Jump to content

otykarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About otykarol

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nie robiłem tego. Pliki XISF tworzę dopiero w wyniku operacji w PixInsight (ImageIntegration / ImageCalibration). Czyli to źle? Postępuję wg. tego poradnika:
 2. Update: Do kalibracji używałem parametru "raw" w "Format Hints". Usunąłem go i zamiast tego ustawiłem Format Explorer -> DSLR_RAW -> Edit Preferences -> Pure Raw + "No image flip". Wygląda lepiej, ale wszystko zrobiło się czarno-białe. Czy ktoś ma pomysł, w czym problem? Obraz po stackowaniu: Edit: Zmieniłem Pure Raw z powrotem na de-Bayer RGB i jest dobrze. Wygląda na to, że problem był w tym, że miałem ustawiony parametr "raw" w "Format Hints". Ustawiłem go wcześniej, bo przy generowaniu Masterbiasa i Masterdarka wczytywane obrazy były przekręcone o 90 stopni (gdzieś przeczytałem, że to pomaga). Chyba lepiej po prostu ustawić globalnie, żeby nie obracał obrazów. Dobrze myślę?
 3. Cześć, Próbuję obrobić zdjęcia w PixInsight i natknąłem się na pewien problem: Otóż po zrobieniu StarAlignment na klatkach pojawiły się dziwne, nieregularne kolory - różowo/zielone. Jeśli je później stackuję, to wychodzi obraz z wieloma różowo-zielonymi plamami, który trudno obrobić. Zastanawia mnie to, czemu takie kolory wychodzą po StarAlign? Jak rozumiem, ta funkcja jedynie reguluje przesunięcia zdjęć względem siebie? Również nie rozumiem tego, czemu te kolory wychodzą tak nieregularne? Wprawdzie zdjęcia robiłem w dużym mieście z balkonu, ale nic nie stało na drodze teleskopu. Na jesieni wykonywałem zdjęcia M42 w bardzo podobnych warunkach i nie miałem tego problemu - po obróbce wyszło takie zdjęcie: Wracając do problemu - oto parametry StarAlignment, które zmieniałem: Detection scales: 6 Noise reduction: 1 Maximum distortion: 0.2 Oryginalne klatki: Reference image: 3 przykładowe klatki, które wrzucam do StarAlign: I odpowiadające im klatki wynikowe StarAlign (stretch): Edit - coś dziwnego robi się już po kalibracji - klatki są niemal czarne (stretch). Dopiero kiedy powiększę lub zmniejszę widok, robią się zielone: Po powiększeniu / zmniejszeniu widoku:
 4. Kupię napęd jednoosiowy RA do EQ3-2.
 5. Poszukuję: Okular Explore Scientific 5,5 mm (62 stopnie) lub Okular Explore Scientific 6,7 mm (82 stopnie) Pozdrowienia, Karol
 6. Już nieaktualne (szukałem 14mm - zapomniałem dodać)
 7. Jak w temacie Kupię Okular ES 14mm 62*
 8. Cześć, Mam taką sprawę - kupiłem teleskop na montażu EQ3-2 i okazało się, że śruba do regulacji osi azymutalnej jest wygięta, co bardzo utrudnia ustawianie. Na razie wymieniłem ją na zwykłą śrubę maszynową (średnica 8), ale teraz aby ją regulować, muszę mieć klucz albo kombinerki. Czy ktoś z Was wie gdzie można kupić takie śruby lub ma jakiś pomysł na alternatywne rozwiązanie, które byłoby wygodne? Na zdjęciu rzeczona wygięta śruba
 9. Powiedzcie mi proszę czy dobrze kombinuję. Wprowadziłem do Stellarium mój teleskop i oba okulary: ES 14mm 82*, Field Stop 18,9 ES 14mm 68*, Field Stop 14,7 Przeleciałem nimi po wszystkich obiektach Messiera, aby zobaczyć które okular 68* przycina. Wyszło na to, że tylko 3. Wnioskuję z tego, że pole widzenia 82* przelicza się bardziej na komfort obserwacji (szersze tło dookoła obiektów), niż na widoczność samych obiektów. Czy takie "pomiary" w Stellarium są wiarygodne?
 10. Nie noszę okularów i nastawiam się na obserwacje raczej wiosną, latem i jesienią - więc chyba niski ER mi nie straszny. A jakie inne zalety ma ES 82* w porównaniu do ES 68*, poza szerszym polem widzenia? Co do budżetu - rozważam też kupno używanych.
 11. A co myślicie o WO SWAN 15mm 72°? Trochę szersze pole widzenia, ale jak wypadnie na tle pozostałych?
 12. Jak w temacie - szukam używanego okularu ES 82* lub ES 68* lub Hyperion 68*.
 13. Ok, na podstawie Waszych odpowiedzi wiem już, że na pierwszy okular będę brał taki o ogniskowej ok. 14 mm. W jakim sensie ES 68* jest wygodniejszy? Będzie miał mniejsze pole widzenia od 82*, ale zastanawiam się nad tym, czy to różnica warta tych pieniędzy. Czy lepiej wg. Was brać ES 68* 14 mm czy Hyperiona 68* 13 mm czy Celestrona X-Cel LX 12 mm (ten ostatni nie będzie za mały?). I jeszcze jedno pytanie: czy ktoś z Was kupował na aliexpressie sprzęt astro? Mam ograniczone zaufanie do tego portalu przy większych transakcjach, choć przy mniejszych się nigdy nie zawiodłem. I pytanie jak wtedy wygląda gwarancja...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.