Skocz do zawartości

Adam P.

Społeczność Astropolis
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Adam P.

0

Reputacja

  1. Hej! Mam takie pytanie do osób obeznanych z fotografią, a ściślej z robieniem zdjęć budynków na tle zachodzącego słońca (na "Dalekich Obserwacjach" pojawiały się zdjęcia np. wieży na Pradziadzie na tle tarczy słonecznej). Zbliża się u mnie sezon, gdy mógłbym porobić fotki kilku budowli w górach na tle słońca, nie będą to jednak tak duże odległości, a jedynie rzędu kilkunastu kilometrów. W związku z tym słońce będzie też wyżej, na wysokości ok. 2-6 stopni nad płaskim horyzontem (w zależności od budowli i miejscówki). Mój aparat to dość średnia, kilkuletnia cyfrówka Kodak Z710, ale nią też da się zrobić w miarę przyzwoite zdjęcia tego rodzaju. Pytanie tylko, jak ograniczyć ilość światła, żeby słońce nie wyszło rozmazaną plamą? Maksymalne parametry aparatu to: zoom 10x; f 8,0; czas naświetlania 1/1000, ISO 64-400. Takie ustawienia to jednak za mało, trzeba jeszcze bardziej ograniczyć ilość światła. Nie zamierzam inwestować w drogie filtry, ze względu na to, że będzie to zabawa raczej krótkotrwała. Może folia Baadera (jak tak, to jaki konkretnie rodzaj)? Do tej pory zrobiłem parę fotek przy wykorzystaniu samodzielnie zrobionego filtra z... wywołanego zdjęcia rentgenowskiego i efekt moim zdaniem jest całkiem przyzwoity. Na tyle dobry, że zachęciło mnie to do poszukania metody z jeszcze lepszym efektem, ale nie przepłacając zbytnio. Mówiąc w skrócie, chodzi o zrobienie po prostu zdjęcia tarczy słonecznej na wysokości od 2 do 6 stopni nad płaskim horyzontem, tak żeby miała ona wyraźny, konkretny kontur. Reszta sama wyjdzie. Przy czym istotniejsza jest ta druga wysokość (6 stopni), przy niższym położeniu słońca ograniczę ilość światła ustawieniami w aparacie. Jeśli ktoś będzie potrafił mi pomóc, to z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady.
  2. @Radek: No popatrz, wiele razy korzystałem z meteogramów na Wetterzentrale, ale wpisując nazwę miasta w okienku na dole strony głównej. Według mnie sprawdzalność tych meteogramów jest też bardzo wysoka (porównywalna z modelem UM na meteo.pl), ale myślałem, że są one tylko dla miast niemieckich. Jak widzę, meteogramy po kliknięciu na siatce są na dłuższy okres niż tamte (1 tydzień vs. 72 godziny). Mam nadzieję, że nie będą gorsze, choć wyniki trochę się różnią w prognozach tygodniowych i 72-godzinnych dla tego samego rejonu. Meteogramy Aladin znam, ale według mnie niezbyt trafnie prognozują zachmurzenie. Parę razy z nich skorzystałem i później nie zawracałem sobie nimi głowy. Może Twoje doświadczenie jest dłuższe i inne? Rozumiem, że wśród czeskich portali nie ma lepszej prognozy zachmurzenia? Do tej pory, jadąc do Czech, sugerowałem się głównie modelem UM, który - jak zauważyłeś - obejmuje całą Europą Środkową. Tak więc dzięki za namiary na Wetterzentrale, na pewno będę ją testował w najbliższym czasie.
  3. Pozwolę sobie wrócić do prognozowania zachmurzenia, bo temat interesujący. Znacie może jakieś dobre czeskie portale pogodowe, trafnie prognozujące krótkoterminowo (24-48h) stan zachmurzenia dla Czech, z podziałem na piętra chmur? Według mnie model UM na meteo.pl jest bardzo dobry (piszę to na podstawie kilkuletnich obserwacji), wiele bym dał, żeby tak trafne prognozy zachmurzenia mieli nasi bracia Czesi.
