Jump to content

kosmitek

Społeczność Astropolis
 • Posts

  304
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About kosmitek

 • Birthday 07/28/1982

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zielona Góra
 • Zainteresowania
  Astrofotografia, Astronomia, UFO,fotografia, nowe technologie, internet
 • Sprzęt astronomiczny
  Teleskop Dobson 12" GoTo oraz MT-800 na HEQ5 Pro SynScan, ASI 462 MC, Nikon D7100, D5100, MPCC II. Barlow TV Powermate 2" x2

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/Astrofotografia-Marek-Marcinkowski

Recent Profile Visitors

1592 profile views

kosmitek's Achievements

391

Reputation

 1. Czy ktoś z Was widział tranzyt "pociągu" Starlink na tle Księżyca? Jeśli nie to zapraszam na mój kanał. Znajdziecie na nim wiele nagrań, ze Starlinkami. Wszelkie Wasze opinie tu i na YT na temat kanału i filmów będą dla mnie niezwykle cenne.
 2. Najnowsze jeszcze składam ale prezentuje Wam NLC, które były w 24.06.2021.
 3. To ja podrzucam link do mojego kanału gdzie dość często uwieczniam wschody i zachody :D. Zapraszam!
 4. Cześć! Wreszcie postanowiłem dzielić się regularnie i może bardziej ambitnie moją pasją z Wami. Założyłem kanał na YT i dodaje tam filmy z moich obserwacji nieba. Jest na YT kilka bardzo dobrych kanałów, które sam cały czas oglądam i sporo się z nich dowiaduje. Na moim kanale chcę jednak pokazać astronomiczną pasję w nieco inny sposób. Zapraszam Was na kanał Nocny Marek i zachęcam do dyskusji tutaj jak i szczególnie pod konkretnymi filmami. Niezwykle ważny jest dla mnie odzew z waszej strony. Będę także bardzo wdzięczny za subskrypcję kanału. Przesyłam link do najnowszego filmu:
 5. @Wojsa Nie wiele gwiazd widać na twojej klatce. To ciekawe ze nie masz problemu. Z tym, że twoje gwiazdy są bardziej punktowe. Może o to chodzi. Pamiętasz ile ci wykrywał gwiazd? U mnie w DSS zawsze jest komunikat, że zestakuje tylko jedną klatkę. U mnie widać z 10 gwiazd, a wykrywa 2-3. Manualnie dodawać gwiazdy to masakra przy tej ilości klatek. Zobacz moją klatkę: Capture_00007.tif
 6. @Wojsa Napisz proszę jak złożyłeś klatki w DSS. Mam sporo klatek dwóch obiektów ale DSS widzi za mało gwiazd do kalibracji albo oznacza jako gwiazdy szum. Można to jakoś sensownie ustawić? @mack_mnk Czy może lepiej składać w Sirilu? Siril ogarnia rotację pola? Proszę o pomoc.
 7. Pewnie nie jestem sam jeśli chodzi o zachwycanie się Zatoką Tęcz. To absolutny klasyk fotografii księżycowej. Od niedawna zajmuję się fotografią w dużej skali dlatego jeszcze wiele nocy spędzę na podziwianiu tego miejsca. Wreszcie po kilku miesiącach mogłem uwiecznić Zatokę w bardzo dobrych warunkach, a były one wieczorem 24.03.2021 godz. 21.09. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Zatokę otaczają Góry Jura, a moją uwagę zawsze przykuwają przylądki Laplace'a i Heraklidesa. Szczególnie ten pierwszy jest ciekawy bo jako ostatnia struktura rzuca cień mimo, że w całej okolicy jest już "pełne" Słońce. Przy górnej krawędzi zdjęcia widzimy obrys krateru Sharp. Zatoka to genialne miejsce z którym wiążę plany na przyszłość odnośnie rejestracji gdy będzie zachodzić w tych okolicach Słońce.
 8. @OBERON RD Fajnie eksponuje kopuły magmowe nakładka w Quickmap od LRO. Nakładka jest w ACT/Virtual Layers i nazywa się SLDEM2015(+LOLA) Slope.
 9. Dziękuję @Loxley! Jak zwykle rewelacyjne informacje z twojej strony. Tak coś czułem, że te formacje są czymś innym. Brakuje mi oznaczeń tego typu obiektów na mapach. Generalnie mam cały czas wrażenie, że mapy powierzchni Księżyca są ubogie w oznaczenia. Czasem myślę, że Mars jest lepiej opisany niż Srebrny Glob. Jak na najbliższe nam ciało niebieskie każda dolinka, każdy wulkan itd. powinny mieć swoją nazwę, mało tego - śmiało mogła by być to nazwa własna w sensie np. od nazwiska kogoś znanego. @OBERON RD @Loxley, czy VMA ma jakąś nakładkę oznaczającą tego typu obiekty?
 10. Czy przy kraterze Hortensius (wyraźny mały krater przy górnej krawędzi i nieco na lewo) mamy do czynienia z ciemniejszą kopułą wulkanu? @Loxley?
 11. Nadchodzą wieczory z Księżycem. Trzymajmy kciuki aby była piękna pogoda. Dzisiaj prezentuję Wam kolejny kadr z nocy 24.03.2021. Wiem, że może się trochę rozdrabniam ale lubię podchodzi do każdego zdjęcia osobno. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Widzimy krater Kopernik w trochę nietypowym ujęciu gdyż chciałem go uwiecznić razem z sąsiadującymi kraterami Reinhold i Lansberg. Mimo prawie całkowitego nasłonecznienia kratery wyglądały dość atrakcyjnie.
 12. Aż takiej pochwały się nie spodziewałem :D. Dziękuję @Loxley
 13. Pogoda nadal kiepska, noce nadal zimne, a niby wiosna :/. Dlatego dawkuję Wam mam nadzieję przyjemność z oglądania moich księżycowych wypocin i pozostajemy przy dacie 24.03.2021 roku kiedy to był bardzo fajny seeing. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Na zdjęciu widzimy krater Moretus znajdujący się blisko krateru Clavius, który pokazałem nieco wyżej. Bardzo ładnie widać zróżnicowaną strukturę wału oraz otoczenie składające się z także różnorodnych kraterów. Dość ciekawie wyglądają cienie w kraterze Casatus, który znajduje się blisko lewej krawędzi zdjęcia. Nie mogę wypatrzeć jakiś szczególnie interesujących struktur na tym ujęciu. Może @Loxley coś by tu szczególnego wypatrzył?
 14. Nadal pozostajemy pośród pięknej nocy 24.03.2021 roku. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Widzimy piękny Przylądek Heraklidesa Zatoki Tęcz. Jednak moją uwagę przykuły dość łatwo wyróżniające się zaokrąglone szczyty dwóch wulkanów tarczowych Gruithuisen Gamma i Delta (troszkę na lewo od środka kadru). Wznoszą się na blisko 1800 m i rozmiary u podstawy około 26 x 20 km. Najmniejsze widoczne kratery mają blisko 1.5 km średnicy.
 15. Znany i kochany Clavius z "Kaskadą Clarke'a" sfotografowany 24.03.2021 o godzinie 20.50. Co tu dużo pisać? Bardzo mi się podoba widoczny detal. Jak na Barlow x3 jest ekstra. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.