Jump to content

kosmitek

Społeczność Astropolis
 • Posts

  304
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kosmitek

 1. Czy ktoś z Was widział tranzyt "pociągu" Starlink na tle Księżyca? Jeśli nie to zapraszam na mój kanał. Znajdziecie na nim wiele nagrań, ze Starlinkami. Wszelkie Wasze opinie tu i na YT na temat kanału i filmów będą dla mnie niezwykle cenne.
 2. Najnowsze jeszcze składam ale prezentuje Wam NLC, które były w 24.06.2021.
 3. To ja podrzucam link do mojego kanału gdzie dość często uwieczniam wschody i zachody :D. Zapraszam!
 4. Cześć! Wreszcie postanowiłem dzielić się regularnie i może bardziej ambitnie moją pasją z Wami. Założyłem kanał na YT i dodaje tam filmy z moich obserwacji nieba. Jest na YT kilka bardzo dobrych kanałów, które sam cały czas oglądam i sporo się z nich dowiaduje. Na moim kanale chcę jednak pokazać astronomiczną pasję w nieco inny sposób. Zapraszam Was na kanał Nocny Marek i zachęcam do dyskusji tutaj jak i szczególnie pod konkretnymi filmami. Niezwykle ważny jest dla mnie odzew z waszej strony. Będę także bardzo wdzięczny za subskrypcję kanału. Przesyłam link do najnowszego filmu:
 5. @Wojsa Nie wiele gwiazd widać na twojej klatce. To ciekawe ze nie masz problemu. Z tym, że twoje gwiazdy są bardziej punktowe. Może o to chodzi. Pamiętasz ile ci wykrywał gwiazd? U mnie w DSS zawsze jest komunikat, że zestakuje tylko jedną klatkę. U mnie widać z 10 gwiazd, a wykrywa 2-3. Manualnie dodawać gwiazdy to masakra przy tej ilości klatek. Zobacz moją klatkę: Capture_00007.tif
 6. @Wojsa Napisz proszę jak złożyłeś klatki w DSS. Mam sporo klatek dwóch obiektów ale DSS widzi za mało gwiazd do kalibracji albo oznacza jako gwiazdy szum. Można to jakoś sensownie ustawić? @mack_mnk Czy może lepiej składać w Sirilu? Siril ogarnia rotację pola? Proszę o pomoc.
 7. Pewnie nie jestem sam jeśli chodzi o zachwycanie się Zatoką Tęcz. To absolutny klasyk fotografii księżycowej. Od niedawna zajmuję się fotografią w dużej skali dlatego jeszcze wiele nocy spędzę na podziwianiu tego miejsca. Wreszcie po kilku miesiącach mogłem uwiecznić Zatokę w bardzo dobrych warunkach, a były one wieczorem 24.03.2021 godz. 21.09. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Zatokę otaczają Góry Jura, a moją uwagę zawsze przykuwają przylądki Laplace'a i Heraklidesa. Szczególnie ten pierwszy jest ciekawy bo jako ostatnia struktura rzuca cień mimo, że w całej okolicy jest już "pełne" Słońce. Przy górnej krawędzi zdjęcia widzimy obrys krateru Sharp. Zatoka to genialne miejsce z którym wiążę plany na przyszłość odnośnie rejestracji gdy będzie zachodzić w tych okolicach Słońce.
 8. @OBERON RD Fajnie eksponuje kopuły magmowe nakładka w Quickmap od LRO. Nakładka jest w ACT/Virtual Layers i nazywa się SLDEM2015(+LOLA) Slope.
 9. Dziękuję @Loxley! Jak zwykle rewelacyjne informacje z twojej strony. Tak coś czułem, że te formacje są czymś innym. Brakuje mi oznaczeń tego typu obiektów na mapach. Generalnie mam cały czas wrażenie, że mapy powierzchni Księżyca są ubogie w oznaczenia. Czasem myślę, że Mars jest lepiej opisany niż Srebrny Glob. Jak na najbliższe nam ciało niebieskie każda dolinka, każdy wulkan itd. powinny mieć swoją nazwę, mało tego - śmiało mogła by być to nazwa własna w sensie np. od nazwiska kogoś znanego. @OBERON RD @Loxley, czy VMA ma jakąś nakładkę oznaczającą tego typu obiekty?
