Jump to content

Arek_P

Społeczność Astropolis
 • Posts

  755
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Arek_P

 1. Jak na mój gust wystarczy na poziomach przesunąć punkt czerni i bieli w stronę środka skali. Przesunięcie punktu czerni zwiększy kontrast, a punktu bieli rozjaśni nieco gwiazdy.
 2. Mam bardzo podobny zestaw i mogę potwierdzić, że sprawdza się w planetarnym boju bardzo dobrze. Jowisz świetny, podobny do mojego z 8.09. W końcu podobny sprzęt Jeszcze kilka lat temu niewielu było na forum posiadaczy SCT9.25". Wyraźnie rośnie liczba tych tub, co mnie wcale nie dziwi
 3. Dzięki za wyjaśnienie. Pierwszy raz to robiłem i nie wiedziałem, że wybór kategorii może mieć związek z obecnością w galerii. Może kiedyś się jeszcze uda. PS. Dziękuję za zmianę kategorii. Miło zobaczyć Saturna w galerii
 4. Tak się zastanawiam, dlaczego Saturn z tego wątku nie trafił do galerii na stronie głównej skoro miał ponad 10 "łapek"? Jest osobny wątek, jest ponad 10 polubień i nic. Ciężko się przebić planeciarzom na tym forum...
 5. Ftraw, myślę, że naturalne jest to o czym piszesz - większe zainteresowanie pracami podobnymi do tych, którymi sami się zajmujemy. Ja też częściej zaglądam do zdjęć US niż DS. Co nie znaczy, że nie dostrzegam też prac DS-owców. Po prostu nie są mi tak bliskie jak te zbieżne z moimi. Od 7 już lat, z mniejszymi i większymi przerwami, stopniowo zgłębiam astrofoto planet i Księżyca. W końcu udało mi się zebrać stabilny zestaw i ogarnąć obróbkę. Wiele było ślepych uliczek po drodze, ale większość już chyba odwiedziłem i mniej będzie teraz błądzenia W przyszłym roku będziemy mieli dużo łatwiej z Jowiszem i nieco łatwiej z Saturnem. Nudzić się nie będziemy także wcześniej, bo w końcu Księżyc regularnie nas odwiedza. Z nim mam trochę trudniej, bo napęd mam tylko w jednej osi i nie mogę go dokładnie ustawić, gdyż nie widzę Gwiazdy Polarnej. Kiedyś też prowadziłem ręcznie, więc znam Twoje problemy
 6. Ze zdjęć składowych użytych do derotacji Jowisza złożyłem jeszcze animację. Taka wewnętrzna konkurencja dla pojedynczego ujęcia
 7. 14-go września warunki nie były tak dobre jak 8-go, ale mimo to pozwoliły na uzyskanie satysfakcjonujących obrazów obu planet. Jowisz nie jest tak dobry jak ten z 8-go września, ale jego księżyc Io ma "przdziałek", który jest też obecny na wizualizacji z WinJuposa. Saturn najlepszy jaki mi się dotąd udało uzyskać. Materiał na Saturna stanowiło 12 filmów po 3 minuty każdy, a dla Jowisza 8 filmów po 90 sekund. Derotowałem w WinJuposie. Wcześniej obróbka w AstraImage. Sprzęt taki jak dotąd: SCT 9.25", QHY5-III462c, barlow 2.25x. Oba zdjęcia w natywnej, identycznej skali. Wrzucam do osobnego wątku, gdyż wiele czasu spędziłem nad tymi zdjęciami, a prace planeciarzy nie mają innej szansy na przebicie do galerii, gdzie królują DS-y, umieszczane standardowo w osobnych wątkach.
 8. Tak, to planeciarz. W tym się wyspecjalizował i z tego jest znany.
 9. To też ważny argument. SCT 11" czy większy nie da się zabrać do bagażu podręcznego, a w walizce lustro może nie przetrzymać podróży. No, ale skoro D.Peach sobie jakoś radzi i lata z 14" na Barbados, to widać da się jakoś i temu zaradzić.
 10. Saturn prędko się nie uniesie do góry. Za rok raptem kilka stopni. Załączam wiele mówiące tabelki, które kiedyś zgrałem sobie z jednego z wątków na CN. Niestety nie odtworzę już adresu i autora. Mam nadzieję, że się nie obrazi
 11. Mało jest tak zakręconych planeciarzy jak Damian Peach, który lata na Barbados. Od nas jeżdżą głównie DS-owcy, a tak się jakoś składa, że prawie nie zdarzają się wśród nich tacy, którzy jednocześnie specjalizują się w planetach. Można też próbować to wyjaśnić w taki sposób, że budżet potrzebny na DS-y jest znacznie większy od planetarnego, stąd jeśli kogoś stać na hobby DS-owe to prędzej go też stać na wyjazdy do Afryki.
 12. Tu masz planety z Ameryki Pd. Planety prawie w zenicie. Do planet nie tyle jest potrzebne afrykańskie, czarne niebo, ale odpowiednia szerokość geograficzna. Oczywiście warunki seeingowe też mają znaczenie, ale decydujące ma wysokość planety nad horyzontem. U nas Jowisz sięga w tym sezonie 26*, a w takiej Brazylii 83*. Saturn jeszcze wyżej bo 88*, a u nas marne 22*.
