Jump to content

mpp

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1665
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mpp

 1. mpp

  NGC4618

  Muszę to przemyśleć. Wolę, jednak robić szkic na małej powierzchni. Łatwiej mi oddać proporcję. Tak na prawdę, to dopiero na fotkach widać, że to plamka a nie kropka. Ja bym mógł czarować w obróbce, ale jestem podobnie jak Wy przeciwnikiem takich sztuczek. Spróbuję na większym polu, jak tylko pogoda się pozwoli.
 2. mpp

  NGC4618

  Koniec dowodu. Mgiełki tam nie widziałem. Musiała to któraś ze słabszych gwiazd. Na moich mapach jej nie ma. Dziękuję za fotkę.
 3. mpp

  NGC4618

  Polaris, Mi też tak wychodzi po nałożeniu szkicu na mapę. Nad bywa mi jeden punkcik. W tym miejscu jest NGC 4625. Może więc udało się?
 4. mpp

  NGC4618

  Sam jestem zdziwiony ile można zobaczyć, gdy jest naprawdę przejrzyste powietrze! Po raz kolejny przekonuję się, że warunki atmosferyczne mają decydujące znaczenie dla obserwacji. Nie należy zniechęcać się pobliskimi lampami, oby nam tylko w oczy i tubus nie świeciły, i próbować. Można!
 5. Dlaczego warto celować swój sprzęt w okolice zenitu? Bo tam zawsze są lepsze warunki niż bliżej horyzontu. Szkic dedykuję wszystkim stękającym na LP. Dodam, że powstał 50m od dwóch sodówek. Fakt, że okolica podmiejska, ale jednak. Szczęścia w obserwacjach. PS. W czasie końcowej analizy rysunku, odkryłem jeszcze jeden NGC. Nie jest opisany, bo nadal mam wątpliwości i nie mam głowy do ponownej edycji załącznika. Jeśli jest to rzeczywiście kolejny NGC, to niech to będzie zachęta do szkicowania dla innych. Zawsze może się okazać, że coś co jest gwiazdką jest galaktyką. A jeśli nie, to
 6. Czasem trzeba spać...

 7. Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc przypomnę tutaj. Właśnie mija 40 rocznica feralnej misji Apollo 13. 13 kwietnia (dokładnie: 13 kwietnia, 21:07:53 CST) miała miejsce brzemienna w skutku eksplozja i rozpoczęła się walka z czasem i materią, żeby uratować i sprowadzić misję na Ziemię. Nie do wiary, że to już 40 lat! I jak tu nie wierzyć, że 13 jest pechowa?!?
 8. NGC 4490 i NGC 4485. W 4490 było wyraźnie widać wyłudzenie w jednej z osi. Można było wyłuskać jaśniejsze jadro. Co myślę, że udało się oddać na szkicu. Warto podglądać tę parkę! Proszę o uwagi.
 9. Super! Nawet kolor mi się podoba!
 10. Ucio, Dzięki ! W obserwacji M104 przeszkodził świt czy "dopalanie" przez poznańskie Ławice?
 11. Świetnie! Łańcuszek perełek wprost od Panny. Czy nie powinno być jednak odwrotnie? To Ty powinieneś perły Pannie dawać?
 12. Koniecznie! Myślę, że za mało jest ostatnio opisów zmagań z teleskopem i niebem.
 13. Drugi wieczór i początek nocy odwiedzałem okolice Psów Gończych. Jako, że Pieski są o tej porze w zenicie, pobliskie latarnie nie przeszkadzają bardzo. Wspaniałym i wdzięcznym obiekty w tym rejonie jest para galaktyk: NGC 4490 (Visual Magnitude: 9.8 Surface Brightness: 12.9) i NGC 4485 (Visual Magnitude: 12.1 Surface Brightness: 13.4). Można naocznie przekonać się co znaczy różnica 2 magnitudo. Para łatwa w znalezieniu, choć lepiej napisać: NGC 4490 łatwe w znalezieniu. Niedaleko można znaleźć inny ciekawy obiekt NGC 44618 (Visual Magnitude: 10.9 Surface Brightness: 13.6). Nie jest
 14. Można dojrzeć NGC 5033 przez 8" teleskop, nawet w średnich warunkach. Dodam, że NGC 5005 jest wizualnie znacznie jaśniejsza. Koniecznie przekonajcie się naocznie.
 15. Obserwuję: Synta 1200/200 na dobsonie + SWA 32mm + TV panoptic 24mm + SWA 15mm + TV plossl 8mm + Vixen plossl 6mm Dziękuję za twoje pytanie. Informację dopisałem do mojej sygnatury. Cierpliwości w obserwacjach!
 16. A jak to wypada na południu Polski? Ano, tak: Szczęścia w obserwacjach!
 17. Polaris zwrócił nam uwagę na Westę. Posłuchałem. Piękny widok i łatwo znaleźć. Zachęcam! Również wczoraj, korzystając ze znakomitych warunków odwiedziłem na dłużej Saturna. Warto było. Władca pierścieni wyglądał ślicznie w otoczeniu swoich księżyców. Po raz kolejny tej wiosny dostrzegłem prześwit między tarcza a pierścieniem. Spłaszczenie planety widoczne wyraźnie, podobnie jak pasy i cień pierścienia. Hipnotyzujący widok... A mam takie postanowienie, że zawsze próbuję odnaleźć jakiś nowy obiekt w czasie obserwacji. Mój wybór padł na NGC 3344. Galaktyka jest ustawiona do nas "twarzą", więc
 18. Ładnie nam Słoneczko pączkuje an wiosnę. Brawo za szkice!
 19. Przed wschodem Księżyca dołożyłem jeszcze jeszcze parę galaktyk: M81&M82, M66&M65, M105, M96&M95 i M63. Wróciłem również do Saturna, ale seeing był zły. Ledwo co widać było pasy. Sam pierścień rysował się jako kreska przecinają jak oszczep planetę. Szkoda, że umknęło mi wspominana przez Polarisa (http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=31707 ) Westa. Byłby to nowy obiekt. Jakoś nigdy nie polowałem na planetoidy.
 20. Jestem świeżo po obserwacji: Saturna, Marsa, Wenus i Merkurego. Cudnie. Wszystko gołym okiem i teleskopem. Piękny kwartet. A Wenus z Merkurym iście królewska para. Zachęcam!
 21. @arekk, "imponujace ale czy prawdziwe?" Nie jest prawdziwe. Bliski prawdy jest szkic robsona.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.