 10. Czy przy kraterze Hortensius (wyraźny mały krater przy górnej krawędzi i nieco na lewo) mamy do czynienia z ciemniejszą kopułą wulkanu? @Loxley?
 11. Nadchodzą wieczory z Księżycem. Trzymajmy kciuki aby była piękna pogoda. Dzisiaj prezentuję Wam kolejny kadr z nocy 24.03.2021. Wiem, że może się trochę rozdrabniam ale lubię podchodzi do każdego zdjęcia osobno. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Widzimy krater Kopernik w trochę nietypowym ujęciu gdyż chciałem go uwiecznić razem z sąsiadującymi kraterami Reinhold i Lansberg. Mimo prawie całkowitego nasłonecznienia kratery wyglądały dość atrakcyjnie.
 12. Aż takiej pochwały się nie spodziewałem :D. Dziękuję @Loxley
 13. Pogoda nadal kiepska, noce nadal zimne, a niby wiosna :/. Dlatego dawkuję Wam mam nadzieję przyjemność z oglądania moich księżycowych wypocin i pozostajemy przy dacie 24.03.2021 roku kiedy to był bardzo fajny seeing. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Na zdjęciu widzimy krater Moretus znajdujący się blisko krateru Clavius, który pokazałem nieco wyżej. Bardzo ładnie widać zróżnicowaną strukturę wału oraz otoczenie składające się z także różnorodnych kraterów. Dość ciekawie wyglądają cienie w kraterze Casatus, który znajduje się blisko lewej krawędzi zdjęcia. Nie mogę wypatrzeć jakiś szczególnie interesujących struktur na tym ujęciu. Może @Loxley coś by tu szczególnego wypatrzył?
 14. Nadal pozostajemy pośród pięknej nocy 24.03.2021 roku. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Widzimy piękny Przylądek Heraklidesa Zatoki Tęcz. Jednak moją uwagę przykuły dość łatwo wyróżniające się zaokrąglone szczyty dwóch wulkanów tarczowych Gruithuisen Gamma i Delta (troszkę na lewo od środka kadru). Wznoszą się na blisko 1800 m i rozmiary u podstawy około 26 x 20 km. Najmniejsze widoczne kratery mają blisko 1.5 km średnicy.
 15. Znany i kochany Clavius z "Kaskadą Clarke'a" sfotografowany 24.03.2021 o godzinie 20.50. Co tu dużo pisać? Bardzo mi się podoba widoczny detal. Jak na Barlow x3 jest ekstra. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS.
 16. Daaawno mnie tu nie było ale wróciłem :D. Piękny krater Gassendi uchwycony 24.03.2021 o godzinie 20.44. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow ES 1.25” x3, MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS, wyostrzenie w PS. Pierwsze zdjęcie z zrobione z Barlow ES1.25" x3, drugie dość eksperymentalnie połączenie Barlowa TV 2" x2 z ES 1.25" x3 w sumie x5 :D. Warto było?
