Jump to content

Error01

Społeczność Astropolis
  • Posts

    4
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Error01

  1. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na bank kupie minimum 8 cali (premia w pracy może pozwoli na zakup 10? ). Więc teraz co za tym idzie mam obawy bo czytałem gdzieś że 10" przy średnich warunkach (światło rozproszone) może wypaść gorzej od 8" ale w dobrych warunkach podobno znacząco lepiej. Komentowali gdzieś że poprostu 10 zbiera za duzo światła i obraz jest gorszy. Druga sprawa czy taki telep będzie lepszy do księżyca planet itd.. ponieważ od tego najprawdopodobniej rozpocznę przygodę z astronomią. Czy to prawda że dzięki większemu lustru i zebraniu większej ilości światła można robić większe zbliżenia na planetki/księżyc? Jak by sprawa wyglądałą w obu modelachsynta 8 vs 10 cali. Pozdrawiam.
  2. Witam Chciałem was zapytać o własnoręcznie budowane wizualne filtry słoneczne ND5 a mianowicie natrafiłem na dwa rodzaje foli - szara oraz taka ciemna podchodząca chyba pod czerń - czy one w wizualu czymś się różnią? Drugie pytanie czy przy syncie 8 calowej muszę zasłonić cały tubus tym filtrem? Gdzieś wcześniej czytałem że wystarczy jedynie fragment z filtrem a reszta może być zasłonięta tekturą - nie wiem jak sie ma to do prawdy i wykonania. Proszę o odpowiedzi lub materiały odnośnie moich pytań. Pozdrawiam
  3. W pogodna noc gwiazdy widać, na działce ulica z latarniami oddzielona jest wysokimi tujami więc jest tak jakby ściana a gwiazd widać naprawdę sporo. Co do tego na czym chce się skupić to nie mam na razie wytycznych ale najpewniej zacznę od księżyca i planet a co dalej to się okarzę. Co do sprzętu również - nie pracowałem na żadnym teleskopie więc nie mam swoich przyzwyczajeń ale z chęcią wysłucham co sądzicie o dołączonych do teleskopu okularach.
  4. Witam Jestem przyszłym obserwatorem niebios i od kilku dni czytam poradniki oraz komentarze osób wtajemniczonych w tematykę - głownie na waszym forum i przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu. Jestem 26 letnim mieszkańcem miejscowości położonej około 12 KM od Warszawy w bloku (3 piętro), posiadam również działkę na którą bym przewoził sprzęt - wo obu przypadkach w okolicy są latarnie miejskie. Ciężko mi coś powiedzieć o sile światła w moim otoczeniu - głownie latarnie uliczne, nic chyba nie tworzy żadnej przeszkadzającej łuny świetlnej na niebie. Chciałem was zapytać czy reflektor w takich warunkach nie będzie złym wyborem, nie chciał bym zrobić złego zakupu. Czytając poradniki na początek myślałem o refraktorach lecz pomału zmieniłem zdanie na reflaktory zwierciadłowe i do modelu Sky-watcher SK1309EQ2 130/900 aż przez wasze komentarze na temat sprzętu, statywu itd.. dojechałem do teleskopu Sky-watcher Dobson 6" Classic 153/1200 lub Sky-watcher Dobson 8" PYREX 200/1200. Nawróciłem się na słuszną drogę? Kolejne moje pytanie jest związane z tymi dwoma modelami czy w tych cenach jest coś mocniejszego - lepszego? Oraz z powodów finansowych bardziej obstaję przy 6 z powodu ceny ale chciał bym byście podali jakie są różnice miedzy tymi modelami - wasze odczucia doświadczenia czy te bodajże 300zł jest warto jednak do rzucić za 8 ? Podkreślam jednak że mój budżet jest dość wyżyłowany. Pytanie techniczne: czy do transportu można bez problemów odpiąć tubę od statywu? i w co zapakować na czas transportu sprzęt? I ostatnia sprawa jaki ma wymiar podstawa bo na działce chciałem teleskop postawic na płaskiej płycie chodnikowej o wymiarach 50x50 cm ale nie znam rozmiaru podstawy by teleskop stał statycznie. Ewentualnie proszę również o sugestie na temat innych teleskopów w tym przedziale cenowym. Pozdrawiam
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.