Jump to content

Arek_P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  708
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Arek_P last won the day on March 26 2018

Arek_P had the most liked content!

Community Reputation

1037 Excellent

About Arek_P

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak nie jesteś obeznany ze sprzętem to najlepiej zapomnij na razie o robieniu zdjęć. Lepiej wdrożyć się najpierw na czymś w miarę uniwersalnym i niedobijającym. Najbardziej uniwersalny i wygodny w obsłudze teleskop jaki miałem to SCT 8" na AZ4. SCT 9.25" to nieporównywalnie mniej komfortowy teleskop. Do niego trzeba "dorosnąć" na czymś mniejszym, by świadomie zdecydować się na przeskok. Mam go od kilku lat, więc wiem co piszę. Jeśli wybierasz się do sklepu kupić nowy, to uważaj. Bardzo wiele osób na Twoim miejscu najpierw czyta dużo opisów w necie, potem zakłada wątek taki jak ten, przeko
 2. Olympus Mons i jego okolica autorstwa Łukasza to chyba jedno z najlepszych ujęć tego rejonu (jeśli nie najlepsze) z tegorocznego wątku opozycji Marsa. Dzięki niemu mogłem się przekonać, że to co złapałem na zdjęciu Marsa z burzą z 18.11 to jednak nie artefakty. Może z braku pogody poszukajcie swoich ujęć Olympusa z tego sezonu i wrzućcie w kolejnych postach. Ciężko szukać na tylu stronach. Pamiętam, że na początku sezonu ktoś zastanawiał się czy będzie można uchwycić ten wulkan. Nie było to aż takie trudne. U mnie ledwie majaczy, ale jest
 3. Arek_P

  Lornetka z IS

  Też tak sobie pomyślałem, ale z drugiej strony jest wielu zadowolonych użytkowników piszących pochlebne recenzje na forach astro i nie tylko. Najlepiej zobaczyć na własne oczy.
 4. Arek_P

  Lornetka z IS

  To trzeba samemu sprawdzić. Jedni są zadowoleni inni nie. Po części jest to kwestia indywidualna - wyczulenia na niewielkie zmiany oglądanego obrazu. Warto w jakimś sklepie przetestować na własnych oczach. Ja sprawdziłem na dwóch różnych lornetkach ze stabilizacją Canona i na obu przeszkadzało mi lekkie drganie obrazu i spadek ostrości. Co ciekawe, sprzedawca tego nie odczuwał.
 5. Burza ze środy. Szkoda, że warunki nie były lepsze, ale i tak jestem zadowolony z uchwycenia tego zjawiska. SCT 9,25", barlow 2,25x, ADC, QHY5III462, 8 derotowanych zdjęć złożyło się na efekt końcowy. Dodałem jeszcze drugie zdjęcie - bez derotacji - najlepsze pojedyncze zdjęcie. Jest lepsze niż to derotowane
 6. Pmamot: U mnie Twoja animacja jest bardzo ciemna. Z Twoimi zdjęciami nie mam takiego problemu. Dla porównania, animacja Imiena wyświetla mi się z optymalną dla mnie jasnością. Monitor mam skalibrowany, ale lepiej niech więcej osób się wypowie. Wczoraj też rejestrowałem Marsa z burzą. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, co tam się dzieje, ale widziałem jakąś nietypową białą plamę. Jutro będę dopiero obrabiał. Warunki u mnie również były kiepskie, ale na pewno coś uda mi się z tego materiału wycisnąć.
 7. U mnie dziś mgliście, ale zanim mgła się zagęściła udało mi się coś wycisnąć z tej sesji. Sprzęt bez zmian: SCT 9.25", barlow 2.25x, ADC, QHY5III462. Tym razem bez derotowania, pojedynczy avik - 30% z ok. 30 tys. klatek.
 8. "sharpened" jest tylko po to by móc ocenić jakość materiału i porównywać na szybko różne filmiki, ale to nie jest plik do dalszej obróbki. Bywa, że wiele nie ustępuje obrobionemu starannie stackowi.
 9. Wczoraj zawalczyłem ponownie z Marsem. Tym razem już bez kątówki. Efekt nieco lepszy niż poprzednio, ale do końca trudno to ocenić, bo warunki mają większe znaczenie niż szczegóły sprzętu. Ten był poza kątówką taki sam jak ostatnim razem.
 10. Wczoraj testowałem filtr IR850 z kamerą 462 z QHY. Filtr jest dodawany w zestawie razem z IR/UV cut. Aby zrównoważyć poziom jasności histogramu (L) po zmianie filtra na IR trzeba zwiększyć gain o 30%. Reszta ustawień bez zmian. O ile dla trybu kolorowego różnice w poziomach poszczególnych kanałów były znaczne, to z filtrem IR wszystko było wyrównane z lekkimi wahaniami.
 11. Moim zdaniem nie jest źle jak na przeskok o tyle cali wzwyż. Ja bym nie oczekiwał po kilku sesjach rezultatów jakie widziałeś na astrobinie u użytkowników, którzy bardzo często pochodzą z obszarów dużo korzystniejszych pod względem warunków do rejestrowania planet. U nas o tej porze roku warunki są zwykle fatalne. Astrofoto planet wraz ze wzrostem apertury staje się dużo bardziej wymagające. Trzeba trochę czasu by wszystko opanować i zoptymalizować. Nie poddawaj się zbyt szybko i szukaj tego co da się jeszcze poprawić, sprawdzając wszystko po 2 razy. A próbowałeś większej skali? Tr
 12. Nieaktualne. Proszę o zamknięcie.
 13. Neper, też go wczoraj widziałem i miałem ochotę zarejestrować, ale po Marsie warunki były już fatalne i dałem sobie spokój.
 14. Wczoraj wieczorem testowałem kamerkę, która niedawno do mnie dotarła po dłuuugiej podróży z pewnego dużego azjatyckiego kraju. QHY5III462 to dość nowy sprzęt na rynku. W tym roku pojawił się w ofercie QHY, podobnie jak odpowiednik ze stajni ZWO. Pierwsze testy wypadły całkiem pomyślnie. Kłopot sprawiła mi kątówka, którą musiałem zostawić w torze (na razie nie mam możliwości rejestrowania na wprost), gdyż jej obecność bardzo utrudniała ustawienie ADC. Zanim się uporałem z podłączeniem wszystkiego zaczęły pogarszać się warunki. Mimo to udało mi się zarejestrować kilka akceptowalnych avików (3min
 15. Może komuś nie jest już potrzebny? Chodzi dokładnie o takie coś: https://deltaoptical.pl/mocowanie-okularowe-baader-1-25-t-2?from=listing&q=baader+t-2
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.