Jump to content

cebalrai

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  35
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

92 Neutral

About cebalrai

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 03/09/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rumia
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 200/1000, EQ6, QHY8L, OAG z Atik16IC

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hahah, to chyba efekt zmęczenia obróbką, zrobiłem 10 wersji i mam już dosyć, przynajmniej na dzisiaj Wersja z usuniętą zielenią faktycznie lepiej wygląda, dzięki @Marvaz, uzyskałem wcześniej coś podobnego ale dalej manipulowałem nasyceniem kolorów
 2. Wrzucam zdjęcie gromady M5, które ostatnio zrobiłem. Widziałem na wielu fotografiach znalezionych w internecie, że w środku gromady znajdują się żółte gwiazdy, zależało mi na tym żeby wydobyć te kolory ale nie do końca jestem zadowolony z widoku samego centrum. Po raz pierwszy udało mi się zrobić w Maximie dekonwolucję, co prawda bardzo delikatną, bo szybko zaczęły się pojawiać niepożądane artefakty ale ostrość uległa pewnej poprawie. Korzystałem ze skryptu z tej strony, może się komuś przyda: Link Czy korzystał ktoś z tej metody? Jak wypada w porównaniu z Pixinsight? Tym razem mogę pokazać jedynie cropa ze względu na kształt gwiazd w lewym górnym rogu, nie mam pojęcia czym to jest spowodowane, wygląda zupełnie inaczej niż koma. Sprzęt to Synta 200/1000, EQ6, QHY8l. 25x180s
 3. Dorzucę też swoją wersję. Co ciekawe część materiału zbierałem zupełnie nieświadomy supernowej 12.05 czyli 6 dni po wybuchu ale jak następnego dnia przeglądałem zdjęcia to od razu coś rzuciło się w oczy Taka obróbka trochę na szybko ale z tej ilości klatek chyba za dużo nie wycisnę, niestety przez rosę musiałem zrobić dużą selekcję... Użyty sprzęt to Synta 200/1000, EQ6 i kamera QHY8l, 15x600s.
 4. Wrzucam zdjęcie M98 i okolic. Niesamowity jest ten fragment nieba, w zasadzie gdzie się nie spojrzy tam wszędzie galaktyki. Mam u siebie zasięg około 5 mag. i niestety niektóre z nich nikną pośród tła albo mają zbyt małe rozmiary ale widać, że jest tam coś innego niż gwiazdy. Chciałem wydobyć więcej koloru z gwiazd ale musiałem odpuścić bo po obu stronach jaśniejszych gwiazd pojawiały się różne kolory i słabo to wyglądało. Pewnie to efekt zbyt długiej ekspozycji i przepalonych gwiazd ale nie jestem pewien. Łączyłem zdjęcia z dwóch sesji, na pierwszej z nich miałem problemy z komą, a na drugiej już poprawiłem odległość korektora do matrycy i rozwiązałem problem. W lewym górnym rogu gwiazdy są dalekie od ideału ale mimo wszystko zdecydowałem się zostawić ten fragment zdjęcia. 40x600s naświetlania, sprzęt: Synta 200/1000, EQ6 i QHY8L. Miałem problemy z dodaniem pliku png (4Mb) ale jak zmieniłem na jpg to w końcu się udało.
 5. Właśnie mam problem z dekonwolucją. Próbowałem ostatnio zrobić ją w Maximie ale niestety w ogóle to nie wychodziło, wokół jaśniejszych gwiazd pojawiają się ciemne obwódki, całe zdjęcie wygląda bardzo sztucznie i generalnie efekt jest za mocny. Robiłem to tak jak tutaj: https://www.diffractionlimited.com/help/maximdl/DeconvolutionTutorial.htm W zakładce noise model wpisałem 0.4e/ADU - tak mi pokazał photon wizard z Maxima na podstawie flatów i biasa. W zakładce PSF wybierałem zarówno gwiazdę ze zdjęcia jak i opcję automatic select. W tym drugim przypadku efekt był trochę lepszy ale dalej dosyć słaby. Ustawiałem 15 iteracji i metodę Lucy-Richardson. Poza tym bardziej podstawowe pytanie, czy dekonwolucje robi się na stacku czy na każdej z klatek? Ja robiłem na stacku. Pewnie coś źle ustawiam ale byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi albo link do jakiegoś tutorialu, najlepiej jakby się to dało zrobić w Maximie albo PS.
 6. Wrzucam jeszcze wersję ze ściemnionym centrum gromady, mam nadzieję, że nie przesadziłem
 7. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Może jeszcze uda sie trochę poprawić ostrość. Kolimowałem zaślepką z centralnym otworem i później kolimatorem laserowym więc pewnie nie jest idealnie. Słuszna uwaga ze zmianą temperatury, faktycznie przy dłuższych sesjach ostatnio psuła mi się ostrość, zwrócę na to uwagę następnym razem.
 8. Jako, że wczoraj była pełnia chciałem przeznaczyć trochę czasu na dopracowanie kolimacji i optymalne ustawienie korektora komy MPCC względem matrycy. Jako test końcowy wykonałem około 20x180s ekspozycji gromady M13. Użyty zestaw to Synta 200/1000, EQ6, QHY8L. W rogach zdjęcia (przyciąłem tylko kilka pikseli po stackowaniu) jest co prawda widoczna lekka koma ale jestem zadowolony z rezultatu. Myślicie, że można jeszcze poprawić ostrość (poprzez lepszą kolimację) i pozbyć się całkowicie komy? Jak interpretować FWHM z kolorowej kamery, czy 3.5'' to dobry wynik? Jakie macie wyniki w Newtonach (oczywiście przy w miarę dobrym seeingu)?
 9. Faktycznie z prawej strony gwiazdy trochę gorzej wyglądają. Kolimacja była raczej dobra, zawsze przed sesją wykonuje ją kolimatorem laserowym. Najbardziej prawdopodobną przyczyną są ugięcia tuby. Na podstawie wczorajszych zdjęć zauważyłem, że ten defekt występuje w różnych częściach zdjęcia w zależności od położenia obiektu. Prawdopodobnie można to trochę poprawić regulując odległość korektora komy do matrycy ale podejrzewam, że problem całkowicie nie zniknie... W każdym razie, wczoraj była zbyt dobra pogoda by się tym zajmować (nigdy nie wiadomo ile to potrwa i czy rzeczywiście będzie lepiej) i naświetlałem kolejne galaktyki :) W najbliższym czasie oczywiście z tym jeszcze powalczę, może coś się uda zrobić.
 10. W miejscu, gdzie powinna być supernowa jest faktycznie bardzo delikatne pojaśnienie ale nie jestem pewny, że to rzeczywiście ona, plamka jest jakby trochę podłużna, rozmyta na kilka pikseli Mam nadzieję, że będzie coś widać na załączonym obrazku.
 11. Wrzucam zdjęcie galaktyki M100 z Warkocza Bereniki. Zdjęcie wykonałem w średnich warunkach, przez lekkie zanieczyszczenie światłem trzeba było trochę walczyć z tłem. Zrobiłem 30 klatek po 600s + dark, bias i flat. Użyty sprzęt to Synta 200/1000, EQ6 i QHY8L.
 12. Dziękuję za rady, teraz dużo lepiej to wygląda
 13. Trochę pozmieniałem kolory i teraz wygląda to następująco. Nie wiem czy jest lepiej, kolor galaktyki pewnie się trochę poprawił. Trochę ciężko się zmienia kolory gwiazd. Korzystałem z opcji przedstawionych w tym tutorialu: "https://www.youtube.com/watch?v=oE0ePoEwQFs". Musiałem rozmyć bardziej czerwone gwiazdki bo zaczęły się wokół nich pojawiać nieprzyjemne dla oka czerwone obwódki. Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki bo problem ze słabym niebieskim i zbyt żółtymi galaktykami się u mnie powtarza. Nie wiem czy to specyfika kamery czy może lekkiego zanieczyszczenia światłem mimo, iż galaktyka znajdowała się w okolicach zenitu.
 14. Jakoś dawał radę Trzeba było tylko uważać bo lustro synty coraz bardziej zbliżało się do nóg od statywu i w okolicy 2 musiałem zakończyć sesję.
 15. No właśnie dosyć ciężko z tym niebieskim, można oczywiście bardzo wzmocnić nasycenie ale to zaczyna wtedy sztucznie wyglądać. Jakby ktoś chciał sprawdzić to wstawiam link do stacka: https://drive.google.com/open?id=10ffyP1Rl0vZgvYMGOatdBciqdKioufit
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.