 13. To chyba raczej artefakt z obróbki.. ale dzięki za docenienie mimo wszystko Dziś na razie u mnie słabo. Jeszcze jest trochę czasu, więc nie tracę nadziei.
 14. Saturn z wczorajszych, mizernych warunków. Mam nadzieję, że dziś będzie lepiej
 15. 8" to ostatni komfortowy SCT. Bardzo mile wspominam czas z 8-ką. Niestety, nie było wówczas kamer tak czułych jak te obecne. Brakowało światła do zwiększenia skali i w końcu skusiłem się na pozornie niewiele większy model, patrząc na średnicę. Z 9.25" to już trzeba się bardziej namęczyć. EQ5 tak na styk wyrabia przy dobrym wyważeniu. Najważniejsze, że nadal można jeszcze obsłużyć ten zestaw jednoosobowo. Dziś warunki były dalekie od wczorajszych, ale postaram się coś wycisnąć z zebranego materiału dla Saturna. Zobaczymy czy coś sensownego z tego wyjdzie. Jak nie, to innym razem się zasadzę
 16. Porównywanie do innych jest mylące. Można w świetnych warunkach uzyskać lepszy efekt z mniejszego sprzętu, niż w przeciętnych warunkach z większego. Możemy jedynie zadbać by być na te dobre warunki należycie przygotowani. Ze sprzętem nie ma co szaleć. Aby coś modyfikować, trzeba najpierw upewnić się, że z tego co mamy wyciągnęliśmy już wszystko co się dało. Najprościej poszukać w sieci najlepsze zdjęcia z podobnych zestawów teleskop/kamera, najlepiej z uwzględnieniem wysokości położenia obiektu (np. w Australii jest dużo łatwiej). Jak dojdziemy do tego poziomu, to wówczas można znów kombinować ze sprzętem, albo na tym co mamy poprzestać, przynajmniej na jakiś czas Ja zatrzymałem się na 9.25" i dalej nie idę ze średnicą. Ten gabaryt jestem w stanie ogarnąć. Mam już w miarę zoptymalizowany zestaw. Pozostaje polować na dobre warunki i cieszyć się wynikami.
 17. Wczoraj warunki były bardzo dobre. Nie załapałem się niestety na Saturna, ale Jowisz był i tak daniem dnia. Jego obróbka to była tym razem czysta przyjemność. To mój najlepszy Jowisz. Zestaw standardowy - SCT 9.25" na eq5, QHY5-III462c, ADC, barlow 2.25x, 6x1,5min filmików derotowanych w WinJuposie, rejestrowanych ok. północy. Skala natywna. Tym razem nie musiałem robić resize.
 18. Przemo23, mocne wejście w końcówkę sezonu planetarnego Można tylko pogratulować. Saturna spisałem już na straty, ale widzę, że da się z niego coś jeszcze wycisnąć. Powalczę wobec tego o jakieś pożegnalne foto z jego udziałem.
 19. A próbowałeś nagrywać jaśniej? (histogram ok. 70%) Jak za ciemno nagrywasz to po rozciągnięciu "wąskiego" histogramu dalsze operacje, jak to wyostrzanie, kończą się często właśnie takim efektem na powierzchniach gradientowych.
 20. 500 to stanowczo za dużo. Ja mam 50-70 AP zależnie od rozmiaru planety. Więcej AP to dłuższa obróbka i wcale nie lepsza jakość. Warto natomiast zaznaczyć Multi-scale. Normalize stack podciąga jasność globalną do poziomu określonego w %. Jak nagrywasz z niskim histogramem, to ładnie rozjaśni Ci zdjęcie końcowe. Można zrobić to jednak samemu w obróbce. Sharpened - to opcja do szybkiego zorientowania się co do jakości materiału. Program generuje osobny plik wyostrzony wg wartości ustalonej w %. Ten plik jest tylko poglądowy. Obrabiać trzeba właściwego stacka, a nie wersję wyostrzoną. Warto eksperymentować z różnymi ustawieniami na tym samym filmiku i szukać optymalnych ustawień.
 21. Słuszna uwaga. Kolory są wyraźnie "rozjechane". Z prawej strony RGB Align. Trzeba jeszcze zielonym prostokątem zaznaczyć planetę i kliknąć Estimate, jeśli dobrze pamiętam.
 22. Spróbuj w PIPP wybrać w karcie Output Options SER zamiast AVI. Ser jest z założenia nieskompresowany. Zakładam, że w startowej karcie z wyborem plików wybrałeś box "Planetary". Czas stackowania zależy od sprzętu i opcji jakie wybierzesz. Autostakkert jest na pewno wydajniejszy. Warto na niego przejść. Jak zestackujesz to trzeba potem jeszcze wyostrzyć i to właśnie możesz zrobić w RegiStaxie.
 23. Dlaczego robisz stack w Registaxie? Od wielu już lat większość planeciarzy używa Autostakkerta. Registax przydaje się wciąż do wyostrzania waveletami, ale nie do stackowania. W AS3! będzie Ci dużo łatwiej.
 24. Arturoo, poniżej moja interpretacja Twojego naprawdę niezłego Jowisza.
 25. W piątek przed północą na krótko poprawiły się warunki, a w bonusie pojawiła się jeszcze WCP.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.