Jump to content

kosmitek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  170
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

139 Good

About kosmitek

 • Rank
  Antares
 • Birthday 07/28/1982

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zielona Góra
 • Zainteresowania
  Astrofotografia, Astronomia, UFO,fotografia, nowe technologie, internet
 • Sprzęt astronomiczny
  HEQ5 Pro SynScan, Nikon D80, Newton (Uniwersał) 150/800, Noktowizor Yukon Ranger 5x42mm, maska Bahtinov'a.

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  2524212

Recent Profile Visitors

658 profile views
 1. Czy ktoś z szanownego grona jest w stanie mi pomóc i naprawić obiektyw Rubinar 500 f/5.6? Kupiłem go lata temu i okazało się, że obraz jest w nim nieostry i nieosiowo ostry (jeśli można tak napisać). Kiedyś gdzieś czytałem, że jak się za bardzo ściska obejmę to tak się dzieje. Jak będę miał okazję to zrobię zdjęcie jakiejś gwiazdy i zaprezentuje jak się ta wada uwidacznia.
 2. Popełniłem ostatnio taką małą animację:
 3. Zanim ogarnę materiał z kilku ostatnich nocy to trochę minie Tyle tego! To zdjęcie jest z 31.03.2020. Region krateru Hyginus. Niewielki krater przecięty Rima Hyginus. Ten obszar fajnie się wyróżnia, jest taki inny. Gdy na niego patrzę mam wrażenie, że jest gigantyczną depresją albo taką nieregularną niecką. Wyróżnia się zdecydowanie ciemniejszym kolorem gruntu. Na lewo widać kolejne rowy Triesnecker. Na prawo zaś od krateru Hyginus widoczny jest stary krater Boscovich z lekko zarysowanym wewnątrz kolejnym rowem. Najmniejsze dostrzegalne kratery mają 2 km średnicy. PS. Używam już programu Autostakkert - zakochałem się. Niebo , a Ziemia do Registax. Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 15% z 3600 klatek Autostakkert.
 4. W porządku :D, nie ma problemu. Wyszły już jednak szumy :/
 5. Zdjęcie zrobione 01.04.2020. Znany klasyk - Dolina Alpejska (w centrum kadru). Początek doliny jest skryty w cieniu. Nieco poniżej niej i troszkę na lewo widoczne góry Alpy. Możemy dostrzec długie cienie niektórych szczytów takich jak Mont Blanc (najwyższy szczyt, 3,6km). Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack (5% z 3600 klatek) w Autostakkert.
 6. Zdjęcie zrobione 01.04.2020. Zachwycający kawałek powierzchni. Krater Eratosthenes zanurzony jeszcze w nocy. Oświetlona jest tylko część jego wału. Po prawej widzimy południowo-zachodni kawałek masywu gór Apenin. Szczególnie wyróżnia się góra Wolff wznosząca się na prawie 4km (ta blisko środka kadru). Tuż obok niej wyróżnia się w cieniu odcinający się grzbiet innej góry. Wygląda on dość tajemniczo bo otoczony jest cieniem. Mroczny przesmyk, niczym droga do Mordoru. Idąc dalej w prawo widzimy fantastyczne cienie rzucane przez szczyty: Mons Ampere (3,3km), Mons Huygens (5,5km). Na kawałku Morza Imbrium widoczny jest pradawny delikatny krater Wallace oraz m.in na grzbiecie nieduży krater Wallace A (3.7km). Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack (5% z 3600 klatek) w Autostakkert.
 7. Skąd bierzesz takie info! Super ciekawostka. Czy da się uruchomić nazwy szczytów górskich w mapie LRO?
 8. Zdjęcie zrobione 01.04.2020. Widzimy całkowicie zacieniony krater Plato w centrum kadru. Krater mimo, że nie jest głęboki i jest bardzo płaski, jego całe dno jest w cieniu. Na godzinie 13 brzegu krateru Plato wyróżnia się tak zwany Balkon nad Plato. Widzimy także góry Alpy rzucające piękne długie szpiczaste cienie z Doliną Alpejską. Na godzinie 14 od Plato na Morzu Zimna widać ciemną wstęgę (nie wiem jak nazywać te tereny - wydmy?). Rzuca ona dość szeroki cień. Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 3600 w Autostakkert.
 9. No to trzeba będzie sprawdzić. A zestackowany materiał w Autostakkert można wrzucić do Registax i tam zrobić tylko obróbkę?
 10. Jakie ma zalety ten program? Jeśli jest prostszy w obsłudze niż Registax to już dużo. Bo ten ma tyle paramertów, że aż strach. Choć pewnie w dobrych rękach jest mocarny. Takie przynajmniej daje wrażenie. Nazwę (AutoStakkert) słyszałem, nawet być może kiedyś go sprawdzałem ale szczerze nie pamiętam co i jak.
 11. Bardzo mi się podoba twoja propozycja. A ten prostokąt - baza księżycowa Nie pamiętam czy w powieści miała nazwę własną.
 12. Ma ten teren jakąś nazwę? W powieści 2001 Odyseja Kosmiczna (polecam bardzo film, książka jeszcze bardziej zacna) w Claviuszu była wielka baza księżycowa z której wyruszyli do Tycho badać Monolit.
 13. Dzięki. Zauważyłem tą nieostrość (dzięki za czujność) ale na razie nic z nią nie robiłem. Zastanawiam się jak się pozbyć tego "winietowania". Może użyć okularu o większej ogniskowej, a może mniejszej? Dużo różnych zmiennych, a i sam Registax jest dla mnie jeszcze w dużej mierze zagadką bo mam wrażenie, że z mojego materiału można jeszcze więcej wycisnąć. Najważniejsze i dość trudne to dobre (wręcz znakomite) ułożenie obiektywu aparatu względem okularu - kolejne zmienne.
 14. Zdjęcie z 01.04.2020. Niesamowity krater Clavius (ten prawie całkowicie w cieniu). W środku niego widać zarysy mniejszych wewnętrznych kraterów Clavius C i D. Ciekawi mnie tak duża popularność tego krateru. Czy to tylko przez powieść 2001 Odyseja Kosmiczna? No i ma on ponad 200km średnicy. Przy krawędzi dobrze widoczna gra światła i cienia tworząca kształt (jak nienaturalny) prostokątny. Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 500 klatek w Registack.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.