 17. Została ustalona trajektoria lotu tego bolidu. Miałem przyjemność robić zdjęcia kalibracyjne pod Świebodzinem, które były potrzebne do określenia tej trajektorii. Artykuł tutaj: http://www.asu.cas.cz/en/departments/interplanetary-matter-department/atmospheric-trajectory-of-bright-fireball-from-the-morning-of-29-january-2021
 18. Jeśli chodzi o nazwy rejonu Gór Leibnitza to jeszcze znalazłem coś takiego. Chyba te dwie struktury czyli Leibnitz Beta oraz Epsilon nie zostały w tym wątku oznaczone: Oraz animacja: https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a000000/a004000/a004075/sdomoon_1080p30.mp4
 19. Bardzo szybko po zakupie kamery uzmysłowiłem sobie, że potrzebuję dysk i to najlepiej SSD z USB 3 (który będzie podłączony do gniazda USB 3 w kompie). Dysk mam tylko do tych celów czyli awikowania Księżyca. Kupiłem 500Gb Sandisk Extreme Portable. Gdy się okazało, że w lapku mam tylko jedno gniazdo USB 3 pojawił się problem :D. Nagrywam więc kilka awików na SSD w lapku (bo nie mam dużo miejsca) odłączam kamerę, podłączam zewnętrzny dysk Sandisk i zgrywam. Generalnie robię nagrania po 5000 klatek co daje w przypadku mojej kamery ASI 462 MC niecałe 10 GB plik :/ Także trzeba się przygotować na ogromne wartości wolnej przestrzeni dyskowej. No i USB 3 MUSI BYĆ! W moim przypadku to 136 klatek w pełnej rozdziałce na sekundę.
 20. Jeśli chodzi o mnie to zazwyczaj 1%, 10%, 20% i 40%. Jeśli mam na pierwszy rzut oka bardzo dobry materiał (był bardzo dobry seeing, czasem widać to też na wykresie w AS!3) to stackuje jeszcze wersje 60% i 80% oraz robię powiększenie drizzle x1.5. Tutaj na forum wstawiam prawie zawsze stacki 40% z 5000 klatek (w zasadzie tylko tej długości awiki robię). Jednak bywa, że stack 1% jest całkiem dobry, tylko z lekkim szumem
 21. Z tego co gdzieś tutaj na forum przeczytałem, że im gorsze nagranie (gorszy seeing) tym większe AP size używasz. Ja klikam aby AS!3 automatycznie rozmieścił obszary AP. Wstawia je w różnym rozmiarze. Wyostrzenie mam na poziomie domyślnym czyli 40%. Nie testowałem innych wartości. Wyostrzone zestackowane zdjęcie z AS!3 wyostrzam jeszcze w PS. Podobno jeśli chcesz wyostrzyć w programie RegiStax to wrzucaj tam wersję zdjęcia z AS!3 niewyostrzoną. Ja generalnie jestem na początku drogi w obróbce księżycowych awików i obsługi AS!3.
 22. Dawno tutaj nie zaglądałem bo wybór padł na ASI 462 MC i od grudnia używam jej do avikowania Księżyca ale także poczyniłem LI mgławicy M 42. Generalnie jestem zadowolony poza masakrycznym ubywaniem miejsca na dysku gdy właśnie avikuję Księżyc. Gdybym miał kamerkę z jeszcze większą rozdzielczością to chyba całkiem poszedłbym z torbami jeśli chodzi o miejsce na dysku. Trudno mi powiedzieć czy polecić tę kamerę bo jeszcze za mało nią robiłem ale jeśli chodzi o Księżyc w dużej skali to jestem zadowolony z obrazków
 23. Data 27.01.2021 godzina 22.01. Sprzęt: teleskop Dobson 12”, GoTo, ASI 462MC, Barlow TV Powermate x2, 2", ES x3, 1.25", MPCC II, 40% z 5000 klatek, AS!3, PS. Pełnia, a seeing był świetny. Wycelowałem m.in w stronę pięknych wzgórz przy południowej krawędzi tarczy. Lewe wzgórze na horyzoncie to wzgórze koło krateru Drygalski. Wzgórze po prawej znajduje się tuż koło bieguna przy kraterze Kuhn. Widoczność była tak dobra, że pozwoliłem sobie po raz pierwszy użyć soczewki Barlowa ES x3, 1.25" (drugie zdjęcie). Jestem bardzo zadowolony z finalnych zdjęć.
 24. @OBERON RDCzy w VMA jest narzędzie jak w Quick Map przy pomocy którego masz przekrój wysokości (przeciąganie linii i pokazujący się wykres różnicy wysokości terenu)?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.