Jump to content

Blondas

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  450
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

297 Good

About Blondas

 • Rank
  Altair
 • Birthday 08/13/1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gaj koło Krakowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Columbus 13", ES 30 mm, TV Nagler 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtry DGM NPB 2", Lumicon OIII 2", polar Orion 1-40%, 1,25", Lunt 35 mm

Recent Profile Visitors

833 profile views
 1. Dzięki wszystkim za fantastyczne towarzystwo. Nieobecność rok temu była niewybaczalna, ale postaram się takich błędów życiowych nie robić. To był świetnie spędzony czas.
 2. Hej, dawno mnie nie było na forum, na zlocie jeszcze dawniej, ale tym razem się pojawiam. Jeżeli ktoś chciałby z Krakowa/spod Krakowa się dostać w czwartek i z powrotem to niech da znać na priv z nr telefonu.
 3. Rzadko ostatnio bywam na forum, pozdrowienia dla wszystkich, których nie udało mi się spotkać z racji braku bytności na tym zacnym zlocie. Machałem Wam z Wisły, ale chyba nikt nie widział, bo nie widziałem odmachnięć.
 4. A męczymy Adama co jakiś czas, ale chyba są ważniejsze rzeczy niż wtyczka do Tapatalk.
 5. Hej, W sumie to jako leszcz w temacie powinienem się zdać na bardziej świadomych, ale może warto donieść o dyskusjach dotyczącej gwiazdy oznaczonej jako iPTF14hls (chodzi generalnie o dwukrotną eksplozję tej samej gwiazdy). Jest o niej sporo dyskusji, jako o być może pierwszym obiekcie tego typu. Być może znacie jakieś fajne wyjaśnienia. Zastanawia mnie, czy przy tak odległej galaktyce możliwe jest, że to jest inna pobliska gwiazda, albo położona na jednej linii. Czy mamy aż takie możliwości obserwacji/rejestracji, które pozwalają powiedzieć, że to ta sama gwiazda. Chyba, że po prostu chodzi o analizę widma?
 6. Wg mnie jest bardzo wierne odwzorowanie, autorzy to doświadczeni astronomowie. Często orientowałem się po kształcie konstelacji gwiazdw realu i w programie, praktycznie zawsze było ok. Jasność widocznych gwiazd i obiektów DS możesz zmieniać suwakiem dość płynnie, o ułamek magnitudo. Używałem tylko wersji plus z dość dużym teleskopem, absolutnie wystarcza. Nie wiem jak tańsza wersja z lornetką. Gwiazdy plackowate nie są, aczkolwiek ich jasność na ekranie jest zbyt optymistyczna w stosunku do realu. Często nie było ich wydać mimo teoretycznego zasięgu.
 7. Chodzi mi o łatwość sięgania po zawartość, w Tapatalk wchodzę w różne fora, przechodzę pomiędzy nimi szybko, od razu widzę nieprzeczytane, alerty, wszystko pod ręką, kilka razy dziennie. Przez przeglądarkę to znacznie mniej wygodne i wolniejsze. Mam Samsung Galaxy Note 3, więc dość wydajny mimo kilku lat, przeglądarka Dolphin, przed chwilą chciałem odpowiedzieć z cytatem, nie dało się. Z jakiegoś powodu użytkownicy Tapatalk stale go używają i liczba ich rośnie.
 8. Po dłuższym czasie wznowię problem Tapatalk, dla wielu pewnie pikuś, ale dla innych wielu to najczęstszy sposób uczestniczenia w forach, czy wróci plugin?
 9. No taka dziurka w prezerwatywie zapewne nie ma znaczenia, te 2 plemniki zostaną zeżarte przez niesprzyjające środowisko kobiecego wnętrza.
 10. Aktualnie trwa piękny spektakl NLC. Nie przypuszczałem, że potrafią aż tak rozświetlić niebo.
 11. A ja zasnąłem ostatniej nocy na kanapie w salonie i obudziłem się po 3 rano, wstałem, umyłem ząbki i miałem uderzyć w kimono, ale tak sobie myślę, ze zerknę za okno na północny wschód. Niebo się już rozjaśniało i okazało się, że wreszcie zobaczyłem swoje pierwsze sreberka. Najpierw nisko, a potem w miarę podnoszenia się Słońca zaczęły świecić nawet może do 30 stopni. Ładnie ogarniały Algola w Perseuszu tworząc jakby rybę. Towarzyszył temu piękny sierp wschodzącego Księżyca. Bajka.
 12. Po tych nagraniach to wrogów mogłyby być więcej.
 13. Paweł, ale do dupy taki zlot, wszystko ponure, zero uśmiechu (no Ula szczerzy zęby), nosy w dół, zasępieni. Pieprzone astronomy, nawet się bawić nie potrafią.
 14. Po rocznej przerwie telep znowu znalazł zatrudnienie. Co prawda cirrusy robiły co mogły, ale obserwacje całkiem udane. Klasyki, bez wyszukanych obiektów. Choć było parę prób podejścia do małych planetarek.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.