Jump to content

Andrzej F.

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  339
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by Andrzej F.

 1. SCNR stosowałem parę razy, tyle że bez maski na żółte gwiazdy. Do SCNR nie mam przekonania. Obraz po redukcji szumu tym sposobem, jest jakiś sztuczny. Najbardziej odpowiada mi redukcja szumu w module Camera Raw w PS CS6. Wszystkie galaktyki były odszumiane w ten sposób. Głównym problemem na moich zdjęciach jest szum kolorowy powstały przez stosowanie bin2x2 zamiast bin1x1 podczas ekspozycji w RGB. Oszczędzam w ten sposób dużo czasu. Jak widać nie zawsze przynosi to dobre efekty.
 2. Dzięki wszystkim za ocenę. Jest jeszcze wiele rzeczy do poprawienia, ale wynika to przede wszystkim ze zbyt małych czasów ekspozycji. Dwie lub trzy godziny luminacji oraz mniej niż dwie godziny koloru to za mało jak na takie obiekty i tak mały piksel (4,5 mikrona) kamery Atika. Przy tego typu galaktykach powinno to być przynajmniej dwa razy tyle. W wielu wypadkach nie pozwala na to czas i pogoda.
 3. Galaktyka Słonecznik , M106 i Łańcuch Makariana były focone pod niebem wiejskim Lubiaszowa, natomiast Galaktyka Wiatraczek pod niebem bieszczadzkim w Stężnicy. Najłatwiej można było otrzymać kolor M101 z Bieszczad. Wszystkie galaktyki kalibrowałem w PixInsight 1,8 (Photometric Color Calibration). Użyta kamera to Atik One 6,0M, teleskop ASA 10N, montaż ASA DDM60. Czasy ekspozycji: M63 - luminacja 3h, RGB-1,5 h, M101 - luminacja 1,5 h, RGB-1h, M106 - luminacja 2,5h, RGB-1,5h, Łańcuch Makariana - luminacja 1,5h. Następnym etapem będzie dorobienie wodoru do wszystkich galaktyk i koloru do Łańcucha Makariana.
 4. Galaktyka M81 jest jednym z najładniejszych przykładów symetrii spiralnej. W centrum znajduje się supermasywna czarna dziura. Obok niej zaledwie pół stpnia na północ leży Glaktyka M82. W niej to formułują się intensywnie gwiazdy. Prawdopodobnie dziesiątki milionów lat temu M81 i M82 minęły się blisko i na skutek oddziaływania grawitacyjnego w centrum obu galaktyk zaczęły powstawać gwiazdy, a w M82 doszło do "eksplozji" narodzin. Odległość od naszego Układu Lokalnego wynosi ok. 12 mln lat świetlnych. Czasy eksozycji: L-29x600s bin1, RGB-10x200s bin2, kamera FLI 11002. Dodatkowo zdjęcie zostało wsparte luminacją M81( 22x300s) i M82(18x300s) z kamery Atik One 6.0M.
 5. Dodam od siebie, że jakość wykonania złączek jest na najwyższym poziomie. Podobnie jest z pierrem, który służy mi już prawie 3 lata. Głowica jest ruchoma i po zluzowaniu śrub można obracać ją o dowolny kąt.
 6. Podobnie jak wessel, oceniam to zdjęcie jako super fotka. Kolorów bym nie ruszał, bo to kwestia kalibracji monitora lub indywidualnego odbioru. Na moim monitorze kolory są dobrze nasycone. APO CFF140 daje przyjemne dla oka gwiazdy, tym bardziej, że piksel kamery ma 3,7 mikrometra.
 7. Dzięki wszystkim za merytoryczne oceny . Kolory gwiazd są rzeczywiscie lekko przesaturowane. Gromada otwarta NGC 2264 była kalibrowana w Pix-e. Jeśli niebo będzie zaświetlone, to kalibracja niewiele pomoże. Ponieważ zdjęcia robiłem pod dobrym, wiejskim niebem to kolory powinny być poprawne. Szum w ciemniejszych patiach obrazu w wersji bicolor spowodowało dodanie obrazu z filtra OIII. Jest to tyko 10x1000s , dużo mniej niż w Ha-32x900s.
