Jump to content

Arek_P

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  622
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Arek_P last won the day on March 26 2018

Arek_P had the most liked content!

Community Reputation

803 Excellent

About Arek_P

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jakie ma znacznie zakres wysuwu skoro w SCT mamy główną regulację w pokrętle z tyłu teleskopu? Z założenia wyciąg ma służyć uniezależnieniu od ewentualnego kiwania lustra i precyzyjniejszemu ostrzeniu (2 zakresy). Tutaj nie jest potrzebny duży zakres ostrości jak w refraktorach, bo to dodatkowa regulacja, a nie jedyna.
 2. Myślałem o SkyTee, ale mam obawy czy 9,25" to nie za dużo jak na tę konstrukcję (drgania, wygoda obsługi). Nie spotkałem też nigdzie takiego połączenia w opisach użytkowników. AZ8 pewnie dałby radę, ale to kolos trochę za duży z kolei. Co do DSów z Maka 127, to jak najbardziej będą widoczne, oczywiście na tyle na ile apertura pozwala. Do większości M-ek pole będzie wystarczające.
 3. Montaż AZ5 jest znany z trudnych do opanowania drgań. Mikroruchy przy dygotliwej głowicy to moim zdaniem gorsze połączenie niż AZ4 bez mikroruchów. AZ4 na stalowych nogach jest sztywny jak skała i bez mikroruchów pozwala komfortowo oglądać obiekty mgławicowe, a planety i Księżyc w dużych powiększeniach spokojnie da się oglądać przy odrobinie wprawy. Miałem SCT 8" na AZ4 i byłem z tego połączenia bardzo zadowolony. Teraz mam SCT 9.25" i tęsknię za montażem azymutalnym. Ta tuba na AZ4 już się niestety fizycznie nie zmieści, a sensownych alternatyw brak.
 4. Odpisałeś 3 razy w osobnych postach, a mogłeś w jednym :-) O tym pisał Ci Piotr4d nieco wyżej.
 5. To nie jest pytanie do eksperta tylko do wyszukiwarki forum. Tu masz wątek, który sam powinieneś był odszukać: Zamiast wyważać kolejny raz te same otwarte już dawno drzwi, wysil się trochę i zanim zadasz kolejne pytanie poszukaj i poczytaj na własną rękę. To nie boli :-)
 6. Janusz Płeszka był człowiekiem instytucją. Miał wielki wpływ na rozwój amatorskiej astronomii w naszym kraju. Będzie go brakowało. Niech unosi się w spokoju pośród gwiazd...
 7. Meiser, kupiłeś sprzęt o wizuala i focenia planet/Księżyca. Mam taki sam i do tego celu jest świetny. Możesz próbować robić tym sprzętem zdjęcia DS, ale bez tego co pisali poprzednicy (czego nie posiadasz) jesteś skazany na porażkę. Jak zależy Ci na foto DS, to zmień teleskop. Najlepiej będzie jednak, jak zaczniesz korzystać z tego teleskopu, który już masz i zaczniesz oglądać i poznawać niebo. Popełniasz typowe błędy początkującego. Do końca nie wiesz czego naprawdę chcesz. Najpierw pytasz co kupić, dostajesz masę rad, pod wpływem emocji kupujesz jakiś teleskop w sklepie, a potem oczekujesz porad co dalej zrobić. Z moich obserwacji wynika, że większość początkujących popełnia takie same błędy. Nie ma na to chyba rady. Najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach. Jedni przez to przejdą i dojdą do tego czego naprawdę potrzebują, inni zrażają się i sprzedają na giełdzie pochopnie kupione sprzęty.
