Jump to content

Paweł 103

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  198
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,051 Excellent

About Paweł 103

 • Rank
  Antares
 • Birthday 02/21/1957

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Radomsko
 • Sprzęt astronomiczny
  Bresser Polaris 102-1000 SW 102-500 Barska Magnus 80-560 ED APO EQ5 ZRT 70-457 lornetka 7x50 Canon EOS450D mod i kilka obiektywów

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Następne w tym roku podejście do foto Jowisza, tym razem z tranzytem księżyca Io. Warunki miałem nieco lepsze, ale i tak z wykonanych 11 stacków może tylko połowa ma akceptowalną jakość. Ciężko jest w tym roku zrobić coś lepszego. Zrobiłem też małą animację obrotu tarczy planety. Zamieszczam wszystkie zdjęcia dla pokazania jak ciężko jest zrobić coś sensownego. Celestron SCT 8" ZWO ADC i ASI 224 MC.
 2. Księżyc avikowany na kilkanaście godzin przed pełnią. Refraktory SW 102/500 mm i ZRT 70/457 mm, Flattener WO x0,8, ZWO ASI 224 MC i filtr ZWO IR 850 nm. Dwa avi po 2 mn, RegiStax 6 i Fitswork 4.
 3. Dziękuję za informację i również pozdrawiam
 4. Dzisiaj udało mi się zmieścić całą tarczę słoneczną na matrycy ASI 224 MC. Użyłem refraktora SW 102/500 mm z Fattenerem x0,8, szklany filtr słoneczny. Film 2 mn nagrany o godzinie 14:34. Oprócz dużego obszaru aktywnego 2738 widoczne są też dwie małe plamki blisko centrum tarczy. Myślę że stack z filmu tej kamerki pokazał więcej szczegółów niż zdjęcie z lustrzanki.
 5. Wczorajsze Słońce z obszarem aktywnym 2738. Bresser Polaris 102/1000 mm, szklany filtr słoneczny, Canon 450D i 45 klatek, kamera ASI 224 MC i 2 x avi po 2 mn.
 6. Mój pierwszy w tym roku Jowisz avikowany wczoraj rano na jasnym już niebie o 5:35. Warunki fatalne, drgająca bardzo atmosfera plus niskie położenie planety. Do tego planeta przesuwa się nad dachami starych kamienic ogrzewanych jeszcze piecami węglowymi. Ze zrobionych sześciu avi jeden tylko stack nadaje się do pokazania Teleskop SCT 8", ADC ZWO, ASI 224 MC. Pozdrawiam Paweł.
 7. Korektor ADC zawsze pomoże, niezależnie od seeingu. Ja przecież też filmuję Marsa z centrum miasta, gdzie powietrze strasznie faluje, łamiąc obraz we wszystkie strony. Dla tego nagrywam 15 000 klatek i wybieram z nich tylko 15 %. Sam się czasami dziwię że z tak nędznego avi program Autostakkert potrafi złożyć niezłego stacka.
 8. Wczoraj filmowałem Marsa dla porównania zarówno w RGB, jak i przez założony przed kamerę filtr UHC-S. Już podczas filmowania przez filtr UHC widać wyraźnie zarysy lądów na tarczy planety. Na avikach RGB nic nawet nie majaczy. Dopiero po zestackowaniu filmu coś tam się pojawia. Natomiast jest jeden minus filmowania przez filtr UHC, a mianowicie obraz Marsa jest bardzo czerwony. Trzeba chyba ustawiać kanał R w Fire Capture na 30%, a niebieski na 98 %. W obu przypadkach miałem założony też korektor dyspersji atmosferycznej i wyrównane kanały na gwiazdce obok planety. Najwięcej jednak szczegółów na Marsie widać w podczerwieni, tylko trzeba byłoby połączyć IR z RGB. Odnoszę wrażenie że burza pyłowa na Marsie nic nie zmniejszyła się, a nawet chyba spotęgowała się. Myślę że w obserwacji wizualnej Marsa filtr UHC-S pomoże zobaczyć coś więcej na tarczy planety. Niestety korektor ADC jest niezbędny.
 9. Dla tego dobrze jest też mieć korektor dyspersji atmosferycznej nawet do obserwacji wizualnych. Ja przed okular też zakładam korektor ADC i wyrównuję kanały. Efekt jest taki że planety są dużo ostrzejsze, z większą ilością szczegółów.
 10. To już chyba ostatni mój Jowisz w tym sezonie. Planeta jest już zbyt nisko dla zrobienia dobrego avi. Trzeciego lipca zrobiłem Jowiszowi 10 avi ,a z nich małą animację obrotu. Celestron SCT 8" ADC ZWO i ASI 224 MC. Lokalizacja centrum Radomska.
 11. Wcześniej i tak zakładam filtr UHC-S i korektorem ADC nakładam na siebie kanały na jakiejś gwiazdce obok planety. Robię kilka avi RGB i kilka w IR. Co mi szkodzi zrobić też kilka avi przez UHC dla porównania ?
 12. Po zakończonej sesji fotograficznej Marsa założyłem okular 15 mm ( z moim SCT 8" pow. 135 x) i trochę go poobserwowałem. Niestety nie dostrzegłem żadnych struktur na powierzchni tarczy, która w całości wyglądała jak miedziana blaszka Wyjąłem więc wszystkie filtry jakie posiadam i kolejno zakręcałem do okularu. Najlepszy obraz Marsa uzyskałem z dołączonym filtrem UHC-S Baadera. Widać było wyraźnie czapę polarną i dosyć dobrze widziałem zarysy lądów. Nieco gorzej wypadał w obserwacji ciemnoczerwony filtr 610 nm Baadera, przez który też majaczyły zarysy lądów, ale słabiej była widoczna czapa polarna. Testowałem też filtr Semi Apo, ale on nic nie wnosił do poprawy szczegółów. Podczas następnej sesji Marsa założę filtr UHC-s do kamery i zrobię kilka avi dla porównania.
 13. Dzięki pomocy kolegi powstała jeszcze wersja Marsa w IrRGB. Myślę że trochę więcej widać teraz szczegółów na tarczy planety. SCT 8", ADC ZWO i ASI 224 MC.
 14. Saturn z 4 lipca. Oprócz avi samej planety, zrobiłem też 56 zdjęć Canonem 550D dla zarejestrowania jej księżyców. Zidentyfikowałem na stacku 7 największych księżyców Saturna. Celestron SCT 8", ASI 224 MC i ADC ZWO.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.