Jump to content

Alice

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,278
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Alice

 1. Bo w wizualu one strasznie zyskują na efektywności dopiero w lornetkach. Dopiero wtedy dobrze widać te wszystkie fale.
 2. Nie, nie. Nie o to mi chodzi. Chodzi mi o niebo. Np. na zdjęciach od kolegi z Torunia niebo jest takie mocno niebieskie. Podobnie jak u kolegi sabacyw, też kolory są nasycone. Obrabialiście to czy tak to Wam wychodzi od razu?
 3. Generalnie widzę, że Wasze fotki są bardziej "niebieskie" niż moje dwie na poprzedniej stronie. Zastanawiam się czy u Was to jest skutek obróbki, czy może tak to wychodzi z automatu? Ja robiłem na przesłonie 1.7 ISO200 ostrość auto, balans bieli auto, czasy ok. 1-2 sekund.
 4. Pytanko, robi ktoś z posiadaczy luster od razu zdjęcia JPG ? Widzę, że większość chyba robi RAW i podciągacie potem kolorki. Pytanie, bo chciałbym porównać JPGi bez obróbki z moimi zdj. z Lumixa do jakiegoś lepszego aparatu.
 5. Wczoraj o 23:20 już się kończyły, te zdjęcia były robione trochę wcześniej. A na jakiej wysokości to w sumie widać po zdjęciach przeca.
 6. Lumix LX100 sprzed kilku chwil, Bydgoszcz. Coś tam idzie z kompakta wycisnąć, ale jednak mała rozdzielczość.
 7. Hej, dziś o 16:17 start Falcona 9 z Vandenberg na orbitę polarną na południe. Satelita RADARSAT. Pasuje odświeżyć temat, czy ktoś potrafi oszacować/policzyć szanse na obserwacje przelotu drugiego stopnia na niebie? Ewentualne odpalenie silnika pewnie byłoby tutaj hamowaniem drugiego stopnia jak w przypadku z początku tego tematu. Stream do startu:
 8. Ja dzisiaj się zasadzam na NLC ze swoim kompaktem, zobaczę co da się wywalczyć małym gówniakiem
 9. Nie wiem człowieku czy Ty to widzisz ale masz też zorze na tych zdjęciach
 10. Ciekawe czy coś ruszyło w temacie? Jak mi się nie chce czekać, wolałbym iść spać z wiedzą, że wybudzi mnie budzik gdy inni zaczną zgłaszać NLC...
 11. Trzeba brać na wszystko poprawki. Trudno zliczyć która to już zapowiedź lotu na Księżyc/Marsa. Było ich pewnie kilkadziesiąt, a prawda jest taka, że program SLS kwiczy. NASA od lat wydaje pieniądze na programy, które są potem anulowane, ponieważ aby zrobić coś wielkiego, trzeba zrezygnować z rzeczy pobocznych. Jeśli chcą wracać załogowo na Księżyc, czy naprawdę ruszyć temat Marsa to muszą się na tym skupić w całości. Taka jest prawda. 10 mld USD idzie na sam JWST, a jest cała masa innych misji, również planowanych. Nie da się tak szczypać każdego z wielu tematów i oczekiwać, że zrealizuje się wszystkie. Pamiętajcie, że istnieje możliwość, że program SLS zostanie całkowicie przerwany, bo różnie to w życiu bywa. Osobiście mi to zwisa i powiewa, czy NASA wróci na Księżyc, czy może będzie dalej próbowała pogodzić misje naukowe z wciąż kulejącym programem załogowym, bo jestem tylko biernym obserwatorem, jednak jeśli miałbym wyrazić swoje zdanie to tak jak wyżej, muszą po męsku zdecydować, albo rząd daje 100 mld i "lecimy!", albo niech o tym zapomną i budują WFIRST, STARSHADE i inne teleskopy przyszłości. Bycie zawieszonym tak pomiędzy będzie skutkowało tym czym do tej pory, czyli snucie wielkich planów załogowych i ciągłe opóźnienia w misjach naukowych. Oczywiście mogę się mylić, bo żaden ze mnie znawca
 12. Alice