 8. Spotkać się z kimś z okolicy wcale nie jest łatwo. Ludzie zajęci, a do tego trzeba się zsynchronizować z pogodą. Na zlot trzeba poczekać, ale obejrzenie różnych sprzętów wcale nie da Ci odpowiedzi, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. To będą sprzęty najlepsze w danym momencie dla ich posiadaczy. Każdy będzie swój chwalił. Nawet jak Ci się spodobają obrazy z jakiegoś, to u Ciebie ten sam teleskop może już nie dawać takich dobrych obrazów. No i jakież to doświadczenie spojrzeć przez kilka chwil u kogoś przez jego teleskop względem codziennego, długookresowego zmagania się na swoim podwórku. Musisz nabrać własnego doświadczenia. To jest możliwe tylko przy dłuższym używaniu danego teleskopu. Wybierz coś na początek, kup z drugiej ręki i "doświadczaj" na sobie. Po jakimś czasie zmień na inny i znów przez kilka miesięcy testuj. Własne doświadczenie jest zawsze lepsze niż cudze. Najlepiej też uczymy się na swoich błędach
 9. Newton na AZ4 to zły pomysł. Cała przyjemność z korzystania z AZ4 pryska, gdy będziesz musiał stać z boku by patrzeć w okular. Do AZ4 trzeba teleskop z okularem z tyłu i nasadką kątową. Wówczas siedzisz sobie wygodnie na krzesełku i delektujesz się obrazami. Do tego łatwiej będzie Ci w refraktorze celować w obiekty z tej perspektywy - bardziej intuicyjne to będzie.
 10. Każdy ma swoje preferencje. Nie sugeruj się subiektywnymi opiniami. Mało kto już się wypowiada w takich wątkach, bo często kończą się kłótniami zwolenników takich czy innych teleskopów. Aby się przekonać co jest dla Ciebie najlepsze kupuj używane i sprzedawaj. Wiele nie stracisz a dowiesz się czego Ty potrzebujesz. Każdy jest inny, ma inne warunki, inne potrzebny. Generalnie szukaj teleskopu nie za dużego, nie za ciężkiego. Takiego byś miał ochotę po niego sięgać. Tylko 100ed sobie odpuść (za długi na początek na nieintuicyjnym montażu). Krótki refraktor i mak (krótki z założenia) to dobre wybory na początek. Oba rozwiązania są dobre. Powinieneś je sprawdzić jeden po drugim i samemu wyrobić sobie zdanie. Powodzenia! PS. AZ4 to świetny wybór na początek. Zarówno krótki refraktor jak i mak doskonale się na nim sprawdzą.
 11. Czy zdajesz sobie sprawę, że aby osiągnąć przyzwoity poziom zdjęć będziesz musiał nauczyć się bardzo dużo i możesz sobie z tym wszystkim po prostu nie poradzić? Duży teleskop to duże wyzwania. Może lepiej kup coś mniejszego do astrofoto i sprawdź czy podołasz ustawianiu, kalibrowaniu i przede wszystkim obróbce wynikowych plików. Taką wiedzę (doświadczenie) zdobywa się latami. Nie ma drogi na skróty, chyba że jesteś wybitnie uzdolniony.
 12. Zobacz ogłoszenie Karta USB 3.0 do laptopa Jak ktoś nie ma w laptopie gniazda USB 3.0 to oferowana karta pomoże osiągnąć lepszy transfer przy zgrywaniu materiału kamerami astro. Ja używałem z ASI 120MC i ze starym laptopem uzyskiwałem znacznie lepsze osiągi niż bez niej. Używałem pod Win7. Cena 25zł z przesyłką. Oferent Arek_P Date 15.12.2018 Cena 25,00 zł Kategoria Inne  
 13. Wprost masz tutaj: Skoro zakładasz budżet na poziomie najtańszych teleskopów z najniższej półki, to gdzie tu jeszcze miejsce na cokolwiek do focenia? Pomijam napęd do montażu i masę akcesoriów, które też tanie nie są. Oglądanie nieba samo w sobie jest jednak wystarczająco satysfakcjonujące na początku przygody z obserwacjami astro, więc tak naprawdę na tym etapie fotografowanie "przy okazji" możesz sobie zupełnie odpuścić.
 14. Gdybyś dobrze poczytał, to wiedziałbyś już, że w budżecie 650zł nie ma z założenia miejsca na fotografowanie. "przy okazji" to możesz komórką pstryknąć częściowo ostre zdjęcie Księżyca przykładając telefon do okularu. W tym budżecie najlepiej szukać teleskopu używanego. Zaoszczędzisz 1/3 a może i więcej ceny nowego. Dobson to właściwie jedyny obszar poszukiwań.
 15. Mnie nie pasuje brak konsekwencji w opisie. Albo cały w ang., albo cały po polsku. Weź jednak pod uwagę fakt, że nie wszyscy muszą znać dobrze angielski.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.