 8. Mgławica Stożek zwana również Futrem z Lisa przypomina mi bardziej smoka. Położona jest w konstelacji Jednorożca. Wewnątrz niej znajduje się Gramada Choinka. Jest to gromada owarta odległa od Ziemi o około 2700 lat świetlnych. Pierwsze zdjęcie to Choinka w bicolorze (Ha-32x900s, OIII-10x1000s) z gwiazdami w RGB. Zdjęcie nr2 - Stożek w Ha. Zdjęcie nr3 - gromada otwarta w LRGB. Kolor w LRGB, są to 60 - sekundowe klatki zrobione w tak krótkim czasie, aby pokazać przede wszystkim piękno gwiazd. L-15x60s, RGB-12x60s bin2. Lokalizacja: Lubiaszów Stary.
 9. Trudny obiekt do astrofotografii. Pomimo tego , że jest to najjaśniejsza mgławica refleksyjna na niebie, to wymagane jest dobre wiejskie niebo pozbawione cirrusa. Nawet niewielkie zamglenie spowoduje ,że otrzymamy zaszumione zdjęcie. Ze względu na niezbyt dobre warunki musiałem zwiekszyć znacząco ilośc klatek. W sumie jest to 38x600s luminacji i 13x200s w bin2 RGB. Teleskop ASA 10cali f3,6, montaż ASA DDM60, kamera FLI 11002. Lokalizacja: Lubiaszów Stary.
 10. Podobna kolorystyka M110 do mojej jest na zdjęciu Wolfgaga Prompera http://www.astro-pics.com/3112b.html.
 11. Kolor był kalibrowany w Pix-ie, ale został lekko skorygowany w PS-ie. Zdjęciem referencyjnym było dla mnie zdjęcie z teleskopu Subaru i Hubblea: http://www.robgendlerastropics.com/M31-HST-Subaru-NOAO.html. Obróbkę koloru zrobił tutaj Robert Gendler, który należy do czołówki najlepszych astrofotografów. M110 Roberta Gendlera jest bardziej niebieska i widać struktury gwiazd. To drugie to wynik nieporównywalnie lepszej rozdzielczości i jakości zdjęcia.
 12. Ponieważ pierwszą M110 zrobiłem z miasta, postanowiłem niedawno powtórzyć zdjęcia pod wiejskim niebem Lubiaszowa. W sumie zebrałem 360 minut luminacji kamerą Atik One 6,0M. Kolor RGB pochodzi z FLI 11002. Podstawowa obróbka w PixInsight 1,8. Nakładanie koloru oraz kosmetyka w PS-ie. Pozostały sprzęt:teleskop ASA 10N, montaż ASA DDM60.
 13. Moim zdaniem otrzymanie kolorów rzeczywistych galaktyki oraz otaczających ją gwiazd jest sprawą bardziej skomplikowaną niż kalibracja w Pix-ie. Możesz to zobaczyć na przykładzie zdjęć M33 otrzymanych z teleskopu Subaru umieszczonego na szczycie góry Mauna Kea na Hawajach (http://www.robgendlerastropics.com/M33-Subaru-Gendler.html). Kolory gwiazd na tym zdjęciu różnią się od tych, które możemy zobaczyć na zdjęciach M33 Wolfganga Prompera, który ma swoje obserwatorium w Austrii. Jednak kolor niebieski w ramionach spiralnych M33 dominuje na obu zdjęciach. Poza tym zdjęcia które prezentujemy na forum nie maja charakteru naukowego (astrofotografia estetyczna) i nie mogą przedstawiać rzeczywistości. Pod tym względem jesteśmy ograniczeni nie tylko sprzętowo. Wpływ na to ma przede wszystkim nasza atmosfera , której stabilność (seeing) oraz przejrzystość w tej szerokości geograficznej nie należy do najlepszych.
 14. Kalibrację koloru robiłem w Pixinsight. Jednak ostateczny kolor był poprawiany w PS-ie. Zdjęciem do którego porównywałem kolory gwiazd i samej M33 było zdjęcie Wolfganga Prompera. Dla dociekliwych podaję linka: http://www.astro-pics.com/3312m.html
 15. Rok temu przedstawiłem na forum zdjęcie M33 z kamery z pikselem 9 mikrometrów. Dwa tygodnie temu udało mi się zebrać całkiem sporo materiału tej samej galektyki z kamery Atk One 6,0M z pikelem 4,5 mikrometra. Seeing był na poziomie 2,5 sekundy łuku. Łączny czas ekspozycji w LRGB to ok.360minut. Zdjęcia wykonane pod wiejskim niebem w Lubiaszowie Starym. Teleskop ASA 10N, montaż ASA DDM60.