  Film

  Nienawidzę takiego karierowiczostwa i korposekciarstwa rodem z tych wszystkich fanatycznych poradników o pewności siebie, wygadaniu, PR, "marce własnej", rzygam tym. Znam takie przypadki nawet ze swojej branży inżynierskiej, gdzie niby podstawą powinna być TYLKO merytoryczna wiedza techniczna i inżynierska. Obecnie największą kasę w budownictwie zgarniają j*** cwaniaczki, "koordynatorzy projektów", mistrzowie spychologii prawdziwej pracy na innych oraz odpowiedzialności, jacyś zasrani PM, czy tam SPM, zamiast normalnego projektanta konstrukcji, czy normalnego kierownika budowy. Świat się zmienia, nie wiem czy na lepsze.
 13. Tej nocy nic nie widziałem z Bydgoszczy... Skoro były widoczne nisko z Pomorza to pewnie bloki obcięły mi horyzont. Czekam na silniejsze i wyżej położone.
 14. Dokładnie. Dla mnie to jest po prostu jakieś inne zjawisko na niebie niż do tej pory. Skoro już jest/było to czemu miałbym nie zaczaić się i nie obserwować? To jest ciekawe po prostu. Natomiast jeśli tylko pojawi się petycja o ograniczanie ilości śmieci i satelitów na orbicie to chętnie podpiszę, bo narzekanie na jakimś niszowym forum internetowym w praktyce tutaj nie pomoże. Co można zrobić: - ograniczenie ilości satelitów (najtrudniejsze do osiągnięcia) - wymuszenie na właścicielach wyczerniania satelitów (chyba technicznie możliwe, choć pytanie jak to wpływa na termoizolację urządzenia) - wymuszenie na właścicielach oraz instytucjach rozwinięcia technologii kontrolowanego sprowadzania zużytych satelitów do atmosfery (technicznie możliwe i nawet już trwają jakieś badania, np. PW-Sat)
 15. Jedzie ktoś w Bieszczady pod koniec sierpnia?

 16. Aby wrócić na Księżyc lub realizować jakiekolwiek podobnie ambitne cele musi się stać to samo co stało się w latach 60-tych. Ktoś musi wyłożyć na stół 100 mld $ i powiedzieć lecimy. W tej dokładnie kolejności.
 17. A na Ziemi hoaxerzy szukają niezgadzających się cieni na zdjęciach w wątku zlotowym
 18. W sumie odświeżę sobie temat, bo na najbliższe zaćmienie w Chile można było (było, bo zakładam, że dawno sprzedane) sobie zarezerwować specjalny "lot zaćmieniowy". Ciekawa sprawa, fajnie że taka frajda zaczyna być usługą, możliwą do wykupienia. W zależności od ceny takiego biletu nawet byłbym skłonny się skusić, choć cena musiała być ogromna, bo samolot jest specjalnie przygotowany na ten lot. Zmieniony układ siedzeń, ograniczona ilość miejsc, indywidualnie dobrana trasa lotu itd. https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/2019-eclipse-flight/ https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/details-about-2019-eclipse-flight/ http://nicmosis.as.arizona.edu:8000/ECLIPSE_WEB/TSE2019/TSE2019_EFLIGHTMAX.html
 19. Też kiedyś miałem okazję obserwacji wyrzuconej przez astronautów jakiejś osłony, czy też panelu słonecznego. To było na zlocie w Zatomiu, gdzie ja oglądałem 10x50 i miałem ją w polu widzenia krzycząc do Panasa żeby swoją 22x85 przesunął się troszkę "przed" ISS bo leci jakiś statek chyba, a on zamiast to zrobić krzyczał "jakie piękne kształty ISS!!"
 20. Zaliczony przelot sprzed kilku chwil. Słaba jasność, gołym okiem nie było szans z miasta. Jeśli jeszcze trochę osłabną to będą widoczne tylko w lornetkach dopiero.
 21. Do czasu aż jakiś mały śmieciuch nie rozpieprzy ISS, czy jakiegoś drogiego satelity temat będzie raczej ignorowany. Tak jak to zwykle bywa, ot pierwszy lepszy przykład z brzegu escape roomy...
 22. Wreszcie coś w mediach o "pociągu" http://www.spacedaily.com/reports/SpaceX_satellites_pose_new_headache_for_astronomers_999.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.