Jump to content

otykarol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About otykarol

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Potestowałem trochę i niestety wykryłem ten sam problem. Nagrałem go na filmie. Widać, że APT ustawione jest na 20-sekundową ekspozycję w trybie BULB, "robi" 1 sekundowe zdjęcie, wyświetla "Finished", ale migawka jest wciąż otwarta. Widać później na filmie jak zamykam APT, odpalam BackyardNIKON, uruchamiam BULB na 20 sekund - działa. Zamykam BackyardNIKON, odpalam APT i dopiero wtedy BULB zaczyna działać.
 2. Uff, zlutowałem. Generalnie działa. Niestety w pierwszych testach jeden raz natknąłem się na podobny problem jak w poprzedniej wersji układu. Później było ok. Jutro potestuję dalej.
 3. Mam prośbę o sprawdzenie czy moje obliczenia są poprawne: Liczę opór R rezystora podpiętego do diody transoptora NEC PS2501 Uzas = 5V I = 10mA Ud = 1.17 V (tutaj pytanie czy dobrze odczytałem napięcie diody ze specyfikacji? Wziąłem to z Diode Forward Voltage "TYP." https://www.tme.eu/pl/Document/a33d7e514d7f0a6938f1d4f777e307b5/ps2501.pdf Ur = 5V - Ud = 3,83 V (napięcie na rezystorze) R = Ur / I = 3,83 V / 10 mA = 383 Ohm
 4. Dziękuję za pomoc Niestety ten model transoptorów jest dostępny tylko minimum po 10 sztuk. Czy to 10mA jest bardzo istotne? (przy założeniu, że nie będzie mi zależało na niskim poborze prądu) Może poszukam innego, może będą jakieś na sztuki. Czy powinienem sprawdzać parametr "If=10mA" przy "Forward Voltage"? Jutro ze świeżym umysłem postaram się dobrać rezystor z użyciem Twoich wskazówek i zapytam czy dobrze policzyłem A, i odnośnie tej polaryzacji i podłączenia GND - odnosząc się do schematu Sidioussa (po prawej stronie na rysunku poniżej) - 1 i 4 to wyprowadzania do zasilania, więc zgodnie z Twoją sugestią naprzeciwko są 8 i 5, które idą do GND, tak?
 5. Dobra - chcę to zrobić Będę wdzięczny za poprowadzenie mnie tu za rączkę, bo jestem laikiem elektronikiem 1. Czy taki transoptor będzie dobry? https://allegro.pl/oferta/transoptor-podwojny-tl-195b-wejscie-ac-dip08-8506447034 2. Czy mój tranzystor (BC556B) i płytka (FL232RL) będzie z nim współpracował? Kupiłem je tu: https://allegro.pl/oferta/konwerter-usb-rs232-ttl-uklad-ftdi-ft232rl-lct-031-7922649514?snapshot=MjAyMC0wNC0yMlQyMDozNToxNy4yMjRaO2J1eWVyOzg1NDY4NTZjZTE0OWNkNWFkNTlkOTg4MGIzOTEyZWNlNjMzYzJmNWQ0NTQ1NmRkNDNjOGIyZjIxODA1ODY0NDI%3D https://allegro.pl/oferta/tranzystor-bc556b-kec-25szt-pnp-to92-pbf-7391175191?snapshot=MjAyMC0wNC0yMlQyMDozNToxNy4yNTVaO2J1eWVyO2ZkYmQ2ZmYwNTZiNzg1ZWE1OWUyY2EyYjk3ZjE4Mzk3Mzk1NzFkZTIwNWE0ODAzYzhjMmU5MmQ1NGEzZjYwOTY%3D 3. Jakie rezystory będą pasowały do tego transoptora? 4. Na Twoim schemacie jest wyprowadzenie z diod transoptora +5V - gdzie to fizycznie się znajduje? Już sobie odpowiedziałem - to VCC, prawda? 5. Z prawej strony transoptora: Wyprowadzenia 5 i 8 = masa wężyka? Wyprowadzenia 6 i 7 = Focus i Shutter? (kolejność dowolna?) 6. Rozumiem, że pozostałe części Twojego schematu mogę pominąć? 6. Czy jeszcze o czymś powinienem wiedzieć przed rozpoczęciem rozlutowywania i lutowania ponownie?
 6. Tak, też mi robi takie 1-5 niepotrzebnych klatek na starcie. Wiem, że powinno pracować poprawnie Najgorszy typ błędu - nie potrafię go konsekwentnie powtórzyć, wydaje się, że pojawia się losowo w APT. Może to faktycznie wina softu.
 7. Jeszcze jedno pytanie - czy jest możliwe, że mam gdzieś zimny lut? Na logikę wydaje mi się, że nie, bo w DSLR Shutter i BackyardNIKON działa. Ale wolę zapytać.
 8. O! Czy działa Ci to w APT bez zarzutów?
 9. Cześć! Dzięki za odpowiedź. Tak, mam wpięte 2 kabelki. Twój projekt wygląda na dużo bardziej skomplikowany od tego a Cloudy Nights. Niestety nie znam się na elektronice na tyle żeby go rozszyfrować. Czego może brakować w moim układzie? Czy myślisz że dałoby się przerobić zlutowany przeze mnie układ na taki zgodny z Twoją koncepcją? Czy da się w nim zastosować układ FT232RL? Jakie poza tym potrzebowałbym komponenty?
 10. Czy w tym układzie roli tej nie pełnią diody germanowe? I tak, Nikon D5100 nie ma tej opcji - jest z odległej galaktyki...
 11. Cześć, Od jakiegoś czasu zmagam się z samodzielnym wykonaniem układu kontroli migawki przez USB do mojego Nikona D5100, zgodnie z manualem na stronie https://www.cloudynights.com/topic/457536-usb-corded-shutter-control-for-nikon/page-8 Wykonałem taki układ: Bez zarzutów działa z BackyardNIKON i z DSLR Shutter. Niestety w APT działa bardzo niestabilnie - potrafi zrobić kilkanaście dobrych ujęć BULB, po czym np. zawiesza migawkę otwartą i muszę resetować APT lub aparat. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Czy warto dalej się z tym bawić, czy po prostu kupić DSUSB z shoestringastronomy? Poświęciłem już na to sporo czasu i trochę by było szkoda.
 12. Jak w temacie - kupię boxa DSUSB z shoestringastronomy do sterowania migawką aparatu.
 13. Jak w temacie - Kupię kamerę do guidingu - T7M.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.