Jump to content

astrokarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1944
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

636 Excellent

1 Follower

About astrokarol

 • Rank
  Kanopus
 • Birthday 03/04/1994

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Okolice Dęblina
 • Sprzęt astronomiczny
  SW 14", SW 8", PZO 64 mm i jeszcze trochę sprzętu

Recent Profile Visitors

15988 profile views

Single Status Update

See all updates by astrokarol

 1. Czyli trzeba oddzielnego pomieszczenia szukać ? W piwnicy zimno i kurz :/

  https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-czastki-emitowane-przez-drukarki-3d-szkodza-zdrowiu,nId,3266975

  1. DarX86

   DarX86

   W dzisiejszych czasach wszystko jest szkodliwe dla zdrowia/rakotwórcze. 
   Kiedyś czytałem artykuł, że nie powinno się jeść surowego pomidora bo zawiera jakieś tam szkodliwe związki. Ale już nie było wprost napisane, że aby stężenie tych związków w organizmie przekroczyło poziom który nie będzie obojętny dla zdrowia trzeba zjeść jednorazowo 400kg tych pomidorów...

  2. astrokarol

   astrokarol

   Z tym pierwszym się zgodzę. A z drugim to właśnie jest tak, że coś jest szkodliwie ale od pewnego progu. 

  3. lkosz

   lkosz

   A ktoś w ogóle kiedykolwiek powiedział, że wdychanie wyziewów z drukarki 3D jest bezpieczne dla zdrowia? :mr.green:

    

   Zawsze w takich przypadkach sięgam do źródła, bo mediaworkerzy piszący notatki dla agencji prasowych sadzą takie błędy, że potem im wychodzi, że pomidory są toksyczne, albo kula ziemska bez oceanów wygląda jak na popularnych obrazkach. Albo perfidnie przekręcają i robią clickbait. I również polecam daleko idącą nieufność :) Po przejrzeniu pracy, to na moje oko te wnioski w badaniu wyciągnięte zostały z testów in vitro. Obserwacje in vivo prowadzili na analogach tkanek. Coś piszą o myszach, ale skąpo. To, że coś jest emitowane i wchodzi w reakcję z gołymi tkankami jeszcze nie oznacza, że jest definitywnie w tych ilościach szkodliwe, więc trzeba czekać na dalsze prace. Rownież weryfikujące wnioski z tej pracy, bo też mogli popełnić jakiś błąd. I przede wszystkim prawdziwe testy in vivo, nasz organizm ma swoje mechanizmy obronne, które mogą osłabić efekty, lub je wręcz wzmocnić. Póki co na dwoje babka wróżyła :)

    

   Drukarki 3D są oczywiście niebezpieczne, np. przez emitowanie toksycznych lotnych związków. Choćby dodatki poprawiające ekstruzję ulatniają się częściowo przy tych 250 stopniach, tworzywo pozostające na głowicy ulega pirolizie, i nie ma co się łudzić że jest inaczej. Do tego same tworzywa mogą wydzielać szkodliwe opary w wyższych temperaturach, jak w przypadku ABS. Moja drukarka od początku pracuje wyłącznie w łazience, i to nie tylko ze względu na hałas :)

    

   Tutaj oryginał: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.9b04168

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.