Skocz do zawartości

Arek_P

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  562
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

676 Excellent

O Arek_P

 • Tytuł
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 1. Największy zachwyt na początku Księżyc w BPC 26x70 (pierwszy sprzęt astro). Lekko zażółcona optyka dodawała tylko uroku Łysemu. Największy zachwyt teraz Na wyjazdach wakacyjnych pod lepszym niebem beztroskie błądzenie lornetką po niebie leżąc na leżaku (zabieram ze sobą). Największe rozczarowanie M33, jak u poprzedników. Nie wiem jakie trzeba mieć niebo lub teleskop by ta emka dała więcej radości niż samo jej oddzielenie od tła. Największa niespodzianka Różnica w komforcie obserwacji AZ4 vs. EQ5. Po latach męczarni z ustawianiem, blokowaniem, poprawianiem nagle wszystko stało się intuicyjne. Możliwe stało się skakanie po obiektach i to w wygodnej pozycji.
 2. Umiejscowienie statusów

  Może warto dopisać do nazwy wątku po myślniku "ankieta". Ja tu dopiero dziś zajrzałem bo spodziewałem się typowej dyskusji prowadzącej donikąd. Słowo "ankieta" sugeruje możliwość wpływu na rzeczywistość i samo w sobie jest zachęcające. To oczywiście tylko moje subiektywne odczucie.
 3. Celestron EVOLUTION 8 czy 9?

  Zestaw, który opisałem używałem przez kilka lat z pełną satysfakcją. Wcześniej przerabiałem różne sprzęty i ten był najwygodniejszy i najprzyjemniejszy w obsłudze. Teraz mam sct 9.25" na eq5, ale wymieniałem tylko z uwagi na astrofoto. Na pewno będę chciał do wizuala zakupić montaż AZ pod ten teleskop. Do sct 9.25" az4 niestety był już za mały. Na pierwszy teleskop radzę Ci jednak 8", dużo łatwiejszy do ogarnięcia - lekki i do tego az4 bez kombinowania.
 4. Celestron EVOLUTION 8 czy 9?

  Pierwszy teleskop powinien być moim zdaniem jak najprostszy w obsłudze. SCT 8" na az4 to moim zdaniem optimum na dobry start. Do niego nie potrzeba naglerów by cieszyć się pięknymi widokami. Swany 72* 40mm + 25mm + zoom Baadera 8-24mm do planet da Ci wiele satysfakcji w rozsądnej cenie.
 5. Wybór kamerki do US

  Biorąc pod uwagę teleskopy Charona ze stopki: Synta 8", SCT 5", ważniejsze jest by kamerka była bardziej czuła niż szybka. Przy 5"/8" czasy naświetlania będą musiały być z założenia niekrótkie, z wyjątkiem Księżyca. A skoro czasy dłuższe to i klatek na sekundę mniej, więc mniejsza potrzeba posiadania dużej przepustowości.
 6. Wybór kamerki do US

  Informacji będzie tyle samo przy rejestracji w danym czasie dla jednej klatki dłużej naświetlanej i dla kilku o sumarycznym takim samym czasie, ale nie zapominajmy o "zamrażaniu" seeingu. W stabilnych warunkach różnica będzie niezauważalna, jednak w słabszych/zmiennych z tej jednej klatki trudniej będzie wyłowić ostry obraz bo będzie sumą różnorodnych rozmazań. Natomiast z wielu krótkich ujęć można wybrać tylko te o względnie lepszej jakości i je zestackować. Efekt będzie lepszy. To wynika z mojej praktyki.
 7. Jowisz 2018

  Wiem jak jedno potrafi absorbować, a co dopiero trójka. Winjupos i inne programy mogą spokojnie poczekać. I tak dobrze, że w takich warunkach możesz avikować i obrabiać
 8. Jowisz 2018

  Jak masz 20 avi, to korzystając z niepogody możesz poćwiczyć stackowanie stacków z winjuposem. Nie wszystkie na raz oczywiście, ale po 4-5 w serii. Warto popróbować, bo w ten sposób możesz wycisnąć maksimum z posiadanego zestawu.
 9. Jowisz 2018

  Kolega raczej zhakował Hubble'a http://www.fox5atlanta.com/news/most-popular/jupiter-making-closest-approach-to-earth-will-appear-extra-bright-friday
 10. Jowisz 2018

  8" w zupełności wystarczy by robić zdjęcia dużo lepsze niż te.
 11. Jowisz 2018

  Ja dziś rano trochę za późno wstałem by na spokojnie powalczyć z planetami, ale zdążyłem złapać Jowisza na kilku filmikach. Efekt dość mizerny, ale pierwszy w tym roku Jowisz ustrzelony - jeden duży (6.58), drugi mały (6.48) Sprzęt: SCT 9.25", ADC, ASI 224MC. Przy okazji gratulacje dla Roberta - tym sprzętem naprawdę wiele osiągnąłeś.
 12. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  Chodziłoby bardziej o to by zrobić na serwerze linuksowym przez kogoś kto lubi linuxy czegoś co będzie można odpalić w przeglądarce dowolnego systemu, np. przez zwykły link do umieszczonego na serwerze skryptu. Animacja świetna, ale trzeba ją jeszcze udostępnić dla mas
 13. Przetwarzanie danych z NWCSAF

  A mógłby ktoś ten skrypt umieścić na serwerze linuxowym i zapodać link otwieralny z poziomu przeglądarki?
 14. Księżycowe zakamarki.

  W środę (27.12) po prawie półtorarocznej przerwie w uwiecznianiu zakamarków Księżyca odkurzyłem sprzęt i wykonałem kilka filmików. Warunki były kiepskie - Księżyc za cirrusami i wiatr, ale lepsze takie warunki niż żadne. Poza tym była to dla mnie sesja szkoleniowa - chciałem odświeżyć technikę zbierania i obrabiania materiału. Nie było szans na użycie barlowa, gdyż i bez niego obraz był bardzo niestabilny. Z tego względu wypróbowałem filtr IR pass 685nm Baadera. Nigdy wcześniej go nie używałem. Obecność ir-passa znacząco ograniczyła falowanie obrazu. Nagrałem kilka filmików między 17 a 18. Sprzęt SCT 9.25" + ASI 224MC na eq5 z jednym napędem. Kadry wzdłuż terminatora - w poziomie, by lepiej się komponowały na ekranie (bez przewijania).
 15. Achromat czy apochromat do DS?

  Te "pozostałe' 1% rozległych DSów możesz sobie spokojnie odpuścić. 99% i tak nie ogarniesz SCT 8" kupisz na giełdzie <3tys. Miałem też 8" Newtona na EQ5 i różnicy w wizualu nie ma. (Edit: na DSach, na planetach lepiej wypada SCT). Różnica w komforcie wobec SCT 8" + AZ4 przeogromna. Dla mnie to najbardziej uniwersalny i mobilny zestaw wizualny. W ub. roku przesiadłem się na 9,25" tylko z uwagi na optymalny wymiar pod astrofoto planet i Księżyca.
×