stawiają jakieś założenie. Potem pytają się - a co gdyby to była prawda? No i dalej ciągną temat tak jakby to była prawda. Schemat: Czy kosmici mogli wybudować piramidy? Jeśli tak to w jaki sposób? No więc używali anty grawitacji, zmiękczania kamienia itd... Czy kosmici mogli stworzyć człowieka? Jeśli tak to w jaki sposób? Używali do tego zaawansowanej technologii genetycznej, kontrolowali ewolucję...
 14. Zwróćcie uwagę nie tyle na mróz co na wiatr. W sumie na kombinację tych czynników bo może się okazać, że stoicie w polu przy odczuwalnych -40*C
 15. O matko, jakie to fajne Szkoda, że niedostępne. Paczał ktoś na gotowce na aliexpress?
 16. No jak Ariane to będzie katastrofa. Stawiam 2 zł.
 17. Z tym nocnym oświetleniem wiosek, miasteczek i miast to jak z oświetleniem domu. Kto z nas oświetlałby całe noce cały dom razem ze strychem, piwnicą, schowkiem, garderobą i składzikiem? To byłaby niegospodarność najwyższego rzędu a jednak oświetlając całą noc wioskę gdzie pies z kulawą nogą nie przechodzi uważamy, że to normalne.

  1. Show previous comments  9 more
  2. szuu

   szuu

   zapalmy wszystkie światła żeby gwałciciele i mordercy nie roznosili wirusa! ^_^

  3. MateuszW

   MateuszW

   Tak, wychodzą i jak już zostało wykazane - gwałciciele gwałcą morderców, a mordercy mordują gwałcicieli - problemy same się rozwiązują :) 

  4. JaLe

   JaLe

   Czy Ktoś jest wstanie mi pomóc w sprawie napisania  projektu uchwały, aby w mojej gminie oświetlenie spełniało normy poprawnego oświetlenia? Proszę piszcie na PW.

 18. Możesz zaspokoić moją ciekawość i napisać w takim razie co to jest albo jakiej to nieścisłości w nomenklaturze się dopuściłem? A gdybyś jeszcze odpowiedział na moje pytanie to spotkałoby mnie niesamowite szczęście i radość ma byłaby niezmierna.
 19. Rozumiem, że cała ta instalacja solarna jest wpięta niejako przez gniazdko w istniejącą instalację w budynku/domu i zasila to co do tej instalacji domowej jest podpięte a jak zajdzie Słońce i wyczerpią się akumulatory to korzystamy z prądu z elektrowni zliczanej przez licznik. Dobrze rozumiem?
 20. A jak utrzymuje zadany V pod obciążeniem? Bo rozumiem, że ustawiałeś "na luzie".
 21. W nadchodzącym nowym roku życzę wszystkim udanego szczepienia :)

 22. Na firefox pod linuksem nie działa ale bez problemu ruszyło na chromium więc gdyby komuś nie szło to wie co robić
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.