Jump to content

BartekMilan

Społeczność Astropolis
 • Posts

  9
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by BartekMilan

 1. Niestety, Astromaniaka takiego jakiego pamiętamy już nie będzie, bo nie ma już Pana Janusza. Ten KrzysiekP rozwala to forum i tyle w temacie.
 2. Do planet na pewno wziąłbym jakiegoś Morpheusa. Sam zaryzykowałem takiego 4,5mm. Nie żałuję, bardzo dobry okular. Tylko ja nie daje rady w okularach patrzeć, ale w sumie w żadnym okularze nie daje rady z okularami na nosie
 3. Cześć, co jakiś czas się jakaś Synta 8 pojawia na giełdach astro w cenie około 1000 zł. Na początek to naprawdę fajny sprzęt, może gabarytowy, ale jak nie ważysz 40 kilo to dasz radę. Ja kiedyś z taką po schodach w bloku biegałem, no i nie było źle. Księżyc, Planety czy Słońce dadzą Ci niezapomniane wrażenia. Widoki DS daje już całkiem fajne, szczególnie pod ciemnym niebem, co tu więcej pisać, musiałbyś sam zobaczyć, ewentualnie poszukać szkiców obserwacyjnych w internecie. Do wielkiej astrofotografii to się nie nadaje, chociaż z drugiej strony, księżyc zrobisz, planety też coś tam walniesz, ale, że tak powiem.... tylnej części ciała nie urwiesz.
 4. Daniel, rób wszystko na spokojnie i jak należy. Na forach masz mnóstwo poradników jak umyć lustra. Wyjmij to lustro i umyj je jak należy, następnie kolimacja i obserwacje. Nie denerwuj się, myślę, że większość ludzi ma na początku problemy dosłownie ze wszystkim.
 5. Czasami jak LW zaparuję to nie ma zmiłuj. Teraz jest to szczególnie widoczne, spora wilgotność powietrza niestety daje się we znaki.
 6. Widzę, że większość (jak zawsze) odradza okularów 5mm czy nawet 6mm ze względu na dość rzadkie warunki do obserwacji. Mnie też tak mówiono, a potem kupiłem używanego NLV 5mm, no i się zdziwiłem. Bo nagle okazało się, że da się (i to całkiem często) oglądać planetki w powerze 240x. Da się, oglądając ich szczegóły, nie narzekając na kiepskie warunki do takich powiększeń. Nie oszukujmy się, takie warunki nie zdarzały się co drugi dzień, ale na pewno było ich więcej niż kilka nocy w roku. A power 240x to już naprawdę niezłe powiększenie i wraz z dobrymi warunkami daje niezapomniane wrażenia. NLV sprzedałem (45 stopni to za małe pole na takie powiększenia) lecz na pewno następny okular będzie w okolicy 5mm, a nie np. 7mm.
 7. W tej chwili mam okazje kupić NLV 5 MM więc chyba postawię na niego . Następnie kupię coś 8mm Polecicie NLV 5 mm ?
 8. Dzięki Tylko czy nasz kochany senning pozwoli mi na w miarę częste użytkowanie 5 mm ?
 9. Witam i od razu przepraszam za problem , potrzebuje pilnych i dobrych odpowiedzi tych doświadczonych. Tak jak w temacie LV@ 8 mm czy UWAN 7 mm do mej Synty 8 Obserwacje szczególnie planet , w grę wchodzi oczywiście Jowisz oraz Saturn . Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.