Jump to content

DeKa

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

6 Neutral

About DeKa

 • Rank

 • Birthday 12/25/1996

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Piekary Śląskie
 • Zainteresowania
  Astronomia
  Aktorstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 8'

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  9179995
 1. Masz Kasjo na myśli nazwę? W sumie to nazwa bardziej symboliczna i bez znaczenia(oczywiście nie liczyć tego, że kiedyś owy punkt był w Gwiazdozbiorze Barana), więc nie ma głębszego sensu jej zmieniać.
 2. Skoro tak, to dlaczego astrologia jednak nie uzna tego, że Wężownik spełnia kryteria bycia znakiem z zodiaku ( "Na jego obszarze znajduje się widoczne z Ziemi Słońce"<wikipedia.>) Czy to działa na tej zasadzie "Co wygodniejsze to weźmiemy"?
 3. Jak zawsze świetnie tylko pogratulować i życzyć kolejnych świetnych szkiców
 4. Tytuł: Astronomia Przewodnik po wszechświecie Autorzy: Burnham Robert, Dyer Alan, Kanipe Jeff Tłumaczenie: Remigiusz Presia Wydawnictwo: Arkady Astronomia Przewodnik po wszechświecie to typowa pozycja dla osób nieobeznanych z astronomią. Dzieło bardziej nadaje się na prezent dla młodego czytelnika, a niżeli dla osoby siedzącej długo w tym temacie. Książka może zniechęcać swoją grubością(430 stron), ale jest to tylko i wyłącznie wina rozbudowanej i ciekawej szaty graficznej, sam tekst jest napisany bardzo zwięźle i prosto. W publikacji zawarta jest historia astronomii, autorzy przedstawiają również podstawowe informacje na temat znanych DS-ów Książka dzieli się na dwa główne działy: "Poznawanie wszechświata" oraz "Przewodnik po ciałach niebieskich". Tytuły bardzo dobrze odzwierciedlają zawartość. Pod koniec książki umieszczone są mapy: pierwsze podzielone ze względu na gwiazdozbiory,a drugie ze względu na miesiące. Osobiście uważam, że owa pozycja jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy sprawić podopiecznemu prezent. Z pewnością nawet dziesięciolatek zrozumie tekst(o ile namówimy go do przeczytania ) W razie jakiś błędów przepraszam.
 5. Przepraszam nie doczytałem, moja wina
 6. Ciekawe ile wynosi ta "nagroda' za znalezienie? Pewnie jakiś nie wielki procent wartości kamienia :/ i jaki w tym biznes w szukaniu takich kamieni (w Polsce) ?
 7. Wielki Projekt to książka napisana przez Stevena Hawkinga oraz Leonarda Mlodinowa. W recenzji czy też streszczeniu (nie wiem jak określić mój wywód) będę używał określenia "autor", nie "autorzy" , a także będzie przytaczane jedynie nazwisko Hawkinga. W razie błędów ortograficznych lub rzeczowych przepraszam, w razie czego proszę mnie sprostować, by nie wprowadzać innych w błąd. To mój pierwszy wywód tego rodzaju, więc prosiłbym o wyrozumiałość. "Każdy z nas istnieje bardzo krótko i w tym czasie może zbadać jedynie niewielki fragment całego wszechświata" - tymi słowami zaczyna się "Wielki Projekt". Choć zdanie może kojarzyć się z filozofią mówiącą o przemijalności ludzkiego życia, książka jest napisana bardzo prostym i zwięzłym językiem. W pierwszym rozdziale dowiadujemy się, jakie to tajniki będziemy zgłębiać. Na to pytanie najlepiej odpowie cytacik: "Celem tej książki jest przedstawienie rozwiązań wynikających z najnowszych odkryć i teorii". Przy tej okazji autor nawiązuje do mechaniki kwantowej i M-teorii, z grubsza je opisując. W drugim rozdziale już zaczyna się udzielać humor autora. Przejawia się on żartami przeplatającymi się z fizyką. Hawking już na samym początku działu pisze, że wszelkiego rodzaju bóstwa i istoty nadprzyrodzone są niepotrzebne i nie ma czegoś takiego jak "cud", oczywiście opierając się na przykładach i powołując na uczonych. W trzecim rozdziale dowiadujemy się, co prawa przyrody opisują oraz czym charakteryzuje się dobra teoria, w nawiązaniu do wielu teorii, m.in. do modelu Kopernika i Ptolemeusza. Rozdział 4. jest w pewnym sensie wprowadzeniem do 5. Autor opisuje w nim mechanikę kwantową, jednak tym razem poświęca na nią kilka stron. Po "zgłębieniu tajemnic" tej teorii przechodzimy do TEORII WSZYSTKIEGO (tytuł 5. rozdziału). Tak jak wskazuje tytuł, podejmiemy się stworzenia takiej teorii. Na samym początku przypominamy sobie kilka niezbędnych informacji o elektromagnetyzmie i świetle, więc nie zabrakło nazwiska Maxwell, a jak Maxwell, to eter, a jak eter, to Szczegółowa a później Ogólna Teoria Względności. Po "wstępie" dowiadujemy się czegoś więcej o 4 siłach przyrody, aż przechodzimy do sedna działu: teorii wszystkiego. Zaczynamy od GUT, następnie dochodzimy do M-teorii i tu dowiadujemy się, ile tak na prawdę może być wszechświatów (dużo ). Z racji tego, iż jesteśmy przy zagadnieniu "wszechświat", następny dział jest poświęcony naszemu "domowi". W kolejnym rozdziale autor opisuje, dlaczego żyjemy, pokazuje, że żyjemy dzięki wielu zbiegom okoliczności, opisuje przy tym "strefę życia", skład gwiazdy oraz właściwości kwarków. Hawking dowodzi, że te wszystkie czynniki miały wpływ na to, że żyjemy. Ostatni dział pt. "Wielki projekt" to coś w rodzaju podsumowania, jednak również w nim wprowadzane są nowe zagadnienia. Książka kończy się słowniczkiem, który może posłużyć jako podsumowanie wszystkich definicji. Osobiście polecam książkę, co prawda wieczory są coraz krótsze, ale warto znaleźć chwilę czasu.
 8. Pozwólcie, że zacznę tradycyjnie: Witam, Na imię dano mi Dawid, urodziłem się ok.14 lat temu, mieszkam w Piekarach Śląskich i jak dotąd nie miałem okazji spotkać kogoś kto by się interesował astronomią w moim mieście. Przygodę z astronomią zacząłem 2 lata temu, aktualnie posiadam Synte 8' i zaświetlone niebo, a i jeszcze oczy Z tego co słyszałem, to bardzo fajny portal i z pewnością się nie zawiodę. Jeszcze raz witam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.