  4. No, nie wiem, czy takie słabe. Nad ranem było widać np. Śnieżnik i Jesioniki z Černej hory w Karkonoszach, co w lecie nie zdarza się tak znowu często: http://kamery.humlnet.cz/show_webcam.php?url=/archiv.php?kamera=cerna_hora&datum=1375498260&velikost=2048 Karkonosze było widać ode mnie bardzo wyraziście (choć to akurat z bliskiej odległości). Za to, z tego co widziałem na kamerkach, marnie prezentowała się widoczność w kierunku zachodnim. Później było gorzej, ale moim zdaniem jak na takie upały to całkiem przyzwoicie. Na pewno byłoby gorzej, gdyby wiatr był z południowego wschodu.
  5. Dzięki wszystkim za wyjaśnienia. No właśnie mi się wydaje, że tak jak pisze Rymek - bieżące śledzenie pogody, w tym szczgólnie mas atmosferycznych napływających do kraju + posiłkowanie się obrazkami z kamer (choć te nie zawsze są w danym rejonie i w potrzebnym kierunku) daje lepsze efekty niż te wszystkie "zabawki" w rodzaju map widzialności, wg których widzialność może być równie dobrze na 30 km i na 100 km. Myślałem, że są jakieś lepsze prognozy widzialności niż te, które znałem z powszechnie znanych serwisów pogodowych, uwzględniające wiele różnych czynników pogodowych, ale widać nie. Z jednej strony macie rację, że są sytuacje, gdy można być niemal pewnym dalekiej widzialności (np. po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego), ale też są takie, gdy właściwie jest to loteria (np. przy długotrwałym utrzymywaniu się wyżu - tak jak choćby teraz jest na Dolnym Śląsku). Najłatwiej o daleką widzialność przy napływie chłodnych, atlantyckich mas powietrza, ale wtedy przeważnie jest ogólnie kiepska pogoda. Ja jak jadę w góry, to kieruję się w pierwszym rzędzie tym, żeby było pogodnie i słonecznie, stąd też bardzo by mi zależało, żeby w tych właśnie warunkach dało się z dość dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dobrą widzialność, a to już jest trudniejsze, gdyż odpadają warunki potencjalnie najbardziej sprzyjające dalekiej widzialności. Pozdrawiam
  6. Nie ma czegoś lepszego? Na meteo.pl akurat widzialność jest moim zdaniem mało wiarygodna. Wunderground pokazuje stan lekko przeszły. W obu przypadkach najwyższa klasa to przedział >30-35 km - niezbyt dokładne dane do dalekich obserwacji. Kamery internetowe - stan co najwyżej teraźniejszy. W jaki sposób zasięg widzialności pomagają określić zdjęcia satelitarne na sat24?
  7. Witam! Jakie są według Was najlepsze (najdokładniejsze i najbardziej wiarygodne) mapy w internecie do prognozowania zasięgu widzialności? Ewentualnie jakieś inne dane?
  8. A mógłby ktoś zamieścić na forum fragment takiej mapy z Kashmira z terenu Sudetów, żebym mógł zobaczyć, jak one wyglądają i ocenić? Chodzi mi o wygenerowany rysunek na płaszczyźnie, a nie trójwymiarowy model terenu.
  9. @Tucznik: Dzięki za informacje i link do strony! Wygląda na to, że jednak z Kashmirem jest bardzo dużo zabawy i zastanawiam się, czy w ogóle warto z niego korzystać. Tym bardziej, że wciąż nie wiem, na czym polega "lepszość" tego programu w stosunku do TPE, a także na ile dokładne są mapy używane w Kashmirze (te, których Wy używacie), czego oczywistą konsekwencją jest dokładność wyznaczenia miejsc do obserwowania zachodów Słońca. Innymi słowy: czy cała ta zabawa jest w ogóle warta zachodu, bo może na końcu okazać się, że nie. Dlatego prosiłem o opinie osoby lepiej zorientowane w temacie. Samodzielne wektoryzowanie skanów map topograficznych nie wchodzi w rachubę ze względu na ogrom pracy, jaki trzeba temu poświęcić, tak więc albo skorzystam z gotowych map, albo wcale. PS. Ta Ślęża wygląda co najmniej jak Kilimandżaro
