Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion

Arek_P

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  553
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Arek_P w dniu 4 Marzec 2015

Użytkownicy przyznają Arek_P punkty reputacji!

Reputacja

657 Excellent

O Arek_P

 • Tytuł
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 1. Jowisz 2018

  8" w zupełności wystarczy by robić zdjęcia dużo lepsze niż te.
 2. Jowisz 2018

  Ja dziś rano trochę za późno wstałem by na spokojnie powalczyć z planetami, ale zdążyłem złapać Jowisza na kilku filmikach. Efekt dość mizerny, ale pierwszy w tym roku Jowisz ustrzelony - jeden duży (6.58), drugi mały (6.48) Sprzęt: SCT 9.25", ADC, ASI 224MC. Przy okazji gratulacje dla Roberta - tym sprzętem naprawdę wiele osiągnąłeś.
 3. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  Chodziłoby bardziej o to by zrobić na serwerze linuksowym przez kogoś kto lubi linuxy czegoś co będzie można odpalić w przeglądarce dowolnego systemu, np. przez zwykły link do umieszczonego na serwerze skryptu. Animacja świetna, ale trzeba ją jeszcze udostępnić dla mas
 4. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  A mógłby ktoś ten skrypt umieścić na serwerze linuxowym i zapodać link otwieralny z poziomu przeglądarki?
 5. Księżycowe zakamarki.

  W środę (27.12) po prawie półtorarocznej przerwie w uwiecznianiu zakamarków Księżyca odkurzyłem sprzęt i wykonałem kilka filmików. Warunki były kiepskie - Księżyc za cirrusami i wiatr, ale lepsze takie warunki niż żadne. Poza tym była to dla mnie sesja szkoleniowa - chciałem odświeżyć technikę zbierania i obrabiania materiału. Nie było szans na użycie barlowa, gdyż i bez niego obraz był bardzo niestabilny. Z tego względu wypróbowałem filtr IR pass 685nm Baadera. Nigdy wcześniej go nie używałem. Obecność ir-passa znacząco ograniczyła falowanie obrazu. Nagrałem kilka filmików między 17 a 18. Sprzęt SCT 9.25" + ASI 224MC na eq5 z jednym napędem. Kadry wzdłuż terminatora - w poziomie, by lepiej się komponowały na ekranie (bez przewijania).
 6. Achromat czy apochromat do DS?

  Te "pozostałe' 1% rozległych DSów możesz sobie spokojnie odpuścić. 99% i tak nie ogarniesz SCT 8" kupisz na giełdzie <3tys. Miałem też 8" Newtona na EQ5 i różnicy w wizualu nie ma. (Edit: na DSach, na planetach lepiej wypada SCT). Różnica w komforcie wobec SCT 8" + AZ4 przeogromna. Dla mnie to najbardziej uniwersalny i mobilny zestaw wizualny. W ub. roku przesiadłem się na 9,25" tylko z uwagi na optymalny wymiar pod astrofoto planet i Księżyca.
 7. Achromat czy apochromat do DS?

  Reduktora ogniskowej nigdy nie używałem z SCT 8". Nie był mi do niczego potrzebny. Z okularem 40mm pole jest wystarczające by objąć 99% DSów, a pozostałe obejmiesz lornetką.
 8. Achromat czy apochromat do DS?

  Ja zafarbu wewnątrz tarczy nie widziałem. Odnośnie SCT, wersja EDGE nie jest potrzebna do DSów, a planety w centralnej części wyglądają tak samo jak w EDGE. Szkoda na to kasy. Pomyśl jak mały jest do noszenia SCT 8" albo 6".. W pokrowcu wygląda jak bagaż podręczny
 9. Achromat czy apochromat do DS?

  Może miałem szczęście do udanego egzemplarza 150/750. Kwestia egzemplarza nieraz sprawia, że opinie posiadaczy są bardzo rozbieżne. Trzymasz się kurczowo tych refraktorów, a co z SCT? Lżejsze, mniejsze, poręczniejsze. Na planetach i Księżycu dostarczą wielu wrażeń. Można też dodać nasadkę bino, która daje niesamowite obrazy Księżyca. Edit: Dokladniej to opiszę: jak patrzę na film z góry, to fiolet przy krawędzi jest taki jak widziałem. Tylko jednak po obwodzie. Zafarbu wewnątrz nie odnotowałem (robię notatki z obserwacji). Po zwiększeniu powiększenia i odejściu od samej krawędzi obraz był w pełni akceptowalny. Obserwowałem z balkonu z centrum aglomeracji śląskiej. 150/750 ostatecznie sprzedałem, gdyż SCT 8" okazał się poręczniejszy, jeszcze wygodniejszy, zbierał więcej światła na DSach i do tego jeszcze pozwolił na obserwacje planet. Księżyc oczywiście również zachwycał.
 10. Achromat czy apochromat do DS?

