Jump to content

cebalrai

Społeczność Astropolis
 • Posts

  63
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

cebalrai last won the day on August 30 2020

cebalrai had the most liked content!

1 Follower

About cebalrai

 • Birthday 03/09/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rumia
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 200/1000, EQ6, QHY8L, OAG z Atik16IC

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/adam.tomaszewski.1272/

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

cebalrai's Achievements

314

Reputation

 1. Od kilku dni starałem się złapać Merkurego przez teleskop. Wcześniejsze próby nie przynosiły za dobrych efektów, w dużym powiększeniu ciężko było cokolwiek dostrzec, a planeta wyglądała jak rozmyta, tańcząca w polu widzenia różnokolorowa kropka. Dzisiaj trafiła się okazja, być może ostatnia w tej części roku aby coś zdziałać, w kolejnych dniach Merkury zbliży się do Słońca, a jego jasność gwałtownie maleje ze względu na coraz mniejszą oświetloną część tarczy. Dzisiaj miał już około +1 mag. i trochę się namęczyłem aby go namierzyć ale przynajmniej udało się dostrzec sierp . Zanim schował się za szczytami drzew, nagrałem 2000 klatek. Użyty sprzęt to Synta 200/1000, ASI 290MM, barlow TV 3X i filtr ir-pass, stack z 5% najlepszych klatek.
 2. Niestety nie będę mógł przyjechać na zlot, od tygodnia mam jakieś problemy ze zdrowiem i do dzisiaj liczyłem na to, że uda mi się wyleczyć ale niestety dalej słabo się czuję. W czasie pandemii to jedyna sensowna decyzja... W związku z tym w domku nr 6 zwalnia się 1 miejsce, jakby ktoś chciał przyjechać na ostatnią chwilę to może jeszcze się uda. Pozdrawiam Wszystkich i życzę udanego zlotu, przede wszystkim bezchmurnego nieba!!!
 3. Ostatnio, po raz kolejny podczas sesji astrofoto zaparował mi od wewnątrz korektor komy MPCC. Najprawdopodobniej dostała się do jego środka wilgoć, ponieważ jego zewnętrzna ścianka, od strony wyciągu, pozostawała przejrzysta. Czy ktoś się spotkał z czymś podobnym? Jak się pozbyć tej wilgoci, osuszanie od zewnątrz chyba nie pomoże bo po schłodzeniu wilgoć znowu się wykropli. A może wrzucić korektor do żelu krzemionkowego i pozostawić go tam na jakiś czas?
 4. Super sprawa!!! Chyba jeszcze nigdy nie gapiłem się tak długo w prezentowaną pracę
 5. Od siebie dodam, że miałem problem z guiding'iem gdy nie wypoziomowałem dokładnie montażu, niby oczywista sprawa ale warto o tym pamiętać.
 6. W fotografii planetarnej i księżycowej nagrywa się filmiki z możliwie dużą ilością klatek na sekundę i dlatego zdecydowanie lepsza będzie kamera planetarna np ZWO ASI 120 lub 290, najlepiej mono ale ta wymaga też oczywiście filtrów. Co do soczewek barlowa to są bardzo przydatne w przypadku planet, ja mam Tele Vue 3x i jest bardzo dobra.
 7. Nikogo nie znam i mam do przejechania 800 km, a co tam, też się zapisałem, dopisałem się do domku nr 6
 8. W poniedziałek postanowiłem trochę ponagrywać księżyc, wyszła z tego mozaika oraz zbliżenie na krater Plato i Alpy. Użyty sprzęt to Synta 200/1000, EQ6, ASI290MM, h-alfa 35 nm oraz barlow TV 3X w przypadku Plato. W razie jakiejś kompresji, tutaj link do pełnej rozdzielczości: https://drive.google.com/file/d/1vzvpuUT0fL-SmCNxDr3pVhpGmd2PW-JS/view?usp=sharing
 9. Dzięki, tak, oczywiście używam (konkretnie MPCC), bez niego wyglądałoby to zupełnie inaczej Prawy bok co prawda lekko uciekł ale jak na tą optykę to i tak jestem w miarę zadowolony, zawsze są jakieś niedociągnięcia w kolimacji, ugięcia tuby, luz na wyciągu itd
 10. W miniony weekend pogoda na Pomorzu w końcu dopisała, przez całą noc niebo było bezchmurne, nie wiało, optyka nie parowała, a księżyc nie przeszkadzał. Chyba od października nie pamiętam całej nocy z czystym niebem więc było to coś wyjątkowego! Bez większego namysłu spakowałem do auta teleskop, pojechałem na domek na Kaszuby i rozstawiłem sprzęt na pobliskim polu. Przez pierwszą część nocy fotografowałem Płomień i Koński Łeb ale tam przyda się zdecydowanie więcej materiału niż zebrałem więc pokazuję mój drugi cel na tamtą noc, a były nim dwie sąsiadujące ze sobą galaktyki w gwiazdozbiorze Lwa Użyty sprzęt to Synta 200/1000, EQ6, QHY8l. 25 x 600s naświetlania + Dark, Bias i Flat. Czy ktoś mi może coś podpowiedzieć w kwestii dwukolorowych gwiazd? Co jest tego przyczyną Pojawia się to po raz kolejny podczas zwiększania saturacji...
 11. Ale fajne kolory wyszły, szczególnie w m37, jakie ona ma ciekawe centrum
 12. Gratulacje dla wszystkich, którym udało się to zobaczyć bo pogoda postawiła nam spore wyzwanie. Ja wczoraj pojechałem w stronę Szczecina, ze względu na korzystne prognozy ale niestety nie było szans wybić się ponad gęstą mgłę. Mimo wszystko jestem jednak w miarę zadowolony bo dałem z siebie wszystko żeby podziwiać to zjawisko. W niedzielę miałem przez chwilę okno pogodowe i nagrałem dwa filmiki z czerwonym filtrem przez chmury, nie widziałem ani przez chwilę planet gołym okiem, efekt poniżej. W piątek miałem chyba najlepsze warunki ale wtedy planety nie mieściły się jeszcze w kadrze więc fotografowałem je osobno. Zdjęcia z Synty 8'', Asi 290mm i barlow Tv 3x w przypadku Saturna (też tylko kanał czerwony).
 13. To jest zrobione kolorową kamerą bez filtra, tam tylko pisałem, że chciałem jeszcze dopalić kilka klatek z l-enhance żeby wzmocnić wodór ale nie było pogody
 14. Właśnie korzystałem z maxima i skryptu, który kiedyś znalazłem (RLdeconvFatTailPSF.vbs), a tam chyba się nie da zabezpieczyć gwiazd? Korzystam także z PS, da się tam to jakoś lepiej zrobić, czy tylko w pix insight?
 15. W związku z nieustanną obecnością chmur przez ostatnie miesiące postanowiłem zająć się materiałem z M33 zebranym w drugiej połowie września. Początkowo planowałem jeszcze dozbierać materiału, gdyż byłem trochę zawiedziony z uzyskanych efektów. Chciałem także wzmocnić mgławice wodorowe poprzez użycie filtra Optolong l-enhance ale niestety warunki atmosferyczne na to nie pozwoliły i zdecydowałem się na opublikowanie wersji z tego co mam. Trochę namęczyłem się z obróbką, za pomocą dekonwolucji wyostrzyłem galaktykę ale przy gwiazdach powstały czarne obwódki. Skorzystałem ze Starneta, a następnie dodałem gwiazdy ze stacka przed dekonwolucją. Użyty sprzęt to Synta 200/1000, EQ6 i kamera QHY8l, 30x600s, Bortle 4.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.