 16. Ząbkowane spajki powstają wówczas gdy używamy filtrów wąskopasmowych , które przepuszczają bardzo niewielki wycinek widma. Newtony z AS-y jeszcze bardziej to uwypuklają ponieważ mają podwójne mocowania spajków lustra wtórnego. Wessel ma rację. Rzeczywiście, żeby otrzymać więcej siarki, używałem bin2 i do tego 20 minutowe ekspozycje. Halo na gwieżdzie próbowałem usunać, ale nie do końca mi się to udało.
 17. Ładne pogody sprawiły, że udało mi się uzyskać w sumie ponad 16 godzin materiału Mgławicy Bańka położonej w konstelacji Kasjopei. Podaję czasy ekspozycji dla poszczególnych filtrów: Ha-27x900s bin1, OIII-18x1200s bin1, SII-11x1200s bin2. Sprzęt: teleskop ASA 10N, montaż ASA DDM60, kamera Atik One 6,0M. Lokalizacja - Lubiaszów Stary.
 18. Łączny czas ekspozycji dla kanałów HaOIII z Atika One 6,0M to prawie 8 godzin. Dodatkowo wykorzystałem kolor z kamery FLI 11002, żeby poprawić kolory gwiazd. Lokalizacja - Lubiaszów Stary. Skala obrazu to 1piksel/1arcsec.
 19. Raczej telesko ASA 10N ważący 11 kg oraz montaż DDM60 z wagą ok.19 kg nie nazwałbym profesjonalnym sprzętem. Kamera FLI 11002 z przestarzałym sensorem KAF 11002 chyba do nich nie należy. Jeśli wziążć pod uwagę kryterium cenowe to TEC 140 mm jest droższy od ASA 10N. Kilka miesięcy temu moja żona robiła porządki świąteczne i bez najmniejszych problemów przestawiła moją ASA10N w drugi kąt pokoju, chwytając jedną ręką za wyciąg. Z tego powodu do tej pory nie mogę poprawnie skolimować teleskopu.
 20. Robiłem M13 z miasta. Kolor wyszedł marnie , a luminacja została pozbawiona szczegółów. Kiedy jesze raz robiłem "kulkę" pod wiejskim niebem, zobaczyłem prawie dwa razy więcej gwiazd i "rozbity" środek na poszczególne gwiazdy.
 21. Kadr nie jest zbyt szczęśliwy, ponieważ obcięty został Trójkat Pickeringa. Żeby to naprawić należałoby zrobić jesze jedno ujęcie i połączyć w mozaikę. Jednak sama Miotła Czarownicy jest po przekątnej kadru, czyli zgodnie z zasadami fotografii. Następnym razem przedstawię Miotłę w ciasnym kadrze, ale w większej rozdzielczości z kamery Atik One 6.0.
 22. Robiąc zdjęcia NGC 6960 postanowiłem połączyć bicolor (HaOIII) z tradycyjnym kolorem LRGB. Sam bicolor masakruje kolory gwiazd, dlatego LRGB robiłem pod niebem wiejskim, tak aby uzyskać jak najlepszy rezultat. Podczas obróbki całości starałem się uzyskać kolory zbliżone do naturalnych. Czasy ekspozycji: Ha - 14x900s bin1, OIII - 10x1200s bin1, L - 22x300s bin1, RGB - 10x200s bin2. Sprzęt: telesop ASA 10N, montaż ASA DDM60, kamera FLI 11002. Lokalizacja - Lubiaszów Stary.
 23. Swoją nagrodę otrzymałem przelewem w piątek 13 lipca.
 24. Dzięki Adam. Myślę, że jeszcze mam dużo do zrobienia, aby opanować astrofotografię na dobrym, europejskim poziomie. Jaki tam wypadek - konsekwencja i praca przynoszą efekty. Fajnie jest obserwować Twoje dokonania (od lat). Musisz poszukać sobie nowego zajęcia, bo w tej dziedzinie już wiele więcej nie da się zrobić Andrzej, tylko nie traktuj tego co napisał Adam serio! Masz fajne obserwatorium a ja czekam aż uruchomisz swój drugi mniejszy setup do szerszych kadrów. Oprócz obserwatorium będę się starał uruchomić w najbliższym czasie odpowiednie zaplecze socjalne, aby móc prowadzić obserwacje w dużo szerszym gronie astro-maniaków. Piotrze, mam nadzieję, że będziesz pierwszym gościem w Lubiaszowie. Niedawno rozmawiałem z sołtysem, który powiedział mi, że nie ma funduszy na oświetlenie wsi.
 25. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za gratulacje. Gratuluję Łukaszowi za świetne zdjęcia tranzytu Jowisza.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.