Jump to content

tomek1982

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  37
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

About tomek1982

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Chyba trochę za mało by juz zepsuć ?
 2. Nie robię tak, 2-3 razy tak przekręciłem aby sprawdzić.
 3. Witam, czy to normalne że przy zaciśniętym hamulcu (zaciśniętym z wyczuciem , nie na siłę) mogę z pewnym oporem ręką przekręcić montaz w rektascensji ? (EQ6) Oczywiście pod ciężarem sprzętu się sam nie przekręca (nawet bez wyważenia)
 4. No może nie jest to juz totalny początek bo kilka sesji bez filtrów już było. Czy jeśli kupię Ha to jak rozumiem robię oddzielnie pewną ilośc klatek z tym filtrem oraz pewną ilość bez niego czyli RGB ? Jaki konkretnie polecilibyście w może nieco rozsądniejszej cenie od baadera ?
 5. Witam, zaczynam przygodę z astrofoto ze zmodyfikowanym canonem 6D, czy warto dodatkowo używać z nim filtru Ha ? Lub może innych filtrów ? Focić będe raczej pod dośc dobrym niebem bortle 3 przy użyciu ogniskowych 200-400mm.
 6. Witam, dziś trochę ćwiczyłem konfigurację programów sterujących montażem z poziomu laptopa i na koniec .... zauważyłem że w ogóle nie zamocowałem przeciwwagi (!!!), w skutek czego montaz nie był wyważony. Jednocześnie na montażu zamocowany był jedynie aparat z obiektywam 200mm, pocieszam się więc że to za mały ciężar aby nawet przy braku wyważenia uszkodzić montaż zwłaszcza tak masywny jak EQ6-R. Czy jednak mogło coś się stać w skutek niewyważenia (a konkretnie niezamocowania niewielkiej przeciwwagi) ? W ciągu tego dnia sprawdzałem prace goto z poziomu komputera, itp, Generalnie nie widzę aby
 7. Czy Waszym zdaniem warto jechać za miasto by fotografować planety ? Mam na myśli czy będzie to miało przełożenie na efekty, czy też w przeciwieństwie do DS-ów zaświetlenie nie odgrywa większej roli. Mam na myśli SCT10 i kamerę mono. Zauważyłem że mój teleskop nawet po 4h chłodzenia na balkonie (duże miasto) daje efekt lekkiego "gotowania się" krawędzi marsa.
 8. Ok , czyli rozumiem że zaciskamy zarówno do prowadzenia za obiektem jak i do ruchów na osiach za pomocą strzałek na pilocie. A luzujemy do manewrowania całkowicie ręcznego. Zgadza się ?
 9. Mam na myśli pokrętła które po zaciśnięciu blokują oś deklinacji i rektascensji, uniemożliwiając "ręczne" przekręcenie tych osi. Rozumiem że to hamulce obrotu ? EQ6
 10. Przepraszam za banalne pytania ale wolę się upewnić nim coś zepsuję. a. Czy jeśli montaż śledzi obiekt (np. robimy zdjęcie lub obserwujemy) zaciski na osiach powinny być dokręcone (zaciśnięte) ? b. Czy jeśli dokonuję ruchu na osiach za pomocą strzałek pilota czy zaciski powinny być dokręcona (zaciśnięte) ? Logika wskazuje że w obydwu przypadkach TAK, ale jak wspomniałem wolę się upewnić nim zepsuję.
 11. Ok, ale mówimy o czymś co jest raczej zabrudzeniem niż uszkodzeniem, jest na torze optycznym.
 12. Czyli nie powinno być znaczenia ? Pytam bo trochę się wkurzyłem...
 13. Dziś podczas zwijania klamotów z balkonu upadł mi filtr ir pass na podłogę. Nie ma na nim zarysowań ale jest mały ślad ok 2mm taki jak powstaje przy nieopatrzynym dotknięciu palcem szkła z powłokami (tylko mniejszy znacznie). Myślę że czyścić nie warto bo to dość mała część powierzchni filtra. Czy może mieć to jakiś wpływa na zdjęcia?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.