Skocz do zawartości

Pablitto

Społeczność Astropolis
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Pablitto

0

Reputacja

  1. Okay, wyglada na to ze zdecyduje sie na 8-ke na dobsie (brzmi prawie jakbym wymiatal w temacie ;-p). Mysle ze pod wzgledem uniwersalnosci bedzie to lepsza opcja niz 10-tka, i do tego tansza. Roznice w cenie moglbym przeznaczyc na okulary, bo pewnie te kitowe nie powalaja mozliwosciami i jakoscia. Macie moze jakies propozycje okularow do obserwacji US i inne do DS? Ewentualnie jakies filtry? Widzialem kolorowe filtry do planet - jak to wyglada w praktyce? Cena tak ok. 200-300 zl za szt. Wybaczcie za przeciaganie tematu i poruszanie kwestii, ktore zapewne byly walkowane wiele razy, ale jak juz sie pytam to do konca. Pzdr. P.
  2. Nie bawilem sie tym szczerze mowiac, ale na filmach widac ze wszystko chodzi plynnie i jest dobrze zrownowazone. Moze jakis praktyk sie wypowie w tej kwestii. Ja mam tylko obawy ze takie lekkie tracenie rzuci obraz o ladnych kilka lat swietlnych, stad obserwacje np. planet moge byc uciazliwe... Z tego co wiem to mozna miec Dobsona z np. GoTo, ktory pozwala na sledzenie planet i innych obiektow na zywo, tylko cena jest odpowiednio wieksza. Z tego co widze przykladowo 8-ka na zwyklym dobsie jest za ok. 1400-1500 zl, Synta 8" z GoTo za 3200 zl. W sumie ciekawa propozycja. Ale faktycznie jezeli przy powiekszeniach rzedu 250x trzeba korygowac ustawienie co np. 20 sekund, to nie jest znowu tragedia, da sie przezyc.
  3. No ale swiatlosile mozna i ogranicza sie przez zastosowanie okularow, Barlowa, filtrow, etc. - czy to nie pomaga, w jakims stopniu nie ujarzmia duzej swiatlosily takiego teleskopu? Druga sprawa, ze okulary kitowe np. w GSO 8" lub 10" sa podejrzewam malo wyrafinowane i ciemne, co w troche przewrotny sposob powinno pomoc, prawda? Do DS'ow z kolei, zeby dostrzec jak najwiecej, mysle ze potrzebne bylyby dobre okulary, tak zeby nie ograniczac swiatlosily i wycisnac z teleskopu jak najwiecej.
  4. Dzieki Tomek, rozumiem, rozumiem, fizyke mialem dawno, dawno temu ale cos tam jeszcze pamietam. Troche mi inaczej wychodza obliczenia, bo przy okularze 5mm ktory ma 45 st. pola widzenia, przy powiekszeniu 240x, pole widzenia zaweza sie do ok. 0.19 stopnia, czyli od krawedzi do krawedzi obiekt bedzie przemieszczal sie przez ok. 46 sekund, wiec zeby byl w miare w srodku, to przyjalbym polowe tego czasu, co nie jest jakims tragicznym czasem, wystaarczy zeby cos zobaczyc. Dzieki za przypomnienie pewnych prawidel :-) Ned - co masz na mysli piszac, ze Newton nie jest najlepszy do planet?
  5. Mozesz mi krotko opisac jakie szczegoly mozna na Jowiszu lub Saturnie dostrzec takim zestawem, no i druga kwestia - pilnowanie i tak jak Prorok78 pisze "tracanie co chwile" - jak to wyglada? W jakich odstepach czasu? Jezeli jest to kwestia korygowania np. co sekunde, dwie to faktycznie chyba lepiej poszukac czegos mniejszego na paralaktyku i miec wiekszy komfort.
  6. Tak dalej sie gryze z tymi montazami i naszla mnie jeszcze jedna watpliwosc - jak wyglada obserwacja planet, Ksiezyca przez Dobsona, tak przy powiekszeniu 250-300x? Mam obawy ze sledzenie planety moze przypominac zabawe z dluga luneta trzymana w rekach - rozrzut liczony w milionach lat swietlnych ;-) Czy da sie tym (8" lub 10" ze standardowymi okularami 9mm i np. Barlow 2x) obejrzec np. Jowisza czy Saturna z detalami, w miare komfortowych warunkach, czy to bedzie maksymalna walka z utrzymaniem obiektu w polu widzenia? Pytam bo do tej pory moje obserwacje albo byly z reki - lornetka albo ogromnymi, zautomatyzowanymi teleskopami z obserwatoriow astronomicznych, wiec mam luke w doswiadczeniach :-/ Pzdr. P.
  7. No wlasnie tak patrze na montaze paralaktyczne i ich udzwig i wyglada na to zeby paralaktyk sprostal takiej np. 10-tce, musialbym wysuplac niemala sume ;-/ , tak 2-3x przekraczajaca cene samego teleskopu, a to mi sie nie usmiecha, wiec pozostaje Dobson. Kolejne, pewnie dziwne pytanie - na czym stawiacie taki zestaw? chyba nie bezposrednio na ziemi? Pytam, bo widzialem takie zestawy uziemione, a sam mam prawie 2m wzrostu i nie chcialbym sie skladac jak scyzoryk, zeby cos poobserwowac... Czy cos w rodzaju stabilnego stolika byloby opcja? Czy sa na to inne patenty?
  8. O to mi wlasnie chodzilo Lech, dzieki za odp. mysle ze kwestia kilku dodatkowych elementow do montazu nie bedzie problemem. Chodzi o to czy z praktycznego punktu widzenia jest sens rozkrecac paralaktyka z dosyc juz duza tuba aby sie z nim przemiescic - ale widze ze raczej nie. Prorok78, Mozesz mi powiedziec jaka jest w ogole roznica pomiedzy eq2, eq3, eq5, eq6, i wspomnianego przez Ciebie heq5? Nie bardzo sie w tym orientuje, z tego co zauwazylem, to wyzszy numer ma wieksze mozliwosci udzwigu, co z tym "h"? Wybacz za lamerskie pytanie ;-/ Druga rzecz jaka jest mniej wiecej roznica w cenie tych dwoch montazy (eq5 i heq5)? Dzieki P.
  9. Czesc, Przekonalem sie do zakupu reflektora, zamiast refraktora, przekonalem sie do srednicy 8 lub 10", teraz mam drobny dylemat odnosnie montazu. Znalazlem dwie propozycje: http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-GSO-Newton-N-203-203-1000-EQ-5-MON2/?id=1256 lub http://www.astrozakupy.pl/product/Teleskop-GSO-DOBSON-10-254-1250-M-CRF-deLuxe/?id=1230 Co byscie wybrali z doswiadczenia lub zaslyszanych (powaznych) opinii? Chodzi glownie o uzytecznosc tego sprzetu ze wzgledu na zastosowany montaz. Rozumiem ze wyniesienie Dobsona i zamontowanie tej 10-tki powinno byc dla jednego, doroslego faceta w miare bezproblemowe - jak wyglada ta sama kwestia z montazem statywowym eq5? Czy mozna to w pojedynke ogarnac w miare szybko, czy raczej jak sie wszystko zlozy to lepiej zeby mialo stale miejsce i nie bylo rozkladane i skladane przy kazdej okazji do obserwacji? Dzieki z gory P.
  10. Dzieki U44, mysle ze musze sie dobrze zastanowic nad tym co kupic, a nie jest to proste zadanie. Chcialbym to miec na paralaktyku, wiec reflektory nie bardzo sie do tego nadaja, zwlaszcza te wieksze, jak 10", 12". Z drugiej strony kupienie za te same pieniadze malego refraktora, z jego wadami optycznymi ale na paralaktyku rowniez mnie nie nastraja ochoczo ;-) Pokombinuje troche i moze cos sie z tego zrodzi. Poki co na niebo patrze stara, radziecka, wojskowa lornetka, wazaca chyba 5 kilo :-)
  11. Masz racje Agatek, dzieki za tych kilka istotnych pytan. Otoz ja to widze tak - sprzet ma byc uzywany przez mojego Ojca i mnie (czyli dwoch prawie 2 metrowych gosci, wiec waga sprzetu nie ma tu az tak duzego znaczenia - mysle ze w czesciach tak do 25 kilo, zeby w miare sie to spokojnie nosilo bedzie o.k.) Mieszkamy jakies 20 km od jednego z wiekszych miast, u nas niestety w ciagu ostanich 10-15 lat rowniez zrobilo sie jakos tak widno w ciagu nocy, choc po polnocy nie jest najgorzej. Obserwacje glownie z podworka i dosyc duzego ogrodu (tu odleglosc od ulicznego oswietlenia moze byc ok. 100 m). Nie sadze abysmy jezdzili z tym sprzetem, ale gdyby tak sie stalo transport rowniez nie bedzie problemem. I tak jak pisalem chcialbym zeby oprocz planet widac bylo troche DS - wiadomo cudow nie oczekuje, jezeli maja to byc "chmurki, kłaczki i obłoczki", to zeby sie troche od siebie roznily ;-) Ciezko mi sie przekonac do Newtona, SC, Mak-ow ale byc moze zdecyduje sie na jakas 10-tke na Dobsonie...
  12. McArti, "satysfakcjonujacy" za ta cene 2,5 - maks 3 tys. zl. Chodzi mi o stosunek jakosci/"osiagow" do ceny. Wiadomo ze mozna gonic kroliczka w nieskonczonosc - cierpie na to w innych hobby (np. fotografia) ;-( To zapytam jeszcze o jedno - tym razem bardziej konkretnie - jaki sprzet polecalibyscie (marki, modele, o ile nie jest to kryptoreklama)? Czy sa jakies firmy, ktorych lepiej unikac i takie, ktore na przestrzeni ostatnich lat byly konsekwetnie dobre w produkcji sprzetu do astroobserwacji? Chodzi tez o kwestie rozbudowy o osprzet - okulary, filtry, jakies przejsciowki np do fotografii (to w przyszlosci), etc. Tak zeby sprzet nie byl jakos mocno ograniczony i po kilku latach mozna byloby go "podrasowac". Antares1972 polecal GSO 250-tke - jakich godnych konkurentow mialby ten teleskop w podobnym przedziale cenowym (do 3K)?
  13. Dobra widze ze dyskusja robi sie bardziej techniczna, boje sie ze wymiekne jak przyjdzie do bardziej specyficznych danych ;-) Zadam pytanie troche inaczej - jaki teleskop wg Was (i prosillbym o opinie ludzi majacych do czynienia z roznymi systemami, okularami, filtrami, montazami, etc.) spowoduje ze osoba znajaca sie troche na astronomii uzyska najbardziej satysfakcjonujacy obraz? I teraz zeby doprecyzowac chodzi mi o obserwacje planet tych najwiekszych, najlepiej widocznych (chce zeby bylo widac pasy na Jowiszu, piercienie na Saturnie) i ladnie obserwowalo sie Ksiezyc - cienie, kratery. Co do DS - chce zeby byly widoczne najblizsze gromady, galaktyki, tak zeby bylo widac troche wiecej niz rozmyta biala plame - zeby bylo widac np. ramiona glaktyk, jakies kolorowe chmury gazowe, etc. Zaznaczam ze chodzi o dobry jakosciowo obraz, niekoniecznie wielkie powiekszenie. Robie lekki offtop i powielam podobne tematy, za co z gory przepraszam ale nie chce zakladac kolejnego tematu, wole ten troche wykoleic :-D
  14. Nie ta liga cenowa ale sprzet fajny :-D Antares1972 namieszales mi, czego moglem sie spodziewac po zalozeniu tematu ;-) Zawsze tak jest ze jak jest jakas watpliwa sprawa do rozwiazania to pojawia sie wiecej watpliwosci, po kilku postach (lol). Rozejrze sie jeszcze takze wsrod wspomnianych przez Ciebie reflektorach, 2,5 tys powinno starczyc na jakas 10-tke na Dobsonie. Chcialbym zeby sprzet byl w miare uniwersalny ale zeby nie pozbawiony byl faktoru "wow!", jezeli sie spojrzy przez niego na np. Jowisz. Wiem ze to ciezko pogodzic w nieduzej cenie o jakiej mowa. Mam troche doswiadczenia z astronomia, bylem czlonkiem stowarzyszenia milosnikow astronomii, grube lata temu jako nastolatek, dlatego podejrzewam ze moje wymagania vs budzet moga przyniesc rozczarowanie... stad tez moje pytania do Was zaprawionych w bojach obserwacji nieba, zeby sie nie podlozyc.
  15. Odpowiedz sobie na pytanie,co będziesz chciał robić tym teleskopem?.Obserwacje DS czy US,a może wszystkiego po trochu?. Mysle ze w tym przedziale cenowym cudow nie ma, wiec za duzo DS nie zobacze, zwlaszcza refraktorem. Tak wiec chcialbym zeby zastosowanie tego teleskopu bylo jak najbardziej uniwersalne. Zalezaloby mi na dobrej obserwacji planet US oraz wiekszych gromad i mglawic (Plejady, Andromeda, etc). Reflektory maja dla mnie kilka istotnych wad (zwlaszcza ze teleskop bedzie uzywany nie tylko przeze mnie): - chlodzenie (niebo zima ma czesto lepsze warunki obserwacyjne - czekanie na wychlodzenie sie ukladu, etc. raczej bedzie zniechecac do obserwacji, zwlaszcza jezeli bedzie -15 st C.) - lustra sie brudza i traca swoje wlasciwosci z czasem (matowieja), itd. - gorsze wlasciwosci optyczne wzgledem soczewek Widze ze chyba pozostanie mi poszukanie czegos posrodku w/w typow plus jakies dobre okulary APO do korekcji plus dobry i wysoki montaz. Przy okazji macie jakies doswiadczenia praktyczne z okularami APO?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.