  Może w kwestii abery na Księżycu w 150/750 niech się wypowiadają Ci, którzy przez taki teleskop patrzyli na naszego satelitę. Nie można porównywać obrazów rejestrowanych przez matrycę z obrazem rejestrowanym przez ludzkie oko. Obrazy Księżyca w 150/750 były dla mnie ostre i kontrastowe. Żadnych fioletowych cieni nie widziałem. Może mam fringe killer wbudowany w oko Porównujmy jabłka z jabłkami a gruszki z gruszkami..
 11. Achromat czy apochromat do DS?

  150/750 wbrew pozorom daje piękne obrazy Księżyca. Tylko na obwodzie widać aberacje, ale przy obserwacjach detali ja abery nie widziałem. Obraz do 200x jest kontrastowy i jak dla mnie bardzo plastyczny. Pamiętam jak bardzo byłem zdziwiony obrazami Księżyca, po tym wszystkim co wyczytałem o niedoskonałościach optycznych tej tuby. Dobrze wypada również Saturn. Na nim nie było widocznej abery. Ortodoksi soczewkowi przesunęliby go od razu na krawędź pola widzenia, bo tam najczęściej obserwują - i stwierdzili fontanny barw . Jowisza i Marsa miałem za nisko nad horyzontem by móc oceniać. Lorneta nie jest tak uniwersalna jak SCT. Fajnie mieć taką dwururkę, ale jako drugi sprzęt. Są tacy, co tylko przez bino patrzą, ale póki nie sprawdzisz co Tobie się podoba, trudno od razu tak się zawężać. Jeśli interesują Cię DSy, to powierzchnia zbierania światła powinna przekonać Cię tym bardziej do SCT. Rożnica w obrazach na DSach będzie znacząca.
 12. Achromat czy apochromat do DS?

  Dla mnie z dwóch, które podałem najlepszy jest SCT 8". Lekki, zwarty i świetny do planet. Z okularem 40mm Swana 72* daje wystarczające pole do większości DSów. Długość ma kluczowe znaczenie. Szerokość trochę mniejsze, ale przy większym wietrze szerszy reaguje bardziej na wiatr. Opinii zawsze jest tyle co użytkowników. Każdy ceni inne atrybuty. Dlatego najlepiej kupić używany jeden z polecanych. Jak się nie sprawdzi to się sprzeda i kupi inny. Po doświadczeniach z tym pierwszym będzie wiadomo, na których cechach nam najbardziej zależy. Wówczas przeczytanie takiego wątku będzie łatwiejsze bo będzie jakiś własny punkt odniesienia.
 13. Achromat czy apochromat do DS?

  Kjacek dobrze to wyjaśnił - "150/750 jest krótki i mobilny". Podobnie SCT 8" (6,5kg jeśli dobrze pamiętam). Porównaj nie wagę ale gabaryty. No i daj sobie spokój z aberacjami przy DSach. Długie, wielkie tuby są niewygodne w obsłudze, podatne na wiatr, wymagają solidnego montażu. Też takie miałem i dobrze pamiętam problemy jakie generują, szczególnie jak się jest początkującym. Te dwa warianty jakie podałem są bardzo szybkie do rozłożenia i wygodne do obserwacji. Do tego dają bardzo satysfakcjonujące obrazy.
 14. Achromat czy apochromat do DS?

  Przekonałem się już wielokrotnie, że takie wątki dotyczące wyboru teleskopu do niczego nie prowadzą. Opinie są bardzo różne, bo różne są preferencje. Każdy coś innego akcentuje. Pytający w końcu i tak wybiera to co mu się emocjonalnie najbardziej spodoba. Ma w głowie parametry takie i owakie, ale parametry nie uwzględniają kluczowego elementu - wygody przygotowania i prowadzenia obserwacji. Nie będę więc generował kolejnych argumentów za tym, a przeciw innym wyborom. Zamiast tego konkretne moje propozycje: - AZ4 + 150/750 (refr.) - AZ4 + SCT 8" Oba warianty przerabiałem i oba gwarantują satysfakcję z obrazów i wygodę. Edit: AZ4 na stalowych nogach oczywiście.
 15. Achromat czy apochromat do DS?

  Moja rada odnośnie 152/900 - kup używany. Szansa, że na dłuższym dystansie wytrzymasz z tą ciężką i wielką tubą jest niewielka. Szkoda potem sprzedawać za pół ceny, bo chętnych na te kolumbryny nie ma zbyt wielu.
×