  10. Wszystko OK, tylko skąd ściągnąć te wektorowe mapy dla Sudetów? Z samym skanem nic nie zrobisz, trzeba by było wszystko samemu wektoryzować. Sam program bez map jest bezużyteczny.
  11. "Najzwyklejszą", czyli jaką? Dla mnie najzwyklejsza mapa, to mapa turystyczna, których mnóstwo mam na półce. Mogę ją ewentualnie zeskanować do postaci cyfrowej. Być może plik w .jpg da się załadować do programu, ale program raczej nie odczyta z niego poziomic i wysokości, gdyż mapa taka ma postać rastrową, a nie wektorową. Tak więc Twój post nie przybliża mnie do odpowiedzi, bo wynika z niego, że mogę załadować do programu dowolną mapę.
  12. Wygląda to rzeczywiście dokładnie (widziałem też wcześniej kilka podobnych screenów m.in. w tym wątku). Interesuje mnie przy tym bardzo, czy można mieć zaufanie do map w Kashmirze (konkretnie do rysunku poziomicowego i wysokości)? Na ile te dane są dokładne? Wiecie może coś więcej na temat tych map, kto je sporządził, w jaki sposób? I skąd można by ściągnąć mapy dla Sudetów?
  13. Ponieważ nie za bardzo odpowiada mi "dyskusja" w stylu "mertiego", pozwolę sobie wrócić do zasadniczego tematu. Czy ktoś dobrze znający się na programie Kashmir3D mógłby mi napisać, na czym polega wartość tego programu przy wyznaczaniu miejscówek do fotografowania wschodów i zachodów Słońca w stosunku do TPE? Czy warto instalować ten program, mając już zainstalowany TPE? W czym on przewyższa/uzupełnia TPE?
  14. @Tucznik: Dzięki za rzeczowy i obszerny post. TPE jednak nie działa na płaskiej mapie, gdyż mapa Google zawiera informację o rzeźbie terenu. Dlatego napisałem Ravenowi89, że ta baza już jest i jest nią ta mapa. Wiem jednak doskonale, co masz na myśli. TPE ma m.in. tę wadę, że nie uwzględnia rzeźby terenu, w tym kierunku ekspozycji stoków. Ale to jest wada programu, a nie mapy Google. Tak więc algorytm nie może być prostą modyfikacją programu TPE. Strona Udeuschle do symulacji panoram przecież też działa na bazie mapy Google. Ona uwzględnia rzeźbę terenu i ekspozycję stoków. Zaznaczając Zakopane jako punkt wyjściowy, nie wskaże Ci Dumbiera w Niskich Tatrach. Ja myślę, że powinno to być coś w rodzaju połączenia TPE i Udeuschle. W każdym razie moim zdaniem wszystkie potrzebne dane wyjściowe są, kwestia tylko opracowania algorytmu, który by w odpowiedni sposób analizował te dane. @Robson78: Mniej więcej robię to samo, choć innymi narzędziami. Problem jednak (często niemały) pojawia się w przypadku pkt. 4, gdy miejscówka obserwatora wypada na obszarze zabudowanym lub na skraju lasu. Wtedy przemieszczanie się nie jest takie proste. Na pewno byłoby duuużo łatwiejsze wybranie odpowiedniej miejscówki, gdyby udało się stworzyć program, o jakim piszę - cóż, możliwe, że znajdzie się ktoś, kto zainteresuje się tym tematem po przeczytaniu wątku na forum. @merti: Zarzucasz mi kłamstwo, a tymczasem sam kłamiesz, co łatwo sprawdzić. Mój wpis, którego fragment cytujesz, został zmieniony tylko 1 raz 18 minut po napisaniu go (a nie po kilku godzinach, jak piszesz). Twoja odpowiedź (bardzo krótka, więc nie zajęła dużo czasu) miała miejsce 13 minut po ostatniej edycji. Sądzę, że nie ma sensu głębiej drążyć tego tematu i jeszcze bardziej się kompromitować - czasem warto umieć po prostu przyznać się do błędu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.