Skocz do zawartości

śpioch

Społeczność Astropolis
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez śpioch

  1. krótko, czy istnieje pole higgsa czy są na to dowody eksperymentalne, pomiary?
  2. wolne dywagacje pokrętne przemyślenia Cząstki elementarne, protony zasadniczo ulegają oddziaływaniu odpychającemu. Jednak przy dużym zbliżeniu ulegają przyciąganiu (w spacjalnych warunkach). Grawitacja działa na masy przyciągająco. Jej wartość maleje w miarę wzrostu odległości pomiedzy nimi. A może jest tak jak w przypadku ładunków elektrycznych, przy "małych" dystansach pomiędzy masami grawitacja ma charakter przyciągający, a przy "dużych" powoduje odpychanie mas. Może udałoby się rozwiązać problem rozszerzania Wszechświata?
  3. myślę, że mogą istnieć inne metody porozumiewania się, nie tylko za pomocą fal radiowych. ostatnio badane są możliwości zastosowania splątania kwantowego dla Internetu. oddziaływanie to odbywa się z wielką szybkością, oszacowano, cztery rzędy szybciej aniżeli prędkość światła. Inni podają że odbywa się natychmiast.
  4. powiem krótko, były minister nauki chciał zdegradować astronomię, włączając ją jako poddział w fizyce
  5. nie znam się na mechanice kwantowej, ale jeśli przeprowadzano splątanie na makroskopowych obiektach, niekoniecznie na 2 a na wielu, to jednak to dobrze rokuje
  6. ostatnio pojawiają się sygnały z kosmosu w postaci błysków promieniowania elektromagnetycznego. niektórzy uważają, że mogą to być sygnały od "obcych". wydaje się iż porozumiewanie się we wszechświecie wykorzystując fale elektromagnetyczne jest dosyć niepraktyczne chociażby przez wzgląd na niską prędkość propagacji. najbliższe obiekty zainteresowania oddalone są ok 4,2 ly, a najdalsze ok mld ly. być może inne techniki komunikacji, może nieznane ludzkości są wykorzystywane przez inne cywilizacje. natomiast ostatnio są robione próby zastosowania metody "splątania kwantowego" do stworzenia kosmicznego internetu, który zapewnić może większe prędkości komunikacji.
  7. zastanawiam się nad podobieństwem zjawisk świata przyrody i wszechświata. w przyrodzie część roślin, dla zachowania gatunku, rozsiewa swoje nasiona w swoim środowisku. czy ze światem gwiazd nie jest podobnie. gwiazdy się rodzą, na drodze fuzji wypalają nowe pierwiastki. w wieku starczym dochodzi do wybuchu, materia gwiazdy rozprasza się w przestrzeni. z rozproszonej materii tworzą się nowe obiekty, mamy prokreację. te którym nie udało się "dojrzeć" wieku aktywnego stają się brązowymi karłami. taką analogię można potraktować z nieco przymrużonym okiem ?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. śpioch

      śpioch

      w astronomii jest dużo różnych poglądów na temat wszechświata. nie jestem astronomem, mogę sobie pozwolić na frywolne przemyślenia. z jednej strony mówimy o grawitacji, związanej z materią, natomiast teoria strun pokazuje, że te struny to prawdopodobnie "strzępki energii". dalej mówi się, że prędkość światła w próżni jest inna aniżeli w wodzie czy innym gęstym ośrodku. fala elektromagnetyczna przemierzając przestrzeń kosmiczną, która jednak nie jest idealną próżnią doznaje ubytku energii a co zatem idzie zmniejszenia częstości. inni uważają, że wszechświat jest statyczny. jeszcze inni przedstawiają jako twór elektryczny. a jak jest naprawdę ?

    3. lkosz

      lkosz

      To ja czuję się w obowiązku skonfrontować te frywolne przemyślenia z faktami bo trochę za bardzo błądzisz i mylisz trochę rzeczy.

      • W astronomii (jako nauce) są najwyżej hipotezy. Poglądy u człowieka raczej niechętnie podlegają weryfikacji i z tego powodu nie mają wartości naukowej.
      • Teoria strun to hipotezy, nie wyjaśniły dotąd znanych zagadnień fizycznych i nie wygląda jakby miały to zrobić. Stąd nie ma podstawy do używania tych hipotez do prób ekstrapolacji. Najpierw należy rozwiązać podstawowe problemy w tym modelu.
      • Prędkość światła w próżni i w innych ośrodkach jest inna, i to jest fakt potwierdzony doświadczalnie oraz wyjaśniony na gruncie teoretycznym, a nie tylko tak "się mówi". Przy czym foton jako cząstka bezmasowa zawsze i wszędzie porusza się z prędkością C, tylko czasem oddziałuje z materią, stąd obserwowana różnica i złudzenie spowolnienia. Ale wszystko zależy jak się patrzy, i co się mierzy.
      • Przestrzeń kosmiczna nie jest idealną próżnią, ale poza lokalnymi skupiskami, materii jest bardzo mało, i nie można na tej drodze tłumaczyć zmniejszenia natężenia promieniowania EM, a już tym bardziej zmiany częstotliwości. To pierwsze wynika ze spadku natężenia z kwadratem odległości, a drugie wynika z ruchu obiektu względem obserwatora, i w konsekwencji efektu Dopplera.
      • Hipoteza statycznego wszechświata jest obalona i jest sprzeczna z obserwacjami oraz obecnym stanem wiedzy. Obserwowalny wszechświat się rozszerza, i robi to coraz szybciej.
      • Twór elektryczny, a właściwie "electric universe hypotesis" jest również sprzeczna z obecnym stanem wiedzy i obserwacjami.
      • I na koniec: "jak jest naprawdę?" - pytanie jest błędnie postawione. Fizyka kwantowa obala determinizm, a więc i istnienie jednoznaczności oraz pewności. Można mówić jedynie o prawdopodobieństwie przy zastosowaniu uściśleń, o co się pyta, a i tak z tym nie ma pewności. Na gruncie fizyki i matematyki w niej używanej można postawić takie pytanie, na które nie istnieje, i nigdy nie będzie istniała odpowiedź.
  8. Pozwalam sobie zwrócić uwagę, że można by obserwować gwiazdę olbrzyma Betelgezę, w Orionie. Zachowuje się tak jak by kończyła swój żywot.
  9. jak dotychczas to jedynie betelgeza prezentuje nam swoją tarczę, a więc będzie można obserwować zjawisko powstania supernowej w miarę realistycznie dotychczasowe obserwacje supernowych nie dawały takich możliwości obserwacji zachowania się przemieniającej gwiazdy, będzie można otrzymać precyzyjny opis takiego procesu, może trzeba będzie nieco zmodyfikować akademickie poglądy?
  10. Betelgezę obserwowano dosyć długo. Początkowo sądzono że gwiazda pulsuje na skutek zmian objętości. Później się okazało, że jej kształt nie jest idealnie kołowy, charakteryzuje się wybrzuszeniem w płaszczyźnie równikowej. Rotacje są zbyt szybkie jak na taki obiekt. Po zatem na powierzchni widać sporą jasną plamę. Niedawno zasugerowano jakoby nastąpiło wchłonięcie przez Betelgezę innego obiektu, co tłumaczyłoby niecodzienny kształt, obiekt podczas spotkania mógł przekazać gwieździe pęd, którywpłynął na zwiększenie rotacji. Natomiast jasna plama może być wynikiem wzrostu temperatury na powierzchni, a może to początek procesu rodzenia się supernowej?
  11. Od dekady rozwijana jest "Teoria plazmowego Wszechświata". Według tej teorii przestrzeń kosmiczna wypełniona jest polami elektrycznymi, magnetycznymi strumieniami prądów oraz skupiskami gorącej lub zimnej plazmy. Twórcy teorii twierdzą, że w oparciu o nią wiele problemów z funkcjonowaniem Wszechświata można "dosyć prosto" wyjaśnić. Stan współczesnej wiedzy pokazuje, że oddziaływania elektryczne pomiędzy cząstkami elementarnymi, będącymi budulcem obiektów wszechświata, są gigantyczne w porównaniu z grawitacyjnymi. A nawet nie wiadomo czy koncepcja grawitacyjna Higgsa jest prawdziwą. Znalezienie jednego elementu higgowskiego opisu wszechświata nie przesądza o jego prawdziwości.
  12. A może jest tak, że to nie grawitacja "rządzi" Wszechświatem, a o wiele silniejsze oddziaływania elektromagnetyczne Może teoria plazmowego Wszechświata, potrafiąca w prostszy sposób opisywać zachowania obiektów kosmicznych
  13. Pozwolę sobie napomknąć na temat rozprzestrzeniania się fali akustycznej w przestrzeni Wszechświata. Fale dźwiękowe to propagacja zagęszczeń i rozrzedzeń materii. Generalnie to w przestrzeni kosmicznej mamy próżnię, chociaż lokalnie występują obszary, w których egzystują gazy, pyły. Mam na myśli mgławice. Z drugiej strony mówimy o istnieniu ciemnej materii, niektórzy nazywają ja przezroczystą materią. Jeśli faktycznie istnieje ciemna materia i wypełnia przestrzeń Wszechświata, to nasuwa się pytanie czy w tej materii mogą tworzyć się zaburzenia jej gęstości i w ten sposób propagować dźwięki?
  14. Nie bardzo znam się na fizyce cząstek elementarnych, ale dopadły mnie wątpliwości Znaleziono cząstkę, która może być kandydatką na cząstkę Higgsa Przy okazji mówimy o polu Higgsa, im silniejsze oddziaływanie pola Higgsa, tym większa masa cząstki zanurzonej w nim. A zatem powinno to być pole niejednorodne i powinno "wiedzieć" której cząstce należy się większa masa, a której mniejsza. Jest jeszcze problem z mechanizmem Higgsa, o którym niewiele wiemy, W sumie jest cząstka, ale brakuje całej "reszty" Nie neguję prac profesora Higgsa, ale chyba będzie trzeba oswoić się z jego osiągnięciami
  15. Szanowni koledzy w 1961 amerykanie testowali balony serii Echo może to te balony obserwowano i nie tylko w Warszawie również w Poznaniu
  16. Coraz częściej pojawiają się krytyczne opinie podważające tezy teorii względności.Na Astroforum pojawił się artykulik na temat upływu czasu Ostateczny wniosek poparty dowodem mówi, że czas wszędzie niezależnie od wielkości masy obiektu na którym mierzony jest jego upływ, płynie tak samo. Można by zażartować że przykładowo wzrost masy przy prędkościach bliskich prędkości światła mógłby bardzo znacznie spowalniać prędkość tej masy i pewnie eksperyment w LHC nigdy nie udałby się. Można by przytoczyć kilka innych głosów zwątpienia, a problem leży w tym że eksperymenty weryfikujące są trudne do zrealizowania.
  17. Witam Chyba to dobrze, że istnieje dział "Hyde Park wolne tematy" Można wymieniać nawet dosyć oryginalne przemyślenia Nauka potrzebuje ludzi z pomysłami, nawet niesamowitymi Astronomia zawsze mnie pociągała, rozbudzała wyobraźnię, myślę, że każdy z użytkowników zadaje sobie wiele pytań o początki świata, cele istnienie ludzkości, Wasz dział pozwala na dyskusje
  18. Interesuję się UFO od około 40 lat. I coraz sceptyczniej patrzę na sprawę obcych. Najbardziej spektakularne wydarzenie to Roswell. A potem posypały się informacje o spotkaniach, uprowadzeniach, wszczepianiu implantów, czarnych helikopterach, chirurgicznych cięciach międzykomórkowych. Nowe informacje dotyczące technologi obcych zawsze nadążały za doniesieniami o najnowszych osiągnięciach ziemskich naukowców. W samych Stanach około 55 milionów osób oświadczyło iż mieli kontakty z UFO. Czyli co 6 amerykanin. Trudno w to uwierzyć. Na filmikach właściwie widoczne są poruszające się punkciki lub plamki, ewentualnie niewyraźne podłużne przedmioty. Wielu wojskowych także naszych przyznaje że obserwowali szybko poruszające się obiekty. Reasumując brak bardziej twardych dowodów na istnienie UFO, Myślę, że gdyby chcieli kontaktować się z nami wybraliby bardziej reprezentatywne grona ziemian.
  19. Właściwie grawitacja to otwarty problem. Z jednej strony hipotecznych grawitonów, czyli cząstek oddziaływań grawitacyjnych dotychczas nie zaobserwowano. Nie odkryto (jak dotychczas) cząstek Higgsa będących hipotetycznymi nośnikami materii. Z drugiej strony w mechanice kwantowej operującej małymi liczbami kwantowymi pomija się zupełnie oddziaływania grawitacyjne, 39 rzędów mniejsze od oddziaływań elektrycznych. W makrokosmicznych rozważaniach, w modelu standardowym również nie uwzględnia efektów grawitacyjnych. Można postawić absurdalne pytanie; a może nie istnieje grawitacja w naszym rozumieniu. Może superpozycja pól elektrycznych i magnetycznych pochodzących od składników gwiezdnej plazmy jawi się nam jako grawitacja? No chyba przesadziłem z tym fantazjowaniem, ale problem pozostaje. ps dziękuję Panu Maciejowi za pozdrowienia Pozdrawiam ze swojej strony
  20. Ludzie tworzą nowe hipotezy. Astronomia jest polem gdzie można rozwijać nowe poglądy. Dla wprowadzenia przypomnę iż źródło promieniowania elektromagnetycznego, np w zakresie widzialnym wysyła promieniowanie w formie fotonów. Fotony mogą oddziaływać z materią itp. źródłem oddziaływań grawitacyjnych mogą być obiekty wyposażone w masę. Jedna z hipotez tak stawia problem. Materia wytwarza wokół siebie pole grawitacyjne. W jaki sposób odbywa się proces oddziaływania pomiędzy masami? Masa wysyła grawitony, cząstki bez masy, bez ładunku, mogą mieć spin. Wysłany grawiton powinien poruszać się nie szybciej niż prędkość unoszenia informacji w świetle teorii względności. A więc przy prędkościach ucieczki galaktyk bliskich c, "pogoń grawitonu" dla zadziałania na materię trwałaby dosyć długo. W przypadku poruszania się w przeciwnych kierunkach do oddziaływania nie doszłoby. Zawsze można powiedzieć, że grawiton może poruszać się z nieskończoną prędkością.
  21. ciekawość budzi pytanie o ciemną energię CE i materię CM. chyba po równo jest za i przeciw. Hipotezy na te tematy zmieniają się w miarę rozwoju danych z obserwacji. (coś podobnego występuje w przypadku hipotez ufologicznych). Początkowo sądzono iż cały wszechświat jest wypełniony jednorodnie CM. teraz się ...

  22. Wszystkiego Najlepszego z okazji Imienin

  23. Hipoteza o depresji kosmicznej, dosyć atrakcyjna, znacznie upraszcza mechanizm rozszerzania się wszechświata, może okaże się prawdziwą, prace nad nowymi narzędziami obserwacyjnymi zmierzają ku temu

  24. Pozwolę się wtrącić Jeśli chodzi o masę to tak naprawdę nie wiadomo czym jest, cząstki Higgsa nie zidentyfikowano (z prawdopodobieństwem na 100%) a więc jeszcze można spekulować Istnieją ciekawe hipotezy o wirach energetycznych I jest tak jak mówisz, hipotezy dopasowuje się do eksperymentu Niektórzy poddają pod wątpliwość teorię o Wielkim Wybuchu, w tej dyskusji ktoś ładnie powiedział, że do epoki Hubbla sądzono, że Droga Mleczne jest całym Wszechświatem, a co się okazało? Przyjemnego wieczoru
  25. Pomyślmy w jakich warunkach, na drodze syntezy termojądrowej, powstają nowe pierwiastki we wnętrzu gwiazdy. Są to olbrzymie ciśnienia oraz wysokie temperatury rzędu miliardów stopni. Można zapytać czy w takich warunkach może przetrwać jakakolwiek materia?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.