Jump to content

swordek

Społeczność Astropolis
 • Posts

  48
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.kraing.xt.pl/astrofoto

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Śląsk

swordek's Achievements

22

Reputation

 1. koledzy dodali dwie ciekawe stronki do webringu, dziękuję. Jedna to forum z protokołem https, cieszę się, że wkraczamy w zawansowaną technikę. Druga to astrofotografia.
 2. Chciałem przypomnieć o moim skromnym webringu stron astronomicznych, który ostatnio był bardzo skrytykowany w astromaniaku, ale zdając sobie sprawę, że jest to faktycznie mało wartościowa dla profesjonalistów strona, to może przyda się nowicjuszom, którzy chcą przekonać jakie widoki można uzyskać najtańszym teleskopem, oraz ewentualnie można skorzystać ze znajdującego się tam katalogu gwiazd. Oto link webrig astro
 3. Nie przekonaliście mnie do końca jeżeli to ma być automatyczne obserwatorium to wystarczyłby napęd i jakiś szczelny ciemny pokrowiec na całość i stałe klapy aby zasłoniły światło od ulicy. Co do zabawy w sterowanie i robotyzację, to oczywiście popieram. Ale w nocy to całą okolicę chyba obudzi więc nadal jestem za "ręcznym" i szybkim rozwinięciem obserwatorium W każdym razie inwestycja trafiona, zawsze można te mechanizmy sprzedać później. Brawka !
 4. Popcio, nie obraź się, ale zupełnie nie widzę praktycznego sensu zaangażowania aż tak dużych środków na te siłowniki i sterowniki. Te wszystkie czynności otwierania mógłbyś zrobić ręką i w dodatku zupełnie ciszej. Proponuję zmodyfikować konstrukcję o dodanie blokad i wsporników do ręcznego ustalania położeń i odzyskania kasy ze sprzedaży elektroniki jak już się nasycisz tą techniką. Jako zabawka edukacyjna oczywiście jest ok, odniosłeś sukces. Pozdrawiam !
 5. fajne toto i zamierzam zbudować podobne na działkę, ale co do balkonu to nie za bardzo rozumiem, chyba wolałbym zbudować coś z brezentu i jakąś osłonę od dołu, aby zasłonić blask lamp ulicznych i od budynków.
 6. No i fajnie, obraz zbliżony do mojego refraktorka 70/900. Ciekawe jak wyjdzie Księżyc, Saturn, Jowisz i gwiazdki. Pozdrawiam
 7. czytam, czytam i nie mogę się w końcu doczytać jaka gorzałka do tego teleskopu a tak poważnie, to naprawdę pomaga ?
 8. jak masz pieniądze na 14 lub 16 cali to zapomnij o montażach i kupuj na dobsonie !!!! na pewno będziesz zadpowolony ! Jeśli masz na to 600 zł to 130/900 też coś pokaże, a przynajmniej pobawisz się /nauczysz/ustawianiem paralaktyka.
 9. Tyle tutaj fajnych fotek przyrody, panoram, samolotów, architektury, industrii, ptaków i innych dziennych obserwacji teleskopem, ale może pochwali się ktoś jakimiś ujęciami sąsiadki złapanej w obiektywie ? Ja co prawda z uwagi na wiek już nie spoglądam, ale pośmiać się zawsze mogę Takiego wątku chyba tutaj nie widziałem, ale zakusy były, więc śmiało z wątkiem takim wystąpiłem !
 10. sugeruję przecięcie wzdłuż, bądź co bądź to nagroda symboliczna, więcej warta od teleskopu jako takiego Może napiszecie jakie teleskopy będziecie produkować ?
 11. wiem, że można i inaczej sobie nie wyobrażam fajnego używania teleskopu, ale taka platforma to około 1000 zł jakby jej nie robić a kupić więc wolę typowe rozwiązanie.
 12. A ja się "wyłamię z norm" i powiem: zależy ile przeznaczysz pieniędzy, ale sugerowałbym Ci napęd i montaż paralaktyczny, nie dobsona. Jeżeli masz ciemne niebo poza miastem, to newton 6 cali na EQ plus kiedyś do tego napęd na jedną oś. Może uda Ci się to kupić w cenie dobsona newtona 8 cali. Jeżeli masz dużo kasy to 8 cali newtona na paralaktyku. Jeżeli nie stać Cię na 6 cali to newton 130/900 na paralaktyku (około 600 zł np. na raty) to nic mniej nie kupuj.
 13. Nie jestem astronomem i dopiero od niedawna spoglądam na niebo bardzo prostym teleskopem, ale nie wdawając się w filozofowanie, to ja bardzo prosto ustawiam montaż (eq1), co przedstawię poniżej. 1. Ustawiam szerokość geograficzną (51st dla mnie), kieruję oś mniej więcej na północ, staram się aby statyw był równoległy do podłoża. (czas kilka sekund) 2. Ustawiam teleskop na to co chcę oglądać i włączam napęd osi rektascensji na max obroty (czas kolejne kilka sekund) 3. Tak przekręcam statyw /można głowicę montażu po zluzowaniu śruby spodniej/, aby obiekt w okularze zaczął się przesuwać przeciwnie do ruchu nieba. (czas kolejne kilka sekund) 4. Zmniejszam obroty napędu aby obiekt pozostawał nieruchomy w środku okularu, korygując ewentualne ucieczki od osi ponownym skręceniem statywy bądź mikroruchami drugiej osi. Najczęściej jest to zbyteczne. W sumie czas ustalenia montażu tą moją metodą wynosi około minuty i jest zadowalający dla np. dwugodzinnej obserwacji obiektu w środku okularu. Raz ustawione położenie np. na Księżycu praktycznie pokrywa się na innych obiektach, np. na Jowiszu, Saturnie gwiazdach itd. Co do baz danych, to umieściłem na mojej stronce taki katalog /na wzór katalogu kolegi forumowego wimmera/, ale posortowany wg. różnych indeksów. Tutaj link. Możesz używać bezpośrednio, możesz też skopiować przecież i wkleić np. do arkusza kalkulacyjnego i usunąć separatory, wtedy masz już gotowe rekordy do budowy bazy. Możesz również zerknąć na adresy podlinkowanych tam fotografii, które są z różnych, bardziej i mniej profesjonalnych opracowań bazodanowych z astronomii. Na pewno znajdziesz bardzo duże zbiory baz danych o gwiazdach bo to przeglądałem. Pozdrawiam
 14. można zasilać zasilaczem 220/usb lub 12/usb lub dorobić jakiś na 5V aby nie obciążać kompa
 15. ISO 100 Montaż zachowuje się zupełnie dobrze. Zarówno przy ręcznym prowadzeniu jak i z napędem na jedną oś. Jest on chyba nieco mocniejszy od EQ1. Przeciwwaga pozwala na założenie czegoś cięższego. Film z obserwacji Księżyca Wcześniej